vracanje na pocetak!

Hektor

Aktivan član
Poruka
1.253
Dragi moji forumasi,hajde da se UOZBILJIMO bar na forumu filosofija.Gde nestadose tako divne teme kao sto su:smisao zivota (pa i smrti),otudjenje,ljubav kao nacin postojanja,mudrost(koja se radja iz iskustva i zrelosti) kao rukovodilac u zivotu,sloboda,tolerancija,postovanje tudje licnosti i integriteta...svaki odrastao covek moze biti FILOSOF jer ima zivotnog iskustva i moze reci nesto o zivotu a to i jeste prava filosofija! I budimo kulturni i lepo vaspitani!
 
Dragi srdive,pa ja sam i govorio o postovanju licnosti i slobodi izbora,u cemu je problem?Draga ms,ja volim da se opustim i nasalim ali sam pozvao forumase da budu ozbiljni na temu filosofija,a na drugim temama koje nemaju tako ozbiljan naziv neka se opuste.Pozdrav!
 
Hektor:
Svaka polemika i/ili misaono i argumentovano misljenje je dobrodoslo a ne samo religija .

Pa, naravno. Ovde treba da bude jedna šarolikost tema za svakog. Onda bi forum bio interesantniji za mnogo više ljudi, a ne samo za pojedine...8)

p.s. može jedno pitanje, zašto se tako lako povlačiš, ako neko napadne tvoj stav o religiji?
 
ms:
Hektor:
Svaka polemika i/ili misaono i argumentovano misljenje je dobrodoslo a ne samo religija .

Pa, naravno. Ovde treba da bude jedna šarolikost tema za svakog. Onda bi forum bio interesantniji za mnogo više ljudi, a ne samo za pojedine...8)

p.s. može jedno pitanje, zašto se tako lako povlačiš, ako neko napadne tvoj stav o religiji?
Nadam se da nisi zaboravila da sam jednom davno rekao da sam spreman da branim svoja uverenja i svoje misljenje uvek,i da cu biti zahvalan ako mi neko argumentovano objasni da nisam u pravu,naucicu nesto i promeniti se na bolje nadam se.Mozda je za to krivo moje odsustvo sa foruma izvesno vreme.Draga ms od tebe sam dosta toga naucio...mozda ti to ne vidis.Takodje mnogo sam zahvalan anakin,Margott (i svima ostalima,ali ovima najvise)...
 
Ako su tvoje reči iskrene, onda mi je drago da neko izjavi da je nešto na ovom forumu naučio od drugog. I ja sam mnoge stvari od raznih ljudi.
p.s. ponekad ti više koristi i savet tzv. neprijatelja( koji ti to nikad nisu bili), nego prijatelja (lažnih), a i pitanje je da li uopšte i postoje oni pravi, krvni neprijatelji...Često se povodom religije ljudi vređaju bez presedana i baš me zanima zašto...zar ne može sve to na malo kulturniji i finiji način? 8)
 
ms:
Ako su tvoje reči iskrene, onda mi je drago da neko izjavi da je nešto na ovom forumu naučio od drugog. I ja sam mnoge stvari od raznih ljudi.
p.s. ponekad ti više koristi i savet tzv. neprijatelja( koji ti to nikad nisu bili), nego prijatelja (lažnih), a i pitanje je da li uopšte i postoje oni pravi, krvni neprijatelji...Često se povodom religije ljudi vređaju bez presedana i baš me zanima zašto...zar ne može sve to na malo kulturniji i finiji način? 8)
Ne bih rekao neprijatelji,vec ljudi koji misle drugacije od nas.Neistomisljenici su neka vrsta naseg "ogledala",oni nam ukazuju na nase nedostatke,i ako su u pravu,tim bolje,jer verujem u promenu samo na bolje!Ko se vredja,nije smiren vec je sujetan,znaci da ili nije ili je los hriscanin =(istinski)filosof.
 
