Srpsko ime u Makedoniji

Evo, imam ja, ali umjesto da postavljam, evo ti link ka temi gdje je većina (ali ne i sve) postavljeno:

http://forum.krstarica.com/threads/148917

Ukupno ima 79 izvora/spomena, datiranih od 7. do 19. vijeka.

Mogu li znati zašto konkretno pitaš?

e puno ti hvala Slavene, htio sam odmah u naslovu temu osloviti na tebe :mrgreen: da mi odgovoriš..

Zašto me zanima? Čista radoznalost.. Do sada sam bio upoznat sa izvorima samo za Bosnu i CG, al eto da pogledam i za Makedoniju. Hvala!
 
Има.

Једна велика област на југу некадашње Србије, површине 25 000 km[SUP]2[/SUP] и од 2 милиона душа, зове се "Македонија".
Nisi me dobro razumeo, pitao sam za Makedonska imena u Srbiji,a ti mi pricas neke bajke o staroj Srbiji.
A i Makedonija je 3 milenijuma starije ime od Srbije(Raske).

Ako cemo po tvom u staroj Makedoniji je bilo 80% Balkana, i ogroman deo juzne azije.
Makedonci su sa tih delova zemlje na Balkan doveli razne blagodeti i unapredili zivot na ovim prostorima.

 
Nisi me dobro razumeo, pitao sam za Makedonska imena u Srbiji,a ti mi pricas neke bajke o staroj Srbiji.
A i Makedonija je 3 milenijuma starije ime od Srbije(Raske).

Ako cemo po tvom u staroj Makedoniji je bilo 80% Balkana, i ogroman deo juzne azije.
Makedonci su sa tih delova zemlje na Balkan doveli razne blagodeti i unapredili zivot na ovim prostorima.


Koristilo se, makedonsko ime u Srbiji i Crnoj Gori. Čitava crnogorska oblast i svi okolnji krajevi su se svi zajedno zvali "Makedonija". Srbi su vjekovima pisali da su iz te (mnogi) 'Makedonije', pa još je i Vuk S. Karadžić pisao da je sinonim za "Srbiju" "Makedonija".

U nekim novijim prevodima na zapadu, Stefan Dušan je "makedonski car".
 
Nisi me dobro razumeo, pitao sam za Makedonska imena u Srbiji

Па за Србију ти и говорим, не говорим за Шпанију. :dontunderstand:

120px-Central_balkans_1373_1395.png
120px-Serbia1913.png
120px-Serbia1918.png
120px-Dusanova_Srbija200.jpg

A i Makedonija je 3 milenijuma starije ime od Srbije(Raske).

Пусти ти та три миленијума да ти не дођу појединци да ти причају о Нину Беловом и Сербу Макеридовом од пре 5 миленијума!

Ako cemo po tvom u staroj Makedoniji je bilo 80% Balkana, i ogroman deo juzne azije.

Ако ћемо по мом, јужни део некадашње Србије се звао "Македонија". А данас се тако зову и југозападни део Бугарске и северни део Грчке.

Makedonci su sa tih delova zemlje na Balkan doveli razne blagodeti i unapredili zivot na ovim prostorima.

 
Koristilo se, makedonsko ime u Srbiji i Crnoj Gori. Čitava crnogorska oblast i svi okolnji krajevi su se svi zajedno zvali "Makedonija". Srbi su vjekovima pisali da su iz te (mnogi) 'Makedonije', pa još je i Vuk S. Karadžić pisao da je sinonim za "Srbiju" "Makedonija".

Конкретно, за ову песму из његове збирке:

СМРТ ВОЈВОДЕ КАЈИЦЕ (почетак)

Подиже се господине краљу
од прекрасне од Маћедоније
из питома места Смедерева,
од својега двора честитога,
с собом води дванаест војвода;
подиже се 'итар лов ловити.
На Ковину Дунав пребродио,
па се маши Влашке, земље равне,
док с' до'ити Вршачке планине.
...
Добар краља кобак сукобио,
сукоби га војвода сибињска, -
с собом води три стотин' Маџара
и шездесет деце Каравла'а.
Краљ му Божју помоћ називао:
"Божја помоћ, војводо сибињска!"
Војвода му боље одазива:
"Здраво, краљу од Маћедоније,
златна круно под небом на земљи,
јасна звездо на Маћедонији!"

Уз следећу одредницу у Речнику мање познатих речи и историјских и географских имена:
Маћедонија - Србија или држава Немањића.
 
Па за Србију ти и говорим, не говорим за Шпанију. :dontunderstand:





Пусти ти та три миленијума да ти не дођу појединци да ти причају о Нину Беловом и Сербу Макеридовом од пре 5 миленијума!



Ако ћемо по мом, јужни део некадашње Србије се звао "Македонија". А данас се тако зову и југозападни део Бугарске и северни део Грчке.



