Nezgodni kolega

redsonia

Aktivan član
Poruka
1.152
Eto, nadjoh se u situaciji da radim sa osobom sumnjivog karaktera... bila bih zahvalna ako pruzite neke informacije kako bi ste vi postupili sa takvom osobom.

Ja radim na projektu oko 7 meseci, pre nekih mesec dana projekat se prosirio i dobili smo "pojacanje". U tom je dosao on (nazovimo ga V.), deo mojih zaduzenja je bio da ga uvedem u posao i pomognem da sto pre pocne da doprinosi. Sta sam videla od njega u proslih par nedelja:
- kad god moze, uzece slavu za sebe; cak i ako nije zasluzio. Primer: Ja radim do kasno... 10 uvece. On mi posalje e-mail pitajuci sta radim tako kasno... ja mu odgovorim... nakon par minuta, on posalje e-mail timu koji je status (sa onim sta sam ja njemu poslala!). Sutradan kao odgovor, dobije email od menadzera pun pohvala zato sto radi tako kasno.
- uvek uvelicava ono sta je on uradio, i omalovazava rad drugih. I to bas u stilu: "to sto si ti uradila nije nista... ovo sta sam ja uradio je od velikog znacaja".
- ne postuje ostale, laze kad stigne - da bi sebe "uzdigao". Primer: kolega sa kojim radim vec 3 godine je dosao i pitao kako da ja ne znam da uradim nesto na projektu. Ja zacudjeno upitah: "odakle ti to?", a on mi odgovori da mu je V. to rekao.

Par puta sam se suocila sa V. i pitala ga zasto to radi; sta misli da ce time da postigne... on me je samo belo gledao rekavsi da pojma nema o cemu ja pricam.

Ukazala mi se prilika da pricam sa kolegama koji su ranije radili sa V. i pitala sam ih sta misle o njemu. Rekli su mi da se cuvam, jer ce da mi zabode noz u ledja kad god ne gledam. I uz to su mi dali primere kako je krao ideje od njih i predstavljao ih drugima kao da su njegove i sl.

Iskreno, nikad nisam imala prilike da radim sa nekim ko je takav i nisam sigurna koji je efikasan nacin da se odreaguje na ovakvu osobu. Nisam od onih koji bi da se uzdignu na racun drugih, nego gledam da radim svoj posao sto bolje mogu i zasluge koje dobijem su na osnovu toga... ne zelim da njega ili bilo koga drugog "gazim", ali necu da mene iko gazi.
Svaki savet/misljenje je dobrodoslo... :hvala:
 
Eto, nadjoh se u situaciji da radim sa osobom sumnjivog karaktera... bila bih zahvalna ako pruzite neke informacije kako bi ste vi postupili sa takvom osobom.

Ja radim na projektu oko 7 meseci, pre nekih mesec dana projekat se prosirio i dobili smo "pojacanje". U tom je dosao on (nazovimo ga V.), deo mojih zaduzenja je bio da ga uvedem u posao i pomognem da sto pre pocne da doprinosi. Sta sam videla od njega u proslih par nedelja:
- kad god moze, uzece slavu za sebe; cak i ako nije zasluzio. Primer: Ja radim do kasno... 10 uvece. On mi posalje e-mail pitajuci sta radim tako kasno... ja mu odgovorim... nakon par minuta, on posalje e-mail timu koji je status (sa onim sta sam ja njemu poslala!). Sutradan kao odgovor, dobije email od menadzera pun pohvala zato sto radi tako kasno.
- uvek uvelicava ono sta je on uradio, i omalovazava rad drugih. I to bas u stilu: "to sto si ti uradila nije nista... ovo sta sam ja uradio je od velikog znacaja".
- ne postuje ostale, laze kad stigne - da bi sebe "uzdigao". Primer: kolega sa kojim radim vec 3 godine je dosao i pitao kako da ja ne znam da uradim nesto na projektu. Ja zacudjeno upitah: "odakle ti to?", a on mi odgovori da mu je V. to rekao.

Par puta sam se suocila sa V. i pitala ga zasto to radi; sta misli da ce time da postigne... on me je samo belo gledao rekavsi da pojma nema o cemu ja pricam.

Ukazala mi se prilika da pricam sa kolegama koji su ranije radili sa V. i pitala sam ih sta misle o njemu. Rekli su mi da se cuvam, jer ce da mi zabode noz u ledja kad god ne gledam. I uz to su mi dali primere kako je krao ideje od njih i predstavljao ih drugima kao da su njegove i sl.

Iskreno, nikad nisam imala prilike da radim sa nekim ko je takav i nisam sigurna koji je efikasan nacin da se odreaguje na ovakvu osobu. Nisam od onih koji bi da se uzdignu na racun drugih, nego gledam da radim svoj posao sto bolje mogu i zasluge koje dobijem su na osnovu toga... ne zelim da njega ili bilo koga drugog "gazim", ali necu da mene iko gazi.
Svaki savet/misljenje je dobrodoslo... :hvala:
Ako imas "frajera" reci mu da ga saceka negde u mraku pa da ga doooobrooo isprashi-hehehe.....:per:
Poznajem ja takve(imao sam oh na tuce)....jednostavno sacekaj TVOJ TRENUTAK pa mu krni cajper....al" onaj "ljuti",tako da nece nikada vise da se seti tako nesto da radi!;)
 
Ili možda pretpostavljenima napisati (anonimno) pismo u kome bi do u tančina opisala najgore crte karaktera dotičnog kolege. Ako je šefu stalo do što boljih rezultata koji se anjbolje postižu timskim radom, shvatiće da jedna takva osoba može samo štetiti kolektivu. Znam da je to denunciranje pomalo nizak način borbe, ali je često i najefikasniji. Da bi pobijedio takvog neprijatelja moraš se spustiti na njegov nivo i koristiti isto oružje kao i on.
 
