"Petrohemija" danas obustavlja rad?

LBarbara

La Femme
Moderator
Poruka
48.250
Pančevo -- "Petrohemija", najveći proizvođač petrohemijskih proizvoda u Srbiji koji zapošljava 2.500 radnika, danas bi mogao da obustavi rad zbog nedostatka benzina.

9087235764a41c55022fd4268981934_extreme.jpg

Iz "Petrohemije" najavljuju obustavu proizvodnje zbog nedostatka osnovnog energenta – sirovog benzina. Ovakav scenario bio je najavljivan i pre dva meseca i tom prilikom su upozorili da kompanija radi na minimumu.

Kada je još u aprilu rukovodstvo "Petrohemije" upozoravalo da će obustaviti rad zbog nedostatka sirovine, iz NIS-a je hitno obezbeđena minimalna količina benzina, ali problem nije rešen trajno.

Radna grupa u čijem su sastavu po dva predstavnika NIS-a i države, predstavnici sindikata i "Petrohemije", zaključila je da je dosadašnji način rada neodrživ, te da će fabrika prestati sa radom u 14 sati, kaže za B92 predstavnik sindikata Petrohemije “Pravda” Zlatko Bekić.

Bekić kaže da će Vlada Srbije, kao većinski vlasnik, u naredni četvrtak raspravljati o tome kako da se reši problem Petrohemije. On navodi da se radnici te kompanije u restrukturiranju nadaju da će biti odobren kredit kako bi se normalizovala proizvodnja.

Pančevačka "Petrohemija" ima ogromne dugove prema dobavljačima, čak 180 miliona evra, pri čemu najviše duguje NIS-u i Lukoilu. Pregovori sa NIS-om o dugovima, uz prekide traju od nove godine. Međutim, od kada je privatizovan, NIS traži da se benzin plaća avansno.

U "Petrohemiji" radi oko dve i po hiljade radnika, a većina njih živi u Pančevu. Reč je o najvećem proizvođaču petrohemijskih proizvoda u Srbiji.

U Ministarstvu ekonomije je rečeno za B92 da "Petrohemija", u dogovoru sa državom, prelazi na plansko zaustavljanje procesa proizvodnje.

Cilj je da se dobije na vremenu za dogovor sa najvećim poveriocima i dobavljačima Petrohemije poput NIS-a, Lukoil-a i drugih naftnih kompanija.
“Vlada i Ministarstvo ekonomije će se maksimalno truditi da se postigne najbolji mogući dogovor, kako bi Petrohemija poslovala bez gubitaka. Međutim, nećemo pristati da Petrohemija radi sa ogromnim gubicima, dok se istovremeno isplaćuju prosečne plate od blizu 100.000 dinara, a da njihove gubitke pokrivaju građani Srbije”, naveo je izvor iz Ministarstva ekonomije.

Šta mislite o ovom problemu?
 
Qq........qq.......qq..........
не мислим ништа ***......... заболе ме глава од уводног поста...

п.с. Ако има некакве ЗЛЕ НАМЕРЕ - ту намеру спроводи хохштаплер Динкић... то је оно што је сигурно...
 
Pošto znam da prosečna plata nije blizu 100 hiljada dinara, i da petrohemija ne posluje
sa gubitkom, već da je muče minusi iz prošlosti, jasno je da je u pitanju neka teška muljačina
i da prvo žele da joj natovare bes javnosti kako bi prodavanje u bescenje prošlo glatko.
Uostalom, ako je firma u restrukturiranju, kao što jeste, onda je prva obaveza da se plate spuste
na državni prosek. To se ne radi samo zato što generalni ne želi da radi za te mizerne pare
pa onda celo preduzeće propada.
Radnici dobijaju 20-30% plate, ali za direktore uvek ima.
Inače, u PA, generalnog petrohemije simbolično zovu "izvodjač radova"jer je prethodno bio
direktor Azotare koju je oterao tamo gde je ta firma sad tj. uništena je.. i nikom još uvek nije
jasno zašto se fabrika planski uništava.

