Crna hronika jugoslovenskih komunista

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Arlington Road

Iskusan
Banovan
Poruka
6.496
Titoizam – komunisticka ideologija Tita i KPJ-u, sa svojim specificnostima i politike nesvrstanih. Bila je vladajuca na teritoriji ex-SFRJ od 1945-1990.
Tito I njegova KPJ-u od samog pocetka njihove vlasti krece sa masovnim likvidacijama Srba u svim gradovima : Beogradu, Novom Sadu, Kraljevu, Nisu, Cacku, Kragujevcu, Krusevcu…Svuda su neprijatelji sisitema koji Titovi zlocinci bez ikakvog sudskog postupka likvidiraju. Tito zabranjuje povratak proteranih Srba sa Kosova I Metohije za vreme rata, ali zato dozvoljava ilegalno useljavanje Siptara iz Albanije. Albancima daje pokrajinu na Kosovu I Metohiju, ali zato nece da cuje da se Srbima da pokrajina u Hrvatskoj, u Krajini. To je samo pocetak Titove dikriminacije prema Srbima.
Na ugled na Staljina, sprovode se nacionalizacija I kolektivizacija, kao i morski Sibir (Goli Otok). UDBA I OZNA RADE 24h.Tito ulazi u sukob sa Staljinom I govori svoje istorijsko MOZDA.
Bivsi partizanisi komesari (uglavnom sa osnovnom skolom), postavljaju se na rukovodeca mesta u privrednom sektorou, polupismeni ljudi bez ikakve strucnosti. Ante Rastegorac ex-partizan, upravnik Golog Otoka (koji je inace ucestvovao u mucenju logorasa), kasnije biva postavljen kao generalni-direktor konfekcije Kluz, a kasnije na mesto generalnog-direktora poslovne zajednice pruge Beograd-Bar.
Tito I njegovi maheri za ekonomiju krecu sa projektima samoupravljanja, a posle I zakonom o udruzenom radu. Raspad sistema.
Sta tek reci za nesvrstane ? Tito isao sa svojom svitom na brodu svraka obilazio prijateljske zemlje u Africi I Aziji,I pusio tompuse od 50 $. Isao covek da trosi novac.
Onda se javljaju experti na ovom forumu – zivelo se dobro za vreme Tita, izgradivalo se, putovalo se… Ako je tako bilo super, sto je stotine hiljada ljudi imigriralo iz SFRJ ? Do 1980 strani dug SFRJ se povecao 9. puta. Stiglo se do 20 milijardi dolara, cemu zaduzivanje ako se radi, gradi i sve je super ?
Cak i posteni komunisti koji su poverovali u bajku o komunizmu pocinju da se propituju. Milovan Djilas u svom delu – Nova klasa, otvoreno kritikuje Titov komunizam.( Komunizam je zamisljen kao bezklasno drustvo, a Dilas otvoreno govori da u SRFJ postoji nova klasa, koja zivi u vilama, voze skupocena kola, imaju elitne prostitutke…sve on osto je nedostupno radniku). Zbog ovog dela, koje je stampano u 7. miliona primeraka u inostranstvu, Dilas je osudjen na 7. godine zatvora u Mitrovici.
SFRJ je sa Vojvodinom i Slavonijom trebala da bude prvi izvoznik zita u Evropi, a ne da uvozi zito, uvozilo se cak i povrce…
Jednopartijski totalitarizam, koji je polako popustao zbog ekonomske zavisnosti SFRJ od zapada.
Sve je to bilo na kredit, nikakva proizvodnja nije postojala, uzimao se kredit od zapada i time kupovao socijalni mir, a onda je doslo vreme da se krediti vracaju.
Titova sahrana i dosao mu je ceo svet, to je kao pozitivno, a i dan danas placamo tu sahranu.
Titoizam je bilo najvece zlo za Srbe u Jugoslaviji, ideologija koja je postala bajka da svako radi koliko moze, a uzme koliko hoce, zapravo je bilo niko nista ne radi, a uzmi koliko hoces.
Titoizam kao jedan od pravaca komunizma danas se nalazi na djubretu istorije. Danasnje komunisticke drzava Severna Koreja (gde ljudi umiru od gladi), Kuba, Vijetnam, Laos i Kina su zemlje gde i dalje vlada nedemokratski sisitem i gde dalje postoji jednostranost, a ne postoji sloboda govora. A komunisticki gerilski pokret i(maoisti) u Kolumbiji, Peru, Meksiku…bave se kidnapovanjem ljudi i trgovinom drogom.
 
