Apsolventska kriza

Dirty Kichen Eternity

Primećen član
Poruka
595
Dakle. Nakon nedavnog pada na ispitu koji sam spremala 2 meseca i prolazenja kroz post ispitnu depresiju...sedim i pokushavam da prerachunam sve faktore koji utichu na prolaznost jednog prosechnog studenta na ispitu. Kada izuzmemo naravno materijalni faktor.

Pa ovako. Kazu "zagrej dobro stolicu i polozicesh bilo koji ispit". Ja vishe zaista ne mogu da se slozim sa tim. Faktor zagrevanja stolice je mozda 50%. Ono shto svi koji studiramo fakultete znamo jeste da se 1001 put desi da predjemo knjigu od korice do korice, i da padnemo ispit. A osoba koja je pre nas odgovarala, preshla je 25% knjige, par kombinacija, i na tuc muc dobila prelaznu ocenu.

Poshto sam vec na kraju faxa, i imam zaista staz sa izlazenjem na ispite, primetila sam sledece. Kada sam u "pozitivnoj"fazi, i kad sam relativno ravnodushna po pitanju toga da li cu poloziti ili ne, u 90% sluchajeva prodjem, i to sa visokom ocenom. Ali kako se studiranje priblizava kraju, postalo je jako teshko odrzati visok nivo energije, samim tim da mi je previshe stalo da prodjem, ispite spremam od korice do korice, na shta troshim trostruko vishe vremena i zivaca nego ranije, a ocene su mi pretezno 6...

I kako je to izgledalo sa zadnjim ispitom koji sam spremala 2 meseca. Pochela sam da ga spremam sa entuzijazmom, prvih 15 dana od ujutru do 11, 12 uveche. Knjiga ima 523 strane. Propustila sam majski rok jer sam smatrala da nisam dovoljno spremna. Ali posle mesec dana udarnichkog uchenja, polako sam krenula da ulazim u fazu gde mi mozak skoro uopshte vishe ne radi. Hvatala sam sebe u situaciji da satima prelazim po jednu lekciju...Pa sam pokushala drugi sistem. Da me dechko preslishava.Jedna tura preslishavanja je znala da traje i po 7 dana...ali smo nekako izgurali do junskog roka. Izashla sam pre par dana potpuno sigurna da ne postoji nishta vishe shto ne znam iz knjige, dobila pitanja, napisala koncept od 8 strana A4 formata, krenula da odgovaram prvo pitanje, da mi profesor prekinuo, potpuno spetljao sa pitanjima i oborio.

Posle par dana sam otishla kod asistenta, koji mi je obrazlozio moje padanje time da sam bila potpuno vidno dekoncentrisana, da sam mu na pitanje i nekoj jednachini, odgovarala potpuno drugu...itd....i najsmeshnije od svega toga jeste to da se ja toga uopshte ne secam. Savet asistenta: "previshe si uchila" :lol:

I nakon svega toga, sedim i pokushavam da shvatim koja kombinacija faktora utiche na uspeh nekog posla...u ovom sluchaju ispita?
Definitivno sam postala sigurna da je uchenje samo 50% posla. Jer se posle odredjenog vremena mozak toliko preoptereti, da ma koliko mi hteli on nece da funkcionishe. Faktor srece necu da ukljuchujem, jer ukoliko je student preshao celu knjigu, pretpostavljamo da ne postoji pitanje o kom ne zna neshto da kaze.

Shta vi mislite o ovome, i kakva su vasha iskustva sa davanjem poslednjih ispita na fakultetu?
 
