Sedam regiona

john doe

Veoma poznat
Poruka
14.018
Pored svih budalaština ia laprdanja na ovom PDF, niko se nije setio da otvori temu o jučerašnjoj žestokoj raspravi na svim nivoima, počevši od Skupštine, a to je podela Srbije na sedam "statističkih" regiona. Iako je ova podela jedno od najbitnijih stvari za budućnost Srbije, za koju su vezane i ostale vrućeteme, poput Vojvodine, Kosova, investicija i EU, jednostavno, očigledno nikome nije stalo da se zaista upusti u raspravu o ovome, jer je lakše pljuvati i razmahivati se lažnim patriotizmom i nakaradnom angažovanošću u korist lopovskih stranaka.

Da li uopšte imate pojma šta ovo znači i do čega može da dovede, zašto se o tome raspravlja sada i ko je tvorac oce ideje?
 
Srbija sa sedam regiona

Donošenje Zakona o regionalnom razvoju omogućiće veću decentralizaciju Srbije i ravnomerniji regionalni ravoj, rekao ministar Dinkić. Zakonom koji je upućen Skupštini predviđeno formiranje sedam regiona, koji će samostalno planirati svoj razvoj, ali ne i administrativna podela Srbije.

Ministar za ekonomiju i regionalni razvoj Srbije Mlađan Dinkić izjavio je da će zakon o regionalnom razvoju omogućiti veću decentralizaciju Srbije i ravnomerniji regionalni ravoj.
Izjava Mlađana Dinkića


Ministar očekuje da u Skupštini bude postignut konsenzus za usvajanje ovog zakona i dodaje da u narednom periodu treba doneti i Zakon o vraćanju imovine lokalnim samoupravama.

"Predlogom zakona o regionalnom razvoju predviđeno je formiranje sedam statističkih regiona koji će samostalno planirati svoj razvoj", rekao je Dinkić u Domu Narodne skupštine.

Kako je naveo, preglogom zakona, koji je danas predstavljen Nacionalnom savetu za decentralizaciju i koji će se naći na vanrednom zasedanju Skupštine Srbije, planirano je da Srbija ima sedam regiona - Beograd, Vojvodinu, Kosovo i Metohiju, Zapadni, Istočni, Centralni i Južni region.

Dinkić je naglasio da novim zakonom neće biti uvedene administrativna podela Srbije, već će regioni biti celine gde će se utvrđivati i sprovoditi strategija ekonomskog razvoja, a građani učestvovati u donošenju za njih važnih odluka.

Planirano je, kako je rekao, formiranje Nacionalne agencije za regionalni razvoj, kao i regionalnih agencija, saveta i oblasnih asocijacija.

Važan korak na putu ka EU

"Zakon je usklađen sa Ustavom Srbije i propisima Evropske unije", naglasio je Dinkić i dodao da će regionali razvoj biti finansiran iz budžeta, u iznosu jedan do dva odsto ukupnog budžeta, kao i iz fondova Evropske unije, donacija i lokalnih budžeta.

"Razlike između razvijenih opština Beograda i najmanje razvijene opštine Trgovište su jedan prema petnaest, a razlike između regiona jedan prema sedam", rekao je ministar.

Potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić je rekao da će usvajanje zakona o regionalom razvoju biti važan korak na putu Srbije ka EU.

Đelić je dodao da će Srbija kao kandidat za članstvo od EU godišnje dobijati nekoliko desetina miliona evra za regioni razvoj, a posle učlanjenja 600 do 700 miliona evra.

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Srbije Milan Marković je istakao da su u datim okolnostima predložena najbolja moguća rešenja za ravnomerniji regionalni razvoj i decentralizaciju Srbije.