Коме ти то причаш? И данас се у Титином рају учи о тим комунистичким успесима, где су све норме увек биле извршаване са најмање 110%. А изградња бункера са чак и 300%. Ако је веровати ономе што су неки форумаши пренели из дневне штампе. На три бункера је потрошено више од 15 милијарди долара из оног времена, а да то нико није знао. Значи да се стварно добро живело, али само они који су били на власти, а било их је, а и још увек их има. Ово изгледа мало вероватно, али прича се. Да ли би било могуће истражити све око тих бункера? Мени то не изгледа много вероватно.
 
trazise.jpg
 
Kisli ti si poznat po tvojoj objektivnosti ! Taj tvoj Tito i partizani, koliko su poubijali civila kao oslobodioci ?

koca je otvorio poseban topik o tome; zlocini vlasti.......itd, gde se vrsi ta vrsta flagelacije i ispiranja ustiju. koliko se secam, novi direktor instituta za savremenu istoriju, je odmah rekao 80 hiljada, ali sumnjam da ce se zadovoljiti sa tom brojkom, jer mu je premala....

:)
 
koca je otvorio poseban topik o tome; zlocini vlasti.......itd, gde se vrsi ta vrsta flagelacije i ispiranja ustiju. koliko se secam, novi direktor instituta za savremenu istoriju, je odmah rekao 80 hiljada, ali sumnjam da ce se zadovoljiti sa tom brojkom, jer mu je premala....

:)
Nisam oduševljen ni četnicima ni partizanima, a pogotovo partizanima, koliko je samo naroda propatilo zbog njihovi akcija ubij pa bježi, a da su ubijali nedužne posle rata to je tačno ...
 
koca je otvorio poseban topik o tome; zlocini vlasti.......itd, gde se vrsi ta vrsta flagelacije i ispiranja ustiju. koliko se secam, novi direktor instituta za savremenu istoriju, je odmah rekao 80 hiljada, ali sumnjam da ce se zadovoljiti sa tom brojkom, jer mu je premala....

:)

Kiseli tvoji partizani su vrsli zlocine za vreme i posle rata. Tito je nastavio sa diskriminacijom Srba u SFRJ, ali tebe to ne zanima jer mrzis Srbe.
Evo tvojih partizana
 
А што не наведе и градњу бункера. Баш ме интересује зашто си то изоставио.

Samo je 1 razlog gradnje tih bunkera, ono sto se desilo 1999.

http://de.wikipedia.org/wiki/Kosovokrieg

"Nachdem Tito während des Kalten Krieges überall im ehemaligen Jugoslawien befestigte Militärobjekte errichten ließ, verfügte die Jugoslawische Armee über zahlreiche bombensichere unterirdische Kavernen, Bunker und Depots"

Nakon sto je Tito za vreme hladnog rata svuda u bivsoj Jugoslaviji sagradio vojna utvrdjenja, VJ je raspolagala sa mnogo (bombensichere - bezbedne od bombi) podzemnih bunkera, sklonista, depoa...
 
Poslednja izmena:
zato sto se zivot meri kvalitetom zivota malog coveka. bunkeri su postojali sa vojnim razlogom, i sa strateskim znacenjem., kao npr. podzemni aerodrom "zeljava" . jedan od tih "bunkera"

То ја разумем, а да су коштали 15 милијарди америчких долара оног времена, то ме буни. Исти ти радници су правили бункер и Садаму Хусеину, и није коштао ни 500 милиона долара. Изгледа да је неко са бункера брао кајмак 50 и више година, само ме интересује ко?
 
