O životnoj mudrosti - SUJETA

oziman

Veoma poznat
Poruka
11.560
Posedovanje uma i sposobnost misljenja predstavlja veliku prednost covekovu u odnosu na sva druga ziva bica. To najvece dostignuce inteligibilne slobode transcendentne volje, a koji zovemo UM, kod coveka je, medjutim, izlozeno jednoj neverovatnoj besmislici i gluposti koja se usled svoje opste rasirenosti i ne primecuje.
Covek dakle razmislja ... medjutim ako malo izblize pogledamo u čemu se sastoji razmisljanje vecine ljudi, videcemo da je glavni sadrzaj njihovih misli, ne pitanja sustine sveta i zivota, ne pitanja u kojima je predmet čovek sam , njegova neposredna svest, vec je glavni sadrzaj onih koji uopste razsmisljaju pitanje koje glasi "Sta drugi ljudi misle o meni." Ovo je opste rasirena manija, balast koji je zauzeo mesto u covekovom umu i koji crpi njegov mir i energiju. Ako isto pitanje sada izblize pogledamo objektivno i razumo videcemo sav njegov apsurd. A kao i u svemu ostalom, aspurdnost necega moze postati jasna ako je uzdignemo do ekstrema, a za to nema boljeg primera od ovog koga je izneo Sopenhauer:

Sledeće mesto, pozajmljeno iz Tajmsa od 31. marta 1846, iz podrobnog izveštaja o upravo izvršenom pogubljenju Tomasa Viksa, pomoćnika koji je iz osvete ubio svog majstora: »Na dan koji je određen za pogubljenje, rano ujutro, k njemu je došao poštovani zatvorski sveštenik. Samo Viks, mada se ponašao mirno, nije obraćao pažnju na njegove prekore: naprotiv, jedino što mu je na srcu ležalo bilo je to da mu uspe da pokaže što veću hrabrost pred svedocima svog sramnog kraja. — A to mu je upravo uspelo. U dvorištu, preko kojeg je morao da prođe prema vešalima postavljenim uz sam zatvor, on je rekao: »Pa dobro, kako reče doktor Dod, uskoro ću saznati veliku tajnu!« Mada vezanih ruku, on se bez i najmanje strane pomoći uspeo lestvicama do gubilišta; stojeći na njemu, poklonio se desno i levo publici, dobivši pri tome odgovor i nagradu gromoglasnim uzvikom odobravanja sakupljene gomile, itd"

Ovo je izvanredan egzemplar častoljublja: čovek, imajući pred sobom smrt u njenom najužasnijem vidu, pored večnosti koja se otvara za njom, nema nikakvu drugu brigu osim o utisku koji treba da načini na sakupljenu gomilu besposličara, i o mišljenju koje će ostaviti o sebi u njihovim , glavama!
Sopenhauer Parerga i paralipomena 1

Pogledajmo ovu situaciju.
Neko ko napusta ovaj svet , koji se suocava sa smrcu i sa svim onim nepoznatim sto ona donosi i koja je u odnosu na njegov zivot nesto kao vecnost u odnosu na tren. Taj covek jedino sto misli jeste kakav ce utisak ostaviti u glavama sakupljenih besposlicara ???!!!

Kada se ovako iznese ekstrem, on postaje jasan i mozemo to primeniti na sopstveni zivot i shvatiti da je jedini nacin da se oslobodimo te gluposti jasna svest o istoj i njeno objektivno i razumno sagledavanje, a na taj nacin mozemo zakljuciti sledece:

1) Većina mišljenja koja caruju u glavama ljudi obično biva savršeno lažna, izopačena, pogrešna i apsurdna, i stoga sama po sebi ne zaslu zuje nikakvu pažnju.

2) Mišljenje drugih, u većini stvari i slučajeva, može da ima veoma mali realan uticaj na nas.

3) Misljenje onog ko o nama misli uglavnom postaje veoma neprijatno, tako da bi se skoro svako smrtno uvredio kada bi čuo šta se o njemu govori i u kakvom tonu.

4) Cak i sama čast ima za nas samo posredan, a ne neposredan značaj.

