Da li znate da li ste Hrvat?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

gost 181852

Poznat
Poruka
9.194
Evo jedno pitanje za hrvate koji posjecuju forum i obicno se zustro raspravljaju na temama o Srpsko-hrvatskim odnosima.
Ja licno poznajem desetak hrvata koji znaju da su im djedovi ili pradjedovi bili Srbi pravoslavci,a na pitanje sto pored vjere promjenise i nacionalnost(kao da se to podrazumjeva)nisu imali jasan odgovor.
Eto prilike da se razmisli ko ste i odkada ste,ako hocete navedite svoje prezime i dajte svoj komentar.
 
Za stanovnike Dubrovnika i Šokadije (Slavonije) ne može se reći da su čisti Hrvati.
To je sve mešavina svega i svačega.
Dubrovčani su govorili da su poreklom Srbi katoličke vere, da je bilo pameti, Dubrovnik bi bio konstituisan kao sedma republika SFRJ, jer Dubrovnik ni istorijski ni etnički ni jezički nije Hrvatska.

Ali, svako ima pravo da bude šta hoće, pa makar mu roditelji bili Kinezi.
 
Prvi pisani podatak za moje prezime je za vreme turskog napada na Dalmaciju 1715 g. (tada se nije napadao samo Sinj nego i šire područje). I tada smo nesumnjivo bili Hrvati rimokatolici. Kad je neki moj predak odlučio postati Hrvat, ne znam. Možda u staroj Perziji, možda na Karpatima, možda je bio Ilir ili Roman koji se pohrvatio ili je pobego iz Bosne i Srbije pred Turcima. Ukratko nacionalnost je stvar izbora. Svakome od nas je jedan od predaka odlučio zbog nečega promeniti svoj nacionalni osečaj i postati ono šta danas mi osećamo.
Inače, prezime mi je i u knjizi starih splitskih prezimena, ali ga ne želim otkrivati.
 
Za stanovnike Dubrovnika i Šokadije (Slavonije) ne može se reći da su čisti Hrvati.
To je sve mešavina svega i svačega.
Dubrovčani su govorili da su poreklom Srbi katoličke vere, da je bilo pameti, Dubrovnik bi bio konstituisan kao sedma republika SFRJ, jer Dubrovnik ni istorijski ni etnički ni jezički nije Hrvatska.

Ali, svako ima pravo da bude šta hoće, pa makar mu roditelji bili Kinezi.
Postavljač teme traži da se mi Hrvati izjasnimo, a ti pričaš o srpskom Dubrovniku. Idi na Stradun pa to objašnjavaj Dubrovčanima a ne da odmah u početku miniraš temu.
 
Ukratko nacionalnost je stvar izbora.

To je cela suština.

Zađi malo u južnu Srbiju i Bugarsku, videćeš da su i Bugari i južni Srbi tamni, neretko kosooki, sa zečijom facom. To je odlika turansko-anadolskog tipa.
Više od pola Srbije i Bugarske ima turske korene, pa opet se ljudi mahom izjašnjavaju kao Bugari i Srbi.

Nacionalnost je stvar izbora :ok:.
 
Prvi pisani podatak za moje prezime je za vreme turskog napada na Dalmaciju 1715 g. (tada se nije napadao samo Sinj nego i šire područje). I tada smo nesumnjivo bili Hrvati rimokatolici. Kad je neki moj predak odlučio postati Hrvat, ne znam. Možda u staroj Perziji, možda na Karpatima, možda je bio Ilir ili Roman koji se pohrvatio ili je pobego iz Bosne i Srbije pred Turcima. Ukratko nacionalnost je stvar izbora. Svakome od nas je jedan od predaka odlučio zbog nečega promeniti svoj nacionalni osečaj i postati ono šta danas mi osećamo.
Inače, prezime mi je i u knjizi starih splitskih prezimena, ali ga ne želim otkrivati.

lepo receno
ali ima jedan problem, poenta teme je da ipak budes fer i da priznas da si nekada bio srbin. :worth::worth:
 
Evo jedno pitanje za hrvate koji posjecuju forum i obicno se zustro raspravljaju na temama o Srpsko-hrvatskim odnosima.
Ja licno poznajem desetak hrvata koji znaju da su im djedovi ili pradjedovi bili Srbi pravoslavci,a na pitanje sto pored vjere promjenise i nacionalnost(kao da se to podrazumjeva)nisu imali jasan odgovor.
Eto prilike da se razmisli ko ste i odkada ste,ako hocete navedite svoje prezime i dajte svoj komentar.