Samo je 1 razlog gradnje tih bunkera, ono sto se desilo 1999.

http://de.wikipedia.org/wiki/Kosovokrieg

"Nachdem Tito während des Kalten Krieges überall im ehemaligen Jugoslawien befestigte Militärobjekte errichten ließ, verfügte die Jugoslawische Armee über zahlreiche bombensichere unterirdische Kavernen, Bunker und Depots"

Nakon sto je Tito za vreme hladnog rata svuda u bivsoj Jugoslaviji sagradio vojna utvrdjenja, VJ je raspolagala sa mnogo (bombensichere - bezbedne od bombi) podzemnih bunkera, sklonista, depoa...

Али зашто су толико коштали? Да ли су били повезани тајним тунелима или су имали неко скупо наоружање? Цена је у питању а не њихова употреба. И од кога се он то бојао, то се више не слаже са свим оним славопојкама, како га је цео свет поштовао. А он се од тог света обезбеђивао са бункерима, који зауспут буди речено нису послужили нити један једини дан, него за сакривање комуниста прерушених у националисте и четнике у борбама за посткомунистичку власт. Шта мислиш, да ли би неко за све то требао да сноси одговорност.
 
Али зашто су толико коштали? Да ли су били повезани тајним тунелима или су имали неко скупо наоружање? Цена је у питању а не њихова употреба.

Kad se u brdu gradi jedan kompleks gde 3 hiljade ljudi mogu 6 meseci da budu potpuno odseceni od vanjskog sveta, i da taj kompleks bude otporan cak i na udar atomskog oruzja onda sigurno nece da kosta "par miliona", nije vazno o kojem objektu je rec.

И од кога се он то бојао, то се више не слаже са свим оним славопојкама, како га је цео свет поштовао. А он се од тог света обезбеђивао са бункерима,

Ovo je vec ocigledno licemerno i zlonamerno punjeno mrznjom zbog vlastitih iskustava.

Tito se bojao, ha ha ha ha ha

Nema potrebe da na ovo bilo sta vise dodam.

који зауспут буди речено нису послужили нити један једини дан, него за сакривање комуниста прерушених у националисте и четнике у борбама за посткомунистичку власт.

78 dana tacnije receno.

Takva vrsta sklonista u velikoj meri su posluzili VJ u agresiji 1999 da sacuva ljudstvo i tehniku, kad jedna mala drzava koja je godinama pod sankcijama i ciji narod je godinama bio u ratu, uspe da se odbrani od celog NATO pakta, spreci kopnenu invaziju Kosova i pored svakodnevnog NATO bombardovanja, izgubi u 78 dana neprestanog bombardovanja 14 tenkova, od sile koja je upotrebila 1300 najmodernijih borbenih aviona, onda se moze reci da nam je Titova investicija itekao dobro dosla, ne samo zbog pomenutih bunkera koje su zastitile nasu vojsku, vec i zbog naoruzanja, na primer raketnih sistema jos iz njegovog doba, koji su danas potpuno zastareli, ali koji su ipak uspeli da skinu F117 i prisile NATO da 1/3 svih borbenih letova koncentrise na neutralisanje PVO (sto im uopste nije uspelo) i time znatno zapostavi ostale ciljeve. Viceadmiral 6. flote Daniel Murphy je rakao da NATO avioni 78-og dana bombardovanja nisu bili nista bezbedniji nego prvog dana.

Te investicije su nastale na temelju iskustava iz proslosti.

Tito je bio vizionar, znao je sta nas ceka ako ne budemo cuvali "bratstvo i jedinstvo kao zenicu oka svoga", i na to je uvek upozoravao, i bio je u pravu.

Шта мислиш, да ли би неко за све то требао да сноси одговорност.

Zato sto je ulagao u odbranu zemlje?

U kojoj drzavi sveta je to zlocin?
 
Kad se u brdu gradi jedan kompleks gde 3 hiljade ljudi mogu 6 meseci da budu potpuno odseceni od vanjskog sveta, i da taj kompleks bude otporan cak i na udar atomskog oruzja onda sigurno nece da kosta "par miliona", nije vazno o kojem objektu je rec.



