Galbraith Montgomeryju: Ne nagrađujte genocid

Pa naravno da se genocid nece nagraditi.RS jeste nastala na genocidu, to tvrdi ceo civilizovan svet, to je realnost koja se ni meni ne svidja.
Republika Srpska mora da se pozabavi ljudskim pravima, da izgradi MULTIETNIČKO ekonomski jako društvo zasnovano na vladavini prava. Samo tako RS može da skine makar malo ljage.

ma koja iskljucivost !!!
pa koja je to drzavica bivse SFRJ nastala u okviru vladavine prava ?????
koja nije nastala na zlocinu ????
pa koje su to konstatacije da je samo srpski narod u ovoj balkanskoj kaljuzi zlocinacki,pa daj vise dokazite kako su to ostali narodi na prostoru bivse SFRJ teskim pacivizmom i bez zlocina dosli do svoje drzave ????
 
ma koja iskljucivost !!!
pa koja je to drzavica bivse SFRJ nastala u okviru vladavine prava ?????
koja nije nastala na zlocinu ????
pa koje su to konstatacije da je samo srpski narod u ovoj balkanskoj kaljuzi zlocinacki,pa daj vise dokazite kako su to ostali narodi na prostoru bivse SFRJ teskim pacivizmom i bez zlocina dosli do svoje drzave ????

Izvini molim te, ni jedna od država bivše Jugoslavije nije počinila genocid u ovom ratu.
Počinila ga je samo Vojska Republike Srpske.
Dodao bih samo i to da je SRJ/Srbija pokušala da očisti Albance sa Kosova, ali srećom etničko čišćenje je sprečeno.

Zašto je u ratu u Hrvatskoj najviše Hrvata civila poginulo?
A o Bosni da i ne govorim. U Bosni su Srbi najmanje stradali. Na Kosovu isto.

Izjava Milana Babića pročitana u sudnici MKSJ 27. januara 2004. godine

Izlazim pred ovaj Tribunal sa dubokim osećajem sramote i kajanja. Dozvolio sam sebi da učestvujem u progonu najgore vrste protiv ljudi samo zato što su oni bili Hrvati, a ne Srbi. Nevini ljudi su bili proganjani, nevini ljudi su nasilno isterani iz svojih kuća i nevini ljudi su ubijani.

Čak i nakon šta sam saznao šta se dogodilo ćutao sam o tome. Još gore, nastavio sam sa službom i kroz moje vlastite aktivnosti postajao lično odgovoran za nehumane postupke koji su pogodili nevine ljude. Žaljenje koje osjećam zbog toga je bol sa kojom moram živeti ostatak života.

Ovi zločini i moje učešće u njima nikada ne mogu biti opravdani. Ostajem bez reči kada treba da izrazim dubinu moga kajanja za ono što sam učinio i za uticaj moga greha na druge. Mogu samo da se nadam da iznoseći istinu, priznanjem krivice i izražavanjem mog kajanja mogu poslužiti kao primer onima koji još pogrešno veruju da takva nečovečna postupanja mogu ikada biti opravdana.

Samo istina može dati šansu srpskom narodu da se rastereti kolektivne sramote. Samo priznanjem krivice ja mogu preuzeti odgovornost za sve pogrešno što sam uradio. Ja se nadam da svojim kajanjem mogu bar malo olakšati patnju onima koji su patili.

Shvatio sam da nam neprijateljstva i podeljenost nikada ne mogu poslužiti da bolje živimo. Shvatio sam da naša pripadnost istoj ljudskoj vrsti je značajnija od bilo koje razlike između nas. Shvatio sam da samo kroz naše međusobno razumevanje i pomirenje možemo imati šansu da živimo kao ljudi u miru i tako obezbedimo bolju budućnost na našu decu i generacije koje dolaze.

Molio sam Boga da mi pomogne da se pokajem i zahvaljujem Bogu na šansi koju mi je pružio da izrazim svoje kajanje.

Molim moju braću Hrvate da oproste svojoj braći Srbima. Preklinjem moj srpski narod da ostavi prošlost iza sebe i okrene se budućnosti gde će dobro, saosećanje i pravda na neki način olakšati rezultate zla u kome sam i sam učestvovao.

Dokazano je presudama, a te presude su priznale i RS i Srbija, da je Vlada RS imala plan o uklanjanju Bošnjaka i Hrvata sa teritorije RS, a da su VJ i MUPS izveli akciju etničkog čišćenja Albanaca sa Kosova.
 
