HRONIKA

Crnogorci?

  • Živjeli Crnogorci!

    glasova: 0 0,0%
  • Živjele Crnogorke!

    glasova: 0 0,0%

  • Ukupno glasova
    3
  • Anketa je zatvorena .
Kad ideš od Nikšića ka Žabljaku ima onih nekoliko opasnih serpentina ispred Šavnika i tu mora da se pazi, u ostalom delu je normalan, a posle Šavnika prosto fenomenalan. Dakle samo tih 10-15 km koje prođeš za nekih 20-30 minuta, a ostalo je na relaciji od dobrog ka odličnom.
 
Evo i mene, vratila se sa famoznog puta...prosla kroz Durmitor i Savnik, i mogu reci da nista nije onako kako sam zamisljala.Put je fenomenalan, ali krivine oko Zabljaka i Savnika malo kvare utisak.Za dobar auto i iskusnog vozaca i nije nista strasno.Prosli smo nocu i utisci su fenomenalni.
 
Novi put Zabljak - Savnik je fantastican!
Isto kao i ovaj novi Niksic - Grahovo - Risan!
Izvanredan put kroz surove klance i prelepe pejzaze.

E sad, setite se onog debeloguzog Mrkonjica koji ne moze da napravi put ni kroz Vojvodinu!

Na sta si spala Srbijo... :confused:
 
Novi put Zabljak - Savnik je fantastican!
Isto kao i ovaj novi Niksic - Grahovo - Risan!
Izvanredan put kroz surove klance i prelepe pejzaze.

E sad, setite se onog debeloguzog Mrkonjica koji ne moze da napravi put ni kroz Vojvodinu!

Na sta si spala Srbijo... :confused:

Nikšić-Grahovo-Risan?
Nemojte mi reći da je neko ovde napravio put?:) Mislim da je to bio najgori put kojim sam u životu prošla...Baš me zanima kako sad izgleda,ako je tu nešto rađeno...
 


Nikšić-Grahovo-Risan?
Nemojte mi reći da je neko ovde napravio put?:) Mislim da je to bio najgori put kojim sam u životu prošla...Baš me zanima kako sad izgleda,ako je tu nešto rađeno...

Da, da, cuvene Risanske strane, voleo sam tuda da vozim dok sam mladji i ludji,
extra doza adrenalina! :D
Ili put do Rijeke Crnojevica. ;)
Sada je napravljen odlican put Niksic - Grahovo - more
(izlazi blizu Risna, zaboravio sam kako se tacno zove mesto).
Sada ste iz Grahova na moru za 30 minuta!
 
Pored Grahova, Dragalja i Vilusa je ista ili slicna trasa ( uglavnom paralelno sa starim putem)
a Risanske strane (onaj najgori deo) je potpuno nova trasa.

e,ako je tako,onda bi se moglo nekad i ponovo proći tuda...:)

inače,dragalj je mjesto odakle potiču moji preci (a slučajno sam tada prošla tim putem),i odmah mi je bilo jasno što su se odselili odatle...:D
 
e,ako je tako,onda bi se moglo nekad i ponovo proći tuda...:)

inače,dragalj je mjesto odakle potiču moji preci (a slučajno sam tada prošla tim putem),i odmah mi je bilo jasno što su se odselili odatle...:D

Dragalj je prelepo mesto i meni posebno drago jer je u svim ovim neocrnogorskim tragedijama
ostalo dosledno sebi i cisto - Srpsko!
Osim toga, zemlja (bolje reci kamenjari :D) tamo je sada jako dobilo na ceni
zbog novog puta i blizine morske obale.
Rusi su na sve strane!
 
Dragalj je prelepo mesto i meni posebno drago jer je u svim ovim neocrnogorskim tragedijama ostalo dosledno sebi i cisto - Srpsko!
Osim toga, zemlja (bolje reci kamenjari :D)
tamo je sada jako dobilo na ceni zbog novog puta i blizine mosrke obale.
Rusi su na sve strane!

hehehe...moram provjeriti da li mi je čukundjed ostavio šta u nasljedstvo...:D

inače sam čula neku priču,ne znam da li je istinita,da je jedino ta oblast imala nezavisnost i u doba turaka i austrougara i da nisu priznavali ničiju vlast...i niko im ništa nije mogao...:D
 
Poslednja izmena:
Potpisan Sporazum o prijateljstvu i saradnji Prijestonice Cetinje i Grada Gaeta
01 Apr 2012 21:06
524_foto_01_04_web.jpg


Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Aleksandar Bogdanović i gradonačelnik Grada Gaeta Antonio Raimondi potpisali su večeras na Cetinju Sporazum o prijateljstvu i saradnji ta dva grada.

