Hrvati na srpskoj strani i Srbi u HV za vreme Otadzbinskog/Domovinskog rata

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Znao sam nekoliko Hrvata koji su bili na našoj strani, to jest u vojsci Republike Srpske, ali svi do jednog su bili oženjeni Srpkinjama. Što se tiče muslimana, nemogu da se sjetim nijednog takvog slučaja. Pretpostavljam da su i Srbi koji su ostajali na hrvatskoj strani za vrijeme rata to činili da bi sačuvali svoje mješovite porodice i ja uopšte neosuđujem te ljude. Njihov porodični interes je bio iznad patriotskog i samo oni znaju koliko je težak bio njihov krst.
 
u posavini je bilo par muslimanskih jedinica u sklopu srpske vojske.

uzet cemo u obzir ogroman broj muslimana koju su ratovali po hrvatskoj u sklopu srpske vojske,do izbijanja rata u bih.citava paleta sadasnjih muslimanskih generala koja je se istakla u napadima na hrvatske gradove,pa tek kasnije presli u muslimansku vojsku u bosnu.

koliko me sjecanje sluzi,ako sam ime pogodio onda se radi o rasimu delicu,jedini general neke vojske,zarobljen od strane iste te vojske,prvi slucaj zabiljezen u povijesti.zarobljen u sarajevu od armije bih,a bio na srpskom polozaju,granatirao sarajevo.

onda onaj bihacki dudum,general,istakao se u granatiranju zadra i akcijama u zadarskom zaledju,pa kasnije veliki borac za muslimanska prava protiv srpske agresije.
 
Znao sam nekoliko Hrvata koji su bili na našoj strani, to jest u vojsci Republike Srpske, ali svi do jednog su bili oženjeni Srpkinjama. Što se tiče muslimana, nemogu da se sjetim nijednog takvog slučaja. Pretpostavljam da su i Srbi koji su ostajali na hrvatskoj strani za vrijeme rata to činili da bi sačuvali svoje mješovite porodice i ja uopšte neosuđujem te ljude. Njihov porodični interes je bio iznad patriotskog i samo oni znaju koliko je težak bio njihov krst.

Pa bila je cjelokupna vojna jedinica Vojske Republike Srpske, sastavljane iz Bosanskih Muslimana - odred "Meša Selimović".

Obuhvatimo i 1991. i 1992. godinu, zaista se mnogo Slovenskih Muslimana borilo na "legalističkoj" strani, npr. bila je jedna emisija na HRT-u ne tako davno u kojoj su opisivali zaprepašćujuće veliki broj bošnjačkih oficira i vojnika koji su učestvovali u napadu na Vukovar i okolišje, rjeđe oko Dubrovnika.
 
Neznam za tu muslimansku jedinicu. Valjda je postojala, ali ja govorim o sarajevskom ratištu. Stvarno se nemogu sjetiti da je i jedan musliman bio u našoj vojsci na tom ratištu.

A to što pričate o Vukovaru, Zadru i Dubrovniku tiče se JNA. Ti muslinamski oficiri su bili vojnici JNA i normalno je da su i učestvovali u ratnim operacijama na početku rata. Kasnije su svi napustili vojsku, ali nisu to mogli učiniti odmah.
 
na hrvatskoj strani najpoznatiji musliman je bio Nijaz Batlak - Daidža, inače promjenio ime u Mate Šarlija.
Još 91. g. postao general HV-a, a 92. prešao u HVO
Inače osoba sumnjive kriminalne prošlosti i prije rata, a tijekom rata pogotovo!

Što se tiče Srba, bilo ih je dosta, ali mislim da je najinteresantnija priča braće Gagić, Predraga i Nenada - obojica branitelji Vukovara. Predrag je umro nakon rata od posljedica torture koju je proživio u logorima u Sremskoj Mitrovici, čini mi se.
Inače, otac im je bio pravoslavni svećenik.
 
Što se tiče Sarajeva, mnogo Srba je ostalo u gradu, ali ne zato što su vjerovali Alijinoj priči, nego zato što su muslimani željeli pred svijetom očuvati privid multietničnosti Bosne i nisu dozvoljavali Srbima da napuštaju grad, tako da su ljudi bili primorani ući u muslimansku vojsku, ili eventualno biti u radnoj obavezi. Oni srećniji su uspjeli ući (lažno se predstavljajući koa Hrvati) u jednu hrvatsku jedinicu koja se zvala koliko se sjećam "Kralj Tvrtko" i koja faktički nije ni imala sukoba sa srpskom vojskom iako je bila u opkoljenom Sarajevu.
 
Unfortunantly I don't know any soldier that is declared as Serb, Croat, or Muslim, that has been fought on opposite side. :)

Bilo je i takvih, negdje manje, negdje više, zavisno od ratišta i od nacionalnog sastava lokalnog stanovništva. Ali opet ponavljam da su mahom ljudi iz mješovitih porodica ili eventualno ljudi koji se nisu na vrijeme pridružili svom narodu, pa su morali ostati do kraja sa drugim narodom, ali stvarno neznam nikoga, niti sam čuo i za jednog da je ostao sa drugim narodom iz nekog ubjeđenja da su oni u pravu a njegovi u krivu. To se nije dešavalo koliko ja znam.
 
