Игуманов пакт с ву­ко­ви­ма

Poruka
22.423
Игуманов пакт с ву­ко­ви­ма
Игуман Амвросије, једини монах недавно обновљеног манастира Ковиље, припитомио два вука, лисицу, орла, змију, гаврана и зеца

vuk,-monah.jpg

Ам­вро­си­је и Ал­фа у игри (Фо­то До­бри­во­је Уро­ше­вић)


Јавор – У манастиру Ковиље, подно Јавор планине, некада је било много монаха, у време Турака је ту чак и школа радила. Данас је овде, у недавно обновљеном манастиру с краја 12. века само један монах, који, како каже, учи од – вука...

На тридесетак километара од Ивањице, на десној страни реке Ношнице, налази се место које истовремено одише невероватним миром и енергијом. Дочекује нас игуман Амвросије Алимпијевић, уједно и први монах који је после 200 година паузе замонашен у овом манастиру. Прича о његовом „пакту са вуковима“ прешла је и границе Србије, а снимке монаха и вучице на „јутјубу“ видело је на десетине хиљада људи.

– Нисам ја никакав светац, нити чудотворац, цела та прича је погрешно схваћена. Не припитомљавам ја животиње, већ су оне мене прихватиле, а ја кроз дружење са њима проналазим неке своје одговоре. Ја неке ствари не могу да објасним, то не може да се стави у речи – вели игуман Амвросије.

Овде су посетиоци малобројни, чују се само птице и жубор воде. Наш саговорник каже да му самоћа прија после искуства у Студеници, где је био три и по године.

– У Студеници сам водио и по 20 аутобуса дневно. Увече дођем у собу, затворим очи и само ми лете лица... Није то за мене, овде сам пронашао мир – прича овај игуман.

Образован, духовит, млад, тек му је 29. година, одлучио се на корак који није својствен његовој генерацији.

– Монах је човек рањен љубављу Божјом. Ја сам са 20 година отишао у манастир и опет бих то поново урадио – говори док нас послужује кафом и ракијом.

На сто ставља мобилни телефон.

– То ми је једини контакт са светом или се можда заваравам – са осмехом прича и додаје: – Морам да га имам због парохије, јер ја сам и монах и парох.

Његова парохија је 45 километара у пречнику. Амвросије држи службу, литургију, венчава, сахрањује... Недавно је тако венчао Албанку и Србина, што је уредно забележила и „24 часа свадба“.

Игуман је из Ариља. Завршио је и музичку школу, свира гитару и клавир. Има их и овде, понекад пребира по диркама и жицама. Породицу, каже, виђа отприлике три пута годишње. Брат Александар је млађи од њега девет година, игра фудбал у Мађарској. Био је једном овде, када ни конак није био завршен и само је прокоментарисао: „шта је ово, само хектар неба...” Да, хектар неба и планине, али који зраче посебном енергијом, вероватно због старе цркве, додаје...

Тик уз конак који је подигнут прошлог новембра, паркирани су џип и мотор. Још један доказ да млади игуман одудара од уобичајене слике монаха који комуницирају једино преко службе.

– Џип и мотор сам добио на поклон пре месец дана, захваљујући емисији РТС-а „Квадратура круга“, коју је видео професор теолошког факултета Милош Весин из Либертвила у САД. Професор, његови студенти и парохијани сакупили су новац и тако ми обезбедили превоз у овим планинским беспућима– објашњава док прати наш изненађени поглед.

Док причамо испред цркве, која је делом уклесана у стени и по свом изгледу спада у ред пећинских цркава испосничког типа, питамо да ли можемо да видимо ту чувену вучицу Алфу. После неколико звиждука прикрала нам се с леђа, али држећи одстојање од неколико метара.

Када нема никога лежи на клупи на којој седимо.

– Никоме неће да приђе и нико је није додирнуо осим мене, што је и логично, јер сам је ја отхранио. Имала је само 15 дана када су ми је донели, тек прогледала... хранио сам је свака четири сата, прво млеком, па млевеним месом... Назвао сам је Алфа јер су ми рекли да је била најкрупнија у леглу и вероватно предодређена за алфа женку – прича нам док вучица неповерљиво прави кругове око неочекиваних посетилаца.

На чувену пословицу „вук длаку мења...“, Амвросије одговара својом пословицом: „љубав длаку мења, али ћуд никада...”

Сада има 10 месеци и још је мала, јер вукови тек са две године постају зрели. Алфа има свој бокс, а Амвросије је често пушта, па одлазе у лутања по шуми...

– Имао сам још једног вука, исто је била женка. Али њу нисам ја отхранио, била је дивља... Сви смо се заједно шетали, али после није хтела у бокс, морао сам да је уносим. Сада је у Чачку, тамо има огроман ограђен простор...

Осим вучице, монаху друштво прави и лисица, коју нисмо успели да видимо, јер обично долази када падне мрак.

– Лисица долази само ноћу, она је плашљивија од вука. Узео сам је од неких ловаца у Нишу, била је као чаша... Имао сам и орла, био је питом, није бежао. Убили су га пијани ловци... искрено, мислио сам да ће пре неко убити вука – прича наш саговорник.

Припитомио је и змију, гаврана, зеца и папагаја Ару. Амвросије ће сада остати и без Алфе, која би ускоро требало да буде пребачена у резерват у Бугарској, међу остале вукове. На наше питање да ли ће му бити тешко без друга, монах одговара:

– Оном кога волиш мораш дати слободу... То је права љубав... Тешко ми, људи, то схватамо, али се учимо... полако...

-----------------------------------------------------------

Старија од Студенице?

