SRBIJA

Jedna manastirska tura po Sumadiji,

Lazarica,
Lazarica-ulaz.jpg


Kalenic
Kalenic-08.jpg


Ljubostinja,
Ljubostinja-02.jpg


Trstenik, Crkva Svete Trojice
Crkva-Svete-Trojice.jpg


Jos slicica Manastira moravske skole
 
a sta predstavlja onaj cikica na steni?

Чула сам да је то неки румунски бизнисмен платио да му се лик исклеше у стени, али да подсећа на Трајана. Нисам сигурна, али су ми причали Румуни тако.

To je Darije...dačanski kralj...
 
Srbija je zaista prelepa zemlja i tek sada je lagano upoznajem...
Posle mnogo godina letovanja, zimovanja i odmora na raznim destinacijama, na kraju sam se setio da ipak postoji i moja zemlja :)
Šteta je što očigledno ne umemo baš da cenimo ono što imamo. Da neka zemlja zapada poseduje Kopaonik, Zlatibor, Vrnjačku Banju, Nišku Banju, Sokobanju... ko zna šta bi napravio od toga...

Prošle zime sam posetio Vrnjačku Banju i mogu da kažem da ću to iskustvo morati da ponovim. Ne zato što je preko zime manje lepa, već zato što bih voleo da je vidim i letnjem periodu. Verujem da ima više lica i da je svako lepo ;)

Ovog leta sam proveo 15 dana u Niškoj Banji i bio sam fasciniram prirodom i samom banjom. Vegetacija je neopisiva, a topla voda u bazenu hotela radon je čudo! Potopiti se u taj bazen je prava uživancija, a nakon letovanja sam se osećao kao nov!
staraniskabanja.jpg

Nisam ni znao koliku tradiciju ima ta banja. Kažu da su je napravili još stari Rimljani, a da su u njoj boravili i Obrenovići i Karadjordjevići. Vila na obodu šume u kojoj su Karadjordjevići boravili je... uhhh... svako bi poželeo onako nešto :) Takodje sam tamo video i vilu Dragiše Cvetkovića, predsednika vlade kraljevine Jugoslavija (danas je ta vila deo stacionara)
terme.jpg


I Nišku Banju ću posetiti još jednom...

A ovogodišnje zimovanje.... U planu je Kopaonik!!! :ok:
 
Idem sa devojkom, kod prijatelja u Smederevsku Palanku. Malo sam gledao na netu sta ima da se obidje u blizini, znamenitosti, manastiri, etno sela itd. i za to sam manje vise, napravio plan. Ali voleo bih da mi neko preporuci neke dobre restorane na potezu Smederevska Palanka-Velika Plana, jer bi se tu uglavnom kretali, pa bih voleo da odemo i na neku dobru klopu.
 
Idem sa devojkom, kod prijatelja u Smederevsku Palanku. Malo sam gledao na netu sta ima da se obidje u blizini, znamenitosti, manastiri, etno sela itd. i za to sam manje vise, napravio plan. Ali voleo bih da mi neko preporuci neke dobre restorane na potezu Smederevska Palanka-Velika Plana, jer bi se tu uglavnom kretali, pa bih voleo da odemo i na neku dobru klopu.

U Velikoj Plani imate etno selo, nesto slicno radjeno kao ''Stanisici'', hrana im je ok. Ima i manastira, mada njih nesto ni ne posecujem :)
 
Da, to su oni neki Konaci, cuo sam, samo nisam znao da li je dobra klopa. Hvala!
P.S. Da nije neko udaranje po usima? Ti sa tim etno fazonima su se malo u poslednje vreme izbezobrazili.
 
pa racunala sam dva jela, dva soka, dve salate, hleb.... ako narucite buteljku vina koja je 900din, bice vam i skuplje :)
nama se racuni po restoranima svode na slicno, mahom 300 razlike, u zavisnosti gde odemo...
pa konaci su kopija stanisica. stanisici su prelepi i vredi ih posetiti. bas je nekako prijatan ambijent, ima neku toplinu, dok konaci...hm....veliki prostor, nema neku toplinu. sta znam, sve je stvar ukusa. na hranu sam se samo jedanput zalila, a vise puta je bila super
 
Da li neko može da mi navede što više turističkih destinacija iz Raške oblasti i Starog Vlaha (ovo spadaju i Tara, Zlatibor itd.)? Hitno mi treba! Hvala unapred
 
Potpecka pecina, selo Potpec nadomak Uzica...
pecina je fan-ta-stichna! :klap:
uredjena je za posete, ulaznica koshta 150-200din, obilazak traje oko 45minuta..vodich je kod pecine svakim danom od 10-19h, a obilasci su na svaki pun sat...
ono shto je interesantno za ovo pecinu je da se u nju ulazi bukvalno navishe, ili shto bi ja rekla ide se u sred brda:lol: naime rechica koja istiche iz pecine ponekad plavi donji nivo pecine tako da se stepenicama penje u brdo:)
par slika da vam zagolica mashtu ;)




inache selo je poznato po ribnjacima koji su nastali pregradjivanjem rechice koja istiche iz pecine, tako da nakon obilaska, uz put mozete svratiti u neki od restorana na riblju chorbu ili pastrmku :jede:

ulaz, gledan iz pecine neodoljivo podseca na mamuta/slona :) i prva odaja na ulazu


pecina je izuzetno bogata svim vrstama pecinkog nakita:stalaktitima, stalagmitima, stalagmatima, helititima, a ovo je samo delic


:)



Uploaded with ImageShack.us
 
Terzica avlija, etno domacistvo/park...kako vishe volite
nalazi se u selu Zlakusa,poznatog po izradi grncharije, nedaleko od Uzica
ulaznica je 120 dinara, radno vreme sam zaboravila, ali rade svaki dan...
postoji vodich koji vas sprovede kroz imanje, ispricha vam prichicu koju, pokaze sve shto ima za videti i posle vam ostavi na miru da kulirate :)
ne znam koliko se na slikama vidi, ali moze se sesti na vishe lokacija na imanju, sve je fino uredjeno, na otvorenom..
domaci sokici i standardan ponuda vec ostalih pica...moze se i klopa poruchiti...
ima suvenirnica...
meni se lichno jaaaako svidelo sve :D


dvorishte


kuca s pochetka 20.veka, adaptirana za boravak gostiju, ali sa nameshtajem i pokucstvom iz tog perioda i brezova soba


pogled kroz prozor
 
uchionica u shkoli u Terzica avliji, onakva kakva je bila 1939.godine
kao shto vidite tu je sahuvano sve shto se sachuvati moglo, ima knjiga, svesaka, vezbanki..muzichkih instrumentata, rachunaljki



uchiteljski sto i lula za uchitelja da pucka dok upisuje ocene :zplez:


zaboravih napisati da se obilaze dve kuce u domacinstvu, mlekar, kuca za mladence i shkola :)
 
Da priču o salašima i salašarima ne pokrije prašina zaborava, potrudili su se turisti.

salas-od-slame-001.jpg


Bistre reke i kanali, jezera, banje, lovišta, plodna vinogorja i brojna svetilišta – samo su deo turističke ponude Vojvodine. Uporedo sa tim, raste interesovanje i za stare dvorce i još starije salaše. Zato se mnogi obnavljaju i otvaraju za posetioce i obogaćuju novim sadržajima.
Gosti, kojih je sve više, ovde mogu da osete dah prohujalih vremena, da saznaju kako se nekad radilo, nadalo, snevalo i volelo...

EJ SALAŠI...
 

Back
Top