Delo: Da li je članstvo u EU najveći strateški cilj Srbije?

strawbbery_city

Iskusan
Poruka
6.580
Slovenački dnevnik Delo u današnjem izdanju postavlja pitanje da li je članstvo u Evropskoj uniji (EU) zaista najvažniji strateški cilj Srbije, ili je to evropski novac odnosno finansijska injekcija, koja joj omogućava da ona preživi do sledećih izbora.

Osvrćući se na upravo završeni samit srednjeevropskih država u Novom Sadu i nastup predsednika Srbije Borisa Tadića list navodi da "iako s jedne strane možemo Borisu Tadiću potvrditi da je zapadni Balkan nedeljivi deo Evrope, s druge strane se postavlja pitanje da li je članstvo u EU zaista najvažniji strateški cilj Srbije i da li zaista deli zajedničke vrednosti sa evropskim narodima".
List dodaje da "sve se više čini da srpskoj vlasti pre svega više miriše evropski novac, a finansijska injekcija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) bi joj omogućila da preživi do sledećih izbora".
"Da u istoriji Srbije još nikome nije uspelo da smanji troškove preskupe države pokazaće se već za meseč i po dana, kada srpska politika bude morala objasniti MMF-u zašto se nije držala dogovora i smanjila budžetske troškove", smatra list.

Delo dodaje da je "tačno da aktuelnoj srpskoj vlasti treba i politička pobeda", a ako uspe da "prekoči šengensku prepreku većina srpskog življa se uopšte više neće pitati kada će Srbija postati punopravna članica Unije".
Samit srednjeevropskih država u Novo Sadu je prema tome otkrio "nekoliko optičkih iluzija, koje su dobre za bistrenje očiju, ali ne donose ništa dobro ako ljudima služe kao odbrana od istine", navodi list.
Delo zaključuje da "zapadni Balkan mora u prvom redu postati interesantan za Uniju, što može postići izgradnjom energetskih kapaciteta u regionu. Jer, ako postane čvor energetskih tokova povećaće se interes EU za bezbednost čitavog regiona".


http://www.blic.rs/politika.php?id=98393
 
Strateški cilj političara u Srbiji je da Srbija ostane što duže leglo mita, korupcije i afera kako bi isti što bolje napunili svoje devizne rezerve.
Kada pokretačima korupcionaških afera sine da su sakupili dovoljno tada će Srbija krenuti dalje no toga još nema na vidiku pa važi ona narodna čekaj mago dok trava naraste

Otprilike to.
 
K0j0j budali m0zxe biti ikakw0 clanstw0 glawni tzilj..
glawni tzilj je da se zemlja stawi na n0ge, da se 0bracxuna sa kriminalom.. Lako tjemo za clanstwo.

Ocigledno ne znas forumase.Znas kad udjemo u Eu tecice nam med i mleko.Umesto da se okrenemo prvo sebi pa istoku ili zapadu,mi em sto se zaduzujemo i kod jednih i kod drugih,em sto vecina tih para ne ie tamo gde bi trebala.
 
Mozda decko nije svestan ko i sta vlada obicnim narodom.;)

Verovatno da je tako, omladina je opijena strankama a matori su opijeni obećanjima i to tako ko vrzino kolo vrti se u krug
Omladina to ne razume jer je neiskusna a matori su navikli da ih se vuče za nos, vole velikoga vođu jer bez njega ne bi umeli ni kašiku da prinesu ustima.
 
Verovatno da je tako, omladina je opijena strankama a matori su opijeni obećanjima i to tako ko vrzino kolo vrti se u krug
Omladina to ne razume jer je neiskusna a matori su navikli da ih se vuče za nos, vole velikoga vođu jer bez njega ne bi umeli ni kašiku da prinesu ustima.

Kao sxto sam rekao gore, swestan sam da su to "kriminaltzi" molim was da ne wrsxite predrasude. Samo sam rekao da je po meni debilno da bilo koj gradjanin srbije, smatra da mu je clanstwo EU GLAVNI prioritet...
 
Kao sxto sam rekao gore, swestan sam da su to "kriminaltzi" molim was da ne wrsxite predrasude. Samo sam rekao da je po meni debilno da bilo koj gradjanin srbije, smatra da mu je clanstwo EU GLAVNI prioritet...

Realno to bi i trebao da bude prioritet jer da bi se taj prioritet ostvario potreban je preduslov a to je dovođenje društva i države u red što je političkim elitama neprihvatljivo zbog sukoba interesa.
Naime, uređeno društvo i država bezmalo ne poznaju koruopciju dok je našim političarima ona izvor opstanka i finansiranja tako da im nije u interesu da se društvo i država urede.
Kada se taj princip vezanosti politike i korupcije razbuca mi ćemo biti primljeni u EU
 
Poslednja izmena:

Back
Top