Poslednja izmena:
Izvini molim te, ni jedna od država bivše Jugoslavije nije počinila genocid u ovom ratu.
Počinila ga je samo Vojska Republike Srpske.
Dodao bih samo i to da je SRJ/Srbija pokušala da očisti Albance sa Kosova, ali srećom etničko čišćenje je sprečeno.

Zašto je u ratu u Hrvatskoj najviše Hrvata civila poginulo?
A o Bosni da i ne govorim. U Bosni su Srbi najmanje stradali. Na Kosovu isto.



Dokazano je presudama, a te presude su priznale i RS i Srbija, da je Vlada RS imala plan o uklanjanju Bošnjaka i Hrvata sa teritorije RS, a da su VJ i MUPS izveli akciju etničkog čišćenja Albanaca sa Kosova.



idi u p.m. govnaru, izgleda da si dobro placan da siris lazi,....
 
Pa naravno da se genocid nece nagraditi.RS jeste nastala na genocidu, to tvrdi ceo civilizovan svet, to je realnost koja se ni meni ne svidja.
Republika Srpska mora da se pozabavi ljudskim pravima, da izgradi MULTIETNIČKO ekonomski jako društvo zasnovano na vladavini prava. Samo tako RS može da skine makar malo ljage.


Ove tvoje teze imaju bezbroj rupa bas u tome sto si ti naveo kao argumente ali evo ti samo dve.

Drzavom je nagradjena SAD kada je otela teritoriju Americkih indijanaca i izvrsila najtezi poznati genocid posle spanskog pokrstavanja Juzne Amerike "krstom i macem" i papin blagoslov.
Na teritoriji RS nije bilo nikada nikakvog genocida osim turskih hordi nad Srbima i njihove nasilne mislimanizacije
Koga ti podrazumevas pod "civilizovan svet" ?
Ako su to oni sto bacaju atomske bombe ili koriste granate sa osiromasenim uranijumom onda bi trebalo da znas da nisu odmakli ni za jedan mali milimetar od bilo kog Novo Zelandskog, amazonskog ili africkog plemena. Cak sta vise celu civilizaciju vracaju milenijumima u nazad.

A taj cuveni izgovor "krsenja ljudskih prava" je potpuno besmislen iz njihovih usta ili pera, da bilo kom i ole slobodnijem ljudskom bicu koje razmislja svojom glavom daje pravi dokaz sa kojom drskoscu i banditizmom nastupa SAD i njihovi evropski zamorcici.

RS nema sta da skida pa ni to kako ti navodis "makar malo ljage" jer genocid je vrsen jos od XIV-XV veka ali nad srpskim narodom. Proces oslobadjanja Srba je nezaustavljiv ma koliko dusebriznici tvoga kova pokusavali da nametnu nesto sto nema nikakve veze sa bilo kakvom realnoscu vec samo sa bednim pokusajima americkih i papskih nametanjem nekakvih novih okova.

Posto si se svesno stavio u njihovu sluzbu i sada bi ti da budes njihov neposredni izvrsilac stavljanja Srba u njihove nove okove, za svaku izgovorenu rec trebalo bi bar 2 puta da razmislis, jer ta motka sa kojom ti mases ima dva kraja.
 
Poslednja izmena:
Izvini molim te, ni jedna od država bivše Jugoslavije nije počinila genocid u ovom ratu.
Počinila ga je samo Vojska Republike Srpske.
Dodao bih samo i to da je SRJ/Srbija pokušala da očisti Albance sa Kosova, ali srećom etničko čišćenje je sprečeno.

Zašto je u ratu u Hrvatskoj najviše Hrvata civila poginulo?
A o Bosni da i ne govorim. U Bosni su Srbi najmanje stradali. Na Kosovu isto.



Dokazano je presudama, a te presude su priznale i RS i Srbija, da je Vlada RS imala plan o uklanjanju Bošnjaka i Hrvata sa teritorije RS, a da su VJ i MUPS izveli akciju etničkog čišćenja Albanaca sa Kosova.

Odmah laž, ostalo ne treba ni komentarisati.
U Bosni su najmanje stradali Hrvati.
 
Izvini molim te, ni jedna od država bivše Jugoslavije nije počinila genocid u ovom ratu.
Počinila ga je samo Vojska Republike Srpske.
Dodao bih samo i to da je SRJ/Srbija pokušala da očisti Albance sa Kosova, ali srećom etničko čišćenje je sprečeno.