Marković je rekao da formiranje statističkih regiona ne treba da se dovodi u vezu sa raspravom o novom statutu Vojvodine i zakonu o prenosu nadležnosti.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/Srbija/66466/Srbija+sa+sedam+regiona.html
 
Pored svih budalaština ia laprdanja na ovom PDF, niko se nije setio da otvori temu o jučerašnjoj žestokoj raspravi na svim nivoima, počevši od Skupštine, a to je podela Srbije na sedam "statističkih" regiona. Iako je ova podela jedno od najbitnijih stvari za budućnost Srbije, za koju su vezane i ostale vrućeteme, poput Vojvodine, Kosova, investicija i EU, jednostavno, očigledno nikome nije stalo da se zaista upusti u raspravu o ovome, jer je lakše pljuvati i razmahivati se lažnim patriotizmom i nakaradnom angažovanošću u korist lopovskih stranaka.

Da li uopšte imate pojma šta ovo znači i do čega može da dovede, zašto se o tome raspravlja sada i ko je tvorac oce ideje?

ja je postavio, ali nikoga nije zanimala, i moderator je prilepio nekoj...
 
Ako se bude ulagalo u ostale regione, sem Vojvodine i Beograda, bice dobro, ali ako bude po starom, onda treba govnjivom motkom....

Hvala na textu...

Inače, kako je juče bilo reči, po opozicionim mišljenjima, ovo je uvod u političku regionalizaciju sa prenošenjem većine nadležnosti na regione.... Takođe opozicija tvrdi da je ovo smišljeno i da se radi da bi se potpomogli i zamaskiralo ocepljenje Vojvodine.

po mišljenju pozicije, tj vlasti, ovo je moranje zbog pritiska i uskovljavanja EU, radi integracije u istu, a regionali su sastavni deo funkcionisanja EU.
 
Hvala na textu...

Inače, kako je juče bilo reči, po opozicionim mišljenjima, ovo je uvod u političku regionalizaciju sa prenošenjem većine nadležnosti na regione.... Takođe opozicija tvrdi da je ovo smišljeno i da se radi da bi se potpomogli i zamaskiralo ocepljenje Vojvodine.

po mišljenju pozicije, tj vlasti, ovo je moranje zbog pritiska i uskovljavanja EU, radi integracije u istu, a regionali su sastavni deo funkcionisanja EU.
Hebes EU, ekonomska decentralizacija je neophodna da bi se koliko toliko smanjila razlika izmedju "bogatog severa" (Vojvodina i BG) i "siromasnog juga" (sve ostalo).
 
Hvala na textu...

Inače, kako je juče bilo reči, po opozicionim mišljenjima, ovo je uvod u političku regionalizaciju sa prenošenjem većine nadležnosti na regione.... Takođe opozicija tvrdi da je ovo smišljeno i da se radi da bi se potpomogli i zamaskiralo ocepljenje Vojvodine.

po mišljenju pozicije, tj vlasti, ovo je moranje zbog pritiska i uskovljavanja EU, radi integracije u istu, a regionali su sastavni deo funkcionisanja EU.



Kome treba verovati?:think:
Mlađa je, čini mi se, spominjao neki referendum po tom pitanju.
 
Kome treba verovati?:think:
Mlađa je, čini mi se, spominjao neki referendum o tom pitanju.

Moraće referendum... Po meni to je ona podela iz Mlohinog doba. Malo modifikovana i to na štetu centralne Srbije. Ali, u principu to je moranje u svakom slučaju, ali mora na referendum. Dobro je uvoditi taj nivo vlasti u Srbiji (bez onih budalaština tipa, previše administracije molim), jer u tom slučaju nema centralizma, a ni mahinacija u opštinama bez odgovornosti... Ja recimo ne verujem nikome, ali smatram da je ideja dobra, uz malo izmena. Vojvodina bi u ovom slučaju zadržala svojih 7%, ali i ostali bi dobijali svoj deo kolača, i to za razvoj i infrastrukturu, a to je moraš priznati, jako važno u ovom momentu, pogotovo za manje urbane sredine.
 
Ova regionalizacija je jako dobra stvar,:ok:

dosta je bilo beogradizacije Srbije,

na ustrb ostatka teritorije.

Zato i umiru neki regioni zbog masovnog doseljavanja,

u vece mahom severne centre republike.
 