Azotara je propala, sada će i Petrohemija.
Nekadašnji industrijski centar države-umire.
 
Poslednja izmena:
Pošto znam da prosečna plata nije blizu 100 hiljada dinara, i da petrohemija ne posluje
sa gubitkom, već da je muče minusi iz prošlosti, jasno je da je u pitanju neka teška muljačina
i da prvo žele da joj natovare bes javnosti kako bi prodavanje u bescenje prošlo glatko.
Uostalom, ako je firma u restrukturiranju, kao što jeste, onda je prva obaveza da se plate spuste
na drzavni prosek. To se ne radi samo zato što generalni ne želi da radi za te mizerne pare
pa onda celo preduzeće propada.
Radnici dobijaju 20-30% plate, ali za direktore uvek ima.
Inače, u PA, generalnog petrohemije simbolično zovu "izvodjač radova"jer je prethodno bio
direktor Azotare koju je oterao tamo gde je ta firma sad tj. uništena je.. i nikom još uvek nije
jasno zasto se fabrika planski uništava.

Azotara je propala, sada će i Petrohemija.
Nekadašnji industrijski centar države-umire.
pa onda je to nazalost jasna namera kao i sa gomilom drugih preduzeca , nego jel ima dugove ili nema :think:
 
Pošto znam da prosečna plata nije blizu 100 hiljada dinara, i da petrohemija ne posluje
sa gubitkom, već da je muče minusi iz prošlosti, jasno je da je u pitanju neka teška muljačina
i da prvo žele da joj natovare bes javnosti kako bi prodavanje u bescenje prošlo glatko.
Uostalom, ako je firma u restrukturiranju, kao što jeste, onda je prva obaveza da se plate spuste
na državni prosek. To se ne radi samo zato što generalni ne želi da radi za te mizerne pare
pa onda celo preduzeće propada.
Radnici dobijaju 20-30% plate, ali za direktore uvek ima.
Inače, u PA, generalnog petrohemije simbolično zovu "izvodjač radova"jer je prethodno bio
direktor Azotare koju je oterao tamo gde je ta firma sad tj. uništena je.. i nikom još uvek nije
jasno zašto se fabrika planski uništava.

Azotara je propala, sada će i Petrohemija.
Nekadašnji industrijski centar države-umire
.

..........

ali to nije isto, i sve je srušeno
to su porotne kiše, strašne i neutešne
to nije oluja više od ognja, krvi i čelika
to su naprosto oblaci
što kao pseta crkavaju
kao pseta što nestaju u mlazu vode
nad brestom
da trunu negde daleko, daleko, daleko od bresta
od koga ništa ne osta
 
pa onda je to nazalost jasna namera kao i sa gomilom drugih preduzeca , nego jel ima dugove ili nema :think:

Ima dugovanja NIS-u koja se vuku iz prošlosti još od doba Miloševića,
inače je profitabilna i ima trenutno najveći izvoz u Srbiji,dnevno iz Petrohemije
izadje preko sedamdeset cisterni sa etilenom(ko zna šta je to,jasno mu je kolike
su pare u opticaju)i to je samo delić izvoznog kapaciteta....fazon je u tome da država ne sme da dozvoli
propadanje takvog giganta kao što je Petrohemija..a to planski radi..
 
U ovom trenutku se ne zna sta je vece zlo...da li da se Petrohemija zatvori ili da nastavi sa radom,za grad Pancevo i njene gradjane je i jedno i drugo katastrofa!
Inace Petrohemija jeste najveci izvoznik ali jeste i najveci gubitas i jedan od najvecih i najopasnijih trovaca u Srbiji!Gubici nisu samo iz vremena Milosevica jer sem u jednom kratkom periodu za vreme sankcija i za vrema bombardovanja Petrohemija je u to vreme radila i stvarala gubitke ali mnogo manje nego posle 2000 godine!Ne znam kolika je prosecna plata ali znam da u procesu proizvodnje radnik sa srednjom skolskom spremom dobija 60000-90000 dinara mesecno i to bez nocnog i prekovremenog rada kao i to da su isplate do sada uglavnom bile redovne i na vreme!
 