Sporazumom je i formalno uspostavljeno pobratimstvo između dva grada, za koje je, tokom večerašnje ceremonije, naglašeno kako ima izuzetan značaj – počev od istorijskih okolnosti, sve do brojnih polja saradnje koja se ukazuju pred dva grada.

foto%2001%2004%201%20web.jpg


Prilikom potpisivanja Sporazuma, gradonačelnik Bogdanović naglasio je kako su večerašnjim činom samo potvrđene i dodatno osnažene veze sa Gaetom, koje datiraju čitavo stoljeće unazad.

- Jer, na geografskoj karti Apenina, Gaeta je, za Crnu Goru, oduvijek predstavljala posebnu tačku. Dovoljno je prisjetiti se jednog istorijskog razdoblja, koje je počelo Božićnim ustankom, a nakon kojeg su crnogorski vojnici svoje utočište našli upravo u Gaeti. Misleći na domovinu, naši su vojnici tada naišli na ruku podrške i prijateljstva građana Gaete – onih, koji su s prvih decenija prošlog stoljeća, osjećali izuzetno uvažavanje i divljenje prema kraljici Jeleni, koja danas predstavlja simbol neraskidivih istorijskih veza Crne Gore i Italije – naglasio je on.

Današnjim događajem, kako je kazao gradonačelnik Bogdanović, samo je potvrđeno kako Cetinje i dalje, jednako kao što je to bio slučaj sa prethodnim generacijama, osjeća duboku zahvalnost prema Gaeti i njenim građanima.

- Uspostavljena saradnja, kojom je predviđeno obostrano djelovanje na mnogim poljima, učiniće da građani Cetinja i Gaete bolje upoznaju jedni druge, ali i da se podsjete korijena jednog neraskidivog i živog prijateljstva, koje su začeli njihovi preci – kazao je on, dodajući da će veze dva grada predstavljati i dodatni zamajac crnogorsko – italijanskim odnosima.

foto%2001%2004%202%20web.jpg


Gradonačelnik Raimondi iskazao je izuzetno zadovoljstvo potpisivanjem Sporazuma, posebno ističući tradicionalno sadržajne prijateljske odnose crnogorskog i italijanskog naroda.

- Kada se govori o Italiji i Crnoj Gori, nezaobilazno je sjetiti se velike kraljice Jelene, ali i Crnogorske vojske, koja je u razdoblju od 1919. do 1922. godine naišla na izuzetno gostoprimstvo i prijateljstvo u Gaeti. Samo te dvije stvari dovoljno su utemeljenje da sklopimo jedan ovakav Sporazum, ali mi imamo i još mnogo drugih razloga za to. Takođe, naši gradovi imaju i izuzetnu kulturnu baštinu, ali i sjajnu i dugu istorijsku pozadinu – kazao je on.

Prema riječima gradonačelnika Raimondija, u Gaeti i danas ima nasljednika Crnogoraca koji su ostali u Italiji i koji su danas aktivni sudionici društvenih procesa u tom gradu.

foto%2001%2004%203%20web.jpg


Gradonačelnik Bogdanović prihvatio je poziv gradonačelnika Raimondija da u septembru tekuće godine posjeti Gaetu.

Tokom ceremonije, upriličena je i primopredaja prigodnih poklona.

Potpisivanju Sporazuma, između ostalih, prisustvovao je i ambasador Republike Italije u Crnoj Gori Serđo Barbanti.

Večeras potpisanim Sporazumom je, između ostalog, predviđeno jačanje međusobnih odnosa kroz saradnju na planu kulture i turizma, razmjenu mladih ljudi, ali i uspostavljanje aktivnosti na polju privrede, odnosno podsticanje saradnje privrednih društava iz dva grada.

