Шта за вас значи порекло?

belo okruglo

Zainteresovan član
Poruka
347
Шта за вас значи порекло? Колико вам је битно одакле сте? Колико имате развијену свест о томе да ли је важно знати ко сте, ко су вам били преци, шта су вам оставили? Да ли вам је то важно? Да ли мислите да то треба да утиче на образовање личности и става? Зашто? Шта чувате и поштујете? Да ли све начине размишљања својих предака сматрате заосталим и да ли мислите да све треба прилагођавати времену и приликама? Да ли желите да припадате другом народу? Да ли тежите да сачувате неке обичаје и културу свог народа?
Да ли себе или неке особе сматрате националистом, и шта, по вашем мишљењу, значи да је неко националиста? Да ли сте долазили у сукоб с неким због народности? Да ли верујете свему што је записано у историји?
Углавном, пишите своје мишљење о пореклу, историји, обичајима...
Сморих са овом уводном поруком, али чисто да наведем само део тога што бих волела да знам. Углавном се све своди на наслов теме. С тим што ми је жеља да је малко разрадимо. И, унапред молим да поштујете туђе мишљење, да не изазивате како не би било неприлика, пошто се обично лако посвађа кад се о овоме расправља. За сада, толико од мене.
 
Шта за вас значи порекло? Колико вам је битно одакле сте? Колико имате развијену свест о томе да ли је важно знати ко сте, ко су вам били преци, шта су вам оставили? Да ли вам је то важно? Да ли мислите да то треба да утиче на образовање личности и става? Зашто? Шта чувате и поштујете? Да ли све начине размишљања својих предака сматрате заосталим и да ли мислите да све треба прилагођавати времену и приликама? Да ли желите да припадате другом народу? Да ли тежите да сачувате неке обичаје и културу свог народа?
Да ли себе или неке особе сматрате националистом, и шта, по вашем мишљењу, значи да је неко националиста? Да ли сте долазили у сукоб с неким због народности? Да ли верујете свему што је записано у историји?
Углавном, пишите своје мишљење о пореклу, историји, обичајима...
Сморих са овом уводном поруком, али чисто да наведем само део тога што бих волела да знам. Углавном се све своди на наслов теме. С тим што ми је жеља да је малко разрадимо. И, унапред молим да поштујете туђе мишљење, да не изазивате како не би било неприлика, пошто се обично лако посвађа кад се о овоме расправља. За сада, толико од мене.

Znam ko su mi preci i odakle su dosli i bitno mi je da znam odakle su i odakle vucem korene! Pradeda je ovde dosao posle prvog svetskog rata,a ziveo je pre u Sinju u Dalmaciji,voleo bih nekad da odem da vidim mesto gde je bio! Mnogi od daljish clanova nase lozee ubile su ustase i to sam slucajno provalio kada sam naleteo na online spisak ubijenih u Jasenovcu! Preci su mi bili jako zanimljivi ljudi i deda i pradeda su bili svalerasi,ali i politicki borci dedina dva brata su bili u ratu i jedan je poginuo na strani cetnika a pradeda je bio u Nemackoj na robiji i mnogo je dobro prosao (redio je na imanjima u okolnom selu i kresao Svabice),a posle je naebao ovde je bio na robiji jer je pomagao cetnicima... Lucky bastard za prvi deo.... I ja sam nasledio deo njihovih ideja o monarhiji! Bitno mi je sto sam iz Srbije i zelim da ocuvam nasu tradiciju i jesam nacionalista i to do srzi! Nacionalista je onaj koji voli svoju zemlju i koji je spreman sve za nju uciniti! Jesam dolazio sam u sukobe ali vecinom na netu sa muslimanima,a bilo je i uzivo... Pobednk pise istoriju i ne verujem u sve sto pise u knjizi jer su izmenjeni delovi neke istorije i ne polemisem sa ljudima koji nece da ukljuce mozak nego se drze istine koju su pisali pobednici!
 
kad se over raspricao i ja da kazem moji su dosli ovdje gdje sad zivim 186neke dosta predaka su bili popovi (naravno srbin sam iako zivimo u cg vec 150 god) jedan je poducavao petra II da cita (josifp tropovic) tatinog strica su strijeljali partizani jedan sa mamine strane je otisao u ameriku i vratio se kao dobrovoljac na solunski front ostavivsi restoran kucu... i tu je poginuo moj djed je bio masinovodja na zeljeznici koja vise ne postoji vec 30 godina manje vise od koje je ostao jedan most i jedan semafor :D
ima jos toga al se ne mogu sjetiti
 
