SDA će blokirati popis stanovništva

Dragan_srbcg

Ističe se
Poruka
2.641
SDA će blokirati popis stanovništva
9625_vest_popis.gif

SARAJEVO - Popis stanovništva u BiH neće biti održan 2011. godine kako je to planirano jer će ministri SDA u Vijeću ministara BiH i poslanici ove stranke u parlamentu BiH glasati protiv zakona o popisu, tvrdi Sulejman Tihić, predsjednik SDA. SDA će blokirati popis stanovništva

"Revidirana strategija provedbe Aneksa 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma, kreditno zaduženje od 500 miliona KM za pomoć povratku izbjeglih i raseljenih te popis stanovništva dio su istog paketa i jedno bez drugog ne ide. Srpski delegati u Domu naroda parlamenta BiH srušili su u četvrtak strategiju o povratku, čime su srušili i cijeli paket. SDA neće glasati za zakon o popisu stanovništva niti u Vijeću ministara BiH niti u parlamentu BiH", rekao je jučer Tihić.

Podsjetio je da se SDA ranije protivila popisu stanovništva jer bi, bez snažne podrške okončanju procesa povratka, značio legalizaciju etničkog čišćenja. Tihić smatra da je prudski dogovor predsjednika SDA, SNSD-a i HDZ BiH koji se odnosi na povratak i popis trebalo da osigura da se svi oni koji žele vrate svojim kućama te da se rezultati popisa počinju primjenjivati tek od 2014. godine, do kad je trebalo da bude realizirana strategija povratka.

"U tom kontekstu je dogovoreno i kreditno zaduženje od pola milijade KM za pomoć povratku. Nigdje se ne govori o nacionalnosti povratnika ili teritoriju na koji treba da se vrate nego se jasno kaže da se radi o pomoći svima koji se žele vratiti. Taj dogovor je srušen pa nema ni popisa stanovništva. Osim toga, ovim je SNSD jasno pokazao da se povlači iz cijeleg procesa koji je počeo u Prudu jer radi suprotno dogovorenom", istakao je Tihić.

Ministri i poslanici Stranke za BiH također neće podržati usvajanje zakona o popisu stanovništva u BiH.

Beriz Belkić, potpredsjednik ove stranke, tvrdi da je neprihvatljiv popis koji će sadržavati obavezu nacionalnog izjašnjavanja građana.

"Možemo podržati samo popis samo ako će popisni listić sadržavati podatke koje traži EU. Nacionalna opredijeljenost nije među tim zahtjevima stoga zakon o popisu koji to sadrži neće dobiti našu podršku. Uz to, mislimo da je odbacivanje stretegije povratka ili opstrukcija njenog usvajanja kršenje ljudskih prava i snažno se protivimo takvoj politici", rekao je Belkić.

Dušanka Majkić, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH i član Glavnog odbora SNSD-a, kaže da su njene stranačke kolege glasale protiv strategije jer je njom forsiran povrata, a zanemarana prava onih koji žele ostati u mjestima u koja su protjerani. Njen komentar odluke SDA da zbog protivljenja SNSD-a strategiji povratka ne podrže zakona o popisu stanovništva jučer nismo uspjeli dobiti.

"Ne znam razloge zbog kojih su naši delegati glasali protiv strategije, ali sam siguran da se ne radi ni o kakvim dnevnopolitičkim porivima nego o principijelnim i suštinskim primjedbama. Najava SDA da neće podržati zakon o popisu ne vodi ničem dobrom jer predstavlja politiku osvete. SDA bi trebalo da vodi računa o tome je li nešto dobro za BiH i Bošnjake, a ne kako je o nečemu drugom glasao SNSD ili neka druga stranka pa im se svetiti. To nije dobro", rekao je Rajko Vasić, izvršni sekretar SNSD-a.

Računica u parlamentu

SDA i Stranka za BiH u Predstavničkom domu parlamenta BiH ukupno imaju 17 poslanika i bez njihove podrške niti jedan zakon ne može biti usvojen. SDA ima devet, a Stranka za BiH osam poslanika.

U Vijeću ministara BiH svi ministri iz reda bošnjačkog naroda dolaze iz ove dvije stranke. Vijeće ministara BiH odluke i zakone koji idu u parlament donosi prostom većinom, odnosno glasovima većine ministara koji glasaju.


http://www.enovosti.info/lat/opcija/btg_novosti/0/9625/SDA/ce/blokirati/popis/stanovnistva
 
[B

"U tom kontekstu je dogovoreno i kreditno zaduženje od pola milijade KM za pomoć povratku. Nigdje se ne govori o nacionalnosti povratnika ili teritoriju na koji treba da se vrate nego se jasno kaže da se radi o pomoći svima koji se žele vratiti.

http://www.enovosti.info/lat/opcija/btg_novosti/0/9625/SDA/ce/blokirati/popis/stanovnistva

Pametno što to još nije definirano!
Po meni, sadašnja granica RS je još dosta vijugava, ja bih to još malo izravnao, pre potpunog osamostaljenja......
 