Hektor:
ms:
Ako su tvoje reči iskrene, onda mi je drago da neko izjavi da je nešto na ovom forumu naučio od drugog. I ja sam mnoge stvari od raznih ljudi.
p.s. ponekad ti više koristi i savet tzv. neprijatelja( koji ti to nikad nisu bili), nego prijatelja (lažnih), a i pitanje je da li uopšte i postoje oni pravi, krvni neprijatelji...Često se povodom religije ljudi vređaju bez presedana i baš me zanima zašto...zar ne može sve to na malo kulturniji i finiji način? 8)
Ne bih rekao neprijatelji,vec ljudi koji misle drugacije od nas.Neistomisljenici su neka vrsta naseg "ogledala",oni nam ukazuju na nase nedostatke,i ako su u pravu,tim bolje,jer verujem u promenu samo na bolje!Ko se vredja,nije smiren vec je sujetan,znaci da ili nije ili je los hriscanin =(istinski)filosof.


Ako se neko uvredi, to znači da je suviše emotivan, i nema baš mnogo veze sa njegovom stručnošću, odnosno sa tvojom konstatacijom da je neko loš hrišćanin ili filosof...

p.s. to što je Anakin spomenula ovce, ne znači da je mislila na to što ti misliš da je ona mislila. Ako hoćemo filosofski, šta ti uopšte znaš o Anakin, ili ona o tebi? Ili bilo ko sa foruma o meni, ili ja o njima? Međutim, moja vrlina je što nisam zlopamtilo, čak i ako ja uvredim nekog, nastojim da pređem preko svega, ali ne dozvoljavam da drugi prelaze preko mene, tačnije da me gaze. Anakin ne dozvoljava da nju neko gazi, niti ja to dozvoljavam, niti ti, niti Patak. Ako nas zanima filosofija, šta bi ljudi koji su kao u nazovi "svađi" trebali da urade, ili da pređu preko svega, ili da se udalje jedno od drugog. U prvom slučaju ljudi se na kraju i zbliže, u drugom slučaju, ostaju nam samo predrasude, zar ne misliš i ti tako? 8)
 
Draga ms,u sustini se slazem sa tobom.Medjutim,istakao bih da se svi filosofi koji govore o vrlini(a vrlina ima mnogo)slazu da je jedna od najvecih vrlina:steci mir u dusi.Ko je nesmiren,ne bih rekao da je to zato sto je previse emotivan(jer svi smo emotivni pa i filosofi)vec da je sujetan,sto je jako losa osobina,u tome se slazu svi filosofi.Cestitam ti sto nisi zlopamtilo,to je vrlina,smatram da i sam nisam zlopamtilo.Mozes se naljutiti na nekoga,to je gnev,pa se smiriti i pomiriti sa njim,ali zlopamcenje je HRONICAN gnev,i kao takvo zasluzuje opstu osudu.Inace,znam zasto je anakin spomenula ovce...
 
Hektor:
Draga ms,u sustini se slazem sa tobom.Medjutim,istakao bih da se svi filosofi koji govore o vrlini(a vrlina ima mnogo)slazu da je jedna od najvecih vrlina:steci mir u dusi.Ko je nesmiren,ne bih rekao da je to zato sto je previse emotivan(jer svi smo emotivni pa i filosofi)vec da je sujetan,sto je jako losa osobina,u tome se slazu svi filosofi.Cestitam ti sto nisi zlopamtilo,to je vrlina,smatram da i sam nisam zlopamtilo.Mozes se naljutiti na nekoga,to je gnev,pa se smiriti i pomiriti sa njim,ali zlopamcenje je HRONICAN gnev,i kao takvo zasluzuje opstu osudu.Inace,znam zasto je anakin spomenula ovce...
I ne zaboravi kada se na nekog ljutis ili na bilo koji nacin reagujes, u vecini slucajeva reagujes na svoju karakteristiku koju mrzis a koju si u njemu prepoznao, kada je svijest o ovome jaka svaki konflikt postaje apsurdan, nazalost tesko je kontrolirati ego
 
argonaut:
I ne zaboravi kada se na nekog ljutis ili na bilo koji nacin reagujes, u vecini slucajeva reagujes na svoju karakteristiku koju mrzis a koju si u njemu prepoznao, kada je svijest o ovome jaka svaki konflikt postaje apsurdan, nazalost tesko je kontrolirati ego

Ili je to ili je osobina koja je cesto prisutna oko tebe
a sprecava te da ispoljis nesto sto ti je merak dusi.