Pošto znam da prosečna plata nije blizu 100 hiljada dinara, i da petrohemija ne posluje
sa gubitkom, već da je muče minusi iz prošlosti, jasno je da je u pitanju neka teška muljačina
i da prvo žele da joj natovare bes javnosti kako bi prodavanje u bescenje prošlo glatko.
Uostalom, ako je firma u restrukturiranju, kao što jeste, onda je prva obaveza da se plate spuste
na državni prosek. To se ne radi samo zato što generalni ne želi da radi za te mizerne pare
pa onda celo preduzeće propada.
Radnici dobijaju 20-30% plate, ali za direktore uvek ima.
Inače, u PA, generalnog petrohemije simbolično zovu "izvodjač radova"jer je prethodno bio
direktor Azotare koju je oterao tamo gde je ta firma sad tj. uništena je.. i nikom još uvek nije
jasno zašto se fabrika planski uništava.

Azotara je propala, sada će i Petrohemija.
Nekadašnji industrijski centar države-umire.

Nisam baš siguran da pričaš istinu. Deo jeste, ali veći deo nije.... Nemoj pisati dezinformacije ovde, jer stvar je jasna oko Petrohemije. Ja sam mojim drugarima odatle predlagao da utamane novo rukovodstvo, jer su to ljudi koji kad pored kafane prođu - ona se zatvori.

S druge strane, ko kaže da im prosečna plata nije 100 soma. Možda nije svima, ali PROSEK jeste preko 90.000. Pametni su uzeli otpremnine, i to po 20-30.000 evra pre par meseci, a oni koji su navikli da sisaju sisu od po 1000 evra mesečno su ostali do kraja. Sve je ovo bilo u najavi odavno, i to naravno ne zbog dugova, nego se najveći petrohemijski komplex od Libije do Češke, namerno uništava po direktivi Rusa (čitaj NIS), da bi oni evropi uvaljivali svoje proizvode. A cifre su u milijardama.
 
I jos nesto oprema u Petrohemiji je vec odavno zastarela i zrela za staro gvozdje,filteri za preciscavanje otpadnih gasova nikada nisu ni postojali zbog cega gradjani Panceva i okoline placaju visoku cenu i to u zdravlju i lecenju od posledica trovanja!

Umiraćemo mi još dosta godina zbog te petrohemije.... Trebalo bi sravniti to sr.anje sa zemljom.
 
U ovom trenutku se ne zna sta je vece zlo...da li da se Petrohemija zatvori ili da nastavi sa radom,za grad Pancevo i njene gradjane je i jedno i drugo katastrofa!
Inace Petrohemija jeste najveci izvoznik ali jeste i najveci gubitas i jedan od najvecih i najopasnijih trovaca u Srbiji!Gubici nisu samo iz vremena Milosevica jer sem u jednom kratkom periodu za vreme sankcija i za vrema bombardovanja Petrohemija je u to vreme radila i stvarala gubitke ali mnogo manje nego posle 2000 godine!Ne znam kolika je prosecna plata ali znam da u procesu proizvodnje radnik sa srednjom skolskom spremom dobija 60000-90000 dinara mesecno i to bez nocnog i prekovremenog rada kao i to da su isplate do sada uglavnom bile redovne i na vreme!