Svako popuštanje muslimanima je besmisleno.Što se Hrvata tiče oni su mnogo slabiji u federaciji od muslimana a i polako se smanjuje njihov broj.Muslimani se k--če bez veze a Hrvati nikad nisu bili pouzdan partner za bilo kakav dogovor.Muslimane treba uštinuti za pare gde god je moguće,oni su ionako štetočine.
 
Iako ovdje Bosnjake djelomicno razumijem, moraju biti svjesni da ce se popis morati obaviti prije ili kasnije. Ali treba obratiti paznju i na ovaj dio:

Njen komentar odluke SDA da zbog protivljenja SNSD-a strategiji povratka ne podrže zakona o popisu stanovništva jučer nismo uspjeli dobiti.

Dakle, dodikovci opet prave probleme i ne zele podrzati plan povratka prognanika a SDA i SBiH onda odbiju glasati za popis.

"Ne znam razloge zbog kojih su naši delegati glasali protiv strategije (povratka izbjeglica)" - Rajko Vasic, SNSD.

"Revidirana strategija provedbe Aneksa 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma, kreditno zaduženje od 500 miliona KM za pomoć povratku izbjeglih i raseljenih te popis stanovništva dio su istog paketa i jedno bez drugog ne ide. Srpski delegati u Domu naroda parlamenta BiH srušili su u četvrtak strategiju o povratku, čime su srušili i cijeli paket." - Sulejman Tihic, SDA.
 
Ne vidim zašto bi Srbi podržali muslimanske mahinacije i mutljavinu sa parama?Ako su uspeli da izboksuju priču o 8000 likvidiranih muslimana u Srebrenici a Hag ima 2600 imena,što ne bi u popisu prikazali da ih ima,recimo 2 500 000?Što se tiče povratka,ni oni se nisu trudili oko povratka Srba i Hrvata a i tamo gde ih je nešto ostalo u federaciji vlada aparthejd.
 
Skokni do spomenika pa vidi koliko ima imena.

"As of May 1 2009, 6,006 bodies of Srebrenica genocide victims have been excavated from numerous mass graves, but the number is not final." Od toga je 5800 identifikovanih.


Ako je istina ono sto Tihic govori, da je sve ono nabrojano dio istog paketa, onda su ovo blokirali Srbi a ne Bosnjaci.
 
Totalna glupost SDA. Popis stanovništva je neophodan, kako bi se napravio dugoročan plan ekonomskog razvoja i makroekonomski program.
SDA bi popisom imao još jedan argument u korist toga da je RS etnički očišćena, zapravo, ne održavanje popisa bi zlačilo legalizaciju etničkog čišćenja.
 
Ako je jedan od učesnika Prudskog dogovora derogirao dio paketa tj povratak nevidim zašto bi drugi prihvatio popis stanovništva koji bi cementirao rezultate rata i etničkog čišćenja.
Znaći dogovorim se i ispoštujem što meni odgovara a prethodno ne ispoštujem ono što odgovara drugoj strani.
 
Nista, onda ce Dodik da sprovede popis na teritoriji RS, Muslimani ce malo da se bune, a debeli ce da istera svoje, k'o po obicaju...
Pazi kada je to sjajna ideja cenjeni kolega :)

Totalna glupost SDA. Popis stanovništva je neophodan, kako bi se napravio dugoročan plan ekonomskog razvoja i makroekonomski program.
SDA bi popisom imao još jedan argument u korist toga da je RS etnički očišćena, zapravo, ne održavanje popisa bi zlačilo legalizaciju etničkog čišćenja.

Eh moj prijatelju, ti stvarno ne vidiš kod očiju. Razlog što SDA želi da blokira popis je taj što bi se onda videlo i da je Federacija etnički čista. Sarajevo važi de jure kao multietnički grad, ali de fakto to nije.
Srpski zločini su vrlo poznati i javni, o njima se priča evo deceniju i po. Problem kod potpisa je taj što bi se narušila savršena slika Bošnjaka kao isključivo žrtvama. To bi značilo opadanje legitimiteta njihove politike.
Tihić nije ni glup ni lud, isto kao što ni Izetbegović to nije bio. Zna on šta radi.

Srbi naravno treba najjače da insistiraju da do potpisa dođe.
 
Ako je jedan od učesnika Prudskog dogovora derogirao dio paketa tj povratak nevidim zašto bi drugi prihvatio popis stanovništva koji bi cementirao rezultate rata i etničkog čišćenja.
Znaći dogovorim se i ispoštujem što meni odgovara a prethodno ne ispoštujem ono što odgovara drugoj strani.

To su se tri čoveka dogovarala.

Ovde je problem što se ne može napraviti dugoročan makroekonomski program bez popisa stanovništva. I to mnogo gošta građane Bosne i Hercegovine.

Ja mislim baš suprotno, što se tiče legalizacije etničkog čišćenja. Ako bi bilo popisa, baš onda bi Bošnjaci imali i na papiru legalne podatke da je RS etnički očišćenja. Dakle popis je Bošnjacima adut više.
Čak šta više, FBiH ili BiH bi mogla da tuži Republiku Srpsku za etničko čišćenje, jer bi imala legalne podatke o etničkom čišćenju.