Ili možda pretpostavljenima napisati (anonimno) pismo u kome bi do u tančina opisala najgore crte karaktera dotičnog kolege. Ako je šefu stalo do što boljih rezultata koji se anjbolje postižu timskim radom, shvatiće da jedna takva osoba može samo štetiti kolektivu. Znam da je to denunciranje pomalo nizak način borbe, ali je često i najefikasniji. Da bi pobijedio takvog neprijatelja moraš se spustiti na njegov nivo i koristiti isto oružje kao i on.

Kakvo anonimno pismo?
To je sasvim glupo, i apsolutno nedelotvorno.
Neko je otvorio front protiv tebe.Cilj tog rata je tvoj posao, tvoja plata, tvoj ugled.
Ako to gledas sa strane izgubices sigurno.
Nasravno, niko ne kaze da treba da se spustas na njegov nivo ratujuci tako niskim stvarima.
Treba da jasno sve izneses pred pretpostavljene..
Ako je on dosao u firmu posle tebe, svakako je tvoj poslovni ugled veci(ako nije onda i ne treba da radis tu, jer te ocigledno ne cene).
Kada sve izneses jasno postavi uslove.....Da se jasno odrede zaduzenja , ovlastenja, odgovornost na tome sto radite.
Ako to ne pomogne, polako pocni da spremas stvari, i da trazis drugi posao....
 
...
Neko je otvorio front protiv tebe.Cilj tog rata je tvoj posao, tvoja plata, tvoj ugled.
Ako to gledas sa strane izgubices sigurno.
...

Sto jes'-jes'. Shvatam da nesto moram da uradim, inace cu izgubiti.
Palo mi je na pamet da pricam sa sefom, ali uvek ima ona opcija da ja ispadnem da se zalim - pa da ja nisam timski igrac...:sad2:
Ovaj "V." je tako slatkoreciv, prodace ti trulu tresnju kao da je zreo paradajz.
 
Sto jes'-jes'. Shvatam da nesto moram da uradim, inace cu izgubiti.
Palo mi je na pamet da pricam sa sefom, ali uvek ima ona opcija da ja ispadnem da se zalim - pa da ja nisam timski igrac...:sad2:
Ovaj "V." je tako slatkoreciv, prodace ti trulu tresnju kao da je zreo paradajz.

Sef je taj koji je odgovorniji za poslovanje firme, pa i za taj projekat od tebe....
Posto je sef, on bi po definiciji trebao da bude sposoban da shvati vrednost rada svakog od potcinjenih.
Tako da.........ako to ne shvata, nego nasedne na slatkorecivost, tebi u toj firmi i nije neka perspektiva, jer ce kako ko dodje tebe gurati tamo-amo, zavisno NE OD znanja i rada, nego zavisno od slatkorecivosti, poltronstva isl...

Naravno, opet mislim da nikako ne treba da prihvatis njegovu nisku igru, jer ces time postati ista kao on.....
Ako ne cenis prvo sebe, kako ocekujes da ce te drugi ceniti?
 
Super je situacija koja pokazuje kakve kvalitete moras danas da imas...

Znaci ti si neizgradjen radnik, inzinjer ili sef tima...

Fali ti osnovno za sefa tima....kontrola clanova tima...
Nemas sposobnosti da igras igru koju igraju tvoji clanovi tima, nemas, nisi za to mesto...
To sto ti mislis da tvoje znanje predstavlja nesto produktivno (sto i jeste, ali za socijalizam, a ne za danasnje vreme) to je tvoja zabluda...
Ti sama zelis da zivis u vremenu gde je izgled najvazniji, gde imidz znaci puno , gde ima dinamike...

Ja da sam tvoj sef i ti ne umes da resis ovu situaciju i dodjes da mi se zalis, vratio bih te medju pilice...
Ne ide rank sa godinama, pa da portir sa 40 godina staza postaje direktor avio proizvodjaca...

Treba mi slatkoreciv, ako daje rezultate, ako moze da proda i majku svoju , ako je spreman i da ubije a ja da ne znam...jer kapital je kapital, obavljen posao je obavljen posao...
Odrzavanje radne atmosfere je vec nesto drugo, i to je moguce sa slatkorecivim, cak je lakse sa njim na celu tima, nego sa tobom...
On je spreman da zavuce, on je spreman da pokrade, on je spreman sve i da grize, samo da dobije uvlakacke poene, a pri tome ide i preko mene kao sefa...
Ako ga lokalizujem na njegovom mestu , moj sef ce videti da umem sa problemom i da ga okrenem u svoju korist, tako da mi odgovara situacija da imam jednog sefica koji je nesposoban (tebe) , jednog podredjenog koji je problematican (njega) , mene na polozaju iznad i mog sefa na polozaju iznad mene koji vidi kako koristim duel izmedju vas dvoje za dobrobit firme .
Ako je , sto je veca verovatnoca, ostatak tima indiferentan, osim emocija, produktivno stabilan, onda najvecu korist iz situacije imam ja kao tvoj nadredjeni...

Pri tome ostaje zakljucak da ako sam dobar poznavalac osoba, onda ti neces mnogo daleko mrdnuti...u organizacionom timu...dok u kreativnom smislu mogu da ti dam koordinatorsko mesto...sto verovatno i imas....

Jos ako slatkorecivi ima vezu odozgo, jos bolje....za mene, a gore po tebe....

Jedini nacin da pobedis je da mu se pridruzis....jer je jaci igrac za ovo vreme od tebe...
Medjutim posto si se vec deklarisala, sto kod njega nema puno veze, on je pasivno agresivan igrac, ali mu znaci da u prirodi nisi sklona tom nacinu rada i da si "komplikovana",pitanje je koliko ima mesta osim kroz ucenu kod njega...u njegovom planu...
Cak i ucena ti vise nece proci jer misli da si sitna riba....