Verujem da je vecina vas koji ovo citaju bila zarobljena tom neverovatnom manijom i opterecena tim nepotrebnim jarmom u koji je upregnut nas duh. Dobra stvar je sto se takve gluposti mozemo lako osloboditi. Potrebno je malo vezbe , tacno, ali dovoljno je prepoznati misao koja je dosla iz te oblasti sujete a koja po pravilu glasi "Sta li ce drugi misliti o meni". I da se ta misao kao apsurd odbaci.

A kao pomoc tome moze posluziti ova slika Hijeronimusa Bosa.
christcross.jpg


Hristos je nasa neposredna svest. Ova lica su izrazi "misljenja" drugih ljudi. Kao sto Isus prezire ove face tako i mi moramo prezreti misljenja drugih o nama.

Nikom se ne tice sta neko misli o njemu u svojoj tupoj glavi. Neposrednost ima prednost... a o tudjem misljenju trebamo voditi racuna samo u onoj meri u kojem ono moze uticati na nase neposredno bice... sve ostalo je smesno.

Pitanje teme je znaci sta vi mislite o sujeti i koliko se povodite za misljenjem drugih ljudi o vama kao motivom vaseg delovanja?
 
Ne razumem nista temu...

Niti razumem kako osoba koja se lozi na volja kao transcedentalni konstrukt moze da istovremeno ima ovakvo misljenje kao svoje...
Osim naravno kod onih u kakve sam ubrojio ozimana na pocetku...(ali svojim ponasanjem to nisam pokazao, jer i nema uticaja na moje ponasanje)

Nego vidim cesto misljenje da ako vam nije stalo do necijeg misljenja onda niste sujetni...
Pa bas suprotno , onda je veca sansa da ste sujetni , pa ste razvili kontraefekat da bi se manje eksponirali i neka vrsta samozastite...
--------------------------------------
Da imalo imam mozga, od pocetka bih ono sto sam video iskoristio za etiketiranje prema osobama (ne javno), jer tako rade ljudi i ima tu dobre logike...

Medjutim , postoji i logika da treba cuti svako misljenje , makar ono i crno za vas bilo....i da vas se dotice svako misljenje...bez obzira sto nije receno finim recnikom ili pogodnim stilom po vas...

Zato cu ovde odgovoriti na naslov , a ne na uvodni post...
Nekad je mudro biti ljaksa iz sljivika, jer te takvog ocekuje 99,999% ljudi...
Svaka druga varijanta ce biti prekrojena u glavama tih ljudi....sto nikako nije razlog da to ignorisete, bas kao ni kod male dece sto slicno ponasanje ne ignorisete....


Ignorisanje je drugi naziv sa sujetu....
 
AMAN...MODERATORI !!! Dokle vise teme koje nemaju blage veze sa psihologijom?

,,Hristos je nasa neposredna svest'' mislim...daj argument da je stvarno tako ali prethodno definisi sta je ,,neposredna svest" posto taj pojam u psihologiji 100% ne postoji...

,,To najvece dostignuce inteligibilne slobode transcendentne volje, a koji zovemo UM, kod coveka je, medjutim, izlozeno jednoj neverovatnoj besmislici i gluposti koja se usled svoje opste rasirenosti i ne primecuje'' ??????????????????????????????????? Ovo nije recnik koji se koristi u psihologiji a ne koriste ga ni laici koji dodju na ovaj sajt zato sto bi voleli da procitaju nesto zanimljivo...zasto jednostavno nisi postavio ovu temu na PDF filozofija pa tamo prosipaj svoju zivotnu filizofiju...
 
Poslednja izmena:
AMAN...MODERATORI !!! Dokle vise teme koje nemaju blage veze sa psihologijom?

,,Hristos je nasa neposredna svest'' mislim...daj argument da je stvarno tako ali prethodno definisi sta je ,,neposredna svest" posto taj pojam u psihologiji 100% ne postoji...

,,To najvece dostignuce inteligibilne slobode transcendentne volje, a koji zovemo UM, kod coveka je, medjutim, izlozeno jednoj neverovatnoj besmislici i gluposti koja se usled svoje opste rasirenosti i ne primecuje'' ??????????????????????????????????? Ovo nije recnik koji se koristi u psihologiji a ne koriste ga ni laici koji dodju na ovaj sajt zato sto bi voleli da procitaju nesto zanimljivo...zasto jednostavno nisi postavio ovu temu na PDF filozofija pa tamo prosipaj svoju zivotnu filizofiju...

