Pismo Vladike Nikolaja u vezi mode

bataBg

Zainteresovan član
Poruka
404
JEDNOJ PENZIONERKI KOJA SE ŽALI NA MODU U NOŠNJI

Pišete da bi mogli živeti, Vi i Vaše tri ćerke, sa skromnom penzijom, koju primate kao udovica višeg oficira. Ali "moda odnese sve". Ćerke se otele ispod Vaše blage vlasti i stale pod surovu vlast mode. Uzalud Vi savetujete, objašnjavate, molite - one odgovaraju jedno te jedno: ti to, mama, ne znaš; to je kultura, prosvećenost, ukus. Zar da mi budemo izuzetak među devojkama? I tako govoreći traže svakog proleća i svake jeseni nove haljine, po modi. A u kući jad i oskudica. Kuća davno nekrečena. Nameštaj pohaban. Posuđe polupano. Posteljne stvari - same dronje. Trpeza bedna; kad ručate ne večerate. Za sve to nema para, ali za modno odelo, za ulicu, mora biti. Avaj: moda i ulica otele su od Vas starešinstvo u kući! Pitate šta da radite?

U Makedoniji bi Vam svi rekli: molite se Bogu, da ćerkama dadne dobar duh. Uz molitvu produžite savetovati. Neka se one rugaju; Vi samo govorite. Reči istine moraju kad tad nići i doneti ploda. Bog čuje; i u svoje vreme On će ponoviti Vaše pouke kćerima samo u oštrijem obliku. Jer i Biblija i naše iskustvo svedoče nam, da Bog retko šta tako oštro kažnjava kao nepoštovanje roditelja.

Govorite kćerima svojim, da modna nošnja u naše vreme nikako nije ni zahtev kulture ni prosvećenosti ni ukusa, nego jedino zahtev trgovine. Oni što izmišljaju modu i nameću je lakovernom svetu misle isključivo o parama. Pri toj svojoj trgovačkoj raboti oni ne pomišljaju na kulturu i prosvećenost ni koliko žaba na zvezde. To su obični velikovaroški varvari, koji na lukav način dolaze do para. Oni imaju svoje agente: crtače, slikare i vešte poznavaoce ljudskih strasti i slabosti. Za pare ovi im izrađuju sve novi i novi kroj ženskog odela. Iscrpljena duha do jehtičavosti u izmišljanju nove mode oni su u naše dane počeli nametati ženskom svetu takav kroj odela kakav se kosi sa najobičnijim pojmovima pristojnosti i stida kao i sa prostim pravilima zdravlja i domaćinstva. No zar se njih tiče moral sveta, i karakter ljudi, i stid devojački, i zdravlje nacije, i male penzije matera? Pare i samo pare - to je pobuda i cilj modnih tvorevina tih trgovaca i vojske njihovih agenata.

Recite još Vašim kćerima, da ovi arhitrgovci mode objavljuju svoje nove izume pod imenom kulture, prosvećenosti, lepote i ukusa, smejući se sebi u nedra i misleći samo o parama. Te velike reči, koje su nekad u Evropi s poštovanjem izgovarane, služe njima kao obična trgovačka marka na prodajnoj robi, od prilike kao naslikana zmija na flašama otrova, ili kao buldog na gramofonima, ili kamila na paketima čaja.

Nekada su dvorovi evropski davali primer i uzor u nošnji, pri čemu nisu uzimane u obzir pare nego baš ono što sad na jeziku Vaših kćeri zvekeće kao prazni praporci, naime: kultura, prosvećenost, lepota i ukus. Ali danas, na žalost, i dvorovi su podlegli tiraniji mode, koju nameću dućanske tecipare. Ona dvorska, vladarska nošnja još se vidi na našem čestitom narodu, naročito u Makedoniji i Crnoj Gori. Jedna Amerikanka, profesorka, našla se nedavno na Cetinju. Pa mi je pričala, kako je neko žensko društvo priredilo joj čaj. Crnogorke se javile na čaju u svojoj krasnoj narodnoj nošnji, a Amerikanka u svojoj modnoj haljini. "Ja sam se, veli, neiskazano stidela sama sebe; izgledala sam kao ciganka među caricama!"

Možete još pročitati Vašim kćerima onu pretnju proroka Isaije pomodarkama jevrejskim, pretnju koja se u toku vremena obistinila (Is. 3,16-24)*.

Od Boga Vam mir i zdravlje.

* prorok Isaija 3, 16-24:

Još govori Bog: što se poniješe kćeri Sionske i idu opružena vrata i namigujući očima, sitno koračaju i zvekeću nogama, zato će Bog učiniti da oćelavi tjeme kćerima Sionskim, i otkriće Bog golotinju njihovu. Tada će Bog skinuti nakit s obuće i vezove i mjesečiće, nizove i lančiće i trepetljike, ukosnike i podveze i pojase i stakalca mirisna i oboce, prstene i počeonike, svečane haljine i ogrtače i prijevjese i toboce, i ogledala i košuljice i oglavlja i pokrivala. I mjesto mirisa biće smrad, i mjesto pojasa raspojasina, mjesto pletenica ćela, mjesto širokih skuta pripasana vreća, i mjesto ljepote ogorjelina.
 