Zašto je u ratu u Hrvatskoj najviše Hrvata civila poginulo?
A o Bosni da i ne govorim. U Bosni su Srbi najmanje stradali. Na Kosovu isto.



Dokazano je presudama, a te presude su priznale i RS i Srbija, da je Vlada RS imala plan o uklanjanju Bošnjaka i Hrvata sa teritorije RS, a da su VJ i MUPS izveli akciju etničkog čišćenja Albanaca sa Kosova.

Iste lazi i gluposti koje ponavljas i sa pedeset drugih svojih nickova.
Ti stvarno duboko mrzis Srbe i verujes da ne smeju imati mira ni na jednom kutku planete do potpunog istrebljenja? Ne moras odgovoriti...
 
Pa naravno da se genocid nece nagraditi.RS jeste nastala na genocidu, to tvrdi ceo civilizovan svet, to je realnost koja se ni meni ne svidja.
Republika Srpska mora da se pozabavi ljudskim pravima, da izgradi MULTIETNIČKO ekonomski jako društvo zasnovano na vladavini prava. Samo tako RS može da skine makar malo ljage.

A Hrvatska nije nastala na genocidu :D
 
I Galbraith kaže da bi nezavisnost dovela do veće stabilnosti što je i najvažnije i što će da odluči američku politiku po pitanju nezavisnosti Srpske.Važno je spriječiti stvaranje hrvatskog entiteta a nezavisnost može i da sačeka.

Ono što mnogi zaboravljaju, jeste da je to isti onaj Galbraith koji se protivi(o) nezavisnosti Kosova.

Zato njegov stav o Republici Srpskoj ne treba ni da čudi. Da su sada pregovori pod Martijem Ahtisarijem, on bi savjetovao da treba dati još vremena pregovorima i ne žuriti u proglašenje nezavisnosti Kosova. :rtfm:
 
Pa naravno da se genocid nece nagraditi.RS jeste nastala na genocidu, to tvrdi ceo civilizovan svet, to je realnost koja se ni meni ne svidja.
Republika Srpska mora da se pozabavi ljudskim pravima, da izgradi MULTIETNIČKO ekonomski jako društvo zasnovano na vladavini prava. Samo tako RS može da skine makar malo ljage.

a na cemu je nastala ta tvoj amerika ? ko je ziveo pre dolaska amerikanaca tamo i cija je to bila zemlja?

drugo u bosni , ko je ziveo na toj zemlji pre dolaska muslimana na balkan?

sve je to bila rpska i hrvatska zemlja a bosnjaka i muslimana pre dolaska turaka na balkan nije tu bilo
 
Pa nije vecina.

A za gashisticku USA to je opste poznato kao i za NDH.

Da. Kao i za Srbiju.

Inače, što je najinteresantnije, jedina balkanska država koja nije nastala na genocidu - ili je barem nastala na "najmanjem" (a dobro, to je zato što se kao država nije mogla uopšte još dugo vremena oformiti, ima "dobar izgovor") jeste Albanija. :lol:
 
Ove tvoje teze imaju bezbroj rupa bas u tome sto si ti naveo kao argumente ali evo ti samo dve.
Nemaju ni jednu rupu.

Genocidom je nagradjena Amerika kada je otela teritoriju Americkih indijanaca.
To nije tačno. Amerika nije imala državni plan da protera ili poubija indijance.
Amerika se borila protiv indijanskih ratnika a ne protiv civila.

Na teritoriji RS nije bilo nikada nikakvog genocida osim turskih hordi nad Srbima i njihove nasilne mislimanizacije

Na teritoriji RS jeste bilo genocida, što je dokazano.
Pročitaj presudu Krajišnika i Plavšićke, pogledaj malo plavšićkine govore, o etničkom čišćenju kao legalnom načinu da se postigne cilj.
Elem, Turci nisu tema, oni se nalaze na drugom kraju Balkana.
Koga ti podrazumevas pod "civilizovan svet" ?

Pa sigurno ne one koji su slali 3000000 ljudi u Sibir i poubijali ih u čistkama / čitaj Staljin/Rusija
ili oni koji su povešali preko 90000000 ljudi - čitaj Mao/Kina

Već slobodni liberalni antifašistički zapadni svet.

