Sakal - veliki problem

neroiluna

Početnik
Poruka
8
Pozdrav svima....
Javljam se iz Crne Gore tacnije okolina Podgorice.....
Lovim iskljucivo pernatu divljac i drzim iskljucivo pticare. U zadnjih godinu - dvije se pojavio Sakal na ovim prostorima. Cujao sam da se lovci zale da ih ima tu i tamo nijesam mnogo pridavao znacaja svemu tome. Sad, kada ih ima i u mojoj blizini zamislio sam se dobro.
Teren o kom pisem je otprilike nekih 3-4 km2 i iskljucivo je nizijski sa dosta sume. Planiramo da ubacimo u loviste oko 200 - 300 mladih fazana. Sad se zapravo nalazimo pred dilemom da li uopste to da radimo tj. koliko bi to bilo isplativo s obzirom da se ne radi o velikom terenu a ima poprilicno sakala i pokoja lisica.Naime ove godine se konacno okupila grupica ljudi voljnih da pomognu kako jedni drugima tako i siroj okolini.
Takodje izmedju ostalog bih zamolio da napisete koje slovo o vasim slicnim problemima i iskustvima vezano za *ciscenje* terena od takvih stetocina tj nacin na koji bi to bilo najefikasnije.
 
Najbolje bi bilo ne unositi fazane jer nemaju sanse da prezive. Ti fazani su vec 150 godina gajeni u kavezima i svaki veci guster bi mogao da ih ulovi i ubije. Ali, ako nameravate da nahranite prirodne predatore (lisice, sakale, kune, ptice grabljivice) fazanima, onda cestitam.
 
Iskreno, nemam neko iskustvo za takve stvari, ali recicu ono sto mi je najlogicnije, a to je sledece: ubacivanje fazanske divljaci je cisto bacanje novaca i cinjenje usluge onima koji predstavljaju problem. Mislim da bi razumno bilo skresati broj sakala na razuman tj. predvidjen broj, pa tek onda ubaciti fazancice. A na koji nacin? Pa organozovati neku hajku, to je ok. Trovanje i sl. stvari mislim da nisu nikako dobre zbog mnogih stvari... Obratite se nekome iz LSS pa vidite sta oni kazu, to je mozda i najbolje...
 
Ne, LSS... Problem je u okolini Podgorice: LSCG...

Prvo morate redukovati broj... Trovanje nije redukcija, nego budalaština... Zamke... Opet mislim da neće mnogo učiniti... Lepo, jedna hajka i valjda će biti ok...
 
Zamke su zabranjenje zakonom o lovstvu CG.

Pre svega treba videti koliki je stvarni broj sakala i sta traze tu??? zasto su se okupili bas na tom terenu, i to u "poslednjih godinu-dve" . Tek nakon toga moze se doneti ispravna odluka sta treba ciniti. Nekome se moze uciniti da je necega mnogo a da ustavri nije tako.
Trovanje je takodje zabranjeno i napravice haos u celom lovistu, potrovace se ko zna koliko druge divljaci, sto naravno nije dobro i nijedan pravi lovac to nece uraditi, nece bacati otrov. Hajka za kratko resava problem pod uslovom da je uspesna!

Za kada ste planirali pustanje fazanchica?
 
Fazancice smo pustili par dana prije ove velike kise, znam da se nije pogodio dobar termin mada je suma prilicno gusta sad i imaju se gdje skloniti. pusteno je oko 250 komada.
napunili su nekih 10 nedelja i mogu solidno da lete. svjestan sam i sam da nijesmo ispostovali neki valjan sljed dogadjaja. lisice nema puno tek po koja a ovaj sakal....
otprilike ima 2 - 3 lokacije gdje su im jazbine koje smo pronasli i tu cemo se malo fokusirati trebalo bi da hajka da nekih rezultataplaniramo je organizovati ovih dana mada sto je tu je. Bice problema definitivno vezano za predatore mada ce ostati i za nas lovce dovoljno da opalimo po koji metak.
 
Hahaaa, kolega, tako je vazda bilo i bice...
ostane po nesto i za nas ali i za njih mora da ima...tako valja i tako je dobro loviste.

Dobar pogled!

p.s. jeste im napravili neko hraniliste za pocetak bar...vrlo lose vreme ste izabrali za pustanje, trebalo je da sacekate da prodju kise.
 
Poslednja izmena:
Uzgred, kako je lovcima u CG?
Sta se lovi najvise, sta ima od divljaci oko Podgorice i uopste ako ima nesto zanimljivo, bilo bi lepo da razmenimo iskustva i cujemo kako su kolege u CG?

p.s. sta lovis najcesce od pernate divljaci?
 
nijesmo pravili nikakva hranilista jer po nasem misljenju imaju sasvim dovoljno hrane u prirodi. mozda grijesim. teren nije velik ima zasijane psenice obilje insekata sume i bobica...
a kod nas ti je druze situacija vezana za lov j^b^na slobodno mogu tako reci.
Lov se svodi samo na selice sljuka, prepelica, bekasina jer ja imam nekih 28-9 godina i ne sjecam se da je iko ikad nesto pustio u loviste bilo kakve vrste divljaci a ostali samo pucaju. E onda smo se nas nekoliko organizovali i ove godine kupili pilica fazana malo odgojili i pustili cisto da probamo kako ce se situacija razvijati. Ako iole uspije dogodine cemo duplirati brojku jer tek kad smo zavrsili sa akcijom i kad su ljudi culi o cemu se radi javili su se da bi rado pomogli. koliko tu ima istine vidjecemo dogodine na novoj akciji.
ja ne lovim nista osim pernate divljaci i drzim iskljucivo pticare.
S obzirom da je ovo prvi put da radimo nesto ovako zanimalo bi me vase iskustvo u odgoju i pustanju fazanske divljaci zbog naravno veceg procenta uspjeha u istom

Pozdrav iz PG
 

Back
Top