Potrebni saveti u vezi sa kupovinom konfiguracije...

Mene uopšte ne privlači Vista... probao sam s njom i nisam se snašao...

S druge strane, znam da ima igara koje se bolje snalaze s njom, a osim toga, čuo sam da će Vista da prepozna svih 4GB rama, dok će XP prepoznati samo tri i kusur. Glupost, zar ne? :thumbdown:

Da li je moguće na isti komp instalirati i XP i Vistu pa da onda po uključivanju biram koji ću sistem? Naravno, da bude isti nalog, i da ne bude nikakve razlike u podacima i instaliranim programima, nego samo u OS koji koristim.

Ako ne, onda razmišljam da probam alternativu: da Vistu zamaskiram da izgleda kao XP. Guglao sam malo i video da to i nije neka naročita mudrost, a da Vista već ima u ponudi izgled prozora kao XP.
 
Mene uopšte ne privlači Vista... probao sam s njom i nisam se snašao...

S druge strane, znam da ima igara koje se bolje snalaze s njom, a osim toga, čuo sam da će Vista da prepozna svih 4GB rama, dok će XP prepoznati samo tri i kusur. Glupost, zar ne? :thumbdown:

Da li je moguće na isti komp instalirati i XP i Vistu pa da onda po uključivanju biram koji ću sistem? Naravno, da bude isti nalog, i da ne bude nikakve razlike u podacima i instaliranim programima, nego samo u OS koji koristim.

Ako ne, onda razmišljam da probam alternativu: da Vistu zamaskiram da izgleda kao XP. Guglao sam malo i video da to i nije neka naročita mudrost, a da Vista već ima u ponudi izgled prozora kao XP.

Instaliraj sebi Vistu x64 Ultimate sa SP2 i nemoj da brines, sa ovim SP je na visti ispravljeno masu bagova. XP polako stize vrijeme i vrijeme mu je da ide u penziju... Sad su tu na trzistu Vista i Win 7... Doduse ovaj drugi jos nije u prodaji ali ovih dana treba da se pojavi RTM verzija, koja bi trebala da bude i final...
 
@Harambasa&Dakyorlando
Ja vam opet ponavljam IZBEGNITE Vistu ako zelite da igrate igre...masa bagova i problema ...cak i sa SP2 Vista nije sistem za igranje igara...mozda je u nekim segmentima bolji OS od XP-a ali za igre NIJE... Ne pricam bzv vec zato sto mi je kroz racunar proslo vise igara nego sto je pola ljudi na forumu i videlo i znam kako se ponasaju na kom sistemu...Mislim da su na Win7 dosta stvari oko podrske za multimediju ispravljene ali sacekajte do jeseni a do tada XP-a ce odlicno da odradi posao...a ako neko bas zeli sistem koji izgleda kao Vista postoje Vista visual pack dodaci za Xp...a mozete cak da pronadjete Last XP- verzija XP-a sa potpunim Vista izgledom i opcijom instalacije dodatnih programa u okviru same instalacije sistema...znaci u toku same instalacije Last XP-a (koji inace ima sp3) birate i dodatne programe i drajvere koje cete instalirati mnogo dobra stvar...mislim da na netu moze da se nadje da se skine Last XP verzija 22 ja imam verziju 21 i prezadovoljan sam...
 
@Harambasa&Dakyorlando
Ja vam opet ponavljam IZBEGNITE Vistu ako zelite da igrate igre...masa bagova i problema ...cak i sa SP2 Vista nije sistem za igranje igara...mozda je u nekim segmentima bolji OS od XP-a ali za igre NIJE... Ne pricam bzv vec zato sto mi je kroz racunar proslo vise igara nego sto je pola ljudi na forumu i videlo i znam kako se ponasaju na kom sistemu...Mislim da su na Win7 dosta stvari oko podrske za multimediju ispravljene ali sacekajte do jeseni a do tada XP-a ce odlicno da odradi posao...a ako neko bas zeli sistem koji izgleda kao Vista postoje Vista visual pack dodaci za Xp...a mozete cak da pronadjete Last XP- verzija XP-a sa potpunim Vista izgledom i opcijom instalacije dodatnih programa u okviru same instalacije sistema...znaci u toku same instalacije Last XP-a (koji inace ima sp3) birate i dodatne programe i drajvere koje cete instalirati mnogo dobra stvar...mislim da na netu moze da se nadje da se skine Last XP verzija 22 ja imam verziju 21 i prezadovoljan sam...