Zar ti nije čudna činjenica koju si sam izrekao a to je da Petrohemija jeste najveći
izvoznik u Srbiji...kako je onda moguće da država ne vidi svoj račun da takvu firmu
održi u životu..i kako je moguće da takvu firmu svrstavaju u gubitaše..?
Što se zagadjenja tiče,malo je poznato da je za vreme sankcija petrohemija bila
konzervirana i da nije radila a da su u bombardovanju uništena sva tri pogona koja su
bila glavni zagadjivači..što znači da je u ovom momentu petrohemija manji zagadjivač
od gradske toplane a da i kao takva ima veće prihode i izvozni kapacitet od svih
firmi u Srbiji...
 
Nisam baš siguran da pričaš istinu. Deo jeste, ali veći deo nije.... Nemoj pisati dezinformacije ovde, jer stvar je jasna oko Petrohemije. Ja sam mojim drugarima odatle predlagao da utamane novo rukovodstvo, jer su to ljudi koji kad pored kafane prođu - ona se zatvori.

S druge strane, ko kaže da im prosečna plata nije 100 soma. Možda nije svima, ali PROSEK jeste preko 90.000. Pametni su uzeli otpremnine, i to po 20-30.000 evra pre par meseci, a oni koji su navikli da sisaju sisu od po 1000 evra mesečno su ostali do kraja. Sve je ovo bilo u najavi odavno, i to naravno ne zbog dugova, nego se najveći petrohemijski komplex od Libije do Češke, namerno uništava po direktivi Rusa (čitaj NIS), da bi oni evropi uvaljivali svoje proizvode. A cifre su u milijardama.

Koliko ja znam i Amerikanci su tu debelo umesali prste cak i mnogo vise nego Rusi...a za Slobodana Adzica iz Demokratske stranke se slazem,i ja sam rekao da je on postavljen za direktora samo da bi DS pokupio jos para i onda zna se...kljuc u bravu !
 
Zar ti nije čudna činjenica koju si sam izrekao a to je da Petrohemija jeste najveći
izvoznik u Srbiji...kako je onda moguće da država ne vidi svoj račun da takvu firmu
održi u životu..i kako je moguće da takvu firmu svrstavaju u gubitaše..?
Što se zagadjenja tiče,malo je poznato da je za vreme sankcija petrohemija bila
konzervirana i da nije radila a da su u bombardovanju uništena sva tri pogona koja su
bila glavni zagadjivači..što znači da je u ovom momentu petrohemija manji zagadjivač
od gradske toplane a da i kao takva ima veće prihode i izvozni kapacitet od svih
firmi u Srbiji...

Slusaj...kao sto ti rece Stanojko nemoj vise da iznosis neistine i poluistine ovde...svako od nas ima nekog ko radi u toj trovacnici od fabrike (prijatelja,komsiju,rodjaka...) pa verujem da i ti imas nekog svog u Petrohemiji i da znas pravu istinu!
 
Slusaj...kao sto ti rece Stanojko nemoj vise da iznosis neistine i poluistine ovde...svako od nas ima nekog ko radi u toj trovacnici od fabrike (prijatelja,komsiju,rodjaka...) pa verujem da i ti imas nekog svog u Petrohemiji i da znas pravu istinu!

Žalosno je što to nisu neistine...

