Корисне духовне поуке

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Немогуће је да нас сви људи воле, ал је могуће да ми све људе волимо!!!

Nije moguće...ni jedno ni drugo.

Да, може!!! Али нисам разумео сврху твог коментара!!!

A koja je svrha citiranja duhovnih pouka?
 
Пробране духовне поуке Светих Отаца Цркве као путокази ка вечном животу

Синђелићу, надам се да ти се свиђају постоване поуке отаца.

Ево неких ''мудрости'' ''благодатних'' епископа:

Патријарх Павле, са неудоборазумјевајемих висина своје ''светости'', пишући агарјанском жрецу Хамдији, 1993. по рушењу бањалучке џамије, исказа испред свих Србаља “искрену жалост због злодела нанетог богомољи подигнутој у Божје име”. Исповеди у име свих Србаља да је џамија богомоља подигнута у Божје име. Да је Алах Бог, и да је Мухамед његов пророк.

нпр. Господин Павле директно излаже у књизи Нека питања наше Вере: да нас "нетачност јулијанског календара удаљује од одлуке Првог Васељенског сабора", "да је јулијански календар погрешан и да га треба исправити", те да због "неупућених" верних "који би ове промене могли схватити као скретање са линије Православља, не треба уводити исправку док је они не савладају и прихвате.

Чувени слоган ''живог свеца'': Будимо људи, иако смо Срби!?!? Дно дна.

Ево разобличења његове јеретичке теологије од стране Духа у светим оцима!

Антиохијски сабор (341. г.), канон 1:
"Сви верни који прекрше одредбу Никејског сабора и славе Пасху у време кад и Јудеји, нека буду одлучени и искључени од Цркве.. Епископе, презвитере и ђаконе који то чине, сматрамо већ одлученим и свргнутим. Они који опште са њима, подлежу истим казнама".

VII Васељенски Сабор, 1. правилo:
"Са сладошћу примамо божанска правила и свецело и непоколебиво држимо одредбе ових правила изложених од свехвалних Апостола, светих труба Духа, и од свих шест Васељенских Сабора, и од оних који су се помесно сакупљали ради издавања таквих заповести, и најзад, од светих Отаца наших. Јер сви они, једним и истим Духом просвећени, узаконише оно што је корисно. И кога они предају анатеми, и ми анатемишемо, и кога (предају) свргнућу, и ми га свргавамо, и кога одлучењу, и ми га одлучујемо”.

"Оне који се претварају да исповедају исправну Православну Веру, али су у заједништву са људима који имају другачије мишљење, и ако након упозорења остану непромењени, не само да не смете бити у заједници са њима, него их чак не смете ни браћом називати."
Св. Василије Велики

"Златоусти јасно тврди да су не само јеретици, него и они који су у заједници са њима, непријатељи Божји."
Св. Теодор Студит

"Чак ако би лажни јерарси, док су у јереси, успели да преваре и придобију одређени број игнорантних, а у окупљањима имали и значајан број следбеника, они су ипак изван светих зидова Цркве. Чак ако свега неколицина остане у Православљу и побожности, они су у Цркви, и ауторитет и заштита црквене институције је на њима. Ако страдавају због истините побожности, то ће само допринети њиховој вечној слави и спасењу њиховох душа."
Св. Никифор Исповедник

"Постоји једна саборна и апостолска Црква Христова, не више, чак не ни две скупине изван те су синагоге безбожника и синоди отпадника који не мисле, не верују и не исповедају (веру) као ми истински Хришћани."
Св. Фотије Велики
 
"Сећај се краја свога, и нећеш сагрешити довека!"...jel ti ovo pretiš sebi samom, Vladane...ili ti više dođe kao podsećanje? :mrgreen:
Jaka vam mudrost,pa još duhovna...ja to mogu bolje...iz srca. :cool:
Још само кад би знала Ко је изрекао те речи, не би ти таква питања падала на памет!

Од Онога Који је изрекао те речи, нико не може боље!!!!
 