Mislim da poenta nije bila u tome da li se crkva pita za modu, već u tome što neki ljudi od mode prave veliki biznis, a široki auditoriju modu izdiže kao neku ikonu i priklanja joj se bez obzira na svoje finasijske mogućnost i da ljudi gube svoj identite u slepom praćenju iste.
 
e imam jednu situaciju ba sna ovu temu....moja drugarica, veliki je vernik, skromno se nosi....nedavnos e razvela i rado bi nasla sebi opet muza...idealno preko crkve...i tako ti se ona upoznala sam par njih i sve se nesto ponadala....kad oni ubrzo ozenise prave pravcate trend-seterke, vestacke i nabudzene....a ovamo propagirali skromnosti i smernost....:D
 
Треба имати у виду време и околности у којима је овај текст настао.

Оно што јесте поента и што смо сви знали и пре читања - јесте да је мода у интересу трговачког џепа.

Није случајно што се сваке године лансирају скроз различити модни тренови, боје, кројеви - да би се изнова и изнова куповало.То је начин функционисања данашњег друштва. Тако је како је.

Но, владика Николај је вероватно хтео да укаже на то да се праве унутрашње вредности - образовање, знање, просвећеност - често запостављају на рачун визуелног изгледа, скупе гардеробе, (данас фирмиране гардеробе, сатова, аутомобила, мобилних телефона...)

Престиж се у друштву, на жалост, чешће формира на основу онога шта поседујеш, а не на основу онога шта ЈЕСИ!
То је поента његовог текста.


Надам се да би ми владика опростио што га овако слободно парафразирам.;)

А са примерима из првог његовог пасуса се сусрећемо и данас, па и причали смо о њима у једној теми баш овде: свако познаје бар неку особу која живи једући леба и паштете, дугујући за струју и воду, а купујући искуљчиво скупу фирмирану гардеробу...;)...или родитељи грцају и задужују се да би свом принцу купили патике у вредности њихове две плате...Тога је увек било, има и данас, и вазда ће и бити...;)
 
pa sad, ne vidim ništa loše u tome da se prati moda....koliko je god to moguće i ukolko ne ističe nedostatke...svako pretericanje je bezveze...šta sad, treba da nose devojke vunene čarape i 3 podsuknje sa gunjom preko...? 'ajde, bre...

Mislim da nije bila reč u uvodnom postu o praćenju mode, već o pomodarstvu po svaku cenu. Čovek može da se oblači moderno i atraktivno, a da pritome ipak bude skladno i pristojno odeven i time ističe svoju ličnost - bar sam ja tako shvatila.
 
И наравно, оно што ме јако невира на форуму -то је када људи не читају шта стварно пише, него чим виде да у тексту постоји било какав помен цркве или свештенства - крену да пљују по религији, црквама, свештеницима, верницима...:roll:
 
Треба имати у виду време и околности у којима је овај текст настао.

Оно што јесте поента и што смо сви знали и пре читања - јесте да је мода у интересу трговачког џепа.

Није случајно што се сваке године лансирају скроз различити модни тренови, боје, кројеви - да би се изнова и изнова куповало.То је начин функционисања данашњег друштва. Тако је како је.

Но, владика Николај је вероватно хтео да укаже на то да се праве унутрашње вредности - образовање, знање, просвећеност - често запостављају на рачун визуелног изгледа, скупе гардеробе, (данас фирмиране гардеробе, сатова, аутомобила, мобилних телефона...)

Престиж се у друштву, на жалост, чешће формира на основу онога шта поседујеш, а не на основу онога шта ЈЕСИ!
То је поента његовог текста.


Надам се да би ми владика опростио што га овако слободно парафразирам.;)

А са примерима из првог његовог пасуса се сусрећемо и данас, па и причали смо о њима у једној теми баш овде: свако познаје бар неку особу која живи једући леба и паштете, дугујући за струју и воду, а купујући искуљчиво скупу фирмирану гардеробу...;)...или родитељи грцају и задужују се да би свом принцу купили патике у вредности њихове две плате...Тога је увек било, има и данас, и вазда ће и бити...;)


Hellen pozdravljam svaku reč, mislimo isto, samo si ti to lepše iskazala.
 
e imam jednu situaciju ba sna ovu temu....moja drugarica, veliki je vernik, skromno se nosi....nedavnos e razvela i rado bi nasla sebi opet muza...idealno preko crkve...i tako ti se ona upoznala sam par njih i sve se nesto ponadala....kad oni ubrzo ozenise prave pravcate trend-seterke, vestacke i nabudzene....a ovamo propagirali skromnosti i smernost....:D

Ljudi su slabi i grešni, a muškarci pogovoto!
 