Шта за вас значи порекло? Колико вам је битно одакле сте? Колико имате развијену свест о томе да ли је важно знати ко сте, ко су вам били преци, шта су вам оставили? Да ли вам је то важно? Да ли мислите да то треба да утиче на образовање личности и става? Зашто? Шта чувате и поштујете? Да ли све начине размишљања својих предака сматрате заосталим и да ли мислите да све треба прилагођавати времену и приликама? Да ли желите да припадате другом народу? Да ли тежите да сачувате неке обичаје и културу свог народа?
Да ли себе или неке особе сматрате националистом, и шта, по вашем мишљењу, значи да је неко националиста? Да ли сте долазили у сукоб с неким због народности? Да ли верујете свему што је записано у историји?
Углавном, пишите своје мишљење о пореклу, историји, обичајима...
Сморих са овом уводном поруком, али чисто да наведем само део тога што бих волела да знам. Углавном се све своди на наслов теме. С тим што ми је жеља да је малко разрадимо. И, унапред молим да поштујете туђе мишљење, да не изазивате како не би било неприлика, пошто се обично лако посвађа кад се о овоме расправља. За сада, толико од мене.

Sad bih ti dala 100000000 reputacija. :heart:
Bas lepe teme.:)
Khm,moji su svi iz Bg-a.Babin (sa tatine strane) otac odrastao je u kuci na Banjici kao i njegov otac pre njega. :)
Baba i deda (sa tatine strane) ziveli su u istom mestu.
Drugi deda (sa majcine strane) odrastao je na Vodovcu,gledala sam neke slike...Koliko je bilo drugacije ranije :eek:
Njegovog oca i brata ubili su ustase.Ima jos 2 sestre.
Ukratko,moji su svi iz Beograda,kao i ja.
Kao maloj bilo mi je zao sto nemam nista zanimljivo da ispricam (za sastav,recimo),za razliku od mojih drugarica,od kojih neke vode i plemicko poreklo. :)
Apsolutno mi je nebitno da li je neko crnac,Hrvat,Rom,Madjarac,Svajcarac,Indijanac dokle god mi prija da budem u njegovom drustvu.
Nisam rasista.
Sutra (ili kad se nadjem na forumu) dodelicu ti jos jednu reputaciju,bas si razmrdala ovaj podforum. :mrgreen:
 
Шта за вас значи порекло? Колико вам је битно одакле сте? Колико имате развијену свест о томе да ли је важно знати ко сте, ко су вам били преци, шта су вам оставили? Да ли вам је то важно? Да ли мислите да то треба да утиче на образовање личности и става? Зашто? Шта чувате и поштујете? Да ли све начине размишљања својих предака сматрате заосталим и да ли мислите да све треба прилагођавати времену и приликама? Да ли желите да припадате другом народу? Да ли тежите да сачувате неке обичаје и културу свог народа?
Да ли себе или неке особе сматрате националистом, и шта, по вашем мишљењу, значи да је неко националиста? Да ли сте долазили у сукоб с неким због народности? Да ли верујете свему што је записано у историји?
Углавном, пишите своје мишљење о пореклу, историји, обичајима...
Сморих са овом уводном поруком, али чисто да наведем само део тога што бих волела да знам. Углавном се све своди на наслов теме. С тим што ми је жеља да је малко разрадимо. И, унапред молим да поштујете туђе мишљење, да не изазивате како не би било неприлика, пошто се обично лако посвађа кад се о овоме расправља. За сада, толико од мене.

Ne zanima me neko dalje poreklo i boli me mozak da o tome razmisljam,posto i u nekoj blizoj proslosti imam mesavine raznih nacionalnosti...
 
Ne znači preterano. Trudim se da živim u skaldu sa aktuelnim vremenom i prilikama. Razume se da poštujem svoje bližnje, ali ne idem predaleko. Ne smatram sebe ni nacionalistom, ni patriotom, ni na lokalu, ali imam neki nivo svesti i poštovanja prema nekim vrednostima, kulturi, istoriji ovog naroda. Ne vidim smisao ne preteranog pridvnaj značaju takvim stavrima, ni totalne nezainteresovanosti ili negativnog stava. Kakav sam takav sam, nema pomoći, pa bilo da sam nasato od Nemanjića ili od Kineza, isto tako i na nacionalnom nivou, tu smo gde smo, to smo što smo, ne možemo menajti prošlost već usredsrediti se na budućnost. Džaba nam i zlatni escajg na Dušanovom dvogu, i Kosovo polje i Karađorđe. Dakle - racio - budućnost - poštovanje prošlosti, ne život u njoj (da ne bude da imam neki negativan stav)
 
Znam da mi je pradeda (zhiv je i dan danas,eno ga dole, na prvom spratu u kucji :D,90 god.) bio u zatvoru.. valjda ga Nemci zarobili... haha.. :)
A poreklo... hmmm... sa tatine strane su sa kosova, al je moj cjale rodjen u beogradu, sa mamine strane su iz bosne (srbi,ne muslimani hvala bogu), a mama je rodjena u ljubljani, a ja rodjena u beogradu i tu sad i zhivim.. :)
 
Најбоље је обићи цркве где су ти се крстили најближи, у тим црквеним књигама су сви пописани. Ако знаш отприлике како су се кретали, можеш да истражујеш и дубље у прошлост. Треба пуно времена. Просто, кад бих се одлучила да направим свој родослов, морала бих да обиђем ко зна колико цркава и музеја, и ко зна све које историјске списе и књиге да тражим и ишчитам. Нажалост, да макар моје бабе и деде знају више. Сви се сећају до једне године, шта је пре тога било нико не зна, као да смо се одједном тада створили.
 