ma ok, nemo' se nerviras :) Meni je apsolutno nebitan izgled operativnog sistema......Ne smeta mi i da ubacim cak i MS DOS, ako moze da pokrene igre (a naravno da ne moze....:) ). Na XP sam navikao i na tome cu ostati, jer jos uvek podrzava sve igre i programe.......A za Vistu znam da bije glas da je to gomila softverskog djubreta i crpi vece resurse kompjutera. Za sad me niko nije ubedjivao da je instaliram.....
 
OK... tip mi je instalirao Windows XP SP3 i sada pišem na novoj mašini...

Šta bi sad sve trebalo da instaliram? Mislim, pored video i audio kodeka, novih drajvera za grafičku i tako tog. Treba li mi drajver za još neku komponentu?

Ma ako ti je on instalirao sve osnovne drajvere, ne bi ti trebalo nista vise. Jedino skini najnoviji drajver ovde http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx ...A od programa intaliraj sta mislis da ti treba.... A nista da nam kazes utiske i tako to...cccc....;);)
 
Poslednja izmena:
Nije mi on instalirao drajvere, pa sam morao sam. I već sam to uradio, i to baš sa te adrese. :ok:

Utisci... Pa, recimo, za početak sam isprobao San Andreas. Do sad sam mogao da igram samo na low podešavanjima (u suprotnom postane užasno usporen), a sad sam ga bez problema poterao i na very high. Naravno, utisci su drugačiji, mada neke drastične razlike u grafici ipak nema (ne kažem da je uopšte nema, daleko od toga).

Onda sam probao PES 2008. I njega sam pre mogao da igram samo na low, a sad na high. E ovde se već drastično osetila razlika u grafici. Umesto mutnjikavih igrača i praznih tribina (stara kartica nije mogla da "crta" publiku), sad su bili mnogo oštriji modeli, a i publika je bila tu. Ipak, primetio sam nekakvo podrhtavanje slike, mestimično. To je bilo pre nego što sam instalirao nove drajvere; valjda će oni da srede stvar...

Imam jedno pitanje vezano za naloge. Kad je Windows XP instaliran, korisnički nalog je bio pod imenom USER. Ja sam hteo da prepravim u nalog sa svojim imenom, ali nisam mogao ni da izmenim ime USER-u ni da ga izbrišem. Pa sam kreirao novi nalog sa svojim imenom, ali sada svaki put kad upalim komp on se uloguje kao USER a ne pod mojim nalogom, pa moram da se prebacim na svoj, što je strašno iritantno. Kako to da sredim? Mogu li nekako da izbrišem ili preimenujem nalog USER, ili bar da podesim da se pri paljenju uloguje pod mojim nalogom?
 
E da na pitanje od ranije vezano za drajvere i kodeke...Evo na primer moj predlog kada je u pitanju multimedia tj. filmovi...po mom misljenju najbolja kombinacija kodeka i plejera je sledeca: Xvid codec+AC3 Filter+VLC Player+BS Player Pro i eventualno Media Player Classic (za neke malo specificnije video formate) i sa tom kobinacijom nema filma ili video fajla koji necete moci da pustite...Od pratecih antivirusnih programa mislim da je sasvim dovoljan AVG ili NOD32...mada bi mogao u pozadini da vam se nadje i neki Spyboot ili AdAware koje biste mogli da ukljucujete samo u nedaj boze situaciji tj. ako zakacite neki spyware ili nesto slicno na netu...Za one koji skidaju igre sa neta i igraju ih obavezne alatke naravno winrar za otpakivanje kompresovanih fajlova (u tom obliku je 90% igara i filmova koje skidate sa neta preko rapidshare ili P2P programa) i deaemon tools za pravljenje Virtual Drive preko koga podizete instalacije igara posto ih prethodno otpakujete sa WinRar-om, za rezanje diskova kod mene se dobro u praksi pokazao Nero 8 tako da ima moju preporuku, Office 2003 ili 2007 ....eto to bi bilo nesto osnovno a sto se tice ostatka programa to je vec stvar vasih potreba i ukusa
 
Pa i neces moci da steknes pravi utisak o mogucnostima tvog racunara ako igras tako amtore igre tipa San Andreas koji ima veoma zastarelu grafiku koja je cak i na high podesavanjima dosta smesna...uzmi nesto tipa GTA4, FaCry2, Crysis itd.