Ti si neka stara mentalna slika proizvodnog procesa gde postoji organizator i on je isto sto i menadzer i isto sto i koordinator....
Najjaca razlika izmedju organizatora je sto on radi ono sto je planom zamisljeno realno ostvarivo, menadzer radi ono sto je nemoguce ali ce se zavrsiti, a koordinator je cvoriste informacija....
Znaci u procesu koji je pipav, mogu da postavim 3 organizatora za nesto sto idem na mirno , 2 menadzera za nesto sto hocu da bunarim i 5 koordinatora za pristup informacijama i meni i ostalima koji su bitni...

Kuvaj kafu i budi tamo za sta jesi....
 
Super je situacija koja pokazuje kakve kvalitete moras danas da imas...

Znaci ti si neizgradjen radnik, inzinjer ili sef tima...

Fali ti osnovno za sefa tima....kontrola clanova tima...
Nemas sposobnosti da igras igru koju igraju tvoji clanovi tima, nemas, nisi za to mesto...
To sto ti mislis da tvoje znanje predstavlja nesto produktivno (sto i jeste, ali za socijalizam, a ne za danasnje vreme) to je tvoja zabluda...
Ti sama zelis da zivis u vremenu gde je izgled najvazniji, gde imidz znaci puno , gde ima dinamike...

Ja da sam tvoj sef i ti ne umes da resis ovu situaciju i dodjes da mi se zalis, vratio bih te medju pilice...
Ne ide rank sa godinama, pa da portir sa 40 godina staza postaje direktor avio proizvodjaca...

Treba mi slatkoreciv, ako daje rezultate, ako moze da proda i majku svoju , ako je spreman i da ubije a ja da ne znam...jer kapital je kapital, obavljen posao je obavljen posao...
Odrzavanje radne atmosfere je vec nesto drugo, i to je moguce sa slatkorecivim, cak je lakse sa njim na celu tima, nego sa tobom...
On je spreman da zavuce, on je spreman da pokrade, on je spreman sve i da grize, samo da dobije uvlakacke poene, a pri tome ide i preko mene kao sefa...
Ako ga lokalizujem na njegovom mestu , moj sef ce videti da umem sa problemom i da ga okrenem u svoju korist, tako da mi odgovara situacija da imam jednog sefica koji je nesposoban (tebe) , jednog podredjenog koji je problematican (njega) , mene na polozaju iznad i mog sefa na polozaju iznad mene koji vidi kako koristim duel izmedju vas dvoje za dobrobit firme .
Ako je , sto je veca verovatnoca, ostatak tima indiferentan, osim emocija, produktivno stabilan, onda najvecu korist iz situacije imam ja kao tvoj nadredjeni...

Pri tome ostaje zakljucak da ako sam dobar poznavalac osoba, onda ti neces mnogo daleko mrdnuti...u organizacionom timu...dok u kreativnom smislu mogu da ti dam koordinatorsko mesto...sto verovatno i imas....

Jos ako slatkorecivi ima vezu odozgo, jos bolje....za mene, a gore po tebe....

Jedini nacin da pobedis je da mu se pridruzis....jer je jaci igrac za ovo vreme od tebe...
Medjutim posto si se vec deklarisala, sto kod njega nema puno veze, on je pasivno agresivan igrac, ali mu znaci da u prirodi nisi sklona tom nacinu rada i da si "komplikovana",pitanje je koliko ima mesta osim kroz ucenu kod njega...u njegovom planu...
Cak i ucena ti vise nece proci jer misli da si sitna riba....

Ti si neka stara mentalna slika proizvodnog procesa gde postoji organizator i on je isto sto i menadzer i isto sto i koordinator....
Najjaca razlika izmedju organizatora je sto on radi ono sto je planom zamisljeno realno ostvarivo, menadzer radi ono sto je nemoguce ali ce se zavrsiti, a koordinator je cvoriste informacija....
Znaci u procesu koji je pipav, mogu da postavim 3 organizatora za nesto sto idem na mirno , 2 menadzera za nesto sto hocu da bunarim i 5 koordinatora za pristup informacijama i meni i ostalima koji su bitni...

Kuvaj kafu i budi tamo za sta jesi....

Vecina napisanog nema veze sa zivotom.....
Mada je u samoj srzi i principu zakljucak istinit.
A to je da, ako nije sposobna da to resi, moze da pakuje kofere.Ili bar da nauci da kuva kafe.......Sve zavisi od nje.
Ono ostalo, sto se tice profilisanja tog kolege, i zajednickog sefa, nema puno veze sa realnoscu.
PS:Takodje, koliko sam ja shvatio, ona NIJE sef tog tima, nego je doveden neko da pomogne u tom projektu.Znaci neko ravan po statusu.
 
Eto, nadjoh se u situaciji da radim sa osobom sumnjivog karaktera... bila bih zahvalna ako pruzite neke informacije kako bi ste vi postupili sa takvom osobom.

Ja radim na projektu oko 7 meseci, pre nekih mesec dana projekat se prosirio i dobili smo "pojacanje". U tom je dosao on (nazovimo ga V.), deo mojih zaduzenja je bio da ga uvedem u posao i pomognem da sto pre pocne da doprinosi. Sta sam videla od njega u proslih par nedelja:
- kad god moze, uzece slavu za sebe; cak i ako nije zasluzio. Primer: Ja radim do kasno... 10 uvece. On mi posalje e-mail pitajuci sta radim tako kasno... ja mu odgovorim... nakon par minuta, on posalje e-mail timu koji je status (sa onim sta sam ja njemu poslala!). Sutradan kao odgovor, dobije email od menadzera pun pohvala zato sto radi tako kasno.
- uvek uvelicava ono sta je on uradio, i omalovazava rad drugih. I to bas u stilu: "to sto si ti uradila nije nista... ovo sta sam ja uradio je od velikog znacaja".
- ne postuje ostale, laze kad stigne - da bi sebe "uzdigao". Primer: kolega sa kojim radim vec 3 godine je dosao i pitao kako da ja ne znam da uradim nesto na projektu. Ja zacudjeno upitah: "odakle ti to?", a on mi odgovori da mu je V. to rekao.