Ovo je vec ocigledno licemerno i zlonamerno punjeno mrznjom zbog vlastitih iskustava.

Tito se bojao, ha ha ha ha ha

Nema potrebe da na ovo bilo sta vise dodam.



78 dana tacnije receno.

Takva vrsta sklonista u velikoj meri su posluzili VJ u agresiji 1999 da sacuva ljudstvo i tehniku, kad jedna mala drzava koja je godinama pod sankcijama i ciji narod je godinama bio u ratu, uspe da se odbrani od celog NATO pakta, spreci kopnenu invaziju Kosova i pored svakodnevnog NATO bombardovanja, izgubi u 78 dana neprestanog bombardovanja 14 tenkova, od sile koja je upotrebila 1300 najmodernijih borbenih aviona, onda se moze reci da nam je Titova investicija itekao dobro dosla, ne samo zbog pomenutih bunkera koje su zastitile nasu vojsku, vec i zbog naoruzanja, na primer raketnih sistema jos iz njegovog doba, koje su danas potpuno zastarele, ali koje su ipak uspele da skinu F117 i prisile NATO da 1/3 svih borbenih letova koncentrise na neutralisanje PVO (sto im uopste nije uspelo) i time znatno zapostavi ostale ciljeve. Viceadmiral 6. flote Daniel Murphy je rakao da NATO avioni 78-og dana bombardovanja nisu bili nista bezbedniji nego prvog dana.

Te investicije su nastale na temelju iskustava iz proslosti.

Tito je bio vizionar, znao je sta nas ceka ako ne budemo cuvali "bratstvo i jedinstvo kao zenicu oka svoga", i na to je uvek upozoravao, i bio je u pravu.



Zato sto je ulagao u odbranu zemlje?

U kojoj drzavi sveta je to zlocin?

Ипак по проценама то није могло толико коштати. Можда су у то урачунате и оних 12 торпедних ведета поклоњених Северном Вијетнаму, и оних пун путнички брод Србија наоружања Алжирицима које је пресрео француски разарач у Средоземљу на путу за Алжир. Па и оне помоћи Индонезији против Холандије, Индији против Енглеске и да не набрајам даље. Зар не мислиш да је видовњак мало превидео последице тих помоћи, које нам се сада од главу разбијају. Или сматраш да је и то мржња? А за то време се није могло нити смело ни помислити да се напусти тај његов рај, а зашто мислиш да је то било забрањено? Све до 1968 када је почело систематско и организовано одлажење на рад у друге земље. А истовремено убацивани агенти са 50 хиљада долара да оснивају у тим земљама разне трговине и клубове, црквене општине и друге спортске и културне установе, за окупљање и контролисање тих организованих радника. Све је то за похвалу, али треба признати и циљ зашто је то тако рађено? Видиш ја не говорим из мржње, него сам све ово доживео овде у Паризу, а ви тамо испаштате у последицама тог братства и јединства и других комунистичких цака.
 
Poslednja izmena:
Ипак по проценама то није могло толико коштати. Можда су у то урачунате и оних 12 торпедних ведета поклоњених Северном Вијетнаму, и оних пун путнички брод Србија наоружања Алжирицима које је пресрео француски разарач у Средоземљу на путу за Алжир. Па и оне помоћи Индонезији против Холандије, Индији против Енглеске и да не набрајам даље. Зар не мислиш да је видовњак мало превидео последице тих помоћи, које нам се сада од главу разбијају. Или сматраш да је и то мржња? А за то време се није могло нити смело ни помислити да се напусти тај његов рај, а зашто мислиш да је то било забрањено? Све до 1968 када је почело систематско и организовано одлажење на рад у друге земље. А истовремено убацивани агенти са 50 хиљада долара да оснивају у тим земљама разне трговине и клубове, црквене општине и друге спортске и културне установе, за окупљање и контролисање тих организованих радника. Све је то за похвалу, али треба признати и циљ зашто је то тако рађено? Видиш ја не говорим из мржње, него сам све ово доживео овде у Паризу, а ви тамо испаштате у последицама тог братства и јединства и других комунистичких цака.