Uoči potpisivanja Sporazuma, gradonačelnici Cetinja i Gaete razgovarali su o aktuelnim aktivnostima dvije lokalne uprave, ali i o modelima buduće saradnje.

Takođe, gradonačelnici dva grada postigli su dogovor i da u predstojećem periodu budu organizovani naučni skupovi tokom kojih će biti detaljnije sagledana istorijska dimenzija razdoblja od 1919. do 1922. godine, tokom koje je Crnogorska vojska bila stacionirana u Gaeti. Shodno preliminarnom dogovoru, konferencije će biti održane i na Cetinju i u Gaeti.

Tokom dana, gradonačelnik Raimondi boravio je u Tivtu, te u Kotoru, gdje mu je domaćin bila predsjednica te Opštine Marija Ćatović.

Gradonačelnik Raimondi juče se sastao sa predsjednikom Skupštine Prijestonice Cetinje dr Milutinom Vukićem, te članovima skupštinskog Odbora za međuopštinsku i međunarodnu saradnju.

Smještena na krajnjem jugu provincije Latina, u italijanskoj pokrajini Lacio, Gaeta danas ima oko 22.000 stanovnika. Grad je podignut na obali Tirenskog mora i nalazi se između Rima i Napulja.

Gaeta je tokom svoje duge istorije predstavljala važnu pomorsku bazu, a danas je popularan turistički centar.

U prošlosti Crne Gore, Gaeta je poznata kao grad koji je pružio utočište Vojsci Kraljevine Crne Gore nakon Božićne pobune. U tom periodu, u Gaeti je bilo stacionirano oko 1.500 crnogorskih vojnika.

Takođe, građani Gaete u prošlosti su izražavali i izuzetnu naklonost prema kraljici Jeleni, čijim su imenom nazvali i dio grada smješten izvan zidina starog grada – Il Borgo / Elena.

http://www.cetinje.me/index.php?id=524&cat_id=&p=#ontitle

Piše: Vijesti.me, Objavljeno: 02.04.2012

POBRATIMI: Gradonačelnici Cetinja i Gaete, Bogdanović i Raimondi, potpisali sporazum o prijateljstvu

Kruna stogodišnjeg bratstva


Cetinje – Nakon stogodišnjeg „neformalnog bratstva“, crnogorska Prijestonica i italijanski grad Gaeta, sinoć su i formalno postali gradovi pobratimi. Sporazum o prijateljstvu i saradnji Prijestonice i Gaete, potpisali su na Cetinju gradonačelnici Aleksandar Bogdanović i Antonio Raimondi. Gradonačelnik Cetinja, nakon potpisivanja sporazuma, kazao je da je na geografskoj karti Apeninskog poluostrva, Gaeta, za Crnu Goru i Crnogorce, oduvijek predstavljala posebnu tačku.

- Dovoljno je prisjetiti se jednog istorijskog razdoblja, nakon kojeg su crnogorski vojnici, tragajući za slobodom, svoje utočište našli upravo u Gaeti. Misleći na svoju domovinu, stotine naših vojnika u to su doba naišli na ruku podrške građana Gaete – onih, koji su prvih decenija prošlog stoljeća, osjećali izuzetno uvažavanje i divljenje prema kraljici Jeleni, koja danas predstavlja simbol neraskidivih istorijskih veza Crne Gore i Italije - kazao je Bogdanović.

On je rekao da zbog svih emocija vezanih za taj period crnogorskih iseljenika, teško može naći adekvatne riječi kojima može opisati svoje zadovoljstvo uspostavljanjem saradnje dva grada.

-Današnjim događajem, istovremeno, samo smo potvrdili da Cetinje i dalje, jednako kao što je to bio slučaj sa prethodnim generacijama, osjeća duboku zahvalnost prema Gaeti i njenim građanima- kazao je Bogdanović.

Uspostavljanjem saradnje, kojom je predviđeno obostrano djelovanje na mnogim poljima, učiniće da građani Cetinja i Gaete bolje upoznaju jedni druge, ali i da se podsjete korijena jednog neraskidivog i živog prijateljstva, koje su začeli njihovi preci.

