У Москви пронађени снимци суђења Дражи Михаиловићу !!!

Dragan_srbcg

Ističe se
Poruka
2.641
У Москви пронађени снимци суђења Дражи Михаиловићу

На лични Стаљинов захтев, у Београд је послат један од најбољих сниматеља документариста из СССР, Блашков, да донесе у Москву што више материјала са процеса Дражи Михаиловићу, јер је Стаљин одлуке често доносио на основу филмова а не стварности - објашњава Божидар Зечевић за „Новости“. - Реч је о врло квалитетним снимцима чији је мали део приказан у совјетском журналу, док је већи сачуван у архиви, а ја сам успео да дођем до тог материјала и да га идентификујем.

Ексклузивни, никада до сада виђени снимци суђења Дражи Михаиловићу, први пут ће бити емитовани у играно-документарној серији Божидара Зечевића, коју припрема у сарадњи са холивудским продуцентом Рашом Драшковићем. Окосницу серије „Суђење столећа - процес Дражи Михаиловићу“ чине кадрови из суднице, недавно „ископани“ из московских архива.
Први пут ће снимци суђења бити „озвучени“. Пре више од шест деценија, Радио Београд је емитовао делове, а комплетан звучни запис никада није пуштен у етар. Веома компликован процес спајања сачуваних слика са звуком, довршен је уз помоћ наставника школе за глувонему децу.

За овај пројекат Зечевић је окупио двадесетак историчара, уз исто толико сведочења још увек живих учесника догађаја, чији ће искази бацити сасвим ново светло на причу о суђењу Михаиловићу.
- Нисам ни адвокат, ни историчар, већ правим судску драму у којој једину и главну улогу играју неспорне чињенице - говори Зечевић, који је за материјалом за ову причу трагао широм света. - САД, Русија и Енглеска показале су се као главна изворишта. Готово „детективски“ дошао сам и до првих снимака Драже насталих током Другог светског рата. У Стенфорду и Вашингтону нашао сам многе писане документе, а Хуверов институт показао се као права ризница материјала везаних за овај случај.
Богатство атрактивних материјала крила је и лична архива америчког пуковника Мекдауела, човека живописног карактера који је, као један од најбољих обавештајних официра ОСС - претече данашње ЦИА, током четири ратне године помно пратио дешавања у Југославији.
- Када се, 1944. године, савезници потпуно окрећу Титу, Мекдауел је дошао код Драже у жељи да му помогне и промени слику савезника према покрету отпора у Србији. Извесни Штеркер изложио је Мекдауелу идеју да се, без знања главне команде у Берлину, Немци предају савезницима, а не Русима. Били су спремни да предају комплетно наоружање, опрему, муницију, на шта је Мекдауел пристао - под условом да се официјелно предају армији САД, али у присуству генерала Драже Михаиловића, као команданта савезничке војске на овом тлу. Черчил је, међутим, инсистирао да се Немци предају и војсци СССР - и рат је настављен још девет месеци. Мекдауел је повучен, а Черчил је тражио да му се суди због прекорачења овлашћења.

Божидар Зечевић је документе о понуди која је могла да преокрене ток Другог светског рата открио тек недавно, а у причи о процесу Михаиловићу, они побијају главну од 47 тачака оптужнице, која се односила на Дражину сарадњу са Немцима.
До малог дела ових података дошао је др Драгић Јоксимовић, Дражин бранилац. Ничим компромитовани првак Демократске странке, сарадник Љубе Давидовића , посланик у послератној скупштини („трећем АВНОЈ-у“) на листи Милана Грола, најпре је одбијао улогу Михаиловићевог адвоката, свестан да је овај унапред осуђен, али је пристао под претњом одузимања дозволе.
- Синовац Драгића Јоксимовића, Војин Јоксимовић, такође живописна личност, доктор атомске физике, истакнути атомски инжењер у Винчи, бивши председник Конгреса српског јединства у САД, потврдио је сазнања да је Драгић убијен у затвору; умро је од последица напада ангине пекторис који је изазван мучењем - каже Зечевић - Пронашао сам и човека којем је Драгић преминуо на рукама, и сазнао да Јоксимовић две године није могао да изађе ни из затворског гроба у Митровици: Тито је забранио његовој супрузи да му премести земне остатке док не истекну још две године до одслужења казне, а и тада је морала да га покопа у највећој тајности! Сведоци су потврдили да је Драгић био свестан како ће завршити, али је упркос томе дао одбрану која је ушла у анале као једна од класичних одбрана слободе.

Контрасуђење 500 пилота

Серија ће нам открити и мноштво сензационалних чињеница везаних за паралелни процес који је у САД организовало пет стотина америчких пилота које је Дража спасао током рата.
- Контрасуђење које су у марту 1946. у Њујорку одржали амерички пилоти, јер им није било допуштено да као сведоци присуствују суђењу Дражи у Београду, изазвало је огромну пажњу америчке јавности - објашњава Зечевић. - Септембра 1944. дошао је у Прањане професионални амерички сниматељ и за један дан снимио једине ратне материјале о Михаиловићу.

LINK
 
Jadan, ubilo se....
Moj stari je bio iz užičkog kraja i da je živ imao bi što-šta da ispriča o nevinosti Draže.
Ukratko, de, ne lupajte.
А твој стари треба неком да буде референтна врдност за познавање Драже Михајловића? :lol:

Е свашта...
 