И наравно, оно што ме јако невира на форуму -то је када људи не читају шта стварно пише, него чим виде да у тексту постоји било какав помен цркве или свештенства - крену да пљују по религији, црквама, свештеницима, верницима...:roll:

I u ovome se slažem, da ljudi često samo površno pročitaju neki post, a da ne zalaze u suštinu istog, pa se uhvate nečeg manje bitnog iz teksta.
 
pazi, ja sam poslednja koju možeš da etiketiraš kao pomodarku....moji, koji me znaju, kažu da sam ostala u osamdesetim - mene boli uvce, jer nosim ono u čemu se osećam prijatno
rekoh - ne treba preterivati, ali ne treba ni gušiti nečiju potrebu da se pokaže...nađe ćerke se baš moderno oblače i ne pada mi na pamet da ih kritikujem (ne kažem da sam u pravu)....jer, kada će da nose sve te majičice, đinđuvice, suknjice nego sad - kad su jako mlade...
a ne da gledam tetke sa golim pupkom - nije, bre to - to.
 
pazi, ja sam poslednja koju možeš da etiketiraš kao pomodarku....moji, koji me znaju, kažu da sam ostala u osamdesetim - mene boli uvce, jer nosim ono u čemu se osećam prijatno
rekoh - ne treba preterivati, ali ne treba ni gušiti nečiju potrebu da se pokaže...nađe ćerke se baš moderno oblače i ne pada mi na pamet da ih kritikujem (ne kažem da sam u pravu)....jer, kada će da nose sve te majičice, đinđuvice, suknjice nego sad - kad su jako mlade...
a ne da gledam tetke sa golim pupkom - nije, bre to - to.

Izvini ako si se našla etiketiranom, nije mi bila namera, niti sam tebe lično pominjala u odgvoru, već sam samo htela da istaknem da moda i pomodarstvo po meni nisu ista stvar.
 
Izvini ako si se našla etiketiranom, nije mi bila namera, niti sam tebe lično pominjala u odgvoru, već sam samo htela da istaknem da moda i pomodarstvo po meni nisu ista stvar.

ma jok, bre :D volim da pričam kao da se tebi obraćam, ali nisam to mislila.....i tačno je da moda i pomodarstvo nisu ista stvar i mnogo volim da čitam vladiku nikolaja...samo me nervira kako neko postavi temu, na račun vl. nikolaja, i sad mi treba da glođemo kosku....a nekako nam je sivima sve jasno.
 
"Reči istine moraju kad tad nići i doneti ploda. Bog čuje; i u svoje vreme On će ponoviti Vaše pouke kćerima samo u oštrijem obliku. Jer i Biblija i naše iskustvo svedoče nam, da Bog retko šta tako oštro kažnjava kao nepoštovanje roditelja."




On je u pravu za modni marketing i ne imanje pravog sistema vrednosti, ali se uzasavam njegovih ognjenih reci, koje lice na pretnje i koje sam citirala iznad.
Bog je ljubav, a ne šiba. Dok god to ne shvate domaci crkveni velikodostojnici imace problema u komunikaciji sa svojim vernicima, narocito onima slobodnijeg duha.
Nekad se gledajuci TV prenose intervjua crkvenih velikodostojnika osecam kao da sam se vratila u srednji vek, ali nekako uspela da sa sobom ponesem i TV prijemnik :)

Znaci, vise tolerancije i ljubavi prema svojoj duhovnoj deci, a manje osude, gnevnog tona i pretnji.

Takodje bih se usudila da postavim pitanje sta je Crkva konkretno uradila da se priblizi mladima i pomogne im da se odupru negativnim uticajima modernog sveta? Jel uradila nesto osim sto ih osudjuje? Ne bih rekla da se ista plodno tu desilo...

Takodje bih dodala da je primer za narodne nosnje Crnogorki u najmanju ruku smesan i totalno je van prakticnog i realnog u onom najzivotnijem smislu. Nikolaj je mogao da ide u mantiji, ja u nosnji na fax ne mogu i kad bih htela...
 
Poslednja izmena:
Николај Велимировић 1881-1956.

naravno da znam kad je Vladika ziveo, ako je odgovor upucen meni. Ako nije, izvinjavam se :)
Mozda nisam bila najpreciznija, ali mi namera nije bila da kazem da sam gledala njega na TV-u u nedavnom intervjuu :)
Pise "domaci crkveni velikodostojnici" sto je sirok pojam, ali sasvim pravi jer sam ja zelela da se osvrnem na svoje licno misljenje da je hriscanski ton mirniji, manje osudjivacki, a najveca vrlina blagost prema svojoj duhovnoj deci i braci.

To sto mi se nije svidelo u njegovim recima sam povezala s necim sto postoji i danas i sto je po mom misljenju problem, koji Crkvu udaljava od vernika.
Toliko...
 

Back
Top