Pa vi, ljudi, uopšte ne kontate šta hoću da kažem...
Aj iz početka.... te vaše mudrosti su lepe,našminkane iluzije...ali ne i praktični saveti...jel sad jasnije?
Ne zanima me da li je rekao Sv.Neko...ili onaj seljak koji ceo život čuva ovce...bitan je smisao, poenta...a verujem da neuki seljak može daleko dublje i duhovnije da se izrazi...
O tome se radi...
Ne treba ljudima putokaz ka večnom životu...korisnije su smernice koje vode kroz ovaj pakao koji živimo, neko manje, neko više...nešto daleko realnije od saveta Светих Отаца Цркве...
Nemam nameru da omalovažavam vernike...svi smo manje ili više grešni i nema te mudrosti koja može da nas usmeri...samo život i iskustvo....i ono što nam srce kaže da je ispravno...
 
Pa vi, ljudi, uopšte ne kontate šta hoću da kažem...
Aj iz početka.... te vaše mudrosti su lepe,našminkane iluzije...ali ne i praktični saveti...jel sad jasnije?
Ne zanima me da li je rekao Sv.Neko...ili onaj seljak koji ceo život čuva ovce...bitan je smisao, poenta...a verujem da neuki seljak može daleko dublje i duhovnije da se izrazi...
O tome se radi...
Ne treba ljudima putokaz ka večnom životu...korisnije su smernice koje vode kroz ovaj pakao koji živimo, neko manje, neko više...nešto daleko realnije od saveta Светих Отаца Цркве...
Nemam nameru da omalovažavam vernike...svi smo manje ili više grešni i nema te mudrosti koja može da nas usmeri...samo život i iskustvo....i ono što nam srce kaže da je ispravno...
А шта је за тебе практично?А шта није?
 
А шта је за тебе практично?А шта није?

Praktično:

Vajld
"Neprijateljima treba neprekidno opraštati, jer je to upravo ono što ih najviše ljuti."
Seneka
"Prijatelje stvara sreća, a nesreća proverava."
Pikaso
"Ko hoće nešto da učini, nađe način, ko neće ništa da učini, nađe opravdanje."
Phillips
"Čovek koji ne pravi greške obično ne radi ništa."
Beket
"Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine."
Man
"Uz velikog čoveka često idu i velike greške."
Lippmann
"Kad svi misle isto, znači da niko ne misli dovoljno."
Latinska poslovica
"Živi kako možeš, kad ne možeš onako kako hoćeš."
Lao Ce
"Ko zna da ne zna - najveći je."
Joe Namath
"Ako nećeš ići celim putem, zašto bi uopšte išao?"
Eddi Rickenbacker
"Hrabrost je kada činite ono čega se bojite. Ne može biti hrabrosti ako se ne bojite!"
Herman Hesse
"...imamo u duši i sve ono što je ikada živelo u ljudskim dušama. Svi bogovi i đavoli koji su ikada postojali....svi se oni nalaze u nama, tu su kao mogućnosti, kao želje, kao izlazi."

Nepraktično:

"Jer će lude ubiti mir njihov, i bezumne će pogubiti sreća njihova."
"Takvi su putevi svih lakomih na dobitak, koji uzima dušu svojim gospodarima."
"Ali ko me sluša boraviće bezbrižno, i biće na miru ne bojeći se zla."
"Ne daj krepost svoju ženama, ni puteve svoje onima što satiru careve."
"Ljupkost je prevarna i lepota tašta; žena koja se boji Gospoda, ona zaslužuje pohvalu."
"Čovek koji po karanju ostaje tvrdoglav, ujedanput će propasti, da neće biti leka."
"Prut i kar daju mudrost, a dete pusto sramoti mater svoju."
"Obaraju se bezbožni da ih nema, a dom pravednih ostaje."
"Nikakva nesreća neće zadesiti pravednika, a bezbožnici će se napuniti zla."