Ako su to oni sto bacaju atomske bombe ili koriste granate sa osiromasenim uranijumom

Kakve to veze za atomske bombe? To što su Ameri bacali nuklearne bombe ne znači da Republika Srpska nije nastala na genocidu.
Što se tiče tih atomskih bombi, Japan je poubijao miliona Kineza u WW2, imali su teritorijalne pretenzije čak i prema Americi. Ne opravdavam Hirošimu i Nagasaki, ali je daleko manje ljudi poginulo od tih bombi, neko što je Japan pobio Kineza.

A bombe sa osiromašenim uranijumom su korištene na teritoriji južne Srbije i Kosova, one služe za uništavanje vojnih oklopnih vozila. Da Srbija ima nešto tako, i ona bi to upotrebila. Municija sa osiromašenim uranijumom je najbolja za uništavanje tenkova. To svaka vojska želi da ima.

Inače, kad smo već kod atomskih bombi, znaš da je Radovan Karadžić želeo da kupi jednu od Rusa za Republiku Srpsku?
A taj cuveni izgovor "krsenja ljudskih prava" je potpuno besmislen iz njihovih usta ili pera
Aha. Znači po tvojoj pilećoj logici, treba tolerisati kršenje ljudskih prava Albanaca i Bošnjaka, ili Srba na Kosovu u današnjem slučaju?

, da bilo kom i ole slobodnijem ljudskom bicu koje razmislja svojom glavom daje pravi dokaz sa kojom drskoscu i banditizmom nastupa SAD i njihovi evropski zamorcici.
Ovo je čist debilizam. Opet lupaš gluposti bez argumenata :hahaha:, svetska zavera, ovo - ono, Amerikanci protiv nas, bla bla bla :hahaha:...




jer genocid je vrsen jos od XIV-XV veka ali nad srpskim narodom.
Moguće, ali to nije tema. Eventualni turski genocid nad Srbima nije razlog i opravdanje da Vojska Republike Srpske počini genocid nad Bošnjacima.
Proces oslobadjanja Srba
Vi ste 20 godina "oslobađali Srbe". Oslobađali ste tako što ste izgubili Krajinu, zločinačkom politikom ukaljali ideju o srpskoj Bosni i srpskom Kosovu.
Doprineli ste bombardovanju i glavni ste krivci za nezavisno Kosovo.
Nemojte molim vas više da oslobađate Srbe, platili su nenadoknadivu cenu.


:hahaha: Sad opet u nedostatku argumenata prelaziš u lično prepucavanje?
Opet ona šugava izlizana jadna priča o stranim plaćenicima, ugroženim Srbima (golorukim), koji tako goloruki snajperima i granatama brane vekovna ognjišta, uništavajući Sarajevo, Tuzlu, Mostar, Dubrovnik i Vukovar?
Nemoj da laprdaš, života ti :hahaha:.

RS nema sta da skida pa ni to kako ti navodis "makar malo ljage"

Eremita, kažeš da normalnom svetu ne izgledamo na varvare?
Koga ti fliraš licemerni "hrišćanine"?!

srebrenica.jpg

srebrenica002.jpg

_41873596_srebrenica_300_afp.jpg

genocid_srebrenica_sehidi.jpg

Bosna-logor%20Trnopolje%2092.jpg


Etnicka mapa BiH pre genocida nad Bosnjacima:
bosna_etnicka%20mapa.jpg


Etnicka mapa posle genocida nad bosanskim Bošnjacima:
mapa_Bosna_etnicka.gif


 
Poslednja izmena:
Izvini molim te, ni jedna od država bivše Jugoslavije nije počinila genocid u ovom ratu.
Počinila ga je samo Vojska Republike Srpske.
Dodao bih samo i to da je SRJ/Srbija pokušala da očisti Albance sa Kosova, ali srećom etničko čišćenje je sprečeno.

Zašto je u ratu u Hrvatskoj najviše Hrvata civila poginulo?
A o Bosni da i ne govorim. U Bosni su Srbi najmanje stradali. Na Kosovu isto.



Dokazano je presudama, a te presude su priznale i RS i Srbija, da je Vlada RS imala plan o uklanjanju Bošnjaka i Hrvata sa teritorije RS, a da su VJ i MUPS izveli akciju etničkog čišćenja Albanaca sa Kosova.
pa da zato je hag i instruisan da abolira sve ostale.pa bog te mazo sta je sa ostalim stratistima,pa taj sud oslobodi nasera orica,pa sta on uradi u bratuncu i srebrenici,a haradinaj ??? i posle svega ti kao parametar uzimas presude suda u hagu ???
sta je sa olujom,bljeskom ....
svakim danom hag dokazuje da je tu samo da opere necistu savest dirigentima orkestra,a srbi su se namestili ko mlada prve bracne noci-prvo ne da onda trazi stalno...!!!
 