Znam, zato ću početi da igram novije igre... Prva igra koju ću da probam je Sims 3. Planiram da nabavim i GTA IV, a za Crysis ne znam... nisam ljubitelj pucačina, ali znam da bih sa tako zahtevnom igrom mogao da se uverim u snagu moje nove konfe. :)

E da na pitanje od ranije vezano za drajvere i kodeke...Evo na primer moj predlog kada je u pitanju multimedia tj. filmovi...po mom misljenju najbolja kombinacija kodeka i plejera je sledeca: Xvid codec+AC3 Filter+VLC Player+BS Player Pro i eventualno Media Player Classic (za neke malo specificnije video formate) i sa tom kobinacijom nema filma ili video fajla koji necete moci da pustite...

Probao sam mnoge plejere i za mene je MV2 Player zakon i ne mislim da ga menjam... što se kodeka tiče, već sam instalirao K-Lite... ne znam da li bih njega morao da deinstaliram da bih instalirao ove koje si naveo...

Od pratecih antivirusnih programa mislim da je sasvim dovoljan AVG ili NOD32...mada bi mogao u pozadini da vam se nadje i neki Spyboot ili AdAware koje biste mogli da ukljucujete samo u nedaj boze situaciji tj. ako zakacite neki spyware ili nesto slicno na netu...

Imam Avast i Spybot Search & Destroy. Ali kod ovog drugog ima jedna stvar koja mi smeta. Kad skeniram komp na spyware, i on mi prijavi šta je sve zaraženo i ja to obrišem, on mi skoro redovno obriše i kompletnu istoriju posećenih sajtova u internet brauzeru. Kako to da izbegnem? Koji od prijavljenih fajlova da ne brišem da sačuvam istoriju?

Za one koji skidaju igre sa neta i igraju ih obavezne alatke naravno winrar za otpakivanje kompresovanih fajlova (u tom obliku je 90% igara i filmova koje skidate sa neta preko rapidshare ili P2P programa) i deaemon tools za pravljenje Virtual Drive preko koga podizete instalacije igara posto ih prethodno otpakujete sa WinRar-om, za rezanje diskova

Ako naletim na neku igru koja će zahtevati taj Virtual Drive... za sad još nisam...

Imam i WinRar, i to krekovan, znači bez one poruke koju izbacuje svaki put kad se pokreće... i jeste najbolji za otpakivanje RAR, ZIP i svih sličnih fajlova.

kod mene se dobro u praksi pokazao Nero 8 tako da ima moju preporuku, Office 2003 ili 2007 ....eto to bi bilo nesto osnovno a sto se tice ostatka programa to je vec stvar vasih potreba i ukusa

I ja koristim Nero za rezanje, a Office nemam (u stvari imam, ali verziju 2000) ali skinuću ga s neta...

A da li neko zna odgovor na ovo moje pitanje o korisničkim nalozima? Kako da izbrišem ovaj drugi nalog, ili bar da podesim da se po uključivanju poveže pod mojim nalogom, a ne pod tim drugim?

