Selidba u Sloveniju: nedoumice

...Rising...

Zainteresovan član
Poruka
478
E ovako. Zavrsavam osmi razred i u septembru krecem u Karlovacku... Nevolja je u tome sto posle prvog srednje ja treba da se preselim u Sloveniju. Jeste da cu i tamo nastaviti da idem u filolosku, svi mi kazu da je bolji standard i da idem ako vec mogu, ali meni se - ne ide. Ne zelim da ostavim drustvo i sve ovde, a pogotovo to sto znam da ovde mogu biti uspesnija zbog poznatog jezika... Sta vi mislite? :think:
 
par razloga za:

slovenija je u EU i necesh imati dodatne troshkove kada se budesh upisivala na neke prestizije Univerzitete u UK :d ako imash te ambicije
jezik je vrlo slican, ja pricam preko msn sa drugom, ima par nepoznatih reci uvek, ali je OK
ti prijatelji koje imash sada, da li bi i oni to zbog tebe uradili? ako odesh to ne znaci da ih napushtash zauvek, uvek imash facebook, pisma, msn, skype, letovanja, zimovanja itd.
 
Pa, nije samo drustvo... Sa deckom sam dve godine i nekako ne planiram da raskinem s njim, a ni on... Znam da je tamo visi standard, ali ipak nisam sigurna kako oni uopste gledaju na Srbe. Osnovnu skolu sam takodje menjala, i bilo bi mi draze da imam normalan zivoz OVDE nego probleme sa navikavanjem tamo negde. :S
 
Pa, nije samo drustvo... Sa deckom sam dve godine i nekako ne planiram da raskinem s njim, a ni on... Znam da je tamo visi standard, ali ipak nisam sigurna kako oni uopste gledaju na Srbe. Osnovnu skolu sam takodje menjala, i bilo bi mi draze da imam normalan zivoz OVDE nego probleme sa navikavanjem tamo negde. :S

pa mislish da ce ta veza sa decom doveka da traje. eh, kada sma ja josh imao prvu devojku i zaklinjao se na vecnu ljubav. Mislim, ne treba da te ovo obeshrabruje, ali gledaj sebe i sebi da olakshash. Na Srbe gledaju kao na sav ostali normalan svet - prijateljski.
 
Pa, nije samo drustvo... Sa deckom sam dve godine i nekako ne planiram da raskinem s njim, a ni on... Znam da je tamo visi standard, ali ipak nisam sigurna kako oni uopste gledaju na Srbe. Osnovnu skolu sam takodje menjala, i bilo bi mi draze da imam normalan zivoz OVDE nego probleme sa navikavanjem tamo negde. :S

Pa znas kako mila... OK je sve to da ti je zao tvog drustva i sve to, ali imaj na umu da ces bolje ziveti tamo nego ovde... To drustvo sigurno ne bi to isto uradilo za tebe, a decko ako te voli on ce te cekati, jer docice trenutak u zivotu kada ces moci i njega da odvedes tamo... Ako ne budes sad otisla, bice ti zao kad odrastes... to tvoje sadasnje drustvo ce se mozda razici (svako odlazi na svoju stranu (kao sto to obicno biva), upoznaje nove drugare-drugarice u srednjoj skoli..., sto se tice decka to je samo mozda pubertetska zaljubljenost i nista vise... U pocetku ce ti malo nedostajati Srbija, ali videces da ces se brzo uklopiti, nista nije toliko strasno, a kad budes malo sazrela smejaces se ovoj temi sto si je sad postavila ovde... Tamo ces se lako privici, jer ima puno nasih ljudi, tako da... opusteno...
 