Studiras matematiku?:ok:
Pazi ja nisam student ali zelim da dam svoje misljenje na osnovu iskustva koje imam.
Dakle otkad znam za sebe ceo zivot gledam one koji nemaju dve blage veze kako prolae a oni koji uce propadaju, i tu nema nisst cudnog.Primer:
Drugarica iz odeljenja nije procitala delo iz srpskog od nekih 20-tak strana dodje kod mene ja joj prepricam ukratko kazem glavne crte ovo ono dakle nikakvog detaljisanja nju prozove dobije 5 mene prozove da me pita dobijem 2 na 1:think:
Cinjenica je ako sam ja dobro razumeo, da si ti zavrsna godina i da verovatno to ima uticaja na sve sto ti se desava.Tvoj moto:
,,Samo da dobijem prolaznu da otkacim ovo,,
E sad, isto tako meni se mali milion puta desilo da pre ispitivanje sam bukvalno znao sve redom (u pitanju je bila biologija) drug me ispitao sve redom znao, javim se iz biologije dobijem 1 i jos mi se dere profesor kako sam imao hrabrosti da se javim!?A pitanja koja sam dobio bila su mi itekako laka i vrlo poznata...Sad da me neko pita sta sam lupao ne bih znao da odgovorim....
Jos samo jedna stvar...Dekoncentrisanost...Dakle, ti si celu knjigu znala u prste sve to stoji ali od silnog umora i opsednutosti knjigom to si pobrljavela sto je takodje veoma cesto kod savladavanja velikog gradiva, pogotovu ako si ucla krako vreme pred ispit...
 
Ako neko hoće da se na ispravan način nosi sa učenjem neophodno je da ispite sprema tokom godine a ne na juriš pred ispitni rok. Takvo znanje i nije znanje jer kratko traje. Unešeno u memoriju samo je zbrkano i nismo sigurni gde pripada. Pomalo je čudno da si pri kraju studija a da si tek sada otkrila da takvo učenje ne može dati dobre rezultate. Ono što se uči traži da malo odleži, "da legne" pa da se onda obnovi a pred ispit samo osveži.
U moje vreme smo gruvanje pred sami ispit zvali kampanjskim učenjem.
 
Ako neko hoće da se na ispravan način nosi sa učenjem neophodno je da ispite sprema tokom godine a ne na juriš pred ispitni rok. Takvo znanje i nije znanje jer kratko traje. Unešeno u memoriju samo je zbrkano i nismo sigurni gde pripada. Pomalo je čudno da si pri kraju studija a da si tek sada otkrila da takvo učenje ne može dati dobre rezultate. Ono što se uči traži da malo odleži, "da legne" pa da se onda obnovi a pred ispit samo osveži.
U moje vreme smo gruvanje pred sami ispit zvali kampanjskim učenjem.

I sad se tako zove...Mada takav tip uceja za odredjene predmete je dusu dalo...Ja npr sad Bilogiju sam rekao samo dan pred odgovaranje cu da ucim....Nikad mi nece trebati sta me briga dal je nauceno ili ne...
 
Од нас 40 са групе, више од половине нас је стигло до 4. године заједно - значи, нисмо пали ниједну годину...али је врло мало нас дипломирало у наредних пар година...:confused:.... маса људи је ту стала - а многи и остали! :(

Не знам зашто је то тако.:confused:

Знам да сам хтела да одустанем од факса два дана пред претпоследњи испит (који сам спремала 9 месеци).:sad2:
Срећом - натерала сам себе да изађем и добила 9. ;)
 
Ako neko hoće da se na ispravan način nosi sa učenjem neophodno je da ispite sprema tokom godine a ne na juriš pred ispitni rok. Takvo znanje i nije znanje jer kratko traje. Unešeno u memoriju samo je zbrkano i nismo sigurni gde pripada. Pomalo je čudno da si pri kraju studija a da si tek sada otkrila da takvo učenje ne može dati dobre rezultate. Ono što se uči traži da malo odleži, "da legne" pa da se onda obnovi a pred ispit samo osveži.
U moje vreme smo gruvanje pred sami ispit zvali kampanjskim učenjem.

To ucenje tokom godine lepo zvuci, ali je u praxi neizvodljivo; previse predmeta, previse vezbi na faxu, ne ostavljaju ni priblizno dovoljno vremena za tako nesto. Svi smo mi bili kapanjci, zasto lagati?
 
Ја признајем да сам била кампањац. :rumenko: И да сам углавном учила зато да бих положила испит, а не зато да бих ''сутра поседовала много знања из тих области''...нарочито предмете који ме нису интересовали. Учила сам тако да их знам само за испит, а за кратко време заборавим све...;)
 
Од нас 40 са групе, више од половине нас је стигло до 4. године заједно - значи, нисмо пали ниједну годину...али је врло мало нас дипломирало у наредних пар година...:confused:....