ti si to doziveo u parizu, imas preko 80 godina, secas se popa djuica, i bio si mladi cetnik, zar ne...
sta znaci "nama se obija o glavu"? tko ste to "vi" .srbi kao nebeski narod? ili mi , jugosloveni? svi jugosloveni su samostalne drzave, i ne kukaju. cak sta vise sretni da ne moraju gledati "nebeski narod"
sto se tice politike nesvrstanosti, ta politika je upravo digla srbijansku ekonomiju jer je srbija imala najvecu korist od izvoza i proizvodnje naoruzanja.
indija je postala samostalna bez opaljenog metka, zahvaljujuci pasivnom otporu mahatme gandija. jedino ako mislis da mu je tito slao budiste iz jugoslavije?
putnicki brod srbija, je plovio na relaciji rijeka split, raspao bi se da je dosao do otrantskih vrata.francuzi su imali jednu trku sa brodom koji je prevozio oruzje, ali to je bio vojni brod, i nije bio zaustavljen.de-golova politika je bila da ostavi alzir, kao nekoristan za francusku ekonomiju
jugosslavija je od 1948-do 1954 bila na americkoj pomoci, tako da tvrdnja o jugoslavenskoj pomoci indoneziji protiv holandije, je glupost
 
ti si to doziveo u parizu, imas preko 80 godina, secas se popa djuica, i bio si mladi cetnik, zar ne...
sta znaci "nama se obija o glavu"? tko ste to "vi" .srbi kao nebeski narod? ili mi , jugosloveni? svi jugosloveni su samostalne drzave, i ne kukaju. cak sta vise sretni da ne moraju gledati "nebeski narod"
sto se tice politike nesvrstanosti, ta politika je upravo digla srbijansku ekonomiju jer je srbija imala najvecu korist od izvoza i proizvodnje naoruzanja.
indija je postala samostalna bez opaljenog metka, zahvaljujuci pasivnom otporu mahatme gandija. jedino ako mislis da mu je tito slao budiste iz jugoslavije?
putnicki brod srbija, je plovio na relaciji rijeka split, raspao bi se da je dosao do otrantskih vrata.francuzi su imali jednu trku sa brodom koji je prevozio oruzje, ali to je bio vojni brod, i nije bio zaustavljen.de-golova politika je bila da ostavi alzir, kao nekoristan za francusku ekonomiju
jugosslavija je od 1948-do 1954 bila na americkoj pomoci, tako da tvrdnja o jugoslavenskoj pomoci indoneziji protiv holandije, je glupost
Idi u Hrvatsku reci da si Jugosloven, da te odma kasape !!!
 
ti si to doziveo u parizu, imas preko 80 godina, secas se popa djuica, i bio si mladi cetnik, zar ne...
sta znaci "nama se obija o glavu"? tko ste to "vi" .srbi kao nebeski narod? ili mi , jugosloveni? svi jugosloveni su samostalne drzave, i ne kukaju. cak sta vise sretni da ne moraju gledati "nebeski narod"
sto se tice politike nesvrstanosti, ta politika je upravo digla srbijansku ekonomiju jer je srbija imala najvecu korist od izvoza i proizvodnje naoruzanja.
indija je postala samostalna bez opaljenog metka, zahvaljujuci pasivnom otporu mahatme gandija. jedino ako mislis da mu je tito slao budiste iz jugoslavije?
putnicki brod srbija, je plovio na relaciji rijeka split, raspao bi se da je dosao do otrantskih vrata.francuzi su imali jednu trku sa brodom koji je prevozio oruzje, ali to je bio vojni brod, i nije bio zaustavljen.de-golova politika je bila da ostavi alzir, kao nekoristan za francusku ekonomiju
jugosslavija je od 1948-do 1954 bila na americkoj pomoci, tako da tvrdnja o jugoslavenskoj pomoci indoneziji protiv holandije, je glupost