:think:...e sad se nešto pitam...da li su ovo poslednje mudrosti, ili pretnje?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Praktično:

Vajld
"Neprijateljima treba neprekidno opraštati, jer je to upravo ono što ih najviše ljuti."
Seneka
"Prijatelje stvara sreća, a nesreća proverava."
Pikaso
"Ko hoće nešto da učini, nađe način, ko neće ništa da učini, nađe opravdanje."
Phillips
"Čovek koji ne pravi greške obično ne radi ništa."
Beket
"Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine."
Man
"Uz velikog čoveka često idu i velike greške."
Lippmann
"Kad svi misle isto, znači da niko ne misli dovoljno."
Latinska poslovica
"Živi kako možeš, kad ne možeš onako kako hoćeš."
Lao Ce
"Ko zna da ne zna - najveći je."
Joe Namath
"Ako nećeš ići celim putem, zašto bi uopšte išao?"
Eddi Rickenbacker
"Hrabrost je kada činite ono čega se bojite. Ne može biti hrabrosti ako se ne bojite!"
Herman Hesse
"...imamo u duši i sve ono što je ikada živelo u ljudskim dušama. Svi bogovi i đavoli koji su ikada postojali....svi se oni nalaze u nama, tu su kao mogućnosti, kao želje, kao izlazi."

Nepraktično:

"Jer će lude ubiti mir njihov, i bezumne će pogubiti sreća njihova."
"Takvi su putevi svih lakomih na dobitak, koji uzima dušu svojim gospodarima."
"Ali ko me sluša boraviće bezbrižno, i biće na miru ne bojeći se zla."
"Ne daj krepost svoju ženama, ni puteve svoje onima što satiru careve."
"Ljupkost je prevarna i lepota tašta; žena koja se boji Gospoda, ona zaslužuje pohvalu."
"Čovek koji po karanju ostaje tvrdoglav, ujedanput će propasti, da neće biti leka."
"Prut i kar daju mudrost, a dete pusto sramoti mater svoju."
"Obaraju se bezbožni da ih nema, a dom pravednih ostaje."
"Nikakva nesreća neće zadesiti pravednika, a bezbožnici će se napuniti zla."

:think:...e sad se nešto pitam...da li su ovo poslednje mudrosti, ili pretnje?
Не чуди ме твој став.Само се неслажем са њим.Ови су мислиоци телесно мислећег запада.А почто је мудровање по телу већини ближе твоји ставови нису неочекивани.
 
Poslednja izmena:
Kud ćeš bolju duhovnu pouku od ove.
Istovremeno, kažeš da nisi vernik a izgovaraš nešto što je iznad svakog verovanja...
Ustavri, pitao bih sa čime se ti to rveš u sebi samoj?

Nisam vernik u smislu da mi treba Biblija da bih verovala u Boga....u svakom drugom jesam....znači verujem prvo sebi, verujem i drugima,ali tek toliko da ne mogu da me povrede, znači vrlo malo...ne mislim da sam loša osoba, koja će po svaku cenu poslušati svoje srce...
Ne znam...nisam sigurna da razumem pitanje, uglavnom, u svakom trenutku znam šta hoću i od toga teško odstupam,bio to stav, uverenje, ili neka potreba za nečim, hir... ne bih rekla da je to borba....svesna sam svojih mogućnosti, mana, grešaka koje pravim, ali ne vidim ništa loše u tome, naprotiv....ako se ikome to olupa o glavu, to ću biti samo ja i niko drugi.
Jedino što se u meni rve to su razum i srce.....totalni nesklad...ali opet idem onom logikom da je mnogo bolje kajati se za počinjeno, nego za nešto što smo mogli, a nismo učinili....
 
:heart:Jeco,mlada si,kopkaju te duhovne teme,sazrece to u tebi.Postoji samo jedna istina.
Sve je Bozija promisao i tacno je koliko otvorimo,ocistimo,svoje duhovno srce,toliko cemo dobiti od Gospoda.
Kada su meni rekli budite hriscanin,kada dobijete,samar,okrenite,drugi obraz...Ja sam pitala,a gde sam ja u tome?Trebalo je da prodje dosta vremena,patnji i muka,da shvatim tu Jevandjelsku poruku.
Izvini,sto se mesam,zelim sve najbolje.:heart:
Ponekada,lutam,ovim temama.....mogu da dam jednu opasku,sto manje osudjujte :evil:,to je njegovo,delovanje.Svako ce odgovarati za svoja dela,a mi ne znamo ni kakva su nasa.
Pozz.:D
 