Par puta sam se suocila sa V. i pitala ga zasto to radi; sta misli da ce time da postigne... on me je samo belo gledao rekavsi da pojma nema o cemu ja pricam.

Ukazala mi se prilika da pricam sa kolegama koji su ranije radili sa V. i pitala sam ih sta misle o njemu. Rekli su mi da se cuvam, jer ce da mi zabode noz u ledja kad god ne gledam. I uz to su mi dali primere kako je krao ideje od njih i predstavljao ih drugima kao da su njegove i sl.

Iskreno, nikad nisam imala prilike da radim sa nekim ko je takav i nisam sigurna koji je efikasan nacin da se odreaguje na ovakvu osobu. Nisam od onih koji bi da se uzdignu na racun drugih, nego gledam da radim svoj posao sto bolje mogu i zasluge koje dobijem su na osnovu toga... ne zelim da njega ili bilo koga drugog "gazim", ali necu da mene iko gazi.
Svaki savet/misljenje je dobrodoslo... :hvala:

Ovako, to sa čim si se susrela ima i svoj naziv: office psycho.

Evo nekoliko linkova koji će ti pomoći da saznaš o čemu se radi:
http://www.bullyonline.org/workbully/serial.htm
http://www.bullyonline.org/workbully/bully.htm#Target_selection

Bitno je da zapamtiš da je problem sa psihopatom veoma ozbiljan i da lika nikad ne uzimaš olako.
Takođe je bitno da znaš: ti nisi on i ti ne možeš da razumeš njega, tvoj mozak i njegov mozak ne rade na isti način tako da u startu zaustavi sebe ako kreneš da se mučiš sa pitanjima "pa zašto je to uradio?"

Izneću u kratko šta se meni dešavalo:
Kada sam počela da radim na svom trenutnom radnom mestu sve je bilo ok, svog ličnog psihopatu (koji je u početku bio jako fin i ljubazan) znala sam od ranije i bilo mi je jako drago što radim sa njim.
Da objasnim zaposlila sam se u naučnoj ustanovi kao posdiplomac, moj posao je bio eksperimentalne prirode ali pošto sam teoretičar u startu sam odskočila jer posao koji sam odrađivala relativno lako pojačavala sa teorijskim računom.
I tada je krenula transformacija mog kolege iz ljubazne osobe u:
osobu koja je u početku počela sa vređanjem (naravno kada nema nikog u okolini) i čim uvreda padne kolega u istom trenutku se transformiše u najljubazniju osobu kao da uvrede nije bilo. U samom početku je pokušao da poljulja moju veru u sebe izjavama: to sigurno nije tačno ako se sećaš tog i tog modela to nije tačno, naravno njegovi komentari su se odnosili na nešto što nema veze sa onim što ja radim ali
pošto sam u startu imala poverenja u datu osbu njegove izjave sam uzimala sa težinom i provodila neko vreme proveravajući da li pomenuti modeli imaju veze (naravno posle izgubljenog dana skapiram da nema

Zatim kako je animozitet prema meni rastao tako sam i saznala da je pred šefom uzeo zasluge za stvari koje sam ja uradila (za ovo sam potpuno slučajno saznala kada je šef rekao psihopati da mi objasni fantastičnu foru koje je provalio na šta je ovaj promulao da sam to ja provalila i izleteo iz kancelarije)
Pri tome je veoma bitno naglasiti da je pomenuti kolega bio kralj ušlihtavanja, pred šefom najljubaznije u najmulnije biće koje postoji,
takođe često izvodi šefa na večeru ili piće, kupuje i njemu i njegovoj ženi poklone, čita i voli knjige koje i šef voli, na poslu se trudi da ne odvaja od njega.

Takođe je šefu davao lažne informacije bilo o svom radu (veličajući ga i pretstavljajući ga grandioznim) bilo o svojim kvalifikacijama (pričajući kako je bio student prodekan kako je organizovao ovo i ovo, što je inače laž jer sam bila kolega sa njim). Takođe je omaložavao tuđi trud izrazima "c..to je glupost ..ma samo se uradi to i to".
Kolega je imao i fantastičnu osbinu mužnje ideja, krene da razgovara sa kolegom na neku temu postavljajući naivna pitanja "a kako to? a šta ti misliš kako to treba rešiti?" a onda ideje koje je dala osobe trećoj predstavi kao svoje ---i na taj način skuplja poene

Zatim sam saznala da u labaratoriji daje pogrešne informacije kada sam na poslu, tako što je svakom ko je pitao za mene rekao da nisam još došla na posao iako sam ja celo vreme u svojoj kancelariji radim na kompu (u početku je moj rad bio više teorijski nego eksperimentalan pa me ljudi nisu ni viđali po labu) pa sam morala da svakog jutra kada dođem na posao obiđem sve kolege i javim se da sam došla.

Pokušavao je da nahuška kolege na mene žaleći se njima kako ga ja maltretiram, u suštini sve što je radio meni pričao kako ja radim njemu, pri tome predstavljajući sebe kao žrtvu i mučenika, pošto je kolektiv uglavnom sastavljen od žena, ovo je bilo fantastično lako.