Kiseli od kad si ti jugosloven ? Zar se nisi hvali da si kupreski junak ?
Sve ove informacije tj. dezinformacije su sa wikipedie ? :rotf:
 
Ипак по проценама то није могло толико коштати. Можда су у то урачунате и оних 12 торпедних ведета поклоњених Северном Вијетнаму, и оних пун путнички брод Србија наоружања Алжирицима које је пресрео француски разарач у Средоземљу на путу за Алжир. Па и оне помоћи Индонезији против Холандије, Индији против Енглеске и да не набрајам даље. Зар не мислиш да је видовњак мало превидео последице тих помоћи, које нам се сада од главу разбијају. Или сматраш да је и то мржња?

Po kojim procenama?

Nije tajna da je SFRJ bila jedna od vodecih zemalja u svetu po izvozu naoruzanja i municije, municiju su kupovali cak i CCCP i USA, znam tacno i koje kalibre i iz koje fabrike.

Ovo za brodove je objasnio drug Kiseli.

А за то време се није могло нити смело ни помислити да се напусти тај његов рај, а зашто мислиш да је то било забрањено? Све до 1968 када је почело систематско и организовано одлажење на рад у друге земље. А истовремено убацивани агенти са 50 хиљада долара да оснивају у тим земљама разне трговине и клубове, црквене општине и друге спортске и културне установе, за окупљање и контролисање тих организованих радника. Све је то за похвалу, али треба признати и циљ зашто је то тако рађено? Видиш ја не говорим из мржње, него сам све ово доживео овде у Паризу, а ви тамо испаштате у последицама тог братства и јединства и других комунистичких цака.

Nije tajna da su za politicke emigrante svi oni koji nisu nacionalisti, ili se izjasnjavaju kao Jugosloveni automatski bili agenti UDBE

Nisam znao da si ziveo u inostranstvu, sad je sve jasno zasto tako razmisljas o SFRJ.

Moja rodica je kao dete otisla u Australiju sa roditeljima, u vreme za koje kazes da niko nije smeo da putuje van SFRJ, prvi put je opet u domovinu dosla nakon 30-tak godina, krajem 80-tih, kad smo je docekali na aerodromu bila je zbunjena, mislila da je pogresnoj drzavi jer nije bilo do zuba naoruzane vojske i policije, bodljikavih zica, protivoklopnih prepreka i minskih polja duz poletno-sletnih staza, i tajnih agenata obucenih u gestapo-kozne mantile.

Naime, to su joj pricali u Australiji sta je ceka kad dodje u SFRJ. Kad je odlazila rekla je da nikad pre nije bila u slobodnijoj zemlji od Jugoslavije.

Propaganda je opasno oruzje, navede ljude da pomisle nesto sto uopste ne postoji.
 
Не може теби бити ништа јасно на основу тога што сам ја у иностранству. Ја сам као четник служио војни рок у ЈНА, а после сам радио на више места у Хрватској, и тек 1962 сам напустио Титин рај. Видео сам све што се требало видети у том рају да би га могао описати тачно у детаље. То ми није циљ. Циљ ми је био и остао да помогнем свакоме коме је помоћ била потребна. Истом и да научим колико год могу о свему што ме интересује. Већ си могао приметити да се ја не служим са оним стварима које су описане у разним материјалима за разне сврхе. Обично наводим што сам сам доживео или видео. Кад су ведете дошле и отишле у Ријеку и из Ријеке ја сам био чувар у ријечкој луци. А кад је грчки краљ и Тито обилазио 3-ћи Мај ја сам радио у бродоградилишту. После војног рока, обишао сам пешице и аутостопом целу јадранску обалу и Црну Гору, и преко Косова и Шумадије прешао Војводину и Славонију да би опет завршио у Кварнеру. одаклен сам отиша у иностранство и више се нисам могао враћати назад све до данас, и још увек не могу. И сад мени неко треба да нешто објашњава о СФРЈ или комунистичким цакама. А од 1962-ге до сада сам прошао кроз све европске земље Канаду и УСА где сам био двадесетак пута, а у Хилендару два пута. На сва та путовања сам потрошио више од 100 хиљада америчких долара, и видео све шта је требало видети. И сада би требао да радим нешто што ми није познато, али ми је за то потребно да будем у Србији, само ваљда сам такве среће да могу свукуд само у Србију не.
 