I još jedna stvar:

Ovih dana sam prebacivao podatke iz mog starog kompa u novi preko eksternog hard diska. Tako sam prebacivao i muziku. I tu se javio jedan čudan problem. Naime, sve foldere mi je prebacio bez greške osim jednog. To je bio veliki folder i sadržavao je više od 800 muzičkih fajlova. Ali kad sam otvorio taj folder (na starom kompu) bilo je tek prvih 150-200 pesama (kažem "prvih" jer su bili složeni po azbučnom redu), a ostatka nigde. Pomislio sam da su izbrisani, ali kad sam uključio Windows Media Player (sve na starom kompu, razume se), mogao sam da pustim sve te pesme koje su nedostajale, znači nisu izbrisane. I pod opcijom "File Location" je stajala upravo lokacija gde treba da budu, znači isti taj folder. Ali ne mogu da im pristupim preko windows explorer-a, niti da ih nađem na preko opcije Search. Gde su oni? Ovakav problem zaista nikad do sad nisam imao... :think: Molim vas, ljudi, treba mi pomoć da bih mogao da i njih prebacim na nov komp. Tu ima 500-600 pesama, od kojih su skoro sve od različitih izvođača, stvarno bi me mrzelo da sad sve njih ispočetka skidam s neta.

Znam da ova pitanja nisu u direktnoj vezi sa hardverom, ali da sad ne otvaram novu temu.
 
Znam, zato ću početi da igram novije igre... Prva igra koju ću da probam je Sims 3. Planiram da nabavim i GTA IV, a za Crysis ne znam... nisam ljubitelj pucačina, ali znam da bih sa tako zahtevnom igrom mogao da se uverim u snagu moje nove konfe. :)

Probao sam mnoge plejere i za mene je MV2 Player zakon i ne mislim da ga menjam... što se kodeka tiče, već sam instalirao K-Lite... ne znam da li bih njega morao da deinstaliram da bih instalirao ove koje si naveo...


Imam Avast i Spybot Search & Destroy. Ali kod ovog drugog ima jedna stvar koja mi smeta. Kad skeniram komp na spyware, i on mi prijavi šta je sve zaraženo i ja to obrišem, on mi skoro redovno obriše i kompletnu istoriju posećenih sajtova u internet brauzeru. Kako to da izbegnem? Koji od prijavljenih fajlova da ne brišem da sačuvam istoriju?


A da li neko zna odgovor na ovo moje pitanje o korisničkim nalozima? Kako da izbrišem ovaj drugi nalog, ili bar da podesim da se po uključivanju poveže pod mojim nalogom, a ne pod tim drugim?

Tesko da ce i Sims 3 da ti pokaze sta moze tvoja masina...Uzmi bar neku zahtevniju strategiju tipa World in Conflict ili mozda neku arkadnu avanturu kao npr. Prototype ili eto izasao je pre dan-dva Bionic Commando

Kombinacija kodeka i plejera koju sam ti ja naveo pusta sve video formate na koje mozes da naletis...naravno K-Lite Codec Pack je odlican imao sam ga jednom vreme ali ovo mi se pokazalo kao najprakticnija kombinacija jer imam samo AC3 i Xvid a VLC i BS Player imaju svoje dodatne kodeke i nema da me boli glava da li ce neki kodeci da se medjusobno sudaraju i prave probleme...

Nemoj da ides na zabranjena sajtove xa xa xa xa...salim se ne znam tacno koju opciju da de/cekiras ili koji od fajlova da ne brises da bi sacuvao istoriju...mozda je lakse da bookmarkujes strane tj. sajtove koje redovno posecujes pa ih samo ukljucuj iz bookmark opcije...

Koliko ja znam podesavanje/brisanje/pravljenje i ostale stvari vezane za korisnicke naloge imas u Control Panelu u User Accounts pa se tu malo zezaj...
 
Poslednja izmena:
Ma igraću ja na mojoj novoj mašini mnoge druge igre; sigurno nisam kupovao konfu od pedeset soma samo zbog jedne igre... planiram da uzmem i GTA IV, a pošto nisam ljubitelj tih ratnih strategija, probaću neku drugu od tih zahtevnijih... Crysis, recimo. On bi mogao da demonstrira mogućnosti moje grafe.

Ispalo je da Sims 3 u stvari i nije tako zahtevna igra ko što sam očekivao (a verujem da nisam jedini koji je mislio da će trojka biti zahtevnija). Ipak, to ne znači da je grafika slaba. Razume se da sam sve grafičke detalje podesio na high, u rezoluciji 1680x1050, i leti ko zmaj... mada, za te pare nisam ni očekivao drukčije. :mrgreen:

Što se tiče kodeka, možda bih mogao i njih da probam, ali se K-Lite sasvim dobro pokazao... ne znam da li da menjam nešto što radi dobro...