Sa mog smera, od 40 upisanih, nas sedam je davalo godinu za godinom, i svi smo imali prosek iznad devet:p I diplomirali smo u narednih pola godine. Meni licno je bilo jako stalo da zavrsim tu pricu, pa da se onda nagradim sa dva, tri meseca odmora, potpuno rasterecena. I tako je i bilo:p
 
Ја признајем да сам била кампањац. :rumenko: И да сам углавном учила зато да бих положила испит, а не зато да бих ''сутра поседовала много знања из тих области''...

Takodje:p, a na zalost cak i predmete koje sam volela. Ali sam se ponekim udzbenicima ponekad vracala, onda kada sam imala vremena, umesto beletristike;) A Imunologiji:heart:, u koju sam se ja prvi pogled zaljubila, sam se posvetila
 
Mozda je zaista bolje uciti na blef, ako vec nemas kapacitet da toliko informacija drzis u glavi kombinatorno i kreativno spregnuto tj sa razumevanjem u potpunosti.
Tako je mozak taj ogranicavajuci faktor.
A ne tvoj pristup ili metoda ucenja.Kome treba da shvati tu istinu,nikome.Ali je zato dobro i bez tog saznanja prilagoditi sebe lakom prolazenju.
 
Ja bih za to ipak krivio sistem skolstva. Da bih covek ucio onako kako "smo napravljeni da ucimo" mora da postoji takav sistem gde za dato ucenje postoji i dovoljan vid zadovoljenja. Mi za svaki trud ocekujemo adekvatno zadovoljenje. Nemojte, misliti da se radi o novcanom vidu zadovoljenja, vec o tome da se nauceno znanje i primeni. Daklem, mora prvenstveno postojati motivacija za uceno, zelja za novim znanjem i za njegovom primenom u zivotu. Ako to ne postoji, onda znanje postaje suvoparno. Sad, svako znanje naravno da ima i svoju primenu, ali ona je kod nas barem u ovom sistemu diskutabilna, nevidljiva i latentna.

To je isto kao kada biste jeli hranu bez pljuvacke.
 
Poslednja izmena:
pa, ja i da sam teo , nisam mogao da budem kampanjac za ispite od 800-1200 strana, jelte, nego sam morao da učim mesecima puno radno vreme...tako da, sve te priče o kampanjskom učenju sam ja uzimao kao krajnju laž. neko sedne i za nedelju dana opali 600str., a pošteno može samo da stigne da pročita 2x udžbenik temeljno ili manje temeljno za to vreme, ne i da nauči kod bubalačkih fakulteta, a svi su bubalački manje - više....tako da, u učenje spadaju i predvanje i vežbe i čitucknanje pre toga, a ne sedneš i prvi put bistriš materiju od ponedeljka do petka...

kad se dođe na kraj..postoje 2 stvari: motivisanost, ne strah od ispita, nego šta će se posle..dobro, ovi koji imaju diplomski i to..to je motiv više......e, sad...znači..ili si lenja, ili si, što bi rekao adler - sujetna - "iznad" toga da imaš diplomu, ili jednostavno ne vidiš sebe u toj profesiji. jedno je studiranje, drugo bavljenje poslom i rad...najlepše je biti student....e, sad, ako te mrzi..idi na more, šetaj, gledaj filmove i čekaj sepptembarski ili okt. rok, nov, dec.....pa onda čekaj janurarski...a za to vreme smisli, nađi i reši problem..
 
Kakvo skolstvo , krivi su ljudi i drustvo...

Djak vidi da mu ne treba da zna vec da ima polozeno i diplomu.
Profa vidi da mu lakse da rastegne malo gradiva na dva semestra (o da i to se radi, pa sve namerno ukomplikuje i rasecka da se ne primeti sustina i jednostavnost povezanosti)
Zatim profa kao razvijena licnost koju je lako preveslati na ispitu sa blef znanjem.
Zatim najvaznija stavka , a to je dekan koji utice na profane tako sto vrsi pritisak na njih ako imaju kriterijum koji nije usaglasen sa kriterijumima ostalih profesora...(ako deca naviknu na lak prolaz, onda je onaj koji trazi razmisljanje naebo).
Zatim su tu cistacice i sekretarke koje imaju znacajan uticaj i broj diplomaca na dusi....