..Da pojasnimo malo stvari onima kojima je ovo jedini vid informisanja vezanim za Petrohemiju.
Godinama u nazad država i direktori Petrohemije prave namerne vestačke gubitke, kradu jer im se može i
ima odakle i planiraju da Petrohemija bude kusur pri kupovini NIS-a od strane Rusa. Dug je dostigao gotovo
200 miliona evra, od čega se pola duguje Rusima. Dodje dan za kupovinu NIS-a i ljudi iz vlade kažu kako im
Petrohemija duguje neke silne paretine i kako bi najbolje bilo da oni uzmu Pterohemiju umesto duga i to je to.
Oni mislili Rusi su budale. Rusi odma' rekli kako njih Petrohemija ne zanima i kako hoće svoje pare.
Svi se našli u čudu-kako to da neće Petrohemiju??? Stručnjaci! Vladini! Svi do jednog! Prave račun bez krčmara.
Oni mislili sa Rusima će kao sa Miškovićem, Peconijem i ostalima - ja tebi ti meni.. I.. sta se dešava? Firma koja najvise puni državni budzet,
najveći domaći izvoznik, koja hrani pola Juznog Banata direktno i još toliko indirektno - DANAS ZAUSTAVLJA PROIZVODNJU!
Kažu isti oni "strucnjaci" iz Vlade - neće narod Srbije da plaća njihove plate od 100.000! Elem - Petrohemija se bavi proizvodnjom petrohemikalija.
Najveći pogon Etilen za 3 radne smene (24h rada) napravi količinu etilena koja na tržištu ima cenu toliku da pokriva
sve plate petrohemičara za mesec dana!!! I-sta? Gubitaši?
Pa, čovek koji je proveo bar 5 min u osnovnoj školi zna da firma koja sebi za plate zaradi za 24h ne može da bude gubitaš. Osim ako firma nije u Srbiji...
 
Poslednja izmena:
Žalosno je što to nisu neistine...

..Da pojasnimo malo stvari onima kojima je ovo jedini vid informisanja vezanim za Petrohemiju.
Godinama u nazad država i direktori Petrohemije prave namerne vestačke gubitke, kradu jer im se može i
ima odakle i planiraju da Petrohemija bude kusur pri kupovini NIS-a od strane Rusa. Dug je dostigao gotovo
200 miliona evra, od čega se pola duguje Rusima. Dodje dan za kupovinu NIS-a i ljudi iz vlade kažu kako im
Petrohemija duguje neke silne paretine i kako bi najbolje bilo da oni uzmu Pterohemiju umesto duga i to je to.
Oni mislili Rusi su budale. Rusi odma' rekli kako njih Petrohemija ne zanima i kako hoće svoje pare.
Svi se našli u čudu-kako to da neće Petrohemiju??? Stručnjaci! Vladini! Svi do jednog! Prave račun bez krčmara.
Oni mislili sa Rusima će kao sa Miškovićem, Peconijem i ostalima - ja tebi ti meni.. I.. sta se dešava? Firma koja najvise puni državni budzet,
najveći domaći izvoznik, koja hrani pola Juznog Banata direktno i još toliko indirektno - DANAS ZAUSTAVLJA PROIZVODNJU!
Kažu isti oni "strucnjaci" iz Vlade - neće narod Srbije da plaća njihove plate od 100.000! Elem - Petrohemija se bavi proizvodnjom petrohemikalija.
Najveći pogon Etilen za 3 radne smene (24h rada) napravi količinu etilena koja na tržištu ima cenu toliku da pokriva
sve plate petrohemičara za mesec dana!!! I-sta? Gubitaši?
Pa, čovek koji je proveo bar 5 min u osnovnoj školi zna da firma koja sebi za plate zaradi za 24h ne može da bude gubitaš. Osim ako firma nije u Srbiji...

Kao prvo Petrohemija je jos uvek jedan od najvecih zagadjivaca i trovaca u Srbiji i nemoj vise da lazes da je manji zagadjivac od recimo pancevacke toplane!

Kao drugo,Petrohemija jeste najveci izvoznik ali i najveci gubitas u Srbiji,delom zato sto finansira vlast na razne nacine a vecim delom zato sto nije placala NIS-u sirovi benzin!Pa zamisli...ti imas fabriku vocnih sokova,od mene kupujes voce a neplacas mi ga...i ti si onda kao uspesan proizvodjac!Uz put ne placas ni gas koji koristis u proizvodnji i ne placas jos sto sta ali zato radnicima delis debele plate da bi cutali i radili!

Kao trece...zasto su Amerikanci zabranili vladi Srbije da pregovara sa Irancima kao potencijalnim i mogucim kupcima Petrohemije?
 

Back
Top