kako se optimizuje sajt

Gost
novajlija sam u ovome pa ako mozete da mi objasnite kako se to radi.imam neki srednje zalostan sajt kojem se stranice ucitavaju 100 godina.sta utjece na brzinu ucitavanja?da li je bolj koristiti vece tabele sa vise kolona i redova,ili pak vise manjih tabela.koja velicina slike je prihvatljiva...molim vas pomozite!!! :(
 
evo ovako da bih ti kopnkretno pomogao morash mi dati link ali evo nekoliko saveta:

najbolje je da stavljash slike u jpg formatu
nije bitno koliko ima kolona/redova u tabeli nego njen sadrzaj

koristi neke najcesvce fontove

ali kazem ti treba mi link pa da ti lepo napishm sta ne valja ;)
 
Neki saveti....

ZA SLIKE:

1. Slike neka budu u JPG formatu, umesto PNG. A i kod jpg postoje bolje i losije optimizacije. Moj ti je savet da slike opmitizeujes u Fireworksu- on daje najbolji odnos kvalitet/velicina slike.
2. Sve velike slike treba iseci nma nekoliko manjih (slicing images), to mozes da uradis rucno ili u Photoshopu. Vise manjih slicica se ucitava brze od jedne vece!
3. Ne koristi rollover images za menije osim ako nisi 100% siguran/na da ce to lepo da izgleda.

ZA HTML/CSS

1. Ne koristi tablice. One imaju veoma komplikovan kod, i normalno je da se duze ucitava. (ovo nije mit, stvarno je tako). Umesto tablica koristi div layere.
2. Nemoj da stavljas stilove unutar stranice (internal css). Napravi external css fajl u koji ce ici ceo stil (font, boja pozadine, izgled linkova, itd). Ako ne znas kako se ovo radi, pitaj i ja cu objasniti :)
3. Nemoj da nabacuje JavaScript na sve strane. JavaScriptovi usporavaju ucitavanje stranica.

I, naravno...

Nadji brzi host koji nema pop-upove i slicno (1000 reklama, itd). Nemoj da koristis redirekciju, to dodatno usporava ucitavanje.

Ovo su neki generalni saveti. Za nesto vise, mozes mi dati link pa da vidim sta mzoe da se uradi.
 
no, hajde da dopunim buvicu:

1. odprilike, posle sadrzaja sajta, ubdedljivo je najvazniji server na kome hostujes sajt. dakle, mozes imati ti i sajt od 50Kb, ako server tebi salje 1Kb, moraces da sacekas tih 50 sekundi, ne? Kontas sta hocu da kazem.. koliko o besplatnim serverima, znas da postoji razlika izmedju sta zelis i "sta zelis" zapravo.. koristi Yahoo, ako zelis brzinu... doduse, neces imati ime.yahoo.com domen, ali zato jeste jedan od najbrzis... stvar izbora... naravno, najbolje jeste da zakupis lepo prostor kod nekog hosting provajdera, pa da te ne boli glava :)

2. ako poznajes photoshop, koristi njegov "slicing engine", dobijas ga pritiskom na K. Za export ti takodje savetujem Photoshop, ali, nemam zamerki ni na Fireworks..ako nisi profesionalac,slobodno koristi i fireworks.

3. VAZNO!!! Treba da razumes tehniku optimizacije.. nije neka filozofijam ali budi pazljiv: sa slike gde je se pojavljuje tekst (rolloveri), kao i za slike gde se pojavljuje malo boja (do 64), koristi GIF ili PNG kompresiju!!! Za fotografije i ostale slike gde imas mnogo boja, koristi ISKLJUCIVO JPG! Uzmi jednu fotografiju i jednu sliku gde je samo ispisano tvoje ime, snimi svaki u svakom od tri formata i pogledaj razliku!!! Mislim, sigurno ne bi trebalo da koristis JPG kompresiju na slicki od 50x15 na kome pise "contact" crnim slovima na beloj pozadini.. tu imas svega 2 boje i par nijansi.. znaci, odaberes GIF/PNG sa 16 boja i snimis... em bolje izgleda od JPG, em je 30 puta manji.... ali kada imas neku sliku, nista se ne meri sa JPG kompresijom..

Naravno, sitne optimizacije u kodu su pozeljne, ali najvaznije su ti slike.. ako je tvoj sajt samo "teorija", u redu, ako nije, posalji lepo URL da ga vidimo i kazacu ti sta ne valja.. nemoj da te bude sramota.. niko se nije rodio "sa Photoshopom u ruci" :)

pozdrav
 
Mala digresija....

Ne kazem da je to ovde slucaj, ali...
Nije ni cudo sto se ljudi plase da daju svoj link na ovom forumu. Nisam videla da je IKO ovde poslao link do svog sajta, a da nije dobio odgovor tipa: "grozno!" "odvratno", "ni na sta ne lici".
Sta je to, ljudi? Pa a) svi su bili jednom pocetnici
b) nemas prava da pljujes ako TVOJ sajt nije savrsen, a retko koji to jeste.