I postavio sam na filozofiji ali je prebaceno ovde. :)
A moderator je u pravu, jer tacno je da sam temu postavio inspirisan Sopenhaurovim ucenjem o "zivotnoj mudrosti" ali ona je u osnovi psiholoska.
Uostalom i ovaj forum je mnogo poseceniji od filozofskog tako da ce vise ljudi procitati temu i preispitati svoje stavove o toj maniji koja ne zasluzuje da jednom obuzme um coveka, a to je staranje sta neko misli o kome.
 
Sta da radimo sa misljenjima drugih?

Nista. Neka ostanu u glavama onih koji nemaju druga posla nego da ocenjuju ljude umesto da misle o samima sebi i vaznim stvarima u zivotu.
Ali ustvari nije to uopste problem jer misljenje o sebi retko cemo cuti u lice a kada se to i desi, mozemo videti koliko su ta misljenja ustvari pogresna i tupava, zavidna pa i zla. Do toga retko dolazi jer svi nose maske.
Ali ono sto je glupost u svemu ovome je da mi sami voljno gubimo vreme i energiju da bismo izgradili jednu himeru koja navodno postoji u glavama gomile.
 
sujeta je karakterna crta ličnosti, i to karakterna crta agresivne prirode. zato je na psihologiji. autor je napisao šta smatra sujetom. pitao je za vaše mišljenje i pomenuo motiv. koristi termin častoljublje, koji ne koriste oni koji o sujeti nisu čitali, jer se ona u literaturi koristi kao sinonim. častoljublje - sujeta. šta mislite: da li je dostojanstvo isto što i častoljublje?? da li je oholost isto što i sujeta?? kako se pravi razlika...
da li čovek koji teži velikom trijumfu pred masom i odobravanjem i stalno misli o tome kakav će utisak ostaviti, šta drugi misle o njemu, možda čovek koji je izgubio vezu sa stvarnošću?? gde je slobodna akcija (neću reći volja) tog čoveka?? šta je karakterna crta tog čoveka..kakav je on...da li je upadljiv ili ne, da li mu je stalo da bude viđen ili ne..da li izbegava ljude ili ne..??
da li je sujeta opasna??
u psihologiji, u kom periodu života već može da bude primećena??
ko je, patak, sujetniji, muškarci ili žene??
tema je odlična ( :
 
Sujeta je obrnuto proporcionalna svescu o sopstvenim kvalitetima. Sujetne osobe cini mi se da su u stalnoj borbi ostavljanja sto boljeg utiska, jer im je jasno da ne vrede onoliko koliko bi zeleli da se prikazu. A zasto im je toliko stalo da ostave taj nerealan utisak? Verovatno je etiologija posve individualna.
 
kod svakog čoveka postoji sujeta. i kod skromnih. čovek može da bude sujetan i kad mu do tuđeg mišljena nije uopšte stalo i kad je pak opsednut stvaranjem utiska kod drugih ljudi. psiholozi kažu da je sujeta opasna kad pređe određenu granicu. sujetan čovek je opsednut formom, to je težak krst jer, misleći o tuđem utisku, mišljenju drugih, sam gubi korak i dolazi u sukob sa stvarnošću. postoje mišljenja da je častoljublje neophodno za progres, al psiholozi osporavaju i tvrde suprotno.
 
Bila je tema, ako hoces o sujeti, ali na normalan nacin, ali ovde je tema ozimanova "sujeta" tj sopenhauerovski blicevi...

