Тодоровић: Не осећамо се као губитници

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Изгубили смо и 2000. године, па смо 2003. године постали најјача странка


Мада је, како признаје, Српска радикална странка на локалним изборима у Земуну, Вождовцу и Косјерићу прошла „доста лоше”, Драган Тодоровић, председник Извршног одбора СРС-а, каже да се радикали ипак не осећају као губитници. Лош резултат СРС-а је, према Тодоровићевој оцени, углавном последица мале излазности на Вождовцу и у Земуну.

– Тешко пробијамо медијску блокаду, не успевамо да објаснимо суштину ствари, све се замагљује, пласирају се лажи са циљем да што већи број људи буде необавештен или да буде погрешно обавештен. Очигледно код великог броја људи нисмо успели да разбијемо дилеме, и тај део гласача СРС-а остао је код куће – каже Тодоровић за „Политику”.

Ко је одговоран за то?

Генерално, у позадини свега је сукоб унутар ДС-а. И сами сте видели да нема оне предизборне атмосфере која је требало да извуче грађане на изборе.

Да ли ћете нешто да мењате у наступу странке како бисте поправили рејтинг?

Немамо шта да мењамо. Ми ћемо се држати нашег програма и идеологије. Ту нема компромиса. Нећемо да се додворавамо бирачима. Залагаћемо се за наше ставове. Када их грађани препознају, гласаће за СРС.

Мислите да ће се то догодити? Ево Томислав Николић је одступио од те идеологије и одлично прошао на изборима.

У разним ситуацијама можете да мењате своје ставове, али то је питање карактера. Ми једноставно нећемо да пристанемо на то кад су питању национални и државни интереси и наша идеологија. Поправљаћемо оне ствари које смо на изборима уочили да нам недостају, а то је на медијском и пропагандном плану. И, наравно, да видимо у вези са питањем организације где шкрипи, ко се уморио…

Ко се уморио?

Има људи који су доста дуго на функцијама и послом се баве по инерцији. То је проблем који се уочава и који ће морати да се превазиђе.

И ви сте већ веома дуго на функцији.

Да, ево већ 13 година сам председник Извршног одбора.

Да ли је могућа и ваша смена?

Ја сам још прошле године мислио да полако треба да се припремам за пензију, кад је реч о Извршном одбору, али десило се то што се десило, тако да је то потпуно илузорно у овом моменту.


Да ли сте се чули са Шешељем после ових избора?

Да, разменили смо мишљења. Изнео сам му разлоге због чега се ово десило и шта ту треба урадити, све ово што сам вама рекао.

Да ли је он имао неке предлоге, примедбе, да ли он види нечију одговорност?

Не. Нема овде појединачне одговорности него постоје проблеми које нисмо успели да решимо. А за то ће бити потребно време.

Да ли мислите да ћете успети да поправите рејтинг до могућих ванредних парламентарних избора?

Ми смо у Земуну 2000. године претрпели пораз, као и на републичком нивоу. А 2003. године смо постали прва странка по снази на парламентарним изборима, а 2004. године смо освојили највећи број гласова у општини Земун. Потребно је време, али убеђен сам да ћемо у томе успети.

Али сте тада имали јединствену странку са Томиславом Николићем. Мислите ли да се тај недостатак сад може надокнадити?

Не само да сам сигуран да ће се надокнадити, већ да ће се показати да је отишло оно што је било лоше у СРС-у. Као и свака лаж и превара, и ова је опојна, примамљива за многе. Верују у то. Потрошене су огромне паре, тимови су радили да би се на такав начин то приказало и људи су поверовали. Али полако, доћи ће ствари на праву меру. Видите да је суштински највећи пораз доживела Демократска странка. У вези са тим питањем нема дилеме. С тим што је она програмски претрпела штету. Њихов програм се није мењао – За европску Србију, за европски Београд, За европски Земун, За европски Вождовац…

М. Р. Петровић
 

Back
Top