Рат и пропаганда

_011_

Poznat
Banovan
Poruka
9.445
Осамдесетих, када је Америка одлучила да зада коначни ударац СССР-у и Варшавском пакту, по свом опробаном рецепту, кренула је прво у пропагандни рат.

Најважнија полуга америчке пропаганде машинерије је Холивуд, који је непревазиђен пропагандиста у светским размерама.

Од критичких филмова, у односу на режим - систем, какве су снимали 70-их година, Апокалипса, Три Кондорова дана, Сви председникови људи, Прислушкивање, па ајде и Коса,..... кренули су у високобуџетску продукцију филмова типа Официр и џентлмен, Топ ган, Рођен 4-ог јула,.... За ову сврху произведене су и нове звезде, тада млади и лепи Ричард Гир и Том Круз.

Американци су мајстори (од којих треба учити), да упакују ствари, а да оне не делују ни превише бљутаво, ни патетично, а ни превише пропагандно и да најшира публика то прогута, не примећујући "удицу".

Оно што је посебно занимљиво, цела та пропаганда креће управо у Реганово доба.

С тога да би се разумела Америчка политика, пре свега спољна, треба помно пратити збивања у Холивуду, јер пре било ког потеза, јавно прокламованог, крећу са филмском пропагандом.


 
Poslednja izmena:
Drzava ne poseduje holivudske produkcijske kuce, pa one ni ne sire drzavnu propagandu. Njihov jedini interes je koliko ce love uzeti, a raja ne voli mnogo da se zamara nijansama sive, njima lepo das zgodne Amere, ruzne Sovjete/Arape/Srbe, ne stedis na eksplozijama i eto hita.
 
da pojednostavim

jedini cilj americke vlade-predsednika je - da kad njen gradjanin stane na pumpu i natoci benzin, ne plati neku znacajnu sumu, jer ako bi morao da placa kao sav ostali svet, onda bi poceo i da razmislja kakva mu vlada treba

ovako svi dobri, ameri zive jeftino, a zaradjuju vise od troskova, a vlada-predsednik ima prostor da radi sta god hoce, niko je nista ne pita
 
Мрзело ме да пишем компаративни есеј, али комотно се могла направити паралела између Амера и Немачке
30-их година, када је и Хитлер имао своју главну пропагандисткињу, Лени Рифенштал, јер је и он схватао значај
филма, као најмоћнијег пропагандног средства.
 
Mislim da otvaracica teme grijesi, jer Amerika nije 80-tih krenula u propagandni rat.

On je trajao svo vrijeme hladnog rata, mozda je samo 80-tih kulminirao i usavrsio se.

Naravno, i druga strana je imala svoje kontramjere, ali ko je Rujama kriv sto nemaju Hollywood i sto ruski nije svjetski jezik.
 
da pojednostavim

jedini cilj americke vlade-predsednika je - da kad njen gradjanin stane na pumpu i natoci benzin, ne plati neku znacajnu sumu, jer ako bi morao da placa kao sav ostali svet, onda bi poceo i da razmislja kakva mu vlada treba

ovako svi dobri, ameri zive jeftino, a zaradjuju vise od troskova, a vlada-predsednik ima prostor da radi sta god hoce, niko je nista ne pita

Ehhhhhh...
 
Кад си већ споменула Ричарда Гира, мени је један од филмова на који сам се највише смејао био '''Лов''. Гледао је неко сигурно, ради се о потрази за Караџићем у Босни и храбром америчком репортеру без граница, кога тумачи Гир, који проналази српског ратног злочинца и не испоручује га надлежнима већ муслиманском селу где је овај учинио страшне злочине, при том се одричући славе и успеха и то све због поштења и правде.
 
Кад си већ споменула Ричарда Гира, мени је један од филмова на који сам се највише смејао био '''Лов''. Гледао је неко сигурно, ради се о потрази за Караџићем у Босни и храбром америчком репортеру без граница, кога тумачи Гир, који проналази српског ратног злочинца и не испоручује га надлежнима већ муслиманском селу где је овај учинио страшне злочине, при том се одричући славе и успеха и то све због поштења и правде.

Nisam ni pomisljao da gledam to smece, TO su propagandni filmovi kojima je to jedina svrha, jer neke pare i ne zarade.

Isto kao i "Welcome to Sarajevo"...

Ovo je puno realnije, Srbin je reziser, ali US produkcija..

http://de.wikipedia.org/wiki/Savior
 
Koje filmove onda da gledamo? Ono indijsko prenemaganje sto traje po 4 - 5 sati?

Не залажем се ја овде против америчке кинематографије - односно пропагандне индустрије, њихови филмови
су одлични, забавни, уколико се изузме тај пропагандни моменат, залажем се само за дистанцу и критички однос,
значи да се научимо да препознамо пропаганду од уметничког дела. Мада, рецимо Рамбо 3 стварно нисам могла
да "прогутам" ни као пуку забаву (то је оно с Рујама у Авганистану).
 
Кад си већ споменула Ричарда Гира, мени је један од филмова на који сам се највише смејао био '''Лов''. Гледао је неко сигурно, ради се о потрази за Караџићем у Босни и храбром америчком репортеру без граница, кога тумачи Гир, који проналази српског ратног злочинца и не испоручује га надлежнима већ муслиманском селу где је овај учинио страшне злочине, при том се одричући славе и успеха и то све због поштења и правде.
Ako ti je to smesno, onda ima da se upisas na "Behind Enemy Lines".

Nisam ni pomisljao da gledam to smece, TO su propagandni filmovi kojima je to jedina svrha, jer neke pare i ne zarade.

Isto kao i "Welcome to Sarajevo"...

Ovo je puno realnije, Srbin je reziser, ali US produkcija..

http://de.wikipedia.org/wiki/Savior
Ne samo da je realnije, nego je film odlican, a i Kvejdu je to uloga zivota.
 
Кад си већ споменула Ричарда Гира, мени је један од филмова на који сам се највише смејао био '''Лов''. Гледао је неко сигурно, ради се о потрази за Караџићем у Босни и храбром америчком репортеру без граница, кога тумачи Гир, који проналази српског ратног злочинца и не испоручује га надлежнима већ муслиманском селу где је овај учинио страшне злочине, при том се одричући славе и успеха и то све због поштења и правде.

Е видиш за дивно чудо "са злим Србима" нису успели да направе ни један велики хит. ;)
Питам се зашто? :mrgreen:
 
Треба све погледати, ако ништа друго да се упознамо са начином рада запада па и да научимо нешто, јер је манипулација саставни део рата и живота уопште. За овог Спаситеља ми је неко већ рекао и чудо да нисам гледао.
 
Не залажем се ја овде против америчке кинематографије - односно пропагандне индустрије, њихови филмови
су одлични, забавни, уколико се изузме тај пропагандни моменат, залажем се само за дистанцу и критички однос,
значи да се научимо да препознамо пропаганду од уметничког дела. Мада, рецимо Рамбо 3 стварно нисам могла
да "прогутам" ни као пуку забаву (то је оно с Рујама у Авганистану).

Ako se shvati kao komedija ili naucna fantastika "Rambo 3" je odlican film.

 

Back
Top