Danas se upravo dešava legalizacija etničkog čišćenja, legalizacija faktičkog stanja = da u RS ima malo Bošnjaka.
 
To su se tri čoveka dogovarala.

Ovde je problem što se ne može napraviti dugoročan makroekonomski program bez popisa stanovništva. I to mnogo gošta građane Bosne i Hercegovine.

Ja mislim baš suprotno, što se tiče legalizacije etničkog čišćenja. Ako bi bilo popisa, baš onda bi Bošnjaci imali i na papiru legalne podatke da je RS etnički očišćenja. Dakle popis je Bošnjacima adut više.
Čak šta više, FBiH ili BiH bi mogla da tuži Republiku Srpsku za etničko čišćenje, jer bi imala legalne podatke o etničkom čišćenju.

Danas se upravo dešava legalizacija etničkog čišćenja, legalizacija faktičkog stanja = da u RS ima malo Bošnjaka.
Pričati tebi nešto i objašnjavati nešto komadu daske su poprilično slične radnje... :roll:
 
To su se tri čoveka dogovarala.

Ovde je problem što se ne može napraviti dugoročan makroekonomski program bez popisa stanovništva. I to mnogo gošta građane Bosne i Hercegovine.

Ja mislim baš suprotno, što se tiče legalizacije etničkog čišćenja. Ako bi bilo popisa, baš onda bi Bošnjaci imali i na papiru legalne podatke da je RS etnički očišćenja. Dakle popis je Bošnjacima adut više.
Čak šta više, FBiH ili BiH bi mogla da tuži Republiku Srpsku za etničko čišćenje, jer bi imala legalne podatke o etničkom čišćenju.

Danas se upravo dešava legalizacija etničkog čišćenja, legalizacija faktičkog stanja = da u RS ima malo Bošnjaka.

Kakva je ovo notorna gluposr. Pa ako je RS etnicki cista onda je i federacija etnicki cista, ociscena od Srba. Mislim da lupas gluposti
 
Pričati tebi nešto i objašnjavati nešto komadu daske su poprilično slične radnje... :roll:

A šta si ti to meni objašnjavao?
Da RS nije etnički očišćenja?

Dečko, mene ne interesuje Federacija, već RS. Na teritoriji današnja RS je pre rata živelo 40% muslimana, danas ih ima jedva 5%.

Srbi su iz Federacije ODLAZILI, dok je između Hrvata i muslimana bilo etničkog čišćenja u oblasti Zenice, Jajca i Travnika.

Pročitaj presudu Krajišniku, gde je utvrđeno (a možeš pogledati i dokaze na linkovima koje sam postovao na temi o ratu u BiH) da je postojao plan vrha RS da se isteraju Bošnjaci i Hrvati iz Podrinja, Posavine, Hercegovine i Bosanske Krajine.

Biljana Plavšić: etničko čišćenje nije zločin, već legalno sredstvo za dolazak na cilj.

P.S. Vlada BiH nije imala plan da očisti Srbe iz BiH. Zna se ko je u tom ratu bio agresor (videti granatiranje Sarajeva i Mostara) a ko žrtva.
 
To su se tri čoveka dogovarala.

Ovde je problem što se ne može napraviti dugoročan makroekonomski program bez popisa stanovništva. I to mnogo gošta građane Bosne i Hercegovine.

Ja mislim baš suprotno, što se tiče legalizacije etničkog čišćenja. Ako bi bilo popisa, baš onda bi Bošnjaci imali i na papiru legalne podatke da je RS etnički očišćenja. Dakle popis je Bošnjacima adut više.
Čak šta više, FBiH ili BiH bi mogla da tuži Republiku Srpsku za etničko čišćenje, jer bi imala legalne podatke o etničkom čišćenju.

Danas se upravo dešava legalizacija etničkog čišćenja, legalizacija faktičkog stanja = da u RS ima malo Bošnjaka.
Problem je u tome što Dodiku i drugim koji provode etničku politiku hoče da izvrše popis bez prethodnog povratka i na osnovu njega formiraju vlast na lokalnom nivou. A međunarodna zajednica neće obezbjediti i podjeliti sredstva za povratak. Što u suštini za Tihića znači cementiranje postijećeg stanja i rezultata etničkog čišćenja.
Pogledaj samo kako nacionalne stranke buću o etničkom čišćenju i deklarativno se zalažu za povratak a u praksi ga blokiraju. U ovom slučaju je Dodik predvodnik blokade i ima sijaset primjera gdje to čine oba HDZ-a, SDA i SBIH.
Da je to takao najbolje svjkedočo primjeri finansiranja povratka Hrvata u Posavinu i Bošnjaka u Podrinje i pljačkanje novca za održiv povratak.
Šuškovo selo je napravljeno u Hercegovini da se Hrvati nebi vratili u Srednju Bosnu, a onda po gebelsovom modelu HDZ okrivljuje bošnjačke stranke za neomogučavanje povratka a na drugim mjestima je obratno.
 

Back
Top