Pa znas kako mila... OK je sve to da ti je zao tvog drustva i sve to, ali imaj na umu da ces bolje ziveti tamo nego ovde... To drustvo sigurno ne bi to isto uradilo za tebe, a decko ako te voli on ce te cekati, jer docice trenutak u zivotu kada ces moci i njega da odvedes tamo... Ako ne budes sad otisla, bice ti zao kad odrastes... to tvoje sadasnje drustvo ce se mozda razici (svako odlazi na svoju stranu (kao sto to obicno biva), upoznaje nove drugare-drugarice u srednjoj skoli..., sto se tice decka to je samo mozda pubertetska zaljubljenost i nista vise... U pocetku ce ti malo nedostajati Srbija, ali videces da ces se brzo uklopiti, nista nije toliko strasno, a kad budes malo sazrela smejaces se ovoj temi sto si je sad postavila ovde... Tamo ces se lako privici, jer ima puno nasih ljudi, tako da... opusteno...

slazem se, pogledaj sta se meni dogodilo. Dobio sam stipendiju za Amerkiku u 2. razredu i nisma otishao; razlog: drushtvo, mama i devojka. Sada se kajem, toliko da bi mi psidza trebao. Ja sam sebi namerno zatvorio jedno min 30 vrata za napredak. Ne ucini istu greshku. Nikako!
 
Zavrsavas osnovnu skolu, a imas decka dve godine?! Au. Podrzavam komentare da treas da ides. A jedno pitanje ako moze: kazes da ides posle prvog srednje. Pa koliko vidim, to je vec reseno, ako su tvoji tako odlucili, tebe nece bas mnogo da pitaju u tim godinama. Tako da mislim da ti ne gine odlazak, i da je bolje da se vec raspitujes o stanju tamo. Sve najbolje.
 
Zavrsavas osnovnu skolu, a imas decka dve godine?! Au. Podrzavam komentare da treas da ides. A jedno pitanje ako moze: kazes da ides posle prvog srednje. Pa koliko vidim, to je vec reseno, ako su tvoji tako odlucili, tebe nece bas mnogo da pitaju u tim godinama. Tako da mislim da ti ne gine odlazak, i da je bolje da se vec raspitujes o stanju tamo. Sve najbolje.

Pa sad, zbog ove ekonomske krize nista nije sigurno - postoji sansa i da moj ocuh ostane tamo bez posla i da dodje ovde, ili da mama ostane bez posla pa da odmah odemo tamo, ili da izbije rat ovde, sto me ne bi iznenadilo. Cinjenica je da roditelji zele najbolje za svoju decu.
 
Samo hrabro!
Ako je prava ljubav, izdrzace daljinu... mocicete da se vidjate preko raspusta, a posle srednje...mozda i da upisete isti fax...?
Drustvo dodje i prodje. Kad upises srednju, drustvo iz osnovne ce polako da se "raspline" i nacices novo drustvo u srednjoj... a pravi prijatelji ce ostati u kontaktu bez obzira na razdaljinu.
Slovenci su veoma ljubazni, nemoj da se brines kako ce da te prihvate.
Sretno!
 
Sad, fax isti necemo upisati jer je on dve godine stariji. Jeste da on planira da za 2 god pokusa na prijemnom u Sloveniji na informatickom, ali ako ne uspe, opet... (Naravno, ocekujem jos "veselih" komentara na ovo, hehe...) Mislim, nije samo zbog njega i drustva. Svejedno sam zavolela Novi Sad, tu sam oduvek, i ne mogu da zamislim svoj zivot negde drugde! :(
 
Hmmmm... razumem sta kazes, ali nemoj odlazak da gledas kao da gubis ovo sta imas ovde... Gledaj odlazak u Sloveniju kao "dodatak" na ono sta imas ovde. Budi otvorena za tu novu avanturu, a nakon skolovanja uvek mozes da se vratis u NS. ;)

Kao sto je gore receno, trenutno nemas izbor i moras otici. Zato gledaj pozitivnu stranu, bice ti lakse. Probaj da zamislis sta je to "najgore" sta ce se desiti: Trebace ti par nedelja/par meseci da se naviknes na jezik? Trebace ti par nedelja da nadjes neko drustvo? ...?
Sto se jezika tice - nista te ne sprecava da od sada uzmes neku knjigu/cd/casove i krenes sa ucenjem, cisto da ti bude lakse kad stignes u Sloveniju.
Sto se drustva tice - pogledaj na facebook, myspace i ostale sajtove i vidi da nadjes nekoga ko je u okolini mesta gde ides... mozes da krenes sa sklapanjem drugarstava od sada. ;)

Svaka situacija ima dobru i losu stranu. Od tebe zavisi na koju stranu ces da se fokusiras i kako ces da prodjes kroz celo to iskustvo...
 

Back
Top