Medjutim tema nije o tome...
Jer ovde autor ne kazuje za neke zanimljive koncepte profesora...
(ja sam imao bisera i bisera sa profanima, i dvojici sam najozbiljnije rekao da cu da ih bijem istog trenutka ako se ne prizovu pristojnosti i pameti...pa su me drugi profesori koji su bili prisutni ubedjivali da ne treba da tako reagujem jer mogu mnogo da izgubim, ali su ipak tim svojim gestom radili "posao" jer je jasno bilo da ne smiruju mene, vec me zataskavaju da ne bi doslo do nveca....sto je najgore, moje pretnje su izvesne, tj obojicu bih 1,2,3 patos da su nastavili to sto su cinili a nije imalo veze sa ocenama.
-ne bi verovali kakvih bisera ima, i da su to profesori...
-Samo da napomenem da su mi predavali 4 akademika, i da su njihove katedre bile primer za usluznost studentima ali i znanje i nesto sto se zove mudrost...bez sujete (i sa generalima je najlakse u vojsci, a sa podoficirima najteze....)
 
Pre par godina sam zaista imala zivaca i vremena da se bavim napravdama koje se deshavaju na fakultetima, loshim sistemom shkolstva...itd...Sada, kad sam na neki nachin sazrela, shvatila sam da od toga zaista nemam nishta, i da je najpametnija stvar koju mogu da uradim za sebe, da u shto kracem roku dam te ispite koji su mi ostali do diplomskog i da vishe u zivotu posle toga ne vidim fakultet na kom sam.
Pochevshi od one stare dobre "zagrej stolicu,i niko te ne moze oboriti na ispitu"...Doshla sam do gore pomenute situacije. Naime, faktor koji nisam imala u glavi jeste sledeci.
Kad chovek pretera (to mu dodje neshto kao fanatichno sedenje za knjigom, chak i kad mozak vishe ne moze da prima informacije), doshla sam do faze, gde je moj mozak apsolutno pocheo da odbija saradnju. A s obzirom da kapacitet mog pamecenja uopshte ne stavljam pod pitanje(nikad zaista nisam imala problema sa tim), pochela sam da razmishljam o ostalim psiholoshkim faktorima koji utichu skoro jednako na pozitivni ishod tog ispita.

Chitala sam sve postove na temi, i zaista ne mogu bash sasvim da se slozim sa nekim iskazima. Recimo, kad neko kaze nauchio sam od korice do korice ispit od 800-1200 strana. Poznato nam je svima da studenti vole da preuvelichavaju. Npr. kad imaju knjigu od 1000 strana i skracenu skriptu iz koje uche, shto je u 99% sluchajeva tako, oni ce reci da su radil knjigu. Poshto posle ovog niza godina svog studiranja, upoznala sam zaista ljude sa razlichitih drzavnih fakulteta i bila svedok njihovog spremanja ispita..Od etf-a, pmf-a, stomatologije, arhitekture preko medicine,filozofskog do prava.
Najobimnije knjige koje sam videla su na istoriji umetnosti. Ali ti ljudi imaju oko 15 ispita za sve godine studiranja.
Mislim sasvim opushteno mogu da kazem da sam i ja imala knjige od 600 najchesce (npr. mashine i alati), iako je to bio zaista tezak ispit, lagala bih kada bih rekla da sam savrsheno znala bash svih 600 strana sa svim kotiranim slikama mashina, kinematikama alata, i slichno...Taj ispit se vishe sastojao iz sushtine svega toga shto je napisano, i izvodjenja glavnih formula.
Sad zaista prvi put jesam u situaciji da sam preshla 523 strane, ali tako da mi neko otvori u sred noci knjigu i pita me, znala bih da pricham tekst sa te strane. I nemam za to ocenu u indeksu, shto je porazavajuce.

Prvi od nepisanih faktora, o kojima bih volela da diskutujem ovde je:
Zashto se deshava da student kada bolje spremi ispit, ima vecu tremu, tj. manju sigurnost u svoje znanje, nego neko ko je preleteo par puta knjigu?
Da li trenutno raspolozenje studenta utiche na to kakvu ce ocenu on dobiti na ispitu, i ako da, kako uticati na bolje raspolozenje?
Shta je faktor srece?


