ko zna značenje boja

T

them

Gost
Potrebno mi je da saznam preneseno značenje nekih boja.
Znam da je žuto - ljubomora; crveno - ljubav; belo - čednost.
A šta su zeleno, roze, plavo, ljubičasto???
Unapred zahvalna na odgovorima. :D
 
zuta znaci mentalno zdravlje(u psihologiji), ljubicasta je vezana za psihicka oboljenja i homoseksualce, magiju, siva za "zid", emotivnu blokadu....meni je sve to glupo osim tog spontanog afiniteta prema nekoj boji....
 
Ja ustvari hoću jednoj dragoj osobi da pošaljem nešto što će je prijatno iznenaditi pa ne mogu da se odlučim za boju papira na kojoj da pišem kao ni za boju koverte. Moja je omiljena boja plava. Ali volim i druge boje.
 
them:
Potrebno mi je da saznam preneseno značenje nekih boja.
Znam da je žuto - ljubomora; crveno - ljubav; belo - čednost.
A šta su zeleno, roze, plavo, ljubičasto???
Unapred zahvalna na odgovorima. :D
zelena je boja proleca, obnavljanja prirode
plava ima svoj prirodni uzor uglavnom u nebeskom plavetnilu i u plavoj boji dubokih vodenih prostranstava.
crvevena je simbol radjanja i smrti
zuta je oduvek bila vezivana za kult sunca!
zelena isto moze da bude simbol vere
danas svaki civilizovani narodi imaju svoje znamenje izrazeno bojom
 
to sa znachenjem boja je chista gloopost,
radila sam jedno vreme kao aranzer u cvecari i verujte mi ljudi uzimaju sve shto im se dopadne ne vezano za boju.
ja sam lichno radila buket kada je devojka naruchila zute ruze za dechka, lik se obradovao nikad jache.
kod nas chak i ne postoji kultura da se mushkarcima poklanja cvece shto je potpuni apsurd, u drugim zemljama nije tako.
 
to sa znachenjem boja je chista gloopost,
radila sam jedno vreme kao aranzer u cvecari i verujte mi ljudi uzimaju sve shto im se dopadne ne vezano za boju.
ja sam lichno radila buket kada je devojka naruchila zute ruze za dechka, lik se obradovao nikad jache.
kod nas chak i ne postoji kultura da se mushkarcima poklanja cvece shto je potpuni apsurd, u drugim zemljama nije tako.

Slazem se.
 
Slazem se da jeste glupost to sa znacenjem boja ali eto mozda nekom zatreba i ova uproscena negativna simbolika:

Plava - tuga
Zuta - ljubomora
Zelena - zavist
Crvena - ljutina, bes
Crna - zlo, mrak, tama
Bela - predaja, malodusnost
Narandzasta - slabost
Ljubicasta - ludost, psihicka poremecenost
Ruzicasta - seksualna devijantnost
Oker i braon - necistoca, prljavost

:))) uzas
 

Ne slazem se :) a evo i zasto...

Mnoga istrazivanja su pokazala da ljudsko telo moze biti stimulisano i "energizovano" nekim bojama, neke ga smiruju, druge opustaju. U nekim slucajevima deluju cak izlecivo, u nekim bivaju stetne. Mentalno i emocionalno, boje deluju na dubljem nivou, menjajuci raspolozenje i osecanje stabilnosti. Moze se govoriti i o spiritualnom znacenju boja ali je to ovde nebitno. Boje su ne samo bitne za ljudski rod vec i zivotinjski svet te one sluze da privuku, maskiraju, upozore ili daju seksualne signale.
Mada je osetljivost na boje preko koze najvecim delom nesvesna, ona se moze razviti preko vrhova prstiju. Zato su mnogi ljudi sa potpunim ostecenjem vida u stanju da razluce boje - neke deluju hladno, neke toplo (moguce je uraditi i eksperiment sa isecanjem obojenih papira preko kojih se prevlaci rukom, bez gledanja...).

Ako ima interesovanja, napisacu jos.
 
Dobila sam zeleno ;) svetlo pa cu nastaviti dalje...

Ako bi se uzela u obzir godisnja doba moze se primetiti da je stepen ljudske energije i zivosti znatno veci u letnjim mesecima no tokom zime kada se spektar boja svede na nijanse belog, sivog i crnog (neko ce sve verovatno poistovetiti sa toplotom i hladnocom ali je i to posredan dokaz o tome kako neke boje "isijavaju"). Osecanje depresivnosti ili losijeg raspolozenja automatski se prenosi i na boju koja se u tom periodu nesvesno bira.

Nenaklonost ka odredjenim bojama govori o tome koliko je energija u nervnom sistemu blokirana, odnosno moze biti vezana za neke dogadjaje ili ljude koji su njome(nevoljenom bojom) u nekom po nas losem trenutku bili obelezeni.

Kao vrsta (sada vise ne nepisanog) pravila postoji i odredjeni kod oblacenja tj. upotrebe boja za odredjene prilike, cak i profesije (piscima, novinarima, ljudima u medijima na primer, preporucuje se nosenje jasno plave boje koja bi potpomogla njihovu kreativnost dok bi sa zlatno zutim tonovima ojacala samoizrazavanje; predavaci, medicinske sestre i svi koji se bave izlecenjem treba da se oslone na tamno plavu boju koja odrazava razumevanje i sklonost pomaganju drugima, uz to idu i nezno ljubicasta, zlatna i narandzasta; knjigovodjama se preporucuje plavo-zelena, umetnicima i dizajnerima inspiraciju pospesuju tonovi lavande dok zelena sluzi za bolji pristup sebi i intuiciju i td...).

Balans putem boja moze da se postigne i sa hranom koja se konzumira (hrana narandzaste boje pojacava apetit, zuta stimulise dobar humor, zelena stabilizuje krvni pritisak, plava i indigo hrana pospesuje dobar san).
Izbor boja je izuzetno bitan i za zivotni prostor pa dominacija nekih nijansi ukazuje na odgovarajuce sklonosti njenog vlasnika.

Jako siroka, jako zahvalna i sigurno zanimljiva tema onima koji nalaze nesto u tome...
Inace, licno i neke svakodnevne pojmove bojim bojama :).
 

Back
Top