Poreklo je kad te neko porekne...pu,pu,pu.
Bitno mi je da sam iz bolnice(ako se misli na mesto gde sam rodjen) ne bih voleo da sam rodjen na nekoj zemlji...
Ostavili su mi nesto sto nije vazno...
Znaci nije mi vazno...
Uticem na obrazovajne, dakako, vidite li vi ovaj dubokouman post? Dubok k'o barica u pustinji....
Na ostalo ne mogu da odgovaram, razmisljam o mojim predacima za koje mislim da su bili indijanci i da su pusili lulu... Moj deda je prvi imao kadu u selu...steta sto je nije koristio...sala.
 
чини ми се да је мало вас одговорило на тему, да нико не чита уводну поруку. Између осталог, и јесам хтела да вас питам о вашим прецима, али није то смисао ове теме. Више ме занима ваш став о пореклу и прошлости. И одговори на све оно што сам горе написала. Не значи ми пуно да знам одакле сте, већ ваше мишљење.
 
Шта за вас значи порекло? Колико вам је битно одакле сте? Колико имате развијену свест о томе да ли је важно знати ко сте, ко су вам били преци, шта су вам оставили? Да ли вам је то важно? Да ли мислите да то треба да утиче на образовање личности и става? Зашто? Шта чувате и поштујете? Да ли све начине размишљања својих предака сматрате заосталим и да ли мислите да све треба прилагођавати времену и приликама? Да ли желите да припадате другом народу? Да ли тежите да сачувате неке обичаје и културу свог народа?
Да ли себе или неке особе сматрате националистом, и шта, по вашем мишљењу, значи да је неко националиста? Да ли сте долазили у сукоб с неким због народности? Да ли верујете свему што је записано у историји?
Углавном, пишите своје мишљење о пореклу, историји, обичајима...
Сморих са овом уводном поруком, али чисто да наведем само део тога што бих волела да знам. Углавном се све своди на наслов теме. С тим што ми је жеља да је малко разрадимо. И, унапред молим да поштујете туђе мишљење, да не изазивате како не би било неприлика, пошто се обично лако посвађа кад се о овоме расправља. За сада, толико од мене.

Znam ko su mi preci...znam ime cukundedovog dede bukvalno, odakle je došao i koliko je braće imao.Poreklo smatram vrlo važno, ali to danas i nije od nekog ključnog značaja.Od svojih predaka imam samo priče jer su sva materijalna dobra popaljena, zaboravljena i uništena....Poznavanje svojih predaka mnogo utiče na formiranje stava, obrazovanje i neku životnu kulturu uopšte....jer čovek bez porekla je ko "kišobran na vetru bez drške":...:lol:Nacionalizam?Jesam nacionalista, ali to ne znači "Ja mrzim drugu naciju" već "Ja volim svoju" i Srbima bi bilo mnogo lepše kad bi prestali šovinizam da mešaju sa nacionalizmom i kad bi malo počeli da grade nacionalnu svest.Tradicionalista sam i iako ne verujem u boga i bogove, slavim Božić, Uskrs...mada to su jedini dani u godini kada mi se porodica okupi pa je i red...Načini razmišljanja i zaostalost?Pa kako koja razmišljanja...Na meni je da izvučem ono najbolje iz njih ako želim, svaka generacija treba da se nadograđuje..
 
Ja sam imala neki zadatak iz geografije pre nekoliko meseci i onda sam se raspitala o svom poreklu.
Očevi preci su živeli u Dalmaciji,ali su vremenom sve više prelazili u Crnu Goru da bi se tamo nastanili
još sredinom ili u drugoj polovini 19. veka.
Bili su trgovci,ali kad su krenuli da se doseljavaju u Srbiju bili su,najviše,kovači.
Prezivali su se Krajišnik,ali su to prezime promenili kad su prešli u CG zbog nekih problema u Splitu.
Mamini su živeli na Crnogorskom primorju,neki su se onda,početkom 20. veka preselili u Srbiju.
Prezivali su se Kuč,ali su i oni promenili prezime zbog nekih svađa u familiji.
Porodica moje babe (sa majčine strane) je bila sveštenička.
Čukundeda (deda mog dede sa majčine strane) mi se zvao Andrej ili Andreja nisam 100% sigurna.
Znam da su u moju porodicu u 19. veku došle neke dve Sremice i udale su se za neke moje pretke.:)
Ja sam se obradovala kad sam čula da su moji poreklom iz Dalmacije i Crne Gore,tj. s Jadranskog mora.:D
Nisam nacionalista,niti neki preterani patriota.
Poštujem svoju porodicu,iako se viđam sa malim brojem rođaka.
 

Back
Top