Neznam za tu muslimansku jedinicu. Valjda je postojala, ali ja govorim o sarajevskom ratištu. Stvarno se nemogu sjetiti da je i jedan musliman bio u našoj vojsci na tom ratištu.

A to što pričate o Vukovaru, Zadru i Dubrovniku tiče se JNA. Ti muslinamski oficiri su bili vojnici JNA i normalno je da su i učestvovali u ratnim operacijama na početku rata. Kasnije su svi napustili vojsku, ali nisu to mogli učiniti odmah.

Pa rekoh odred VRS, Vojske Republike Srpske. Iz sjeverne Bosne su bili (Posavine), pod komandom komandanta Ismeta Đuherića. Ismet Đurehić je bio aktivni političar i lokalni lider u komunističko vrijeme - i to i danas ostao, u višepartijskom sistemu, i prije i poslije sa podrškom i Bošnjaka i Srba iza njega

Ne znam sada za opsadu Sarajeva konkretno, ali čuj - ako je bilo Hrvata koji su opsedali Dubrovnik (neovisno od toga što se zasigurno većina danas stide i kaju toga), povjerovao bih i u to.
 
Poslednja izmena:
ako mislimo na istog,bio je neki tenksita zarobljen u vukovaru,mozda i tvoj :)

presao da se bori za hrvate,kasnije ostao bez noga,ozenio purgericu,zivi u zg

mmm,mislim da nije taj,za tog neznam,ovo je neki bas pancevac,bio posle cesto na htv,mozda cak i u serijalu heroji DR-a,nasli ga,i to bas mislim Fredova ekipa u vukovaru,pokrio se navodno zastavom,valjda mislio da ce odmah da ga koknu,ali ovima bilo smesno kad su videli coveka pokrivenog jugoslovenskom zastavom,i to sa sve zvezdom,i ono,ponude ga vodom,treba li ti lekova,hrane dza bu...sta ti ja sve znam
e sad,kad je on video,da su to sve ljudi,tu iz kraja,lokalci,ukapira da su ga palili sa pricama o ustasama sa crvenim ocima i nozevima u zubima ( kao i vas sa bradatim cetnicima:p) i krene da se bori sa njima,verujuci da su u pravu
navodno su ga se njegovi odrekli,a on sam se naselio i oformio porodicu negde na moru...severniji deo primorja
to sam nacuo,ali gomilu podataka upravo saznao od momaka na onom drugom forumu cije je ime vise zabranjeno pominjati:)
mozda mozes naci sto sta
to za tenkistu neznam.....nas se retko i moglo zarobiti,al ne zato sto smo mnogo hrabri,nego zato sto kad pogode necim u onu konzervu,nema teoretske sanse da se izvuces......
reci mi....marko babic....jel srbin ili hrvat?
 
Evo i jedan primer ljudskog jada i bijede sa sarajevskog ratišta. Početkom rata, izvjesni Slaviša Šućur, član jedne od najvećih sarajevskih srpskih porodica, iz nekog banalnog razloga je ubio svog rođaka Gorana Šućura, i da bi izbjegao kaznu pobjegao je preko linije fronta muslimanima u Sarajevo. Tada mu se za izvjesno vrijeme gubi svaki trag. Mislili smo da su ga ubili ili da eventualno trune u nekom zatvoru. Ali Slaviša se iznenada vratio na velika vrata. Postao je kapetan tenkovske posade na jedinom tenku koji su muslimani imali u Sarajevu. Bio je po VES-u tenkista i to kako će se ispostaviti jako dobar tenkista. Razvaljivao nas je gdej god je stigao. Nije birao ciljeve. Rušio je kuće u naselju u jednom Sarajevskom predgrađu gdje je do juče živio i gdje poznaje bukvalno sve ljude, od kojih su mu mnogi i familija. Ubijao je civile. Uništavao sve živo. Konačno je lično od Alije dobio najviše vojno odlikovanje Armije BiH, Zlatnog ljiljana. Preživio je rat i ostao u Sarajevu sa muslimanima dok je više od 100 000 Srba napustilo taj grad. Mislim da se ovakva moralna nakaza rijetko rađa.
 
mmm,mislim da nije taj,za tog neznam,ovo je neki bas pancevac,bio posle cesto na htv,mozda cak i u serijalu heroji DR-a,nasli ga,i to bas mislim Fredova ekipa u vukovaru,pokrio se navodno zastavom,valjda mislio da ce odmah da ga koknu,ali ovima bilo smesno kad su videli coveka pokrivenog jugoslovenskom zastavom,i to sa sve zvezdom,i ono,ponude ga vodom,treba li ti lekova,hrane dza bu...sta ti ja sve znam
e sad,kad je on video,da su to sve ljudi,tu iz kraja,lokalci,ukapira da su ga palili sa pricama o ustasama sa crvenim ocima i nozevima u zubima ( kao i vas sa bradatim cetnicima:p) i krene da se bori sa njima,verujuci da su u pravu
navodno su ga se njegovi odrekli,a on sam se naselio i oformio porodicu negde na moru...severniji deo primorja
to sam nacuo,ali gomilu podataka upravo saznao od momaka na onom drugom forumu cije je ime vise zabranjeno pominjati:)
mozda mozes naci sto sta
to za tenkistu neznam.....nas se retko i moglo zarobiti,al ne zato sto smo mnogo hrabri,nego zato sto kad pogode necim u onu konzervu,nema teoretske sanse da se izvuces......
reci mi....marko babic....jel srbin ili hrvat?