Da. Kao i za Srbiju.

Inače, što je najinteresantnije, jedina balkanska država koja nije nastala na genocidu - ili je barem nastala na "najmanjem" (a dobro, to je zato što se kao država nije mogla uopšte još dugo vremena oformiti, ima "dobar izgovor") jeste Albanija. :lol:

ma otkud to.??
pa kad je albanija nastala ??
pa covece to je kancer na balkanu !!! to sto se nije zvala ni postojala kao albanija je druga stvar,ali narod koji cini sadasnju albaniju i kosovo ??????
 
Nemaju ni jednu rupu.


To nije tačno. Amerika nije imala državni plan da protera ili poubija indijance.
Amerika se borila protiv indijanskih ratnika a ne protiv civila.


Već slobodni liberalni antifašistički zapadni svet.

Kako smo mi pocastvovani,cak smo na forumu dobili placenu ekspozituru Kandic-Biserko!:thumbdown:

Rupa je u tvojoj glavi,i to sto radis,radis za sicu,veruj mi!

A o ovom boldovanom je izlisno i pisati ista,sreca da Ameri nisu imali,fond za humanitarno pravo:dash::dash::dash::dash::dash:
 

http://www.genocid.org/genocid1992-1995

I šta kažeš ti i tvoj sajt ni manje ni više nego 10 genocida,pa tolike genocide ne bi ni Kinezi preživjeli. Ali najjači su 8 i 9 genocid. Tako da ovu svoju talibansko-mundžos-retardinjo propagandu možeš da poneseš sa sobom na islambosna.ba sve udarajući se nogom u dupe.

Naravno u tom istom periodu muslimani su se bavili povrtlarstvom i uzgajanjem cvijeća. Na vlasti je bio veliki vezir cvjećara koji je prikupljao danak u cvijeću, a praktikovalo se i pravo prve cvijećne noći, uz naravno nezaobilano praktikovanje religije djece cvijeća

PRVI GENOCID
nad muslimanima događa se 584 godine poslje prvog križarskog rata i trajao je od 1683. do 1699. godine. To je prvi genocid i prva prava, velika i kolektivna tragedija muslimana koja se događa tokom i poslije velikog ili bečkog rata između Turskog carstva i Austrije. Pošto su Turci u tom ratu izgubili sve posjede i vlast u Mađarskoj, Slavoniji, Lici, Krbavi, Dalmaciji i Boki Kotorskoj, svi muslimani koji se iz ovih zemalja i krajeva nisu uspjeli pravovremeno povući u Bosnu i druge krajeve južno od Save i Dunava bili su, vrlo brzo, kao i muslimani Španije prije dva stoljeća, pobijeni, protjerani, asimilirani i prevedeni u katoličanstvo. Spiritus movens i osnovni agens svih ovih akcija bila je Crkva. Ona se pri tome vodila crkvenim dogmama extra ecclesiam nulla sallus - izvan Crkve nema spasenja i spasenje je samo unutar nje, i extra ecclesiam nullus propheta- izvan Crkve nema poslanika, istine, dobrote, pravde i pravog odnosa sa Bogom. To je crkveno-religijsko opravdanje križarskih ratova, Inkvizicije i genocida nad svim nekršćanima. Muslimane i sve njihove sakralne objekte, za samo šesnaest godina kršćanske vasti (1683. - 1699.) nije mogla sačuvati i spasiti činjenica da su oni prije toga što šezdeset godina, od 1526. do 1683. godine, dok su vladali istim zemljama i krajevima, kršćanima garantirali i omogućavali sva ljudska, vjerska, kulturna i imovinska prava. Umjesto bilo kakve zahvalnosti i tolerancije prema muslimanima, kršćani tih zemalja, u ime religije i ljubavi, dokraja i bez rezerve primjenjuju staro pagansko-faraonsko načelo cuius regio eius religio - čija država njegova je u njoj i religija, kao da su oni stvoritelji zemlje, a ne Bog.