Poslednja izmena:
Ova regionalizacija je jako dobra stvar,:ok:

dosta je bilo beogradizacije Srbije,

na ustrb ostaka teritorije.

Zato i umiru neki regioni zbog masovnog doseljavanja,

u vece mahom severne centre republike.


Pa pazi, i u ovoj podeli postoji beogradizacija. Veliki deo centralne Srbije je pripojen uz beogradski region. Ali, mislim da će ipak umirući regioni malo živnuti, naravno ako postoji dobra volja. Prvenstveno kod ljudi. Ja poznajem dosta mojih kolega i saradnika koji CELU platu daju na to da samo žive u Beogradu, jer im je to životni cilj. Dakle, nemaju kinte kad plate kiriju, ubijaju se od posla samo da bi živeli u BG, dok kod kuće po Ivanjici, Loznici, Paraćinu itd, imaju imanja od po 20 hektara zemlja, šuma i po par kuća. Ali, ne, to nije dovoljno dobro, bitno je biti Beograđanin. Dakle, postoji i taj psihološko momenat u glavama ljudi iz unutrašnjosti. To takođe mora da se rešava, a regionalizacija ide tome u prilog.
 
Moraće referendum... Po meni to je ona podela iz Mlohinog doba. Malo modifikovana i to na štetu centralne Srbije. Ali, u principu to je moranje u svakom slučaju, ali mora na referendum. Dobro je uvoditi taj nivo vlasti u Srbiji (bez onih budalaština tipa, previše administracije molim), jer u tom slučaju nema centralizma, a ni mahinacija u opštinama bez odgovornosti... Ja recimo ne verujem nikome, ali smatram da je ideja dobra, uz malo izmena. Vojvodina bi u ovom slučaju zadržala svojih 7%, ali i ostali bi dobijali svoj deo kolača, i to za razvoj i infrastrukturu, a to je moraš priznati, jako važno u ovom momentu, pogotovo za manje urbane sredine.

Slažem se, ali koliko sam shvatila, proces regionalizacije je dug( spominje se i više od pet godina) a i skup jer je vrlo teško zaobići tu "ogromnu administraciju", pa je neko naveo primer Italije.
No na stranu i to, izjave Balinta Pastora o podregijama unutar Vojvodine a i širom Srbije ne daju mi dokaz kako se teži isključivo ekonomskoj regionalizaciji. Biće tu i drugih primesa....:think:
 
Slažem se, ali koliko sam shvatila, proces regionalizacije je dug( spominje se i više od pet godina) a i skup jer je vrlo teško zaobići tu "ogromnu administraciju", pa je neko naveo primer Italije.
No na stranu i to, izjave Balinta Pastora o podregijama unutar Vojvodine a i širom Srbije ne daju mi dokaz kako se teži isključivo ekonomskoj regionalizaciji. Biće tu i drugih primesa....:think:

Balint je, poput nekada onog Agoštorna, dežurni lajavac. Nema njegova reč ni težinu, a ni on moći da pogura bilo šta u tom pravcu. Biće tu svašta, razni su interesi u pitanju, ali ionako mora da se razmrsi to klupko. Ova regionalizacija će biti dobar put da se vidi gde smo i ko smo, da se više "lovci u mutnom" ne postavljaju na visoke funkcije.
 
Pored svih budalaština ia laprdanja na ovom PDF, niko se nije setio da otvori temu o jučerašnjoj žestokoj raspravi na svim nivoima, počevši od Skupštine, a to je podela Srbije na sedam "statističkih" regiona. Iako je ova podela jedno od najbitnijih stvari za budućnost Srbije, za koju su vezane i ostale vrućeteme, poput Vojvodine, Kosova, investicija i EU, jednostavno, očigledno nikome nije stalo da se zaista upusti u raspravu o ovome, jer je lakše pljuvati i razmahivati se lažnim patriotizmom i nakaradnom angažovanošću u korist lopovskih stranaka.

Da li uopšte imate pojma šta ovo znači i do čega može da dovede, zašto se o tome raspravlja sada i ko je tvorac oce ideje?

:)
 

Back
Top