Poslednja izmena:
Samo jednu stvar da znate, vi koji bolje znate kako je bilo sa Titom,a niste ni bili tada rodjeni:

BILO JE CASNO ZIVETI SA TITOM!


Sve ostalo je muzika onih koji koji mu za zivota nisu iz doopeta izlazili, i deset godina nakon njegove smrti su jos strepeli od njega, a nakon toga se pojavili kao junaci, spasioci i nacionalisti..
 
Evo kako su se ponašali di umni bolesnici samo jedan od hiljadu primjera !!!

Језавска јама надомак средњовековне Тврђаве у Смедереву чува тајну црвеног терора, а под лагумима речице, према проценама, неупокојено почива више стотина жртава комунистичког прогона.
Одмах по ослобађању, октобра 1944. године, почела су хапшења и ликвидације цивила, угледних домаћина, за које су партизанске власти нашле да су сарадници Немаца или националних формација.

Масовна одвођења почела су у ноћи између 16. и 17 октобра. Људи су вођени кроз град у доњем рубљу са таблама на грудима на којима је најчешће писало „ја сам народни непријатељ“ и „ја сам ратни богаташ“.
- Људи су затварани на две локације. Једна је кућа у Улици деспота Стевана где је било седиште Озне, а друга подрум куће у Кнез Михаиловој где је данас тржни центар „Дон Жон“. Ту су проводили један, два дана, и у глуво доба око два-три часа изјутра, одвођени на стратиште крај Језаве и стрељани - каже Србислав Девић који се 2000. године упустио у мукотрпну мисију откривања истине о жртвама ослободилаца.
Овде су ликвидирани и сељани смедеревских села, али и житељи околних градова. Спискови са стрељанима били су објављивани на таблама код зграде Задужбине у Улици 16. октобра.
Било је, кажу, двадесетак „крвавих ноћи“. Током сваке ликвидирано је по неколико десетина људи.
На Језави је исте ноћи погубљена породица Вукосављевић из Доброг Дола, домаћица Бисенија, земљорадник Радован Вукосављевић и њихов син Живота.
Ту су погубљени Боривоје Митровић из Бора, Драгољуб Павловић из Друговца, Младен Здравковић из Ландола, Мирослав Гајић из Липа, Светозар Пешић из Раље, Вера Труфуновић из Мале Крсне „љубавница немачког официра“...
Масовна стрељања трајала су до половине новембра. Појединачна убиства настављена су до 17. марта 1945. Тада је на улици, усред бела дана, ликвидиран свештеник Милан Милић који је претходног дана послао честитку Милану Гролу поводом избора за потпредседника привремене владе ДФЈ.
У октобру и новембру у смедеревским селима, према доступним подацима, убијено је 87 мештана, али та бројка није коначна.
Бојан Гајић (37) из Сеона сведочи да је његов прадеда, имућан домаћин Коста Гајић, ликвидиран у 43. години, с леђа, куршумом у потиљак, у житном пољу у Петријеву.
- Прабака је ноћу у кецељу скупила остатке лобање, ризикујући живот. Тело је сама попела на воловску запрегу, и сахранила на сеоском гробљу ноћу, у недоба, без надгробне плоче и имена - прича Бојан чији је предак рехабилитован, али који и данас плаћа кирију у објекту који је конфискован Кости Гајићу.
- Бранко Милосављевић из Друговца убијен је на буњишту поред спаљене куће. Убио га је кум Маринко Тодоровић. Раније су му партизани убили оца, мајку, сестру и сина. Велики број сељана послат је на Сремски фронт или у Босну, а највећи број никада се није вратио, наводи историчар Славиша Перић.
У својој књизи „Корак до заборава“ Перић је пописао имена 295 сељана од којих је већина убијена на Језави.
Тачан број стрељаних на Језави никад није утврђен. Савременици кажу да је без суђења погубљено између 600 и чак 1.500 људи. Гробова нема, нити заједничке гробнице, ни спомен-обележја. Први пут помен жртвама на Језави служен је 1991. године.
- О жртвама се деценијама ћутало, а имена нису уписана у књиге умрлих јер им је било ускраћено право на опело - наводи некадашњи протојереј Радомир Милошевић у својој књизи „Смедеревски ратни поменик“.
У Смедереву је 2002. године формирана Комисија за утврђивање истине о жртвама рата и „ослободилаца“. Глад за истином била је краткотрајна, а комисија је престала да постоји са доласком наредне власти 2004. године. Документација која је прикупљена спакована је у кутије, и данас је закључана у неком од ормара Градске управе. На њој, каже за „Новости“ члан ове комисије који није желео да му поменемо име, и даље стоји ознака „поверљива ствар“.
Некадашњи чланови комисије за истину данас немају овлашћења, а многи ни жеље да о истини комунистичког терора јавно проговоре.

