Turski zlatnik

halfskg

Početnik
Poruka
2
Vlasnik sam Turskog zlatnika koga bi inace voleo da prodam.
1909turkey100piastresobv400.jpg

1909turkey100piastresrev400.jpg


Zanima me koja je realna cena i dali je neko zainteresovan da kupi ovaj izvanredno ocuvan novcic.
Slike su sa interneta!!

Kontakt na mail
halfskg@hotmail.com
 
to je 1 turska arslanija iz perioda srpsko-turskih ratova i oslobadjanja juzne srbije jedan ovakav dukat je vredeo 50 srebrnjaka ili turskih grosa a vrednost mu nije velika, numizmaticka vrednost mu iznosi 20-25 evra a sve ostalo je cena zlata i njegova tezina zato se raspitaj u nekim zlatarama??!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Никако у златарама!
Добићете максимално 65% стварне вредности, која за овај златник тренутно износи ~145 евра.

Иначе, на сликама је златник од 100 пјастера (илити куруша) кован за време владавине Мехмеда V Решада.
Арапска цифра на првој слици означава годину владавине (у овом случају 4.) у којој је искован а четири цифре на другој слици годину кад је владавина започела (у овом случају 1327.г. по Хиџри, тј 1909.г. по западном календару). Што значи да је овај златник искован 1912. године, негде у време I балканског рата.

Тежина му је око 7,2г а чистоћа злата 22 карата тј 917/1000.

Осим ако није изузетно добро очуван (нециркулисан) мислим да нема неку посебну нумизматичку вредност - значи, само вредност злата, тј ~145 евра.
 
То нису 100 куруша из 1905-1908. јер је тада још увек владао Абдул Хамид II. Сви његови златници носе 1293. као годину почетка владавине.


http://en.wikipedia.org/wiki/Abdul_Hamid_II
http://en.wikipedia.org/wiki/Mehmed_V

Ево како су изгледали Абдул-Хамидови златници из тог периода:
 

Prilozi

  • 100 KURUSH (1293+29) Abd-ul-Hamid a.jpg
    100 KURUSH (1293+29) Abd-ul-Hamid a.jpg
    78 KB · Pregleda: 1.069
  • 100 KURUSH (1293+29) Abd-ul-Hamid b.jpg
    100 KURUSH (1293+29) Abd-ul-Hamid b.jpg
    82,2 KB · Pregleda: 1.041
Kuki2006: Primjetio sam razliku u mom novcicu i tvom! Na strani gdje je potpis, ispod stoji broj 31, ne znam sta znaci. Vjerovatno, broj zlatnika???

То значи да је златник кован у 31. години владавине Абдула Хамида II, значи 1323. године по Хиџри односно 1905. по хришћанском календару.

Поздрав

П.С. "мој" златник је скинут са нета, немам још ниједног "Абдула Хамида".
 
Za Kukija 2006: Da li ti je poznata cijena turskog zlatnika iz 1293.? Za sve zainteresovane u vezi zlatnika kontakt telefon je 065-702-391

По Краусевом каталогу све испод XF иде по цени злата, значи око ~140 евра а ни XF није много скупљи, око 150 евра (31. година је кована у највећем "тиражу", преко 2,5 милиона комада).
То је каталошка цена, а колико реално може да се добије код нас нисам сигуран, нисам их много виђао нити сам икад куповао/продавао, бар не "Абдул Хамида".

Поздрав
 
Kuki2006: Ne razumih te, na ovom skinutom s neta je ispod potpisa broj 29 i godina 1325. koliko mi se cini, a na mom je 31 broj ispod potpisa i na drugoj strani 1293. Rado bih postavio slike ali ne ide. Clanak na pocetku je da je taj iz 1293. vrijedan izmedju 250$-350$ s tim da je od tada proslo jos 3 godine. Ako ti ne bude problem razjasni mi malo moju nedoumicu. Inace imam jos srebrnjak austro-ugarski iz 1895. 1 Koronu, onda iz 1883. 10 para a imao sam i 20 para Kraljevine Srbije, a imam iz 1912. i 1913. dali crnogorske ili srpske kovanice. Imao sam cak treceg rajha kovanice, al sam ih lani poklonio rodjaku u Njemackoj. Hvala unaprijed
 