Gomilanjem dilema, necete nista biti blizi razumevanju pojma....
Ponekad mi se cini da filozofi to namerno rade, kad im je dosadno...ne uzmu svih 40 cinilaca, vec uzmu 3 i naprave cvrstu teoriju, pa onda prosire sa jos tri, pa sa jos tri......i naprave drvo umesto da naprave loptu...
 
pa, hoću o sujeti, ali na te tri teme koje su otvarane posl. godina, koje sam juče video - nema ništa. evo pretraži. odgovori "avatari govore da li je neko sujetan" i sl. naklapanja..

psihologija ličnosti kao jednu od karakternih crta sujetnih ljudi navodi Tendenciju obezvređivanja. (nema 3 teorije, nema osporavnja..)...predmet napada je važenje i vrednost drugog, kako bi kod sebe stvorio osećanje nadmoćnosti. priznanje neke druge vrednosti dejstvuje na sujetne ljude kao lična uvreda i, šta bi to bilo, nego osećanje slabosti koje postoji duboko u njima...niko od nas nije slobodan od takvih pojava.. ;)
 
"Verujem da je vecina vas koji ovo citaju bila zarobljena tom neverovatnom manijom i opterecena tim nepotrebnim jarmom u koji je upregnut nas duh. Dobra stvar je sto se takve gluposti mozemo lako osloboditi. Potrebno je malo vezbe , tacno, ali dovoljno je prepoznati misao koja je dosla iz te oblasti sujete a koja po pravilu glasi "Sta li ce drugi misliti o meni". I da se ta misao kao apsurd odbaci."
Gde cemo dospeti ako te poslusamo i odbacimo pomenutu misao?
Kako cemo izgledati u drustvu u kome se svi uklapaju u sablon?
Kako da ignorisemo misljenja ljudi do kojih nam je stalo?
Jezik kojim govorimo, odeca koju nosimo, parfem koji stavljamo... podredjeno je misljenju gomile.
Sto pre prihvatimo da smo deo gomile, pre cemo izgubiti sebe.
A to je, valjda, cilj.
Najteze je biti covek. Ako se takav na trenutak i pojavi, gomila ce ga lincovati. Zato sto ne mari za njih.

Uspeh bi bio preobratiti gomilu, a ne pojedinca. Sociolozi se, na zalost, slazu da je nemoguce ici tim redosledom. Mozda politicari i vodje navijaca znaju nesto vise o tome?
 
sujeta se ispoljava u ranom detninjsvu. neposredno ispunjavanje sopstvene volje jeste nešto što čoveku polazi za rukom samo u okviru porodice, a ponekad čak ni tu. takvim tipovima pripadaju i ljudi koji su u kontaktu sa drugima krajnje ljubazni. obično su prihvaćeni i omiljeni u društvu. ali, njima drušvo ne treba, nemaju onaj osećanje apsolutne dominantnosti koje imaju u porodičnom okruženju. sujetne zbunjuje često uticaj okoline i traže stručnu pomoć. zbog toga je suejta opasna. sujetni ljudi su stalno nezadovoljni.

eo, jedan školski primer za sujetu: 25. godišnji student koji je pred kraj studija zapeo sa davanjem ispita, govorio je da je izgubio interesovanje ne samo za studije, nego za sve. ništa ga nije interesovalo, a sve je komentarisao u negativnom kontekstu. bio je mračnog raspoloženja i bio je vrlo krtičan prema sebi, tvrdio je da je nesposoban. usto, počeo je da kritikuje roditelje, kako oni sami nisu ništa dobro učinili za njega, nego su ga doveli u situaciju iz koje ne vidi izlaz. u svtvari, ništa nije imalo vrednost, sve je omalovažavao.

adler je tvrdio da je krajnji njegov impuls sujeta, koja mu je davala svakojake izgovore da ne uči. jednostavno. on je imao nešto što se zove strepnja od pojavljivanja. to je visokostepena neprijatnost, koja ga je učinila nesposobnim. ali to je upravo činilo da on ima na šta da se pozove, da ima izgovor za svoj neuspeh jer je potražio pomoć stručnjaka i on je konstatovao da je bolestan i da više ništa ne mora da radi. istovremeno to ga je i tešilo.
u onom trenutku kad se očekuje dokaz o nečijoj sposobnosti (ispitni uspeh, diplomiranje) jedan broj ljudi će naprosto stati i imaće slično ponašanje. eto, to je primer sujete. oni koji se kolebaju pred presudnim činom. sujetne osobe idu nekim svojim putem, nemaju baš istančan osećaj zajednice i okrivljuju stvarnost za svoje česte neuspehe.....ali sujetni su stalno tu da ukazuju ljudima na greške, tvrde da drugi nisu u pravu, stalno moraju da pokazuju da su "bolji i pametniji"..oni žive u svojoj uobrazilji..i to nema nikave veze sa čašću, ima..ali umišljenom.. ( :
 