Išlo je toliko daleko da je pokušavao da mi obije radni sto.
Restartovao komp iako sam u sred posla, pošto sam se prvi put zeznula i nisam snimala račun na kome sam radila pre nego što sam otišla u WC izgubila sam pola dana posla, posle toga sam snimala svaku promenu na onome što sam radila :)

Par puta sam ga nahvatala da je ušao u kancelariju (bez da ispusti i jedan zvuk ), i da mi stoji iza leđa gledajući šta radim na kompu, znači lika nisam čula da je ušao a rastojanje koje je trebao da pređe se sastoji od 4-5 koraka (svaki put kad sam ga nahvatala samo što me srčka nije strefila, odsečeš se bre)

Posle godinu i po dana maltretiranja sebe pitanjima: "da li sam ja lika nešto uvredila?" naletela sam na netu na pojam office psycho
i onda promenila tehniku
prestala sam potpuno da komuniciram sa njim i svima u labu sam stavila do znanja da ne razgovaramo-ovo ga je potpuno izbacilo iz ravnoteže jer sam odbijala da dajem bilo kakve informacije bilo o onome što radim bilo o mojim stavovima ...te nije mogao da svojata moje ideje pred šefom

takođe sam šefu stavila do znanja da dotičnom kolegi ne verujem i da ću svoje ideje i proračune iznositi direktno njemu...

ovako je trajalo još godinu i po... sve u svemu tri godine maltretiranja...

Bitna stvar: pošto sam ga jedino ja ugrožavala u kolektivu jedino sam i ja mogla da vidim njegovo drugo lice, što se tiče ljudi od kojih je dotični mogao da ima koristi: on je bio najljubaznije i najšarmantnije biće na svetu (naravno taj šarm je uvek u direktnoj vezi sa nivoom koristi koju dotični kolega može da ima)..
ako budeš pokušavala da ga raskrinkaš i prikažeš kakav zaista jeste odmah će postati najveći mučenik na celome svetu

Uglavnom evo linka nije loš kao pomoć
http://angryaussie.wordpress.com/2008/01/31/dealing-with-the-office-psycho/

ako ti bude trebalo rame za jadanje slobodno pusti PM :)

E da: kupi sebi diktafon i nosi ga uvek sa sobom pripremljen ..jer će ti se često dešavati da te uvredi ili da daje izjave a posle da negira da je bilo šta rekao ili tvrdio.
I nikad nemoj da potceniš koliko ušlihtavanje ima uticaj na ljude, bez obzira koliko ti je šef pametan ili glup...čovek koji mu govori iz dupeta mu je uvek slađi.
 
Poslednja izmena:
Super je situacija koja pokazuje kakve kvalitete moras danas da imas...

Znaci ti si neizgradjen radnik, inzinjer ili sef tima...

Fali ti osnovno za sefa tima....kontrola clanova tima...
Nemas sposobnosti da igras igru koju igraju tvoji clanovi tima, nemas, nisi za to mesto...
To sto ti mislis da tvoje znanje predstavlja nesto produktivno (sto i jeste, ali za socijalizam, a ne za danasnje vreme) to je tvoja zabluda...
Ti sama zelis da zivis u vremenu gde je izgled najvazniji, gde imidz znaci puno , gde ima dinamike...

Ja da sam tvoj sef i ti ne umes da resis ovu situaciju i dodjes da mi se zalis, vratio bih te medju pilice...
Ne ide rank sa godinama, pa da portir sa 40 godina staza postaje direktor avio proizvodjaca...

Treba mi slatkoreciv, ako daje rezultate, ako moze da proda i majku svoju , ako je spreman i da ubije a ja da ne znam...jer kapital je kapital, obavljen posao je obavljen posao...
Odrzavanje radne atmosfere je vec nesto drugo, i to je moguce sa slatkorecivim, cak je lakse sa njim na celu tima, nego sa tobom...
On je spreman da zavuce, on je spreman da pokrade, on je spreman sve i da grize, samo da dobije uvlakacke poene, a pri tome ide i preko mene kao sefa...
Ako ga lokalizujem na njegovom mestu , moj sef ce videti da umem sa problemom i da ga okrenem u svoju korist, tako da mi odgovara situacija da imam jednog sefica koji je nesposoban (tebe) , jednog podredjenog koji je problematican (njega) , mene na polozaju iznad i mog sefa na polozaju iznad mene koji vidi kako koristim duel izmedju vas dvoje za dobrobit firme .
Ako je , sto je veca verovatnoca, ostatak tima indiferentan, osim emocija, produktivno stabilan, onda najvecu korist iz situacije imam ja kao tvoj nadredjeni...

Pri tome ostaje zakljucak da ako sam dobar poznavalac osoba, onda ti neces mnogo daleko mrdnuti...u organizacionom timu...dok u kreativnom smislu mogu da ti dam koordinatorsko mesto...sto verovatno i imas....

Jos ako slatkorecivi ima vezu odozgo, jos bolje....za mene, a gore po tebe....

Jedini nacin da pobedis je da mu se pridruzis....jer je jaci igrac za ovo vreme od tebe...
Medjutim posto si se vec deklarisala, sto kod njega nema puno veze, on je pasivno agresivan igrac, ali mu znaci da u prirodi nisi sklona tom nacinu rada i da si "komplikovana",pitanje je koliko ima mesta osim kroz ucenu kod njega...u njegovom planu...
Cak i ucena ti vise nece proci jer misli da si sitna riba....

Ti si neka stara mentalna slika proizvodnog procesa gde postoji organizator i on je isto sto i menadzer i isto sto i koordinator....
Najjaca razlika izmedju organizatora je sto on radi ono sto je planom zamisljeno realno ostvarivo, menadzer radi ono sto je nemoguce ali ce se zavrsiti, a koordinator je cvoriste informacija....
Znaci u procesu koji je pipav, mogu da postavim 3 organizatora za nesto sto idem na mirno , 2 menadzera za nesto sto hocu da bunarim i 5 koordinatora za pristup informacijama i meni i ostalima koji su bitni...

Kuvaj kafu i budi tamo za sta jesi....

Slažem se sa delom da je u kapitalizmu fora prodati sebe ili ideju i da čak i ako ideja nije nešto ako je pakovanje super prodaće se bolje nego dobra ideja.