Ma svi smo mi ista g.... ;)
:p
 
Ono baš... i nije neka tema.
Kakve veze ima to da li je nekom neki njegov čukun-deda bio Srbin katolik (bilo je puno i takvih) ili Srbin pravoslavac - ako je sada po sopstvenom izboru, osećanju i konačnom opredelenju - Hrvat?

Pa ima veze, jer u suprotnom iskompleksiranim i ograničenim ljudima ponestaju teme u kojima će prosipati nacionalistička sr***
 
Pa ima veze, jer u suprotnom iskompleksiranim i ograničenim ljudima ponestaju teme u kojima će prosipati nacionalistička sr***
Ne znam na koga misliš ali dat ću ti svoj primer. Da se nekakvom npr DNK analizom utvrdi da je moj predak bio Car Dušan lično, moja ljubav prema Hrvatskoj ne bi bila ništa manja. Niti bi prema vama Srbima osećao išta više.
 
ne bleji,po tebi ceo pirot su turci? nije tacno,poznajem ljude iz pirota,i nemaju veze sa tim tvojim lupetanjem,cak je nekoliko preko 2 metra.

Ovo nije lupetanje, nego realnost. U tu tematiku se 1000 svetlosnih godina bolje razumem u tebe.
Dosta dobro poznajem antropoloske karakteristike arijevskih pod-rasa. Reci mi molim te, "pravi Srbi" trebaju da su Sloveni, KOLIKO prijatelja i članova familije imaš koji su karakteristični: dinarodi, istočno-balti (Sloveni), alpini, mongrili...?
Kladim

Ja nisam rekao da su oni Turci, ali nisu Sloveni, tačnije nisu čistokrvni Sloveni. Oni su Srbi, to žele da budu. Nacionalnost se ne određuje genetikom, već je to stvar volje pojedinca.

Ne možeš me ubediti da su "južnoprugaši" (tamnije puti, nižeg rasta, crne kose sa rabbit face) tipični Sloveni. Ajde molim te, oni nisu čak ni Dinarci ni Mediteranci, oni su mešanci svega i svačega. I ništa to nije ružno, svi smo mi Arijevci (u brašo sad izgledam kao rasista :hahaha:).

Ne kažem da su svi oni pripadnici jedne pod-rase, tamo dole ima baš svega i svačega.
 
Ne znam na koga misliš ali dat ću ti svoj primer. Da se nekakvom npr DNK analizom utvrdi da je moj predak bio Car Dušan lično, moja ljubav prema Hrvatskoj ne bi bila ništa manja. Niti bi prema vama Srbima osećao išta više.

Па значи лепо си задојен мржњом према Србима..а био си Србин...Сињ је за време уније постао латински!
 
Inače, Sloveni su se prvo pomešali sa Keltima i Avarima.
Kada su prešli na Balkan, taj miks se pomešao sa ostacima Ilira i Tračana.
Taj miks se pomešao sa Mađarima i Bugarima.
Potom su došli Turci i naseksali se ovde za 500 godina.

Pričati o nekoj čistoti Srba je tipična glupost, svi balkanski narodi su jedan bućkuriš svega i svačega.
 
Evo jedno pitanje za hrvate koji posjecuju forum i obicno se zustro raspravljaju na temama o Srpsko-hrvatskim odnosima.
Ja licno poznajem desetak hrvata koji znaju da su im djedovi ili pradjedovi bili Srbi pravoslavci,a na pitanje sto pored vjere promjenise i nacionalnost(kao da se to podrazumjeva)nisu imali jasan odgovor.
Eto prilike da se razmisli ko ste i odkada ste,ako hocete navedite svoje prezime i dajte svoj komentar.

Ustartu imaš pogrešan stav.
Ti poznaješ desetak Hrvata koje je neko izmanipulirao i slagao da su im preci bili Srbi.
Jer je i te neuke pretke netko tako slagao.
Nikad srpska nacija nije postojala zapadno od Drine. A ne postoji ni danas.
Ovi posrbljeni Vlaji (politički posrbljeni naravno) nemaju veze sa Srbima.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top