@Hellen
Hvala na podrshci! :)
I kod mene na faksu je u cetvrtoj bilo nas 70, ali se broj prepolovio odmah po pochetku apsolventskog staza. Najchesce je ljudima ostajalo po 12 ispita do kraja, i stavili su zadnje ispite kao najteze na fakultetu. Ljudi se potpuno demoralishu, i dignu ruke. Naravno ja nisam jedna od njih, i nikad ne bih odustala. Ali me je strashno demoralisala chinjenica da sam u septembru trebala da budem na 4 do kraja, po svom planu, gde bi mi bilo omoguceno da u tom roku skinem barem kolokvijume koji su mi uslov za strashno obimne i teshke ispite.
Umesto 4 sad imam 6., i eventualno ako me posluci sreca, dozvolice mi da ih polazem u julu, pa da mi upisuju kao da je septembarski rok. Zbog takvog izdrkavanja, ja gubim strashno dragoceno vreme (umesto ovog chekanja, imala bih vremena da uchim ova 2 za septembar), jer mi je sada zaista frka da shto pre zavrshim.
 
Ps i ima razlike izmedju literature za uchenje na pravnom i npr. mashinskom. Ukoliko imamo knjigu od 600 strana na oba, vrlo ce se razlikovati vreme spremanja ta 2 predmeta koji su istog obima...
Ja sad onako subketivno mogu da prokomentarishem da bi mi bilo lakshe da sremam taj sa mashinca, ali bi student prava verovatno brze spremio tu njegovu knjigu...
 
ili jednostavno ne vidiš sebe u toj profesiji. jedno je studiranje, drugo bavljenje poslom i rad...najlepše je biti student....e, sad, ako te mrzi..idi na more, šetaj, gledaj filmove i čekaj sepptembarski ili okt. rok, nov, dec.....pa onda čekaj janurarski...a za to vreme smisli, nađi i reši problem..


Ne vidim sebe u svojoj profesiji definitivno, ali mi treba diploma jer mi je na vidiku posao koji zelim da radim. Zato mi se i zuri ovoliko.
Laz bi bila kad bih rekla da nisam 1001 put u svom zivotu bila lenja, i nemotivisana, ali ovaj primer nije taj sluchaj.
Zacrtala sam tvrdoglavo sebi rok da diplomiram do nove godine, i svako pomeranje tog roka me dovodi do ludila. Zrtva takvog cilja je, da ne izlazim, izbacila sam sve sve hobije koje imam iz zivota, po ceo dan sam za knjigom, od ujutru do uveche...Ali praksa pokazuje da to nije dovoljno?:confused:
Ne dajem sebi pravo ni da razmishljam da imam rokove u spetembru, oktobru itd...jer sam shvatila da svakim danom koji propustim, produzavam sebi muku.
I nakon svega toga, posle ovog pada upadam u period u kom mi se toliko zgadio ispit, da ne mogu sebe da nateram da ga ponovim. Sa druge strane plashim se pada. Ma 1001 faktor koji me trenutno ometa u napredovanju...
 
pa ne ide to tako.:)
nije mozak kutija u koju ces da nabacas stranicu po stranicu
ziv si covek, moras i da se bavis nekom fizickom aktivnoscu, i da se smejes, i da pogledas neki film.
pet sati STVARNOG ucenja, koncentrisanog, vredi vise nego deset sati mrcvarenja, kad si u minus fazi.
 
nemaš problem sa učenjem, imaš problema sa koncetracijom prilikom preprodukcije gradiva. kao što ti je rekao asistent: dekoncentrisana si praviš greške koje su čisto psihološke prirode. kao da to radiš namerno. a u stvari ti jesi u tom trenutku negde drugde. ovo ti je vrlo važno, trenutno najvažnije u životu, a onda u trenutku kad predaš index, ti odeš sa njim na sto i čekaš da ti neko upiše ocenu. nemaš ništa od glednja u knjigu koju znaš napamet. motivaciju imaš, imaš i emotivnu podršku, imaš u izgledu i šta kasnije, i nema učenja do avgusta i sedenja satima. nema razmišljanja o drugim ispitima i poslu, itd. idi na more, odmori se i mesec, mesec ipo dana. sve dok ne vidiš da si mirna. sahrani knjige u najskrovitiju policu, samo par dana pred ispit osveži gradivo..ne treba ti više. e i da, druži se sa faxa samo sa ljudima koji su uspešni studenti i, kao i ti, već pri kraju...