Recimo ja sam strasno poceo da reagujem na predrasude
onog trenutka kad mi se desilo da u parku pridje dete
da se igra samnom (kao sto su i ranije prilazila )
i deda ili baka (cesce deda) umesto kao ranije
bude ponosan na unuka ili unuku budu uplaseni i vidim
da postoji misao da sam pedofil...

Ovo se pocelo desavati kad je na TV stanicama nekako u isto vreme
krenula serija filmova na tu temu, kao da su zeleli da ubace
tu ideju u nash narod.

A ono sto najvise volim kod ljudi je bas ta prirodna iskrenost
hocu -necu koja je kod dece, poverenje i postovanje.

P.S. sada je to nestalo. Ali kod mene i dalje postoji jak otpor prema predrasudama, mozda jaci nego sto bi trebalo.Mozda sto se ovde predrasude ne zasnivaju na mudrim , starim proverenim "prichama".
 
argonaut:
Hektor:
Draga ms,u sustini se slazem sa tobom.Medjutim,istakao bih da se svi filosofi koji govore o vrlini(a vrlina ima mnogo)slazu da je jedna od najvecih vrlina:steci mir u dusi.Ko je nesmiren,ne bih rekao da je to zato sto je previse emotivan(jer svi smo emotivni pa i filosofi)vec da je sujetan,sto je jako losa osobina,u tome se slazu svi filosofi.Cestitam ti sto nisi zlopamtilo,to je vrlina,smatram da i sam nisam zlopamtilo.Mozes se naljutiti na nekoga,to je gnev,pa se smiriti i pomiriti sa njim,ali zlopamcenje je HRONICAN gnev,i kao takvo zasluzuje opstu osudu.Inace,znam zasto je anakin spomenula ovce...
I ne zaboravi kada se na nekog ljutis ili na bilo koji nacin reagujes, u vecini slucajeva reagujes na svoju karakteristiku koju mrzis a koju si u njemu prepoznao, kada je svijest o ovome jaka svaki konflikt postaje apsurdan, nazalost tesko je kontrolirati ego
Tacno je to sto si napisao!Savremena dubinska psihologija dolazi do saznanja o PROJEKCIJI,odnosno da covek vidi u drugome ono sto ima u sebi.Medjutim,zamka je u tome sto moze biti da taj drugi tu manu nema,a onaj koji je ima misli da ima i onaj drugi,pa u sustini ratuje protiv sebe samog!Uostalom:DUHOVAN ISPITUJE SVE,A DUHOVNOGA NIKO! Postoje ljudi:telesni,dusevni i duhovni!O tome cu pisati ako ima bar neko koga to zanima.
 
Telesni ljudi se zanimaju za materijalne vrednosti,novac,vlast i moc.Zude za uzivanjima svake vrste,narocito za lepa jela,lepe zene,provode.Posto se time bave,to uglavnom i steknu.Telesnih ljudi ima najvise.Dusevni ljudi se bave pitanjima lepog (umetnosti),zatim dobrotom jer oni vole ljude,spremni su da pomazu cak i na svoju stetu.Za razliku od telesnih gde vlada laz,nasilje,prevara...dusevni ljudi su jako moralni.Njih ima mnogo manje od telesnih.Medjutim,treba razlikovati dobrog coveka od slabica,koji nema drugog izbora.Covek jak i mocan ali koji se ne koristi silom vec se opredelio za dobrotu je zaista dusevan covek.Duhovni covek...da li ima takvog jedan u generaciji.On se bavi pitanjima istine,ali ne intelektualno kao dusevni,nego asketsko-podviznicki!Odrice se svih zemaljskih zadovoljstava ne bi li zadobio Duha Svetoga.Na kraju Duha i dobija,stice sve vrline,premudrost,smirenje,umiljenje,hrabrost,krotost,plemenitost...telesan ne razume dusevnog,a niko ne razume duhovnog osim ko i sam ima Duha.Postoje bolesti(ne bukvalno, vec gresi)telesnih,dusevnih i duhovnih.Ali o tome drugom prilikom.
 