Gradonačelnik Gaete Antonio Raimondi kazao je da je potpisivanjem sporazuma o bratimljenju, potpisan istorijski dokument koji je rođen u istoriji dva grada.

- Ovaj sporazum rođen je iz istorije koja svjedoči o jednom velikom prijateljstvu Italije i Crne Gore. Večeras smo posijali sjeme iz kojeg će narasti drvo sa kojeg ćemo tokom budućnosti ubirati plodove naše buduće saradnje. – kazao je Raimondi.

Svečanosti povodom bratimljenja Cetinja i Gaete, pored ambasadora Italije Serđa Barbantija prisustvovali su brojni predstavnici kulturnog, političkog i javnog života Cetinja.

D.L.
 
Kapičić: Simbolički značaj Gaete za današnju Crnu Goru- nemjeriv

02. april 2012.
martkapook.jpg


"Gaeta je nama bila dom koji nas je prihvatio nekoliko godina i pazio onda kad smo bili izgubljeni i napustili svoju rođenu zemlju, zahvaljujući drugima koji su došli sa strane, to je tada bila srpska vojska koja je okupirala Crnu Goru"- takvo značenje ovaj antički grad ima za narodnog heroja Jova Kapičića, koji se sticajem istorijskih okolnosti i rodio u tom gradiću između Rima i Napulja.
Kapičić je to izjavio povodom Sporazuma o prijateljstvu i saradnji između Cetinja i Gaete, koji su u nedjelju na Cetinju potpisali gradonačelnicici ta dva grada Aleksandar Bogdanović i Antonio Raimondi.
Inače, upravo se u Gaeti osim dijela voljske kralja Nikole u izbjeglištvu, našla i glavnina gerilaca iz takozvane Božićne pobune koja je uslijedila nakon što je Srbija na Podgoričkoj skupštini prisajedinila Crnu Goru, u koju je potom ušla srpska vojska. Nekoliko hiljada božićnih ustanika naišlo je na gostoprimstvo lokalnih mještana u znak uvažavanja svoje kraljice Jelene Savojske (Elene di Savoia) odnosno Jelene Petrović Njegoš, ćerke crnogorskog kralja Nikole.
Bez obzira na istorijski kontekst u kome se ondašnoj Crnoj Gori desila Gaeta, smatra Kapičić, simbolički značaj tog italijanskog grada u današnjoj Crnoj Gori je nemjeriv.
- Emocije su kod mene su u najvećoj mjeri, jer to je moje rodno mjesto. Pitanje je da li to i Crna Gora tako doživljava, samo jedna manjina. Ali, ako govorimo o Crnoj Gori i njenom embriju u novo vrijeme, onda je to ta grupa koja je bila tamo, kazao je Kapičić za Radio Slobodna Evropa.

(foto: vesti.krstarica.com)

http://www.portalanalitika.me/drust...a-dananju-crnu-goru-nemjeriv.html#CommentForm
 
To je slika i prilika koliko smo mi srbi glupnarod.Koja bi zemlja u svetu tolerisala nrekog Kapicica a da ga makar ne protera.Mi mu jos dajemo ogromnu penziju,elitni stan dobio za dzabe...i jos nas zajjebava.Kakva smo drzava tako nas i cene.Kako da nas cene u svetu kad nas ne cene ni u srbiji?!
 
da mi neko protumaci ko zna(ili misli da zna):
Ukoliko vozač i putnici u automobilu ne vežu sigurnosni pojas platiće kaznu od 40 do 100 EUR.
Za neposedovanje fluorescentnog prsluka predviđena je kazna od 30 do 80 EUR.

sad ja npr. nisam vezo pojas..koliku cu kaznu platiti..
 
da mi neko protumaci ko zna(ili misli da zna):
Ukoliko vozač i putnici u automobilu ne vežu sigurnosni pojas platiće kaznu od 40 do 100 EUR.
Za neposedovanje fluorescentnog prsluka predviđena je kazna od 30 do 80 EUR.

sad ja npr. nisam vezo pojas..koliku cu kaznu platiti..

zavisi od raspolozenja drota kaznu placas ti i svi oni koji nisu vezani,prsluk mora da budu u kabini na dohvat ruke
 

Back
Top