seti se samo kako je slatko položiti ispit i reći - ovo više - nikad, kraj... ;)
 
nemaš problem sa učenjem, imaš problema sa koncetracijom prilikom preprodukcije gradiva. kao što ti je rekao asistent: dekoncentrisana si praviš greške koje su čisto psihološke prirode. kao da to radiš namerno. a u stvari ti jesi u tom trenutku negde drugde. ovo ti je vrlo važno, trenutno najvažnije u životu, a onda u trenutku kad predaš index, ti odeš sa njim na sto i čekaš da ti neko upiše ocenu. nemaš ništa od glednja u knjigu koju znaš napamet. motivaciju imaš, imaš i emotivnu podršku, imaš u izgledu i šta kasnije, i nema učenja do avgusta i sedenja satima. nema razmišljanja o drugim ispitima i poslu, itd. idi na more, odmori se i mesec, mesec ipo dana. sve dok ne vidiš da si mirna. sahrani knjige u najskrovitiju policu, samo par dana pred ispit osveži gradivo..ne treba ti više. e i da, druži se sa faxa samo sa ljudima koji su uspešni studenti i, kao i ti, već pri kraju...

seti se samo kako je slatko položiti ispit i reći - ovo više - nikad, kraj... ;)

To sve stoji i pravu si. Dala sam sebi odushka od dana kad sam pala ispit do danas...nisam pipala knjigu. U medjuvremenu sam uspeshno par noci za redom sanjala ispite...:lol:
Idem na more 4. avgusta, ali sam htela da do tog vremena shto vishe toga skinem sa vrata...Na moru cu se odmarati...Poenta je u tome, da meni ne treba fizichki odmor, nego psihichki, a psiha me progoni ako ne na javi onda u snovima. Tako da kako god dqa okrenesh, malo teze cu se otarasiti toga dok ne ispunim svoj cilj. Jbq...

Shto se tiche druzenja, uvek sam i bila u ekipi sa najboljim studentima, nekada sam bila u vodecoj poziciji, pa sam posustala 2 godine, pred kraj raspada duge veze, pa sam posustala nakon raskida 2 godine, da bi se zadnjih godinu vratila u kolosek, ali ljudi me pretekoshe. Vecina je zavrshila (to je grupica od recimo 10-ak ljudi), ili sada zavrshava...i pomazu mi...sa skriptama...savetima itd...
 
Najveći i osnovni problem što čovek (naročito u mladjim godinaama) ne želi prihvatiti da je on sam izvor svojih poteškoća i problema.
Nije potrebno o nekome znati mnogo več je dovoljno čuti način njegove komunikacije i shvatiti njegov (njen) odnos prema životu a onda shvatiti i zašto ima mentalne blokade ...

Jednostavno od života dobijamo onaj kvalitet kakvog mu od sebe pružamo.

Zato je neophodno prvo naučiti voleti sebe a onda voleti i život. To znači voleti i druge ljude koji imaju prava pogrešiti pa zato ne koristiti ružne reči i osudjujući odnos prema njima.

Drugo što je važno to je da se mi ne takmičimo ni sa kime na celom ovom svetu i ne dokazujemo nikome da smo bolji.... Prihvatimo sebe kakvim jesmo. Osetimo naše potrebe za odmor, za učenjem, za kakav kreativni rad...Nadjimo tak svoj unutarnji sklad.

Iznad svega treba shvatiti da obmanjivanjem drugih, bilo na ispitu ili igde drugde ustvari obmanjujemo sebe. To znači da nismo naučili prvju lekciju - ne volimo sebe dovoljno pa onda nije ni čudo da nam život uzvraća onako kako nam uzvraća.

Treba pronaći svoj unutarni centar gde se uvek osećamo svojim i mirnim ali i srećnim. Gde ćemo se uvek osećati shvaćenim i sigurnim.

