Luka Karadžić: Neko je hteo da posvađa Mladića sa Radovanom

Dragan_srbcg

Ističe se
Poruka
2.641
Luka Karadžić: Neko je hteo da posvađa Mladića sa Radovanom​

Tvrdnje da sam umešan u šverc goriva preko Drine, kako je to navodno u svom ratnom dnevniku zabeležio bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić, potpuno su neistinite, kaže za Press Luka Karadžić, brat Radovana Karadžića, nekadašnjeg predsednika RS


image.jpg

SUMNJA U AUTENTIČNOST SPISA... Luka Karadžić



On sumnja u autentičnost rukopisa koje je juče ekskluzivno objavio naš list, dodajući da su, ako se ipak radi o originalnim zapisima, u pitanju lažni podaci koje je Mladiću neko dostavio da bi te 1995. napravio dublji razdor između njega i Radovana Karadžića. Luka Karadžić kaže da je potpuno ravnodušan na takve optužbe, jer „ljudi iz RS znaju šta su on i njegova porodica radili tokom tih ratnih godina".


image.jpg


- Ako su spisi autentični, onda je neko namerno hteo dodatno da posvađa Mladića sa mojim bratom, jer se zna da krajem rata Vojska RS nije bila u najboljoj koordinaciji sa političkim vrhom države. Ne znam koji su motivi za ovakve optužbe, ali ono što je sigurno je da nisam nijednu šibicu prebacio preko Drine, a kamoli švercovao gorivo. Da sam i hteo tako nešto da uradim, od Radovana nikad ne bih dobio dozvolu. I odavno bi sve to isplivalo i neko bi to već iskoristio u borbi protiv mog brata, i Biljana Plavšić i Dodik. Posebno je čudno što se navodi da sam švercovao zajedno sa nekim ljudima koje sam upoznao tek posle rata. Moja savest je čista, a generalu Mladiću, koga izuzetno cenim kao velikog vojskovođu, junaka i patriotu, želim sve najbolje i da ga Hag nikad ne vidi - priča Karadžić.

I njegov advokat Svetozar Vujačić, koji ističe da je „izuzetno dobar prijatelj" sa porodicom Ratka Mladića, izražava sumnju u autentičnost beleški ali ih, kako naglašava, ne demantuje unapred. On kaže da će proveriti da li je zaista u pitanju Mladićev rukopis jer, kako kaže, ima načina da dođe do njegovih originalnih zapisa. Nekadašnji senator RS Brana Crnčević kaže da je „prilično sumnjivo" da se beleške Ratka Mladića iznose upravo sada, pred početak suđenja Radovanu Karadžiću, iako je dnevnik pronađen još u decembru.

- Neko je pola godine smišljao kako to da upotrebi. I to je prilično sumnjivo. Ne treba zaboraviti da je u ratno vreme bilo svakojakih međusobnih ogovaranja koja su mogla biti zapisana - navodi Crnčević.

Miroslav Toholj, bivši ministar informisanja RS, energično demantuje postojanje bilo kakvog ratnog dnevnika Ratka Mladića, jer ga je „lično molio da zapisuje svoja zapažanja, ali on to nije želeo da učini".

- Kad sam ga davno molio da zapiše nešto i da, kao prijatelj i izdavač, to objavim, on me je pogledao gotovo s mržnjom. Koliko sam čuo, čak ni haško tužilaštvo ne tvrdi da je u pitanju Mladićev dnevnik. To se pojavljuje upravo sada, jer sa belim snegom treba da padne beli šengen. Jasno je da je na delu čista manipulacija. Mladićev dnevnik ne postoji, to mogu da potpišem i da garantujem sopstvenom glavom - kategoričan je Toholj.
Podsetimo, u svojim beleškama, čije je delove objavio Press, Mladić optužuje tadašnjeg predsednika skupštine RS Momčila Krajišnika i njegovog brata Mirka da su ukrali 2,5 miliona dolara, a Luku Karadžića da je uzeo milione od šverca goriva. Mladić je zapisao i da je Slobodan Milošević u razgovoru sa tadašnjim ministrom spoljnih poslova Rusije Andrejem Kozirjevim prihvatio da prizna Hrvatsku i Bosnu, da RSK prihvati „plan Z4", da Srbija ostane po strani u slučaju napada na Republiku Srpsku i pristao na još čvršću blokadu RS i RSK.

http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=69608&sectionId=37
 

Back
Top