ms:
Tvorac nije delio ljude, on je stvorio ljude jednakima. Ko si ti Hektore da govoriš protivu Boga, i na štetu bilokog Čoveka.
Tvorac sve ljude jednako voli,ali ne uzvracaju svi ljudi istom ljubavlju na ljubav.Stvorio nas je slobodne,pa se neko opredeli za egoizam(=sebeljublje) a neko za bratoljublje i bogoljublje.Zatim , nemamo svi iste darove,svaki covek je neponovljiv i originalan.Pored toga sto smo svi dobili razlicite darove,neko je dobio 30,neko 60,a neko 100.Zatim , setite se price o sejacu i semenu,mozda cu je ispricati u replici.
 
Hektor:
ms:
Tvorac nije delio ljude, on je stvorio ljude jednakima. Ko si ti Hektore da govoriš protivu Boga, i na štetu bilokog Čoveka.
Tvorac sve ljude jednako voli,ali ne uzvracaju svi ljudi istom ljubavlju na ljubav.Stvorio nas je slobodne,pa se neko opredeli za egoizam(=sebeljublje) a neko za bratoljublje i bogoljublje.Zatim , nemamo svi iste darove,svaki covek je neponovljiv i originalan.Pored toga sto smo svi dobili razlicite darove,neko je dobio 30,neko 60,a neko 100.Zatim , setite se price o sejacu i semenu,mozda cu je ispricati u replici.


Dakle i ti priznaješ jednostavnu činjenicu da Bog sve ljude jednako voli, a opet praviš podelu ljudi na telesne, duševne i duhovne, pritom govoreći kako su duhovni bolji od duševnih, a duševni od telesnih...Rangiraš ih po kvalitetu, tj. po delima...Ja polazim od stava da ako nisam Bog, neću da govorim u njegovo ime, odnosno neću da ja pravim podele ljudi umesto samoga Boga. Ti nisi Bog, to ne bi ni ti trebao činiti. A i filosofsko je pitanje da li bi Tvorac, koji voli sve ljude jednako, želeo da ih rangira po vrednosti, ako voli sve isto, kako može da ih rangira....

Slažem se da je svaki pojedinac poseban i drugačiji, mislim da ljudski životi nemaju cenu i da ako je Čovek toliko vredan pred Bogom, jer ga Bog voli, onda bi i ljudi jedni prema drugima trebali biti pre svega ljudi, dakle sa božijim karakteristikama, plemeniti i uzvišeni...Da li bi uzvišenost označavala deljenje ljudi, ne bi, jer uzvišen Čovek ne pravi podele, on nastoji da pozitivno utiče na događaje, nikako da im sudi...

Mislim da na zemlji ljudi dosta žele da budu Bogovi, da sude umesto Boga, da pričaju o Bogu umesto Boga ... Otkud Čoveku tolika mudrost, da bar na tren umisli u svojoj glavi da je baš njemu dato spoznanje šta je to Bog...


To je smisao mojih reči, ko si ti da deliš ljude i ko sam ja da ti se u tome suprotstavim, kad ni ti ni ja nismo Bogovi, obični smo ljudi, upravo što mislimo da smo uzvišeniji od drugih koje je Bog stvorio i podjednako ih voli, kao i nas, bezobzira bili oni sveci ili grešnici....

Seti se one grešne žene koja je brisala suzama Gospodu noge...ona se pokajala, a ti praviš podele...Možda i ja sad pravim podelu, između Tebe i mene....Ljudi sami međusobno prave podele, a prvobitno su bili JEDNAKI I ISTI, od Boga stvoreni, zar ne? Prema tome, isto vrednovani... 8)
 

Back
Top