Ali se potpuno ne slažem da "misli da si sitna riba" tačno ...psihopate napadaju ljude kojima se u principu dive i za koje misle da imaju kvaliteta koje isti nemaju
i koji ih ugrožavaju na putu do šefovog dupeta, a druguju sa ljudima koji su slabiji od njih i koje lako mogu da obrlate...
Moj psihopata je inače daleko lošiji od mene po kvalitetu, bilo u organizaciji bilo u stvaranju ideja ali zahvaljujući tome što se ne vadi šefu iz bulje isti mu je davao ideje i gurao ga.
Meni je davao deseti deo od onoga što je kolegi ali sam zahvaljujući ličnim kvalitetima uspela da magistriram u istoj godini kad i pomenuti kolega iako sam počela da radim godinu i po kasnije od njega :D
Inače komentar mog šefa je bio
"Pa šta ako on gradi karijeru umiljavajući se ...ti svoju gradiš sama pa ste skoro isti, uspećete i on i ti"
Ma mislim boli šefa k...bitno da je njemu dobro
 
Ako imas "frajera" reci mu da ga saceka negde u mraku pa da ga doooobrooo isprashi-hehehe.....:per:
Poznajem ja takve(imao sam oh na tuce)....jednostavno sacekaj TVOJ TRENUTAK pa mu krni cajper....al" onaj "ljuti",tako da nece nikada vise da se seti tako nesto da radi!;)

Iako nisam pristalica nasilja generalno, ovo je jedno od 3 moguća rešenja. Ili tako ili da postaneš uvlakač i ti, ili da napustiš firmu.
 
...
PS:Takodje, koliko sam ja shvatio, ona NIJE sef tog tima, nego je doveden neko da pomogne u tom projektu.Znaci neko ravan po statusu.

Tacno - mi imamo isti status. On nije cak ni mladji radnik od mene... zaposlili smo se u firmi otprilike u isto vreme. Do pre mesec dana on je radio na nekom drugom projektu, i onda je presao na moj... tako da mu nisam ni po cemu nadredjeni.
 
@Mala vucica - Jaooo... citam ovo i mogu ti reci da to je to. Kao da radimo sa istim likom. Bas cu da prelistam linkove koje si postavila...
Nego, da li se tvoja situacija zavrsila nekako, ili jos uvek traje?

Dodatak:
Uh... sad tek skontah da se cela muka zavrsila tako sto si magistrirala, pa vise nisi radila tamo kao postdiplomac.
 
Poslednja izmena:
@Mala vucica - Jaooo... citam ovo i mogu ti reci da to je to. Kao da radimo sa istim likom. Bas cu da prelistam linkove koje si postavila...
Nego, da li se tvoja situacija zavrsila nekako, ili jos uvek traje?

Dodatak:
Uh... sad tek skontah da se cela muka zavrsila tako sto si magistrirala, pa vise nisi radila tamo kao postdiplomac.

Pa sad sam na doktorskim studijama i idalje sam tamo ali se situacija promenila...u odvojenim smo kancelarijama a i zahvaljujući promenama u mojem ponašanju: izbegavanje odavanje bilo kakvih informacija bilo o sebi bilo o poslu dotičnom
direktno odlaženje i podnošenje raporta šefu ..i još par fora su učinili da nisam bila baš lak zalogaj
...a i dotični kolega je nekako sračunao da može da ima koristi od mene...a i pojavio se novi mlad kolega...pa se dotični ustremio na njega

Fora je da preživiš i ne pukneš, psihopate jesu nesposobni ljudi ali su zdravo zajebani...ja sam dugogodišnji sportista, trudim se da se zdravo hranim, meditiram ma bre oličenje sam stabilnosti...ali te tri godine su mi bile užasne ... u poslednjoj godini sam pokupila svaki napad gripa koji je spopao moj lab, a nisam slabašnog zdravlja jednostavno stres te ubije

najgore je što ti se uvuče manijak u život pa krene da ti crpi snagu i kad si kući sa porodicom i prijateljima jer neprekidno razmišljaš
šta ti je tog (i prethodnih dana) uradio,
kako to nije fer i kako to da niko živ ne kapira koji je lik lažljiv manijak...

Bitno je da zapamtiš i da se ne zezneš da pokušaš da ljudima pokažeš kakav je lik u stvari, to mu daje razloge da jadikuje na tebe
i da, budi šarmantna sa svima...i ko ti se sviđa i ko ti se ne sviđa..budi ekstremno ljubazna iako ti dođe da plačeš od muke, smeškaj se i trudi oko ljudi...onda će mu biti mnogo teže da nahuška ljude na tebe
skupljaj informacije o prevarama i malverzacijama koje pravi ako dođe do direktne borbe da imaš protivargument..

obrati pažnju da li napada još nekog i ako to radi pravi saborca od te osobe ...

...e da ovog mog psihopatu je izluđivalo kad sam srećna, pa sam ja svaki put kad je u blizini pevušila i bila sva poletna (iako mi do toga nikako nije bilo)

sve u svemu obrazovanje je ključ, kad skapiraš sa kim imaš posla onda je lakše...ali svejedno držim ti fige, noge ruke šta god samo da preživiš i uspeš..i da ne platiš cenu zdravljem :)
 
Poslednja izmena:
Eto, nadjoh se u situaciji da radim sa osobom sumnjivog karaktera... bila bih zahvalna ako pruzite neke informacije kako bi ste vi postupili sa takvom osobom.