I rest my case :)
 
Hvala vam svima!!!
zlatni ste.skupih malo hrabrosti pa cu vam dati link,ali oprezno-sajt je ocajan,a temetika sigurno nije za vas!!!Napominjem-totalni sam pocetnik!!!Svaki komentar je dobro dosao!!!ako mozete odgovorite mi prostim-razumljivim jezikom. :wink:
 
evo ovako par malih saveta :wink: :

boja teksta bi trebalo da mnogo vishe odskace, nego da se utapa.

onaj brojac bi mogao da se umesto bele pozadine, stopi sa ljubicastom

a sto se ostalog tice za ovu namenu deluje ok i nista ne bi trebalo posebno da se radi sem malo da obratish paznju da ne ako pocnes da radish sajt na jedan nachin da ga onda tako i zavrshish a ne da u hodu menjash izgled jer moze biti malo zbunjujuce, znaci napravi neki "sablon" i onda popunjavaj

pozdrav i srecno :wink:

ja sam koristio rezoluciju 1024x768 i imash mali problem sa delom strane "nekoliko sitnica" (u okviru ishrane) tj, malo ulazi u ostali tekst i pojavljue se neka linija koja je kao zaboravljena ispod slika

Znaci, ne svidja mi se sto kad kliknem da pogledam kuvar sve se promeni ;)
 
pa hajde da pogledamo:

1. problem je sigurno u hostingu, 100freemb.com ne vazi za najbrzi hosting sajt.. probaj da hostujes negde drugde.. rekao sam vec, yahoo.com ima vrlo brz hosting, a sto se imena tiche, ako ti bas treba ime, idi na www.dot.tk i registruj se, pa ces imati ime tipa www.tvoje_ime.tk a sajt ce biti preusmeren na yahoo.com

2. svidja mi se tema, sjajna je... NE ZELIM DA BILO KO KOMENTARISE DIZAJN... naravno da ne ocekujem profesionalan dizajn, ovaj je u redu... jako je simpatican.. ono sto ne razumem jeste da sajt nema toliko slika pa da se sporo ucitava.. mislim, ja sam ocekivao gomilu slika , neku foto galeriju, kod tebe je vise teksta.. to ne bi trebalo dugo da se ucitava, sta ja znam

3. nisam snimio tvoj sajt tako da ne znam koliko su velike slike koje koristis, ali mi ne deluju velike.. u svakom slucaju, pogledaj gore sta sam napisao vezano za optimizaciju i nece biti problema

ako imas bilokakvih pitanja, posalji poruku i resicemo...


pozdrav i samo dalje...
 
Pa i ne otvara se tako sporo...
Ja sam na dial-upu, koristim Operu i>
1. stranica se otvara za 21 sekundu, ok to je malo sporije
2. strana se otvara za 9 sekundi - solidna brzina
3. stranica za 4 sekunde - brzo

Stvar je, izgleda u onom banneru gore, meni ga Zone Alarm izblokira, izgleda da se on sporo učitava...
Sad ću da proverim bez Ad blockera...

Inače, sajt nije tako grozan, s obzirom da ti je prvi. Ne obraćaj pažnju na dokone kritičare koji ništa ne rade, već samo kritijuju.
 
Pa, sam banerom, koji je inače težak nekih 30 kB, učitava se 3 sekunde duže :? znači, ipak je generalno ceo host spor.

Možda bi ti bolje bilo da pređeš na Geocities, mislim da su oni najbrži, samo što kod njih ima ona grozna skripta u kornjem desnom uglu koja im služi i kao banner i kao tracking uređaj.
 
UH,preziveh kritike?!!
Vrlo rado cu poslusati vase savete,samo-hhhhmmm ,imam problem.Ako uzmem domen na www.dot.tk kako da hostujem na yahoo.Ne znam kako to funkcionise.dosta mi je trebalo da i ovo provalim(nemam nikakvu literaturu odakle ucim!!! :shock: )Imam domen na co.sr ali ne znam sta da radim sa njm?!!!
Trenutno nastojim da stranice sajta izgledaju slicno-sto mi je peleplay rekao.
Da,u pravu ste,slika nema mnogo,ali imam u planu da stavim neki foto album sa slikama mog sina.Nadam se da cu i to uspeti!!!
Sto se tice boja na sajtu;sigurno mi necete verovati ako kazem da ih odabirem na blef!!!Imam problem sa monitorom:sve mi je kompletno zuto pa mi ni boje nisu verodostojne?Valjda cu uskoro skupiti koji dinar da se kvar popravi. :roll:
Eto dragi moji-ako mozete vi mi objasnite to:domen-hosting,i kako da sajt prebacim na bolji host(najbolje bi bilo da nije free,ali za sad neka ostane ovako.)
pozdrav
pota
 

Back
Top