Poljoprivreda-Vocarstvo

Mirko_212

Elita
Poruka
15.178
Ne znam gde da smestim ovu temu,ako neki moderator zna nek je premesti,nemam nista protiv.
Mene zanima kako iz semena,npr.kostice sljive proizvesti sadnicu i posaditi je.Bilo bi najbolje da to prokomentarise neki strucnjak iz te oblasti.Naveo sam sljivu zato sto je Srbija poznata po njenom uzgoju,ali se odnosi na sve sadnice,ali iz semena.Ne da kupis gotovu sadnicu,vec da je proizvedes i zasadis.
 
Ne znam gde da smestim ovu temu,ako neki moderator zna nek je premesti,nemam nista protiv.
Mene zanima kako iz semena,npr.kostice sljive proizvesti sadnicu i posaditi je.Bilo bi najbolje da to prokomentarise neki strucnjak iz te oblasti.Naveo sam sljivu zato sto je Srbija poznata po njenom uzgoju,ali se odnosi na sve sadnice,ali iz semena.Ne da kupis gotovu sadnicu,vec da je proizvedes i zasadis.

Nije uputno proizvoditi sljivu iz kostice.

Moguce je, ali nije za preporuku, zato sto nikada ne znamo sta cemo dobiti.

Mogu izaci oni mali ringlovi migavci i bilo koji drugi varijetet sljive. Zavisi koji polen ju je oplodio.

Uvek se preporucuje kalemljenje.

Samo, kod kalemljenja izuzetnu paznju treba obratiti sa se sa kalem okcima ne prenesu viroze, narocito poznata Sarka sljive kojoj nema leka i koja se sve vise siri.
 
To je veoma zanimljivo,narocito sada kad su manipulacije i tu uzele maha.Secam se jednog slucaja.Covek kupio veliki broj nekih sadnica,i to od strucnjaka,prof.poljoprivrede ali se malo bavi i privatnim biznisom.Sadnice bile zarazene nekom bolescu i mora sve da se unisti,sude se...
Imam utisak da mi malo znamo o proizvodnji semena i rasada,a to i nije bas lak posao,ima dosta zamki.Ali nije ni nesto sto nasoj nauci nije poznato,ne treba da letimo u svemir,to se radi sa tehnologijom koju i mi posedujemo.
Bilo bi zanimljivo,dao sam primer sljive zato sto je bas rasprostranjena kod nas,da podjemo korak po korak,od kostice do gotove mladice koja se sadi.Meni bi bilo zanimljivo i voleo bih da se javi neko ko ima licnog iskustva u tome.
 
Nije uputno proizvoditi sljivu iz kostice.

Moguce je, ali nije za preporuku, zato sto nikada ne znamo sta cemo dobiti.

Mogu izaci oni mali ringlovi migavci i bilo koji drugi varijetet sljive. Zavisi koji polen ju je oplodio.

Uvek se preporucuje kalemljenje.

Samo, kod kalemljenja izuzetnu paznju treba obratiti sa se sa kalem okcima ne prenesu viroze, narocito poznata Sarka sljive kojoj nema leka i koja se sve vise siri.

Da bi sljivu kalemio moras da imas na sta da kalemis.Preporucuje se kalemljenje na mladicu piskavca (dzenerike),dobro.Da bi nakalemio 100 000 sadnica npr., moras da imas isto toliko mladica dzenerike a to moras da proizvedes,nema toliko slobodnih i samoniklih u prirodi,dakle oipet dolazimo do kostice,tj.semena.
Mislim da u svemu mora da se pocne od pocetka ,ne moze se preskakati,sve polazi od semena.
 
Kad je kod nas namerno unisten svaki institut koji se bavio necim naucnim (lokalni plan svodjenja naucnog i obrazovnog na politicki nepostojeci znacaj i faktor).