Ja radim na projektu oko 7 meseci, pre nekih mesec dana projekat se prosirio i dobili smo "pojacanje". U tom je dosao on (nazovimo ga V.), deo mojih zaduzenja je bio da ga uvedem u posao i pomognem da sto pre pocne da doprinosi. Sta sam videla od njega u proslih par nedelja:
- kad god moze, uzece slavu za sebe; cak i ako nije zasluzio. Primer: Ja radim do kasno... 10 uvece. On mi posalje e-mail pitajuci sta radim tako kasno... ja mu odgovorim... nakon par minuta, on posalje e-mail timu koji je status (sa onim sta sam ja njemu poslala!). Sutradan kao odgovor, dobije email od menadzera pun pohvala zato sto radi tako kasno.
- uvek uvelicava ono sta je on uradio, i omalovazava rad drugih. I to bas u stilu: "to sto si ti uradila nije nista... ovo sta sam ja uradio je od velikog znacaja".
- ne postuje ostale, laze kad stigne - da bi sebe "uzdigao". Primer: kolega sa kojim radim vec 3 godine je dosao i pitao kako da ja ne znam da uradim nesto na projektu. Ja zacudjeno upitah: "odakle ti to?", a on mi odgovori da mu je V. to rekao.

Par puta sam se suocila sa V. i pitala ga zasto to radi; sta misli da ce time da postigne... on me je samo belo gledao rekavsi da pojma nema o cemu ja pricam.

Ukazala mi se prilika da pricam sa kolegama koji su ranije radili sa V. i pitala sam ih sta misle o njemu. Rekli su mi da se cuvam, jer ce da mi zabode noz u ledja kad god ne gledam. I uz to su mi dali primere kako je krao ideje od njih i predstavljao ih drugima kao da su njegove i sl.

Iskreno, nikad nisam imala prilike da radim sa nekim ko je takav i nisam sigurna koji je efikasan nacin da se odreaguje na ovakvu osobu. Nisam od onih koji bi da se uzdignu na racun drugih, nego gledam da radim svoj posao sto bolje mogu i zasluge koje dobijem su na osnovu toga... ne zelim da njega ili bilo koga drugog "gazim", ali necu da mene iko gazi.
Svaki savet/misljenje je dobrodoslo... :hvala:

Maco,sve sto se realizuje u kolektivu otvara mogucnosti za intelektualnu kradju,odnosno za ono sto se upravo tebi dogodilo.
Naj pametnije je nikome ne govoriti dok se stvar ne realizuje,pa onda ubiras slavu za sebe,mozda i neki plus ili unapredjenje.
 
Vecina napisanog nema veze sa zivotom.....
Mada je u samoj srzi i principu zakljucak istinit.
A to je da, ako nije sposobna da to resi, moze da pakuje kofere.Ili bar da nauci da kuva kafe.......Sve zavisi od nje.
Ono ostalo, sto se tice profilisanja tog kolege, i zajednickog sefa, nema puno veze sa realnoscu.
PS:Takodje, koliko sam ja shvatio, ona NIJE sef tog tima, nego je doveden neko da pomogne u tom projektu.Znaci neko ravan po statusu.

U mojoj firmi je imalo veze, jer tamo je bio stalan priliv ovakvih padobranaca...
A opet se cenilo da kao neko stabilan i da hoce ljudi da rade sa tobom opstane od silnih veza i opstrukcija...
Malo mi je neverovatno da nema veze, jer kako koji poznanik zapadne u problem to ispada da je njegov problem samo podskup onoga sto se desavalo u mojoj firmi...
I da sam imao najbolju skolu za politicara , bolju i od parlamenta....
A lako je preci na mod kad imas nekog ko je dobar poslovan covek i kod koga mozes slucajno ili namerno da otvaras karte....da igras agresivnu, pozrtvovanu ili pasivno agresivnu igru....
 
Mozda ima veze sa vas koji patite...

Jos od faxa pa preko vojske sam iskljucio rec pravda...
I onda vas ne tangira to sto je neko nekad preuzeo vas trud i dobio pohvalu na njegov racun...
Pokusaj da to resis direktnim kontaktom ,a ako se nastavi pasivna agresija, onda biras svoj put...nonsalantno...
Onda bolje uocavas slabosti i gde mogu da te nabodu, a i pocinjes da se druzis sa osobama koje nisu po rangu , ali jesu po ponasanju srodne tebi, a te osobe itekako mogu da budu dobar saveznik...iako se kao radnici nece nikad pitati...

Meni su probali u 3 godine rada da nameste tri puta manjkove od po 2,3 mil evra koji jesu nastali , ali baja imao pokrice cesto i zbog toga sto je neko potpuno nevezan izjavio nesto sto na prvi pogled nema veze sa mojom nadleznoscu...ali spojis sliku koju ima nadredjeni , i onaj padobranac koji je smisljen da te preskoci (sto mi ne predstavlja problem, nek preskace, ali ne da mene ljaga ili da mi prisiju zatvor...)

Onda nema psiholoske problematike....tj opterecenja, jer ne osecate se pokradenim vec kao kad ste pred seoskom kafanom pa vam pricaju da vam se zena ***** , a ona nema veze sa tim....ako ste ludi , vi cete posumnjati...
U tom slucaju ce kvalitet pre ili kasnije postati nekome potreban, bas nekom padobrancu pa ce vas taj padobranac pogurati radi sebe....

Nisam siguran da li je ova sredina zrela za mikrofone i snimanja...jer ovde se sve radi 1na 1 a plus to je najveci penal....
Cesto sam gubio posao zato sto covek kaze, hajde bre nadji nesto gde si prljav, da mogu da te drzim i drze u saci...ovako ne moze niko da radi posao sa tobom...
Svakoga imas, a tebe niko nema u saci...

Zato je prvo pravilo uspeha u srbiji , otkrij neku svoju pokvarenost dovoljnu da te ne izoluju iz projekata i procesa rada....
Inace ce svaki tvoj kvalitet kad tad doci do blokade zbog poverljivosti i potencijala...
Ovo mozda ne vazi na zapadu, a mozda vazi i tamo...ne bih znao reci...Sa svajcarcima kao poslovnim okruzenjem sam imao totalno fer iskustvo , prosto ti milina da radis sa njima , pomislis da su veci komunisti od tebe....oni primete svaku sitnicu i bre zele da te pohvale i za ono sto je uradjeno samo onako kako pise...jer smatraju da treba pomoci svakome sa ovih prostora ko odskace....a mozda i izmedju sebe, ne razumem dojce...
 
