Izbori i glasanja

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Pojedinci i partije se u svim demokratijama pocinju par mesci pre izbora spremati - praviti svoje izborne kampanje.

Ima raznih vrsta izbora sa razlicitim pravilima, a sve to nadgledaju izborne komisije, sastavljene od verovatno najpostenijih ljudi u jednom narodu. Bar tako bi teoretski trebalo biti.

Na izborima, bilo mehanickim ili elektronskim, pobedjuje jedan kandidadt sa odredjenim brojem, odnosno procentom glasova od celog birackog tela.

Taj procenat glasova je vrlo promenljiv i samo mesec dana pre izbora moze biti jako razlicit od onoga u izbornim kutijama.

Kada jednom jedan kandidat pobedi, za njega vise NIJE VAZAN broj podrske njegovoj politici.

U vreme izbora taj broj moze da bude i 60% od upisanih biraca, a vec nakon prve godine da mu popularnost padne na 20% i manje (Predsedniku Busu je pala na 16%).

Bivsi predsednik Perua je na izborima pobedio sa 60% svih glasova, a pred kraj mandata je imao jedva 5% glasova podrske.

Ali, to tada vise nije bitno.

Samo dva Predsednika u demokratskom svetu su imala veci procenat glasova na kraju mandata nego na pocetku.

Ako neki Predsednik zeli da osnazi svoju politicku poziciju, moze da zakaze vanredne izbore ili referendum podrske.
...................................................................................

Znaci, uopste nije bitno koliko SADA Tadic ima podrsku.

Bitno je bilo da je imao najvise glasova kada je bio biran!
 
Sta ti ustvari zelis da kazes?

Народ бира, народ ускраћује подршку ... Не видим какве сад то везе има ... Мислим, причаш о демократији ... Па не могу да верујем да се ДС позива на демократију, а први крши основна правила демократије ...
 
Народ бира, народ ускраћује подршку ... Не видим какве сад то везе има ... Мислим, причаш о демократији ... Па не могу да верујем да се ДС позива на демократију, а први крши основна правила демократије ...

Narod bira na odredjeni PERIOD.

U tom periodu NE MOZE da uskrati podrsku.

Svi se pozivaju na demokratiju i njeno krsenje. nista novo u demokrtaiji.

To ne znaci da se predsednicki mandat moze kratiti.
 
Narod bira na odredjeni PERIOD.

U tom periodu NE MOZE da uskrati podrsku.

Svi se pozivaju na demokratiju i njeno krsenje. nista novo u demokrtaiji.

To ne znaci da se predsednicki mandat moze kratiti.


Председнички мандат се може скратити уколико се изгласа неповерење ... То ти је исто као и обарање владе
 
Председнички мандат се може скратити уколико се изгласа неповерење ... То ти је исто као и обарање владе

KO moze da izglasa nepoverenje?

Kako se to radi?

Koja komisija to propisuje?

Ko odobrava izglasavanje nepoverenja?

Da li je to referendum?

Kako je to u Ustavu napisano?
 
Председнички мандат се може скратити уколико се изгласа неповерење ... То ти је исто као и обарање владе

Неповрење може да се изгласа ако председник истовремено нема већину у Влади. Да је опозиција формирала владу (СРС-ДСС-НС-СПС) можда би изгласали. Овако је немогуће.
 
KO moze da izglasa nepoverenje?

Kako se to radi?

Koja komisija to propisuje?

Ko odobrava izglasavanje nepoverenja?

Da li je to referendum?

Kako je to u Ustavu napisano?

Ти очигледно онда не знаш како се то ради ... Како се обара Влада ... Изгласају неповерење јел да ... Е тако се обара и председник, само што није било случајева до сада ... С друге стране, НАРОД увек може да обори председника, помоћу државног пуча
 
Ти очигледно онда не знаш како се то ради ... Како се обара Влада ... Изгласају неповерење јел да ... Е тако се обара и председник, само што није било случајева до сада ... С друге стране, НАРОД увек може да обори председника, помоћу државног пуча

Puca?

U demokratiji?


Sad sam naucio nesto novo sto niko na svetu ne zna.:hahaha:
 
Puca?

U demokratiji?


Sad sam naucio nesto novo sto niko na svetu ne zna.:hahaha:

Ти не можеш одређивати кад ће да се то деси и у каквом политичком уређењу. Овде смо се сложили у већини да наш политички систем јесте све, али је најмање демократски, као што ти говориш да јесте ...

А иначе, председник може, а и не мора да влада тај мандат ... С тим да је ово други мандат Тадићу, па мислим да нема право на трећи ... или има ... не знам какав је закон направио ДС сада ... можда буде доживотни председник, као Тито... :hahaha::hahaha:
 
Ти не можеш одређивати кад ће да се то деси и у каквом политичком уређењу. Овде смо се сложили у већини да наш политички систем јесте све, али је најмање демократски, као што ти говориш да јесте ...

А иначе, председник може, а и не мора да влада тај мандат ... С тим да је ово други мандат Тадићу, па мислим да нема право на трећи ... или има ... не знам какав је закон направио ДС сада ... можда буде доживотни председник, као Тито... :hahaha::hahaha:

Устав је промењен током Тадићевог првог мандата који се самим тим не рачуна. По новом уставу има право на три мандата а овај актуелни му се рачуна као први. Значи може још два пута и то по пет година, ако се не варам. И ако буде хтео да се кандидује сигурно ће и побеђивати пошто озбиљна конкуренција не постоји.
 
Устав је промењен током Тадићевог првог мандата који се самим тим не рачуна. По новом уставу има право на три мандата а овај актуелни му се рачуна као први. Значи може још два пута и то по пет година, ако се не варам. И ако буде хтео да се кандидује сигурно ће и побеђивати пошто озбиљна конкуренција не постоји.

Па кажем ја ... Као Тито ... Нема шта ... А има и сличности с Титом ... Тито комуниста, Тадић комуниста ... Тито волео да краде ... Тадић воли да краде ... па има ту сличности доста ... И онда ово зовете демократија? Ово је накарадни комунизам, који нема везе са комунизмом, а нема ни са пост комунизмом а ни са социјализмом ... питај Бога шта је ово:hahaha::hahaha:
 

Back
Top