Treba tuziti Kralja sto je pobegao i ostavio Srbiju,a za Drazu se bas nesto i ne nerviram jer je moj Deda bio u Partizanima i ranjen na Sremskom Frontu.
Па какве везе има твој деда и Сремски фронт са секирацијом око Драже?:lol:

Мислим, чији прадеда, деда, отац (или чак и лично) није био бар на једном ратишту?
 
Па какве везе има твој деда и Сремски фронт са секирацијом око Драже?:lol:

Мислим, чији прадеда, деда, отац (или чак и лично) није био бар на једном ратишту?

Ima veze,moj Deda se borio za Oslobadjanje zemlje,neznam za sta se borio Draza Mihajlović.
Koju vrednost ima taj covek,posle 64 god. je neki heroj koji je bio zlocinac i koji je klao po Sumadiji.Sada treba da ga velicam i zalim sto su mu nasli kosti.:worth::worth:
 
Ima veze,moj Deda se borio za Oslobadjanje zemlje,neznam za sta se borio Draza Mihajlović.
Koju vrednost ima taj covek,posle 64 god. je neki heroj koji je bio zlocinac i koji je klao po Sumadiji.Sada treba da ga velicam i zalim sto su mu nasli kosti.:worth::worth:
Еботе Славка где си ти учила историју? :eek:

Јеси ли ти свесна да је Сремски фронт била акција у којој само буда.ла није сконтала да ће Срби изгинути?
А на тај фронт, твог деду су послали ти партизнаски командири.:confused:

Знаш ли ти колико је младића погинуло на том бесмисленом стратишту званом Сремски фронт?
Дража је био неко ко се борио за Србију, а Тито је био неко убачен са стране ко је имао налог да поведе грађански рат- први су партизани ударили на четнике!

Дража није клао. Ти си побркала нешто.
 
Jedna od najčešći primedbi posleratnih istoričara prema četničkom pokretu bila je da su izbegavali borbu sa Nemcima. S druge strane, način borbe koji su sprovodili partizani doveo je do strahovite odmazde prema narodu. U knjizi -Kako je uhvaćen general Draža- Borivoje Marjanović navodi nesrećnu epizodu u kojoj je Mihailo Mika Đorđević sa grupom komunističkih istomišljenika na putu Kragujevac - Gornji Milanovac sačekao kamion sa nemačkim oficirima i podoficirima i zasuo ih strahovitom vatrom. Međutim, to im nije bilo dovoljno, već su ubijenim Nemcima isekli polne organe i stavili im u usta, a zatim pobegli u šumu.
Upravo ovaj događaj bio je povod za stravičnu odmazdu nad nedužnim đacima i drugim građanima u Kragujevcu, poznatoj pod imenom Krvava bajka. Mika Đorđević je, inače, bio vrhovni sudija na procesu u Beogradu kada je Draža Mihailović osuđen na smrt.

Komunisti su bili najveci krvnici srpskog naroda. Iako su znali da ce za njihovo senlucenje (nisu zeleli da pocnu da se bore protiv nacista dok su Hitler i Staljin imali pakt, odnosno do 22.06.1941.dana kada je Hitler napao SSSR) stradati sto nevinih civila za jednog nemca njima to nije smetalo.
Tudja krv im je uvek bila jeftina! Stoka zlikovacka.
Nije ni cudo sto ih je narod jos 1941. najurio iz Srbije u koju nisu mogli ni da privire sve dok Rusi nisu dosli na granicu 1944. godine!
 
Stvarno si intelegentan.:think:

Jel mozda netacno???
Slali su golobrade mladice sa par sati obuke pred utvrdjene, prekaljene nemacke trupe...to se zove klanica!


A Jesenovac je nastavio da nesmetano radi do samog kraja rata iako su komunjare bile udaljene samo desetak kilometara od logora vise od godinu dana. Naravno, nikakve borbe sa ustasama se u blizini nisu ni vodile.
 
Еботе Славка где си ти учила историју? :eek:

Јеси ли ти свесна да је Сремски фронт била акција у којој само буда.ла није сконтала да ће Срби изгинути?
А на тај фронт, твог деду су послали ти партизнаски командири.:confused:

Знаш ли ти колико је младића погинуло на том бесмисленом стратишту званом Сремски фронт?
Дража је био неко ко се борио за Србију, а Тито је био неко убачен са стране ко је имао налог да поведе грађански рат- први су партизани ударили на четнике!

Дража није клао. Ти си побркала нешто.

Stvarno,nisam znala da Draza nije klao.Znaci, moj Deda je lazov :thumbdown::thumbdown:i nije video sta su Cetnici radili po Sumadiji.Ukratko,za jedno 20god. isto ce se pricati i da su ovi jadnici koji su izginuli braneci Srbiju od NATO pakta isto bili KOMUNJARE,TOPOVSKO MESO,IZDAJICE.....ZATO NAM JE I TAKVA ISTORIJA.
 
Stvarno,nisam znala da Draza nije klao.Znaci, moj Deda je lazov :thumbdown::thumbdown:i nije video sta su Cetnici radili po Sumadiji.Ukratko,za jedno 20god. isto ce se pricati i da su ovi jadnici koji su izginuli braneci Srbiju od NATO pakta isto bili KOMUNJARE,TOPOVSKO MESO,IZDAJICE.....ZATO NAM JE I TAKVA ISTORIJA.
kako stvari stoje...
 

Back
Top