Mozda ima veze sa vas koji patite...

Jos od faxa pa preko vojske sam iskljucio rec pravda...
I onda vas ne tangira to sto je neko nekad preuzeo vas trud i dobio pohvalu na njegov racun...
Pokusaj da to resis direktnim kontaktom ,a ako se nastavi pasivna agresija, onda biras svoj put...nonsalantno...
Onda bolje uocavas slabosti i gde mogu da te nabodu, a i pocinjes da se druzis sa osobama koje nisu po rangu , ali jesu po ponasanju srodne tebi, a te osobe itekako mogu da budu dobar saveznik...iako se kao radnici nece nikad pitati...

Meni su probali u 3 godine rada da nameste tri puta manjkove od po 2,3 mil evra koji jesu nastali , ali baja imao pokrice cesto i zbog toga sto je neko potpuno nevezan izjavio nesto sto na prvi pogled nema veze sa mojom nadleznoscu...ali spojis sliku koju ima nadredjeni , i onaj padobranac koji je smisljen da te preskoci (sto mi ne predstavlja problem, nek preskace, ali ne da mene ljaga ili da mi prisiju zatvor...)

Onda nema psiholoske problematike....tj opterecenja, jer ne osecate se pokradenim vec kao kad ste pred seoskom kafanom pa vam pricaju da vam se zena ***** , a ona nema veze sa tim....ako ste ludi , vi cete posumnjati...
U tom slucaju ce kvalitet pre ili kasnije postati nekome potreban, bas nekom padobrancu pa ce vas taj padobranac pogurati radi sebe....

Nisam siguran da li je ova sredina zrela za mikrofone i snimanja...jer ovde se sve radi 1na 1 a plus to je najveci penal....
Cesto sam gubio posao zato sto covek kaze, hajde bre nadji nesto gde si prljav, da mogu da te drzim i drze u saci...ovako ne moze niko da radi posao sa tobom...
Svakoga imas, a tebe niko nema u saci...

Zato je prvo pravilo uspeha u srbiji , otkrij neku svoju pokvarenost dovoljnu da te ne izoluju iz projekata i procesa rada....
Inace ce svaki tvoj kvalitet kad tad doci do blokade zbog poverljivosti i potencijala...
Ovo mozda ne vazi na zapadu, a mozda vazi i tamo...ne bih znao reci...Sa svajcarcima kao poslovnim okruzenjem sam imao totalno fer iskustvo , prosto ti milina da radis sa njima , pomislis da su veci komunisti od tebe....oni primete svaku sitnicu i bre zele da te pohvale i za ono sto je uradjeno samo onako kako pise...jer smatraju da treba pomoci svakome sa ovih prostora ko odskace....a mozda i izmedju sebe, ne razumem dojce...

Mislim da ovde nisi u pravu..
Pravila za uspeh nema.....sve zavisi od mnogo faktora, cesto i od puke srece...
Ali, da bi prizvao tu srecu, moras da znas posao koji radis, i to toliko dobro da niko ili skoro niko to ne zna bolje od tebe.
Treba da cenis sebe, i da ne dozvoljavas drugima da te ruse na bilo koji nacin.To ces najbolje izbeci ako poznajes posao(opet).
Treba da budes drzak, pozitivno drzak, i da guras svoje.....


To su, po meni ,pravila uspeha.......
 
Doduse, ja ima drugi problem.Ja jednostavno nisam timski igrac, vec sam strogi individualac.
Ja mogu da budem deo tima, samo kao lokomotiva koja vuce, a ostali da me prate......
Takodje, ne podnosim autoritete, tipa sefova direktora........
Autoriteti postoje za mene, ali oni postaju takvi svojom sposobnoscu , znanjem......
 
Mislim da ovde nisi u pravu..
Pravila za uspeh nema.....sve zavisi od mnogo faktora, cesto i od puke srece...
Ali, da bi prizvao tu srecu, moras da znas posao koji radis, i to toliko dobro da niko ili skoro niko to ne zna bolje od tebe.
Treba da cenis sebe, i da ne dozvoljavas drugima da te ruse na bilo koji nacin.To ces najbolje izbeci ako poznajes posao(opet).
Treba da budes drzak, pozitivno drzak, i da guras svoje.....


To su, po meni ,pravila uspeha.......

Slazem se da treba stremiti da budes najbolji. Takodje, pravilo timskog rada je da delis svoje znanje sa clanovima tima. Mozda ne bas sve, ali dovoljno da ih ne sputavas...
Ja nemam problem da guram i stremim tome da budem najbolja... ali necu nikoga da gazim na tom putu. Unapredjenja, pohvale i nagrade koje sam dobila do sada mi govore da dobro radim svoj posao. Medjutim, kolega koji se nedavno pridruzio timu ima problem sa mojim uspehom (sto saznah sa sajtova koje je Mala vucica postavila) i prljavo igra.
 
Pravilo broj jedan ; MORAS da kontrolises svoje emocije, da se pravis blesava, i da igras oprezno. To je jako tesko ako nisi takva.
Pravdu nikada neces naci toga vise nema :)
Za sve sto kazes moras imati dokaz :rtfm:
Uvek zadrzi nesto za sebe :) ne moras sve da kazes i ne moraju da znaju sta mislis.
Ako imate HR u firmi idi tamo pre njega i pozali se ali prvo dokazi, mada ne znam koliko ce ti to pomoci.
Budi normalna prema drugim kolegama kao sto si i bila.

Ja sam imala jako lose iskustvo sa drugaricom koju sam zaposlila kao osobu kojoj verujem i znam, pa mi je namestala otkaz. Sta reci tek na to?!:thumbdown:

Nauk za ubuduce: Vise nikada NIKOGA ne zaposljavam.
 

Back
Top