DRUGI GENOCID
nad muslimanima događa se na prijelazu iz 17. u 18. stoljeće, tačnije 1711. godine uoči Badnje večeri. Te noći je izvršena takozvana "israga poturica", kada je približno 1000 muslimana, koliko ih je, prema mjerodavnim dokazima, tada živjelo na području "Stare Crne Gore" koja se sastojala od svega četri nahije sa sjedištem u Cetinju, bilo pobijeno ili izbjeglo u Nikšić i selo Tudemile kod Bara. Strateg, idejni promotor i agens drugog genocida nad muslimanima, sada na tlu Crne Gore, bila je opet Crkva, ali ne katolička već pravoslavna. Za ovu tvrdnju postoje dva nepobitna svedočanstva: prvo, "istraga peturica", ustvari genocid nad muslimanima se događa uoči Badnje večeri, dakle najvećeg i najsvetijeg hrišćanskog praznika, i drugo, taj događaj, "istraga peturica" je opjevao vladika - najveći crkveni dostojanstvenik i pjesnik Petar II Petrović Njegoš u Gorskom vijencu. On je time pružio ideologiziranu epsku podlogu i paradigmu za sve kasnije genocide nad muslimanima Srbije, Sandžaka, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.

TREĆI GENOCID
nad muslimanima, koji će poznati srpski historičar i diplomata Stojan Novaković označiti kao "generalno trebljenje Turaka - muslimana iz naroda" događa se na tlu Srbije između 1804. i 1820. godine kao posljedica Prvog i Drugog srpskog ustanka. Naime, od samog početka 19. stoljeća Srbija i Crna Gora su ekstreminacijom, progonom i ubistvima muslimana, željele stvoriti svoje nacionalne države i stalno ih, na njihovu štetu, proširivati. Tako su genocid i devestacija u odnosu na muslimane konstantne i strateški cilj u politici Srbije i Crne Gore tokom cijelog 19. i 20. stoljeća. Pored Pravoslavne crkve koja od drugog genocida igra ključnu ulogu, u trećem genocidu nad muslimanima njoj se pridruzuju historičari i političari, naravno uz pjesnike poput Njegoša.

ČETVRTI GENOCID
nad muslimanima događa se u periodu između 1830. i 1867. godine, kao posljedica Hati-š-Šerifa iz 1830. i njegova aneksa iz 1833. godine, kojima je Srbija stekla status vazalne autonomne kneževine unutar Osmanskog carstva, ali i mogućnost da protjera muslimane iz Užica, Šapca, Sokola i Beograda, što je i učinjeno od 1862. do 1867. godine. Sve prognane muslimane Porta naseljavaju u Bosnu i za njih se podižu dva nova naselja - Gornju i Donju Aziziju, odnosno Bosanski Šamac i Orašje.


PETI GENOCID
nad muslimanima, uglavnom Albancima i Turcima, događa se na tlu Srbije i Crne Gore između 1876. i 1878. godine. Poslije ustanka u Hercegovini, potaknutih i vođenih uz pomoć Srbije i Crne Gore, dolazi do Berlinskog kongresa (1878. godine) na osnovu čijih odluka, dotadašnje autonomne kneževine Srbija i Crna Gora stiču potpunu državnu neovisnost, ali i uveliko proširuju svoje teritorije. Tako se Srbija teritorijalno proširila niškim, pirotskim, topličkim i vranjskim okruzima, a Crna Gora u Hercegovini. Iz svi tih okruga i regija muslimani su odmah potpuno istrijebljeni, uprkost činjenici da se Srbija, shodno odlukama Berlinskog kongresa, obavezala da će poštivati slobodu vjeroispovijesti muslimana. Mada su predjeli današnje južne Srbije tim činom potpuno opustjeli i ostali bez stanovništva, što je dovelo u pitanje poljoprivredu zemlje i nanijelo joj veliku štetu, ipak je mržnja prema muslimanima bila veće i jaća od svake koristi i interesa. U razdoblju od 1862. do 1878. godine, za svega šesnaest godina, nestalo je nekoliko stotina džamija, mnoge sahat-kule, musafirhane, imareti, karavan-saraji, hanovi, bezistani, sebilji i kutubhane, u Beogradu, Šapcu, Užicu, Sokolu, Nišu, Pirotu i Vranju, kao što se, prije nepuna dva stoljeća, desilo na tlu Ugarske, Like, Korduna, Udbine, Dalmacije i Boke. Dakle, dva genocida, od dva različita dušmanina, sa potpuno istim posljedicama događaju se u različitom vremenskom periodu za svega šesnaest godina.