:heart:Jeco,mlada si,kopkaju te duhovne teme,sazrece to u tebi.Postoji samo jedna istina.
Sve je Bozija promisao i tacno je koliko otvorimo,ocistimo,svoje duhovno srce,toliko cemo dobiti od Gospoda.
Kada su meni rekli budite hriscanin,kada dobijete,samar,okrenite,drugi obraz...Ja sam pitala,a gde sam ja u tome?Trebalo je da prodje dosta vremena,patnji i muka,da shvatim tu Jevandjelsku poruku.
Izvini,sto se mesam,zelim sve najbolje.:heart:
Ponekada,lutam,ovim temama.....mogu da dam jednu opasku,sto manje osudjujte :evil:,to je njegovo,delovanje.Svako ce odgovarati za svoja dela,a mi ne znamo ni kakva su nasa.
Pozz.:D

Ima dana kada se kajem zbog svoje iskrenosti.....nisam toliko mlada da verujem da nešto drastično može da se promeni...ako neko treba da me šamara, da bi verovala u njegovu ljubav...neka, hvala...ja to i sama odlično postižem. :D

Kako da jok. Sa starošću dobijaš afinitet za sado-mazo ili šta? :confused:

Tako ispada...:lol:
 
Evo nešto poučno...nije klasična pouka, ali je praktična...
trepp-1.gif


Grešio sam mnogo

Grešio sam mnogo, i sad mi je žao
i što nisam više, i što nisam lude
jer, samo ce gresi, kada budem pao
biti samo moji - sve je drugo tude.

Grešio sam mnogo, ucio da stradam
leteo sam iznad vaše mere stroge
grešio sam, jesam, i još cu, bar se nadam
svojim divnim greshom da usrecim mnoge.

Grešio sam, priznajem, nisam bio cvece
grešio i za vas, koji niste smeli,
pa sad deo moga greha niko nece
a ne bih ga dao - ni kad biste hteli.

Duško Trifunović
 
Evo nešto poučno...nije klasična pouka, ali je praktična...
trepp-1.gif


Grešio sam mnogo

Grešio sam mnogo, i sad mi je žao
i što nisam više, i što nisam lude
jer, samo ce gresi, kada budem pao
biti samo moji - sve je drugo tude.

Grešio sam mnogo, ucio da stradam
leteo sam iznad vaše mere stroge
grešio sam, jesam, i još cu, bar se nadam
svojim divnim greshom da usrecim mnoge.

Grešio sam, priznajem, nisam bio cvece
grešio i za vas, koji niste smeli,
pa sad deo moga greha niko nece
a ne bih ga dao - ni kad biste hteli.

Duško Trifunović

Да али је исто рекао да му се на надгробној плочи напише један од ових стихова, и на крају да пише... Сунце му пољубим а види сад ово!!!! Када се старом деди Душку ближио крај постајао је све више свеснији свог постојања, а да не би побегао од својих речи као знак своје грешке написао је и оно на крају!!! Има записано у некој књизи и тај податак, али исто тако и гледао сам га у оној емисији Оливере Ковачевић, још на БК тв кад је ово рекао, није прошло ни месец дана деда се упокојио, Бог душу да му прости!!!
 
Ljudi su inače svesniji svrhe svog postojanja...pred kraj...a to što je rekao može da se shvati dvosmisleno...meni ne zvuči kao potiranje ovih stihova, možda tebi tako zvuči....jer želiš da čuješ pokajanje...:lol:
Izem ti životno iskustvo bez grešaka, počinjenih grehova, uspona i padova...kome još treba tako nešto?
Monotono životarenje, vođeno svakodnevnim podsećanjem da budemo dobri i krotki...jer će nam se to tamo negde, možda isplatiti...a ja vas pitam šta će mi život posle smrti...ako živiš, živi do kraja, uzmi sve od života...y**o ti život kad te neko stalno opominje: pazi, to ne valja, pazi, to je greh,pazi, to ne smeš. pazi, gorećeš u paklu zbog toga...ubija i volju i želju za životom...tako da potpuno razumem...potisnuti nagoni, bilo koje vrste se ispoljavaju ovakvim frustracijama...vama svest ubija duh....
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top