О времену градње манастира Ковиље, који је готово приљубљен уз стену, нема поузданих података. Претпоставља се да је с краја 12. или почетка 13. века. Састоји се од две цркве под истим кровом – старија и мања, за коју народ каже да је старија од Студенице, посвећена је светим Архангелима, а млађа светом Николи. Манастир је у доба Турака једно време био опустео, да би велику обнову доживео половином 15. века. У парохијску цркву је претворен 1813. године. После 200 година паузе, епископ жички Хризостом је у септембру 2005. године замонашио, а затим до јеромонаха рукоположио садашњег игумана Амвросија.



Сандра Гуцијан
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Igumanov-pakt-s-vukovima.sr.html
 
Што чудак jnikola78 ...Господ када је стварао свет...и човека..направио је и животиње да слушају човека...и када поново нађеш мир са Господом....опет добије комадић осећаја раја...ово је само један од примера..где Православни монаси и моанхиње живе у миру и са разним "дивљим" животињама...

А kennedy_bakircioglu папагаје имаш да купиш у свакој продавници животиња!
 
То мање више, мени није јасно како је успео да змију припитоми...:think:

ma nije zmija problem covjece, ima ih svuda
nego - odakle papagaj podno Javor planine

i to divlji
znaci da nije pobjegao iz ZOO-a
:)

a zmija k'o zmija
sjednes i popricas malo

shto reche kolega marti misterija - "kakva su ostala chuda-ovo je djecja igra" :)
 
Najblaze receno, cudak... Ali, ako je lepo njemu, lepo i meni...

:eek:
Pored svih frikova i budala koje srećeš, tebi je osoba koja živi u harmoniji sa prirodom čudak? Kuku...
a da li su ti silikonske sisulje i ćelavi nabildani retardi prava stvar?
urađeni japiji u odelcima krem društva?


Што чудак jnikola78 ...Господ када је стварао свет...и човека..направио је и животиње да слушају човека...
:hahaha:
Od vas čovek može ozbiljno da se povredi smejući se!
Znaš kako, da mi monahe gospodare bacimo ajkulama da oni njima lepo objasne da one treba njih da slušaju a?
šta misliš ti o tome?
Ili ako je već čovek stvoren da gospodari, da skupimo bujuk gospodara, pa pred sledeći cunami veće kategorije da vas ravnomerno rasporedimo po obali da vi malo nalupate šamare i objasnite ko je tu gazda a?
evo i motke ćete moći da dobijete a biblija je pod obavezno :per:

Boginja koja daje život koja je u svakom životu, nas uči poštovanju i ljubavi prema svakom životu...jer svaki je život njen dar i deo nje
a ako ćeš da gospodariš onda gospodari sobom

и када поново нађеш мир са Господом....опет добије комадић осећаја раја...ово је само један од примера..где Православни монаси и моанхиње живе у миру и са разним "дивљим" животињама...

А kennedy_bakircioglu папагаје имаш да купиш у свакој продавници животиња!
Pitanjce: zar nije taj monah odgajio te životinje od malena?

Nema sumnje da je lik super i volela bih da ga upoznam ali nisam sigurna koliko bi se on složio sa:
Господ када је стварао свет...и човека..направио је и животиње да слушају човека...
 
Poslednja izmena:
Čuj... pripitomio zmiju! :mrgreen:
To me podseća na onog Amera koji je tvrdio da je uspeo da pripitomi lešinara. E, jednom se baš razboleo, pa je danima ležao u krevetu. A lešinar uzleteo iznad kuće i počeo da kruži... :sad2: :mrgreen:

kad sam bio na brod 2004 godine
nedje pored maroka
sletio nam je lesinar na provu
valjda je bio umoran

i mi smo ga nekako "pripitomili" :)
dali smo mu malu pomocnu kabinu da se oporavi
i napojili ga i nahranili

na kraj sam se posvadjao sa dvojicom kolega mornara
jer sam kod kuvara sredio da mu odvaja najbolje shnicle :)

postavio bi i slike ali to je za mene visha matematika :)
 
Ne znam zasto ljudi vole da izmisljaju i da prave senzacije tamo gde ih nema. Svaka cast ovom mladom monahu, ocigledno je dobar covek i profinjena dusa koja voli prirodu i zivotinje, ali ovde nema niceg od onoga sto se plasira. Nisu "vukovi" niti neki pakt sa njima, nego jedan vuk (tj. vucica) koji cak i nije pripitomljen kao sto se netacno to naziva, nego odgojen kao mladunce. Ovde nijedna zivotinja nije pripitomljena vec su sve odrasle sa njim od malena... da ne profanisem temu, ali takve stvari znaju da rade i Cigani-meckari. Ovde u Sremu se skoro pricalo o coveku koji u svom dvoristu drzi vuka, isto je u pitanju mladunce koje su pronasli lovci.

Stvar je u tome sto ima monaha (ne samo hriscanskih) za koje se vezuju stvarne legende da ih ne napadaju divlje zivotinje, a i oni koji su ziveci na rubnim podrucjima divljine uspeli da zaista pripitome prave divlje zivotinje... i to nikad do ovakve mere kao ovde na snimku. Jos onaj prica kako je u pitanju "cudo"... ma kakvo cudo, ta vucica u svom zivotu nije videla drugog vuka i jos je i premlada. Ne znam koja je prica sa zmijom, ali zmije iz prirode je nemoguce pripitomiti. Pitanje je i ove sto se drze kao ljubimci, koliko su "pitome", a koliko su zapravo naviknute na covekovo prisustvo i ne dozivljavaju ga kao pretnju. Narod-majstor sa zmijama su Indusi, pa i oni svake godine imaju na hiljade ujeda istih onih koji su verovali da imaju kontrolu nad situacijom.
 

Back
Top