Нисам сигуран на који мислиш. На оном што је окачио halfskg на једној страни (реверс) је 1327 а на другој (аверс) је 4. На оном што сам ја окачио је на реверсу је 1293. а на аверсу 29. Као што рекох, то значи да је искован у 29. години владавине Абдула Хамида II, која је почела 1293. по Хиџри (тј 1876. по хришћанском календару). Кад се то прерачуна добије се 1293+29-1 = 1321 као година ковања, што је отприлике 1903. по хришћанском календару. (Имај у виду да муслимани користе лунарни календар тако да су њихове године краће од "хришћанских".)
Твој златник је искован у 31 години владавине истог султана, значи негде 1905. године.
Што се вредности и поменуте цифре од 250-350 долара тиче, нисам сигуран који је каталог или сајт bokiruma користио, ни да ли је тачно идентификовао златник о коме причамо. Ја сам глеадао Краусеов каталог за 2009.
Треба напоменути и да су те каталошке цене оријентационе и поготово у нашим условима ретко применљиве.
Надам се да је ово мало разјаснило ствари, ако сам нешто пропустио да објасним слободно питај, може и на ПП.
Поздрав
 
Hvala ti puno, razjasnio si mi situaciju, posto uopste nisam znao kako se racuna njihovo vrijeme. Moj je isti kao tvoj zlatnik, samo sto je 31broj na aversu. Ako bi ga prodao pod 22 karatno zlato najvise sto bih mogao dobiti je trenutno naravno, oko 15 eura po gramu ili 29 KM a tezina mu je 7.2g. Vjerovatno cu ga zadrzati ako ne nadjem vecu cijenu nego u zlatari. Jos jednom hvala puno, a u slucaju kakvih novosti cucemo se. Pozdrav i hvala
 
imam slican zlatnik ali je potpis drugaciji, kako bih mogao znati iz koje je godine

Варијанта 1:

Прво се прочита година на реверсу:



Онда се на то дода година владавине очитана са аверса:




од добијеног збира се одузме 1, резултат помножи са 0,97 и дода 622. Добијени резултат је приближан, турске и хришћанске године се не поклапају тачно.

Табела за конверзију турских (тј арапских) цифара:



За дати пример то би било: (1327+4-1) х 0,97 + 622 = 1912.

Варијанта 2: нека издања каталога имају конверзионе таблице (али као за инат не оно које тренутно имам при руци).

Варијанта 3: усликати или скенирати златник и окачити овде, неко ће га сигурно идентификовати.
 
hvala na objasnjenju, ja sam skontao da je ovo broj ispod podpisa tj na aversu, pa sam gledao podpise sultana i tako nasao iz koje je godine, ali mi je to uzelo puno vremena, ovo je mnogo lakse za ostale zlatnike, hvala puno
 
da li neko moze da mi pomogne.
odma da vam kazem, da nemam blage veze oko numizmatike..
imam jedan turksi dukat, jedva sam uspeo da nesto nadjem o njenu na netu.

image022.jpg


image024.jpg


koliko sam uspeo da vidim, na jednoj strani ima broj 3 a godina ispod mi nekako nije jasna... ima samo 3 znaka. a to su : prvi znak broj 1 iz tabele, drugi znak, kao da su spojene dve 2. i treci znak br 3.......
 
Postovani sa foruma,
Posedujem turski zlatnik koji sam dobila na vencanju. Zanima me od prilike njegova vrednost. Dosta sam procitala o zlatnicima, al nikako nisam uspela da nadjem ovakav kao moj na internetu (ovde je razlicita godina od ostalih).
Unapred Vam hvala na odgovoru, veoma ce mi znaciti.

Veliki pozdrav


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 
Postovani sa foruma,
Posedujem turski zlatnik koji sam dobila na vencanju. Zanima me od prilike njegova vrednost. Dosta sam procitala o zlatnicima, al nikako nisam uspela da nadjem ovakav kao moj na internetu (ovde je razlicita godina od ostalih).
Unapred Vam hvala na odgovoru, veoma ce mi znaciti.

Veliki pozdrav

Јасна,
Ваш златник је искован за време владавине Абдула Меџида, 1839-1861 (1255-1277 по Хиџри). Тачну годину не могу да кажем пошто је прва слика мало нејасна (можда 1852 или 1854.)
 

Back
Top