ОСУЂЕН НА СМРТ ЗБОГ ПРИТКИ ЗА ПАРАДАЈЗ


ПОДАЦИ о злочинама крију архиве некадашње Удбе. У архиви Окружног суда, која се чува на тавану, многе пресуде углавном датирају после ослобођења. Одборник Скупштине града Србислав Девић је 2002. године могао само да види поједине предмете из судске архиве, али не и да их копира.
- У тим документима нашао сам предмет баштована Ђорђа Кузмановића који је осуђен на смрт стрељањем јер „није поставио притке за парадајз, па је поврће пропало а народ није имао шта да једе“ - каже Девић. Високи Президијум Скупштине ФНРЈ 1945. године преиначио је Кузмановићу смртну казну у новчану
.

ДЕО СПИСКА ЛИКВИДИРАНИХ ИЗ СМЕДЕРЕВА И ОКОЛИНЕ У ВРЕМЕ “ДИВЉЕГ ЧИШЋЕЊА“ ОКТОБАР - НОВЕМБАР 1944:


Рудолф Батушић, директор фирме „Сартид“
Милан Б. Ђурић, капетан СДС
Сретен М. Рајчић, спортиста
Владимир М. Јелић, адвокат, солунац, председник општине
Војин Јелић, студент медицине и син Владимиров
Драгана Јелић, ћерка Владимирова
Душан Богић, професор гимназије
Душан Гашпаревић, чиновник
Иван Мазек, адвокат
Живадин Живановић, кафеџија
Златоје Вукасовић, официр
Радивој Лела, велепоседник
Милоје Марковић, трговац из села Биновац
Драгутин Митровић, солунац из села Водањ
Никола Ракић, из села Враново
Јован М. Стевановић, солунац из села Врбовац
Драгутин Цветковић, трговац из села Вучак
Костадинка Цветковић, жена Драгомирова
Бранко Милосављевић, председник општине Друговац
Драгољуб Павловић, солунац из села Друговац
Јеремија Јеремић, солунац, бивши посланик из села Ландол
Радован Вукосављевић, из села Липе
Бисенија Вукосављевић, жена Радованова
Живота Вукосављевић, син Радованов
Александар О. Дабић, из села Лугавчина
Милутин Р. Митић, председник општине Мала Крсна
Милан Станисављевић, трговац из села Мала Крсна
Велимир Станисављевић, железничар из Мале Крсне
Вера Трифуновић, учитељица из Мале Крсне
Чедомир Агић-Милошевић, из села Михајловац
Бранимир Алексић, из села Осипаоница
Марјан Игњатовић, кмет општине Осипаоница
Светозар Мирчетић, благајник општине Осипаоница
Чедомир Ранковић, из села Осипаоница
Танасије Савић, солунац из села Осипаоница
Лазар Шошић, солунац из села Осипаоница
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top