Оки, погрешио си подфорум. Такве ствари се објављују овде:
http://forum.krstarica.com/forumdisplay.php?f=102
Nista ovde nije naucna fantastika.
To se sve desilo,a iz tog dogadjaja se vidi ko je bio Makedonac a ko Grk, Aleksandar i Filip Makedonski su se borili protiv Grka.
A Pirinska Makedonija (sada u Bugarkoj) i Egejska Makedonija( u Grckoj) su Makedonske teritorije,koje su dodeljene pomenutim zemljama,kao rezultat Balkanskih ratova 1913, na nesrecu Makedonskog naroda, koji je u borbi protiv Turaka verovao svojjim susedima i ratovao za njih a tako su joj se oduzili, ali ima vremena istina je na Makedonskoj strani.
 
Nista ovde nije naucna fantastika.
To se sve desilo,a iz tog dogadjaja se vidi ko je bio Makedonac a ko Grk, Aleksandar i Filip Makedonski su se borili protiv Grka.
A Pirinska Makedonija (sada u Bugarkoj) i Egejska Makedonija( u Grckoj) su Makedonske teritorije,koje su dodeljene pomenutim zemljama,kao rezultat Balkanskih ratova 1913, na nesrecu Makedonskog naroda, koji je u borbi protiv Turaka verovao svojjim susedima i ratovao za njih a tako su joj se oduzili, ali ima vremena istina je na Makedonskoj strani.

Постоје и теме и одговарајући подфоруми ("Епска и научна фантастика") где можеш пропагирати своја алтернативна виђења историје. На овој теми се говори о српском имену у Македонији, а не о општој историји Македоније.
 
Nista ovde nije naucna fantastika.
To se sve desilo,a iz tog dogadjaja se vidi ko je bio Makedonac a ko Grk, Aleksandar i Filip Makedonski su se borili protiv Grka.
A Pirinska Makedonija (sada u Bugarkoj) i Egejska Makedonija( u Grckoj) su Makedonske teritorije,koje su dodeljene pomenutim zemljama,kao rezultat Balkanskih ratova 1913, na nesrecu Makedonskog naroda, koji je u borbi protiv Turaka verovao svojjim susedima i ratovao za njih a tako su joj se oduzili, ali ima vremena istina je na Makedonskoj strani.

Pitanje je koliko to "na nesreću". Da, danas Makedonci to govore - svi svoje nacionalne istorije preuveličavaju, i svi lupetaju gluposti i kada uče svoju istoriju na ovim prostorima, ali zar je druga opcija - ostanak pod Turcima - mogla još ispasti kao bolja?

Ja se npr. sjećam teze jednog srpskog istoričara da je najbolje što se moglo desiti Makedoncima u istoriji jeste srpska aneksija Vardarske Makedonije - i bugarski istoričar jedan pored njega se složio, ali podrazumijevajući "druge principe" (mislim da svi razumiju koje...?).
 
Ja se npr. sjećam teze jednog srpskog istoričara da je najbolje što se moglo desiti Makedoncima u istoriji jeste srpska aneksija Vardarske Makedonije - i bugarski istoričar jedan pored njega se složio, ali podrazumijevajući "druge principe" (mislim da svi razumiju koje...?).

Па нормално. Да Србија није учествовала у подели Македоније, данас Скопље не би ни било у Македонији, а остатак би држала Бугарска. А Македонци као нација би постојали исто као што постоје данас у Бугарској.
 
Па нормално. Да Србија није учествовала у подели Македоније, данас Скопље не би ни било у Македонији, а остатак би држала Бугарска. А Македонци као нација би постојали исто као што постоје данас у Бугарској.
Ali cinjenica je da postoji Makedonski narod i Makedonska nacija.
A to sto su Bugari sve Makedonske revolucinere sa pocetka 20 veka (Goce Delcev, Jane Sandanski,Dame Gruev...) prisvoili kao svoje, je stvarno van svakog zdravog razum, izgleda nemaju svoje patriote pa koriste Makedonske.:think:
 
Ali cinjenica je da postoji Makedonski narod i Makedonska nacija.
A to sto su Bugari sve Makedonske revolucinere sa pocetka 20 veka (Goce Delcev, Jane Sandanski,Dame Gruev...) prisvoili kao svoje, je stvarno van svakog zdravog razum, izgleda nemaju svoje patriote pa koriste Makedonske.:think:

oki, jeste, al' piše se malim slovima (i na makedonskom, ako se ne varam :mrgreen: ).

Nego, Goce Delčev je i Bugarin i Makedonac bio. Meni je glupo to što jedna strana automatski isključuje i otima drugoj pravo da ga "svojata". Pogotovo kada je eto, nedavno, i makedonska istoriografija priznala da se Goce Delčev zaista smatrao Bugarinom. Imaj i na umu da je on bio na čelu bugarsko-makedonske organizacije, a ne samo "makedonske" (pa ni samo "bugarske")!
 
A šta je "nacija"? :confused:

То ти је оно кад дође неки странац или домаћи пре 100 година у Македонију, па каже како у њој живе Срби, Грци и Бугари, а не каже да живе Срби, Македонци, Грци и Бугари, а поготово не оно што данас говоре у Бујруму, да су на тој територији живели само Македонци и Грци.
 

Back
Top