ŠESTI GENOCID
nad muslimanima poljedica je austro-ugarske okupacije Bosne i Hercegovine. Mada je Austro-Ugarska posljednja pravna država koja je vladala Bosnom unazad posljednjih 115 godina i koja je garantirala svim građanima osnovna vjersko-duhovna, fizičko-biološka i materijalno-imovinska prava, muslimani su se u početku svim raspoloživim sredstvima suprostavljali Austro-Ugarskoj okupaciji. Oni su se, odmah poslije, ali u toku okupacije, počeli iseljavati u Tursku, Sandžak, Kosovo i Makedoniju, gde je tada još uvijk bila Turska vlast. Tako dolazi do populacije i radikalnog smanjenja muslimaske populacije u ukupnom stanovnistvu Bosne i Hercegovine. Prema popisu iz 1879. godine, muslimani su cinili skoro 39% populacije Bosne i Hercegovine, dok je njihov udio u bh. stanovnistu 1910. godine opao na svega 32%.

SEDMI GENOCID
nad muslimanima Sandžaka i Crne Gore, kao i pokušaj nasilnog pokrštavanja muslimana u Plavu i Gusinju, je direktna posljedica Prvog i Drugog balkanskog rata. To je bio sedmi genocid nad muslimanima Balkana, a prvi nad muslimanima Sandžaka, zato što nije postojala vlast koja bi ih zaštitila.

OSMI GENOCID
nad muslimanima traje od osnutka Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca 1918. godine do propasti Kraljevine Jugoslavije 1941. godine. Mada životi muslimana u prvoj Jugoslaviji [/B]nisu imali nikakvu vrijednost, ipak su bili složeni posebno muslimanima Sandžaka i istočne Hercegovine. Tako je u selu Šahovići, u Bjelopoljskom srezu u Sandžaku, 7. Novembra 1924. godine oko 600 muslimana ubijeno bez ikakvog povoda, krivnje i razloga. U Hercegovini je od kraljevih komita tokom devedesetih godina po narudžbi, planu i sistemu, bilo preko tri hiljade vansudskih i neotkrivenih, a dobro poznatih ubistava, naravno počinjenih nad muslimanima. Ta ubistva i zastrašivanja uticali su na izmjenu etničke slike istočne Hercegovine na štetu muslimana, a u korist Srba i Crnogoraca.

DEVETI GENOCID
nad muslimanima traje od 1941. do 1945. godine. Prema dosadašnjim istraživanjima Kocovića, Zerjavića, Dedijera i Miletića, sve nemuslimana, Drugi svjetski rat je odnio 103.000 muslimanskih života ili 8,1% ukupne tadašnje muslimanske populacije. Najviše je muslimana u tom ratu nastradalo od četničkog, komšijskog, noža što ih je stigao na kućnom pragu, u avliji i na njivi. U prvih devet genocida muslimani se nikako nisu oružjem suprostavili svojim koljačima i zlikovcima. Naprotiv, od 1683. do 1992. godine, dakle punih 309 godina, mi smo očekivali da koljači i zlikovci kažu: "mi ćemo vam oprostiti što vas koljemo i ubuduće ćemo vam se smilovati." To se nije nikada dogodilo i to je bila naša najveća iluzija, zabluda i samoobmana.


I konacno, DESETI, najokrutniji i najveći genocid nad muslimanima u Bosni i Hercegovini traje od aprila 1992. godine. Po mnogo čemu je on izniman od ostalih devet. Okrutniji je, suroviji, širi i dublji po razmjerama od svih dosadašnjih. On je najavljen pola godine unaprijed i sada se, evo, odvija na očigled cijelog svijeta pod pokroviteljstvom Ujedinjeni Naroda, organizacije za evropsku sigurnost (OESS) pod štafetnom palicom Evropske Zajednice. Ovo je prvi genocid nad muslimanima u kome istovremeno i, na neki način, učestvuje Srbija, Crna Gora i Hrvatska. U predhodnih devet genocida Srbija i Hrvatska nikada nisu istovremeno i zajednički činile genocid nad muslimanima. Međutim, pored svih stradanja, progona i klanja muslimani su u ovome, desetom genocidu, po prvi puta, kao narod, organizirano, kroz vojsku, policiju, politiku i državu svim sredstvima bore i suprostavljaju četnićima i ustašama, dakle jedinim argumentima koji oni razumiju i uvažavaju.
 

Back
Top