Nemam ja toliko omiljenih sajtova da ih obeležavam, samo ne volim da mi izbriše celu istoriju (u stvari, ostavi jednu ili dve adrese ali to je sve). Ako već posetim neki sajt a ne želim da mi ostane u istoriji, prosto ga izbrišem ručno...

Što se tiče mog problema s nalozima, uspeo sam da ga rešim, doduše delimično. I evo, opisaću kako, za slučaj da neko ima sličan problem (i naravno, za slučaj da bude čitao ovo :)).

Pošto je USER prvi nalog koji je kreiran, nisam mogao ni da ga izbrišem ni bar da mu promenim ime, bez obzira što nalog pod mojim imenom takođe ima administratorska prava. Ali sam uspeo da postignem ono alternativno rešenje: da se odmah po paljenju kompa automatski ulogujem pod svojim, a ne pod imenom USER. To sam uspeo tako što sam skinuo jedan programčić s neta po imenu Tweak UI. Samo se instalira, pokrene, ode se na opciju Logon > Autologon i pod User name se unese svoje ime, odnosno ime naloga koji želite. Može i ne mora da se ubaci i password (mada to može i u okviru samog OS). I nema više smaranja da svaki put moram da idem na opciju Switch User kad uključim komp.
 
Ma igraću ja na mojoj novoj mašini mnoge druge igre; sigurno nisam kupovao konfu od pedeset soma samo zbog jedne igre... planiram da uzmem i GTA IV, a pošto nisam ljubitelj tih ratnih strategija, probaću neku drugu od tih zahtevnijih... Crysis, recimo. On bi mogao da demonstrira mogućnosti moje grafe.

Ispalo je da Sims 3 u stvari i nije tako zahtevna igra ko što sam očekivao (a verujem da nisam jedini koji je mislio da će trojka biti zahtevnija). Ipak, to ne znači da je grafika slaba. Razume se da sam sve grafičke detalje podesio na high, u rezoluciji 1680x1050, i leti ko zmaj... mada, za te pare nisam ni očekivao drukčije. :mrgreen:

Što se tiče kodeka, možda bih mogao i njih da probam, ali se K-Lite sasvim dobro pokazao... ne znam da li da menjam nešto što radi dobro...

Nemam ja toliko omiljenih sajtova da ih obeležavam, samo ne volim da mi izbriše celu istoriju (u stvari, ostavi jednu ili dve adrese ali to je sve). Ako već posetim neki sajt a ne želim da mi ostane u istoriji, prosto ga izbrišem ručno...

Što se tiče mog problema s nalozima, uspeo sam da ga rešim, doduše delimično. I evo, opisaću kako, za slučaj da neko ima sličan problem (i naravno, za slučaj da bude čitao ovo :)).

Pošto je USER prvi nalog koji je kreiran, nisam mogao ni da ga izbrišem ni bar da mu promenim ime, bez obzira što nalog pod mojim imenom takođe ima administratorska prava. Ali sam uspeo da postignem ono alternativno rešenje: da se odmah po paljenju kompa automatski ulogujem pod svojim, a ne pod imenom USER. To sam uspeo tako što sam skinuo jedan programčić s neta po imenu Tweak UI. Samo se instalira, pokrene, ode se na opciju Logon > Autologon i pod User name se unese svoje ime, odnosno ime naloga koji želite. Može i ne mora da se ubaci i password (mada to može i u okviru samog OS). I nema više smaranja da svaki put moram da idem na opciju Switch User kad uključim komp.

Sto se tice history-ja zavisi od pretazivaca i njegove verzije sta mozes sve da uradis sa zapamcenim stranama...ja npr. koristim mozillu i pre par dana sam skinuo novu 3.5 verziju i primetio sam neke promene u opciji tools/clear private data koje ustvari vise nema a pod njom si mogao posebno da brises browsing history, download history,cashe,cookies itd. e sada toga nema nego su ga nesto iskomplikovali cak mi bas ni nije najjasnije kako posebno da brisem odredjene zapamcene stavke...ali da ne rasplinjavamo temu previse...bookmarks sam ti predlozio zato sto je veoma jednostavna opcija i bukvalno iz 2 klika ides na sajt koji si "zapamtio"....
E kad budes mogao javi kolike su ti temperature graficke i procesora kada pokreces neke zahtevnije aplikacije kao sto su igre...naravno kada budes testirao neke jace igre...posto me zanima zbog nekih poredjenja tvoja kartica(4870 ako ne gresim) i gtx260...
 