Uvek smo odgovorni sebi pa zato ne budimo prestrogu i netolerantni ALI NI PREZAHTEVNI.

Neshvatljivo mi je da se po svaku cenu mora ići na more. Zar je to jedino mesto za odmor i opuštanje? Ustvari sa time se samo nastavlja neodgovoran odnos prema sebi i sa sobom.

Nimalo manje važno je shvatiti da snovi samo pokušavaju da nam kažu da se okanemo vlastitog psihotičnog stanja i odnosa i da naučimo sagledati sebe i uhvatit vlastiti ritam.

Promenimo li odnos prema životu (a to znači i prema sebi) život će nam uzvraćati istom merom. Sve ide od nas i vraća se nama.

Čak da neko i laže da nije bio kampanjac to nebi trebao biti naš problem. A zašto bi i trebao da laže? Kakva korist od toga? A kakva korist od toga da se mora biti najbolji student sa najvišim ocenama? Kome se to treba dokazivati? Ako je to naš normalni kapacitet to je OK ali ako nije onda smo nepošteni prema sebi ulazeći u takvu trku......

Da, kada smo mladi mislimo da će nam život pobeći pa jurimo da ga prestignemo a onda se spotaknemo i tek posle pada shvatamo da je sve pomalo drugačije.

Često ni ne shvatamo koliko je za nas bolje što sve nije išlo onako kako smo zamislili i isplanirali. Jer život nama pruža izuzetne životne lekcije.

Ima jedna veoma interesantna knjiga koja se zove, How to Master Change in Your Life od .??.Moore.
 
pominjanje mora je proisteklo sa druge teme, nema veze sa time na koji će način razbistriti trenutnu blokadu...luise krstiću, otud ideja da je devojka neodgovorna?? ili pod odgovornošču smatraš da bi trebalo da sedi u ćošku sobe i čeka da je kontaktira sv. duh koji će umesto nje položiti preostale ispite ili joj, pak, u osmom duhovnom nivou pokazati da ipak, možda, treba da bude drvodelja??
mislim, budimo realni...
 
Idem na more 4. avgusta, ali sam htela da do tog vremena shto vishe toga skinem sa vrata...Na moru cu se odmarati....

pominjanje mora je proisteklo sa druge teme, nema veze sa time na koji će način razbistriti trenutnu blokadu...luise krstiću, otud ideja da je devojka neodgovorna??ili pod odgovornošču smatraš da bi trebalo da sedi u ćošku sobe i čeka da je kontaktira sv.duh koji će umesto nje položiti preostale ispite ili joj, pak, u osmom duhovnom nivou pokazati da ipak, možda, treba da bude drvodelja??
mislim, budimo realni...

Moonja, ovo gore citirano nije sa druge teme po pitanju mora.

Istovremeno, ako bi more bilo jedino mesto za relaksaciju onda bi milijarde ljudi odavna nestalo sa ove planete.
Drugo, odgovornost prema sebi je da usaglasimo naše zahteve sa svojim kapacitetom, ulaganim trudom ali i očekivanim rezultatima i iznad svega da unesemo malo više ljubavi i prema sebi ali i okolini. Bez ljubavi mi ćemo uvek biti u problemu sa samim sobom.
Treće, odgovorno tvrdim da snovi svakoj osobi pokušavaju ukazati upravo na unutarnji nesklad kojeg svako za sebe mora potražiti. Tada i tek tada možemo se osetiti ispunjenim, relaksiranim ali i zadovoljnim i srećnim. Marljivim radom kroz usputna životna iskustva naši kapaciteti će rasti.

"ili pod odgovornošču smatraš da bi trebalo da sedi u ćošku sobe i čeka da je kontaktira sv.duh"
Ovo ovde rečeno kaže da jedan od nas dvojice ima problem isključivosti i nepodnošljivosti prema onima koji vide i shvataju život drugačije od nas samih pa ih pokušavamo zbog toga diskvalifikovati.

Dodao bih da moj prethodni tekst nijednom nije aludirao na tvoje komentare niti je sa pažnjom pročitan. (Ipak prihvatam da je možda smušeno sklepan i zbog toga nakrivo shvaćen).
Ako sam te nesmotreno pogodio primi moje izvinjenje.
 
Poslednja izmena:

Back
Top