radilo se o tenkisti koji je pobjegao iz tenka i sakrio se u obliznjim kucama,vjerovatno u prigradskom naselju.imao skorpion,zarobljen.odlucio da se bori za hv,kad je vidio kakvo je stanje.kasnije invalid.....spominjan je u nekim emisijama,ne znam odakle je iz srbije.

marko babic hmmm nebi znao o komu pricas,moze pomoc?
 
radilo se o tenkisti koji je pobjegao iz tenka i sakrio se u obliznjim kucama,vjerovatno u prigradskom naselju.imao skorpion,zarobljen.odlucio da se bori za hv,kad je vidio kakvo je stanje.kasnije invalid.....spominjan je u nekim emisijama,ne znam odakle je iz srbije.

marko babic hmmm nebi znao o komu pricas,moze pomoc?

jesi gledao emisiju o braniteljima vukovara,bila je bas skoro na htv,tip koji je organizovao celu seriju,tj,serijal je marko babic,inace branitelj iz vukovara,zapovjednik dali zutih mrava ili pustinjskih stakora neznam tacno,akli ime je ono...ja sam u ceti imao dva marka babica:)
nekazem da je srpsko,ali jeste bilo morbidno cuti tako nesto,tj saznati....jedan marko babic pucao na drugog...:dash:
 
jesi gledao emisiju o braniteljima vukovara,bila je bas skoro na htv,tip koji je organizovao celu seriju,tj,serijal je marko babic,inace branitelj iz vukovara,zapovjednik dali zutih mrava ili pustinjskih stakora neznam tacno,akli ime je ono...ja sam u ceti imao dva marka babica:)
nekazem da je srpsko,ali jeste bilo morbidno cuti tako nesto,tj saznati....jedan marko babic pucao na drugog...:dash:

nisam to gledao sada,mislim da sam to gledao prije.

u II sv. nije bio rijedak slucaj da 2 brata pucaju jedni na druge,stovise ogroman broj slucajeva.imena ulica davana po partizanskim herojima u jugi,skidana su i stavljana su imena ulica npr. brata doticnog partizana,samo sto je ovaj bio u ustasama :D

babici apsolutno nemoraju da imaju veze jedno sa drugim,a najverovatnije i da nemaju.ista prezimena su davana na razlicitim stranama balkana npr. petrovic po petru,nikolic.....kad bi bili u rodu,znacilo bi da su svi jedna sretna i velika familija :)

druga je stvar kad naidjes na neka ''tradicionalnija'' nacionalna prezimena,specificna za neku regiju srbije ili hrvatske,pa ta ista prezimena nadjes u drugoj nacionalnoj populaciji,sto nije rijedak slucaj
 
imam jedan primjer koji osobno poznam:
naime, jedan opskurni lik, koji je i ranije imao problema sa zakonom, je 92. godine uhvaćen u nedozvoljenoj sječi drva i tom prilikom ubio lugara! napominjem da je u tom trenutku bio pripadnik HV!
ubrzo je uhvaćen i osuđen, ali nije bio u pritovoru nego na slobodi
dan prije odlaska na izdržavanje kazne, podmetne poteznu minu pred ulazna vrata stana predsjednika sudskog vijeća koji ga je sudio, i tom prilikom strada žena od tog suca i izgubi nogu!
ovaj "junak" bježi prvo u tzv "RSK" i u njihovoj vojski dobiva neki čin i dužnost, a nakon Oluje hvata maglu i skriva se kod Abdićevih oko Kladuše
ta se pak ekipa povlači pred V korpusom Armije BiH, i dobivaju neku vrstu "azila" u Hrvatskoj, ali su smješteni na nekih dva mjeseca na nekoj pustopoljini kod Karlovca
tu su imali ograničeno kretanje dok ih nije primio Alija nazad (dao im oprost ili što već) - --- uglavnom u međuvremenu ih čuvala Specijalna policija i tu tog lika u gomili spazi jedan moj kolega koji ga je prepoznao još dok ga je sporovodio u onoj prvoj istrazi - i naravno, uhapsi ga!

konačno, ponove mu postupak za ono prvo ubojstvo lugara i za pokušaj ubojstva sudca, ali ovaj put ga drže u pritvoru! tijekom suđenja on pokušava pobjeći iz istražnog zatvora ovdje u Sisku, i prilikom bijega slomi nogu!

na kraju, suđen je na 20 godina zatovra, i trenutno je na izdržavanju kazne!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top