E kad budes mogao javi kolike su ti temperature graficke i procesora kada pokreces neke zahtevnije aplikacije kao sto su igre...naravno kada budes testirao neke jace igre...posto me zanima zbog nekih poredjenja tvoja kartica(4870 ako ne gresim) i gtx260...

Nema problema, javiću, ali kako da vidim kolike su im temperature? Ima li na netu da se skine neki softver koji meri temperaturu i pokazuje je?

Postoji više od jedne kartice koje imaju 4870 u nazivu... puno ime moje je Sapphire ATI Radeon HD 4870 512MB GDDR5 PCI-E.

A posto volis Orlando probaj NBA 2K9 taman da vidis kako je uradjen Dwight Howard xe xe xe...

Way ahead of you ;) Nabavio sam ja još odavno tu igru, ali nikad nisam mogao da je zaigram na starom kompu... :(

Sad sam prvi put uspeo da je pokrenem. Inače, ne znam zašto, ali prvih par puta kad sam hteo da je startujem na novom kompu, nije hteo da je pusti izbacujući mi istu poruku o grešci kao što je izbacivao na starom kompu. Tek sam sad, dok sam pisao ovu poruku, pokušao da je startujem da vidim koju mi je poruku izbacivao, a umesto nje ju je najzad startovao. I pogledao sam kako meč izgleda (nisam podešavao grafičke stavke) i - meč izgleda ko pravi! :super:
 
Nađe li nešto, Miloše? I ja sam probao da guglam ali nisam se baš snašao u onom moru podataka...

Još jedna stvar: kad uključim komp on u početku dosta slabo radi, zujanje se skoro i ne čuje a ventilacija je dosta slaba. Tek kasnije, u toku rada, počne da radi "bučnije", da se više greje i vazduh jače "šiba" iz zadnjeg dela. Je li to normalno tako? Stari komp je uvek radio istim intenzitetom, i buka je bila iste jačine bez obzira da li sam ga tek uključio ili gori već satima.
 
Nađe li nešto, Miloše? I ja sam probao da guglam ali nisam se baš snašao u onom moru podataka...

Još jedna stvar: kad uključim komp on u početku dosta slabo radi, zujanje se skoro i ne čuje a ventilacija je dosta slaba. Tek kasnije, u toku rada, počne da radi "bučnije", da se više greje i vazduh jače "šiba" iz zadnjeg dela. Je li to normalno tako? Stari komp je uvek radio istim intenzitetom, i buka je bila iste jačine bez obzira da li sam ga tek uključio ili gori već satima.

Softver za mjerenje temp. procesora http://www.alcpu.com/CoreTemp/
Softver za mjerenje temp- graficke i podaci o njoj http://www.techpowerup.com/downloads/SysInfo/GPU-Z/
Softver za procesor i podatke o njemu, maticnoj ploci i DDR memoriji http://www.cpuid.com/cpuz.php
Softver za mjerenja svih temp. kao i svih napona u sistemu http://www.cpuid.com/hwmonitor.php
Softver za overklokovanje graficke kartice, mada u ovu svrhu moze da ti posluzi i CCC http://downloads.guru3d.com/RivaTuner-v2.09-download-163.html
Skini ih sve i instaliraj, zatrebace ti svi...Ako jos nesto treba javi...Pozzz:ok:

A za taj bucniji rad nemoj da se cudis po ovakvim vrucinama i kod mene je tako... Ljek koji sam ja primjenio je skidanje bocne stranice i tu su se stvari normalizovale...
 
Evo šta kaže CPUID HWMonitor:

picture.php


Da li su ovo normalne temperature, ili više, niže od uobičajenih...?
 

Back
Top