Instituti u Cacku kao najveci za vocarstvo i u Bg , NS, selekcije u Aleksincu, NS, sve je to pretvoreno u prazne prostorije sa metalnim stalazama, a njive i plantaze u livade ili za neku drugu namenu...
Nasa srpska logika je da je svaka zemlja zemlja, a sipak...da bi se iscistila neka obradiva povrsina treba min 5 godina....

Ovo ja kao laik pricam, zato sto sam kao laik i obisao skoro deo instituta za vocarstvo u Cacku, a i selekciju u Aleksincu, koja vise ne postoji...Pioneer, i ostale USA i ? firme nemaju cilj da se ovde nesto proizvodi....
 
Malo budim temu iz mrtvih, ali baš me interesuje gde bi mogao da saznam malo više o uzgrajanju voćaka,rezidbi,prskanju i sl. Pre par godina sam počeo da se bavim uzgajanjem, za sad imam nekih 10-tak stabala.Planiram da sredim jedan veći prostor (da se rešim podvodnih voda) pa da znatno i povećam broj stabala. Čitam,učim iz raznih izvora, ali bi mi značilo i kada bi znao gde se može i prodiskutovati sa osobama koji dele istu zaintersovanost.
 
Malo budim temu iz mrtvih, ali baš me interesuje gde bi mogao da saznam malo više o uzgrajanju voćaka,rezidbi,prskanju i sl. Pre par godina sam počeo da se bavim uzgajanjem, za sad imam nekih 10-tak stabala.Planiram da sredim jedan veći prostor (da se rešim podvodnih voda) pa da znatno i povećam broj stabala. Čitam,učim iz raznih izvora, ali bi mi značilo i kada bi znao gde se može i prodiskutovati sa osobama koji dele istu zaintersovanost.

Na fakultetu nekom ? :think:


Siguran sam da ako se pojavis tamo da ce ti dati pristup njihovoj biblioteci (Poljoprivredni fakultet) , pa mozda i neki razgovor strucni padne ...
 
ja imam jednu sljivu iz kostice,ove godine bi trebalo da se vidi dali ce biti nesto od nje.imam i krusku koja je stara 45 god. a svake godine rodi preko 100kg,moracu da probam da vidim sta ce se desiti ako posadim seme.
 
Ja imam stotinak stabala požeške šljive. Posađene su prije 40 g. kao sadnice. Rađale su izuzetno do 1990 g. Baš te 1990 g. rodile su nezapamćeno. Do tada nikad ničim nijesu prskane. Jedino su đubrene stajskim đubrivom. A posle 1990-e, petnaestak godina, možda je samo par godina bilo nekog roda. Tako je bilo, ne samo sa šljivama, nego i skoro sa svakim voćem. Ja sam ubijeđen da su Ameri, tokom ratovanja na prostorima bivše Yu, posijali otrove iz aviona i tako nam onesposobili poljoprivredu za duži period. (Kasnije su nam, uz pomoć naših vazalnih vladara, upropastili, ma, svaku privrednu djelatnost! To je Bogu za plakati). Na kraju su šljive oboljele, pa su stabla posječena. Međutim, same su se obnavljale. Vjerovatno iz sjemena koje je padalo po voćnjaku. Ali više neće da rađaju bez prskanja. Koristim u glavnom bakarne preparate. I obavezno đubrenje stajskim đubrivom.

No, još nijesam riješio problem rogača, koji zna prilično umanjiti rod. Zato molim ako neko zna rešenje da mi kaže.
 
Ne znam gde da smestim ovu temu,ako neki moderator zna nek je premesti,nemam nista protiv.
Mene zanima kako iz semena,npr.kostice sljive proizvesti sadnicu i posaditi je.Bilo bi najbolje da to prokomentarise neki strucnjak iz te oblasti.Naveo sam sljivu zato sto je Srbija poznata po njenom uzgoju,ali se odnosi na sve sadnice,ali iz semena.Ne da kupis gotovu sadnicu,vec da je proizvedes i zasadis.

mislim da je razmnozavalje voca iz kostice ne primenjuje dugo
 

Back
Top