Sujeta je obrnuto proporcionalna svescu o sopstvenim kvalitetima. Sujetne osobe cini mi se da su u stalnoj borbi ostavljanja sto boljeg utiska, jer im je jasno da ne vrede onoliko koliko bi zeleli da se prikazu. A zasto im je toliko stalo da ostave taj nerealan utisak? Verovatno je etiologija posve individualna.
Sujeta je obrnuto proporcionalna stepenu duhovne izgrađenosti osobe, odnosno stepenu spoznaje stvarnosti.
 
Da li si siguran munjo da je u pitanju sujeta...kod studenta?

Osim straha, sujete, tu moze biti i emocionalni odgovor npr na odbacivanje....
Mada ti mislis na onaj podskup kad se umesto ponasanja kao prema licnosti , prema nekoj osobi pocnu da ponasaju kao prema jednom njegovom detalju u zivotu....ili kao prema studentu ili kao prema mladozenji, udavaci....

Sta je odgovor na opterecenost koju vam drugi serviraju koja preti da postane opsednutost ako se ne branite?
Mozda sujeta, a mozda i strah, a mozda i bes (nemoc) sto se svoja sudbina gubi iz sopstvene kontrole....
Ovde ne mislim na primisao koju student moze da ima kao "sta posle diplomiranja, nema vise lagodnog i strogo definisanog i jasnog puta"....
Ovde mislim na nemoc koja je slicna kad postanete predsednik opstine, pa svi navale da im resite kao komsija probleme, nemilosrdno, a istovremeno su spremili i ogovaranja da ste lopov....kad postajete javna licnost koja gubi kontrolu svoje persona publica....
 
da, vrlo dobro, sujetni ljudi su čitavog života (kao) razmažena deca. šta ćeš da doručkuješ - pitu ili jaja..pa baš to ću što mi ne nudiš. u detinjstvu se sujeta ispoljava i kroz zlostavljanje životinja. zatim, primer - foliranje sa bolešću koje se javlja kod dece - da im se uvek neko nađe pri ruci, može da bude pripomognuto i stvarnim naporima da se izgleda bolesno. uživljavanje u ulogu postaje stvarno, tako ljudi mogu da stvarno povraćaju kao da im je zbilja muka ili da stvarno imaju osećanje straha, kao da im zaista preti neka opasnost. svi ti položaji sračunati su na povlađivanje, okrenutost i koncentrisanost pažnje samo na njih, tako da sujeta, kao što kaže andrea, može da preraste uz pomoć oholosti u narcisioidnost..hm, ja nisam često nailazio na termin pasivne agresivnosti, nego na direktnu i indirektnu agresivnost, a neka ispoljavanja su vrlo slična...
 
Poslednja izmena:
Dobar primer je ono kad ne pridjete devojci, pa posle iako hoce da joj pridjete, kad joj pridjete ona vas odbije...pa tako i drugi put, sve u sebi pricajuci, hajde jos ovaj put cu pa onda necu vise mog slatkisa kaznjavati....

Isto se javlja, ali na totalno drugaciji nacin kod muskarca....
 
Nikom se ne tice sta neko misli o njemu u svojoj tupoj glavi. Neposrednost ima prednost... a o tudjem misljenju trebamo voditi racuna samo u onoj meri u kojem ono moze uticati na nase neposredno bice... sve ostalo je smesno.

Pitanje teme je znaci sta vi mislite o sujeti i koliko se povodite za misljenjem drugih ljudi o vama kao motivom vaseg delovanja?

Dobar post :)

Sujeta.... opasna stvar... apsurd je sto sujetan covek misli da je slobodan , a upravo je rob sopstvene sujete...

Misljenja drugih ljudi nisu bitna... volim znati sta drugi misle o meni, kako me vide... cisto informativno...

al to nece znatno uticati na mene...

al vecina to nesvesno dopusta... da drugi uticu a njih....

i da se formiraju tako da bi bili prihvatljivi drugima...

i tome gube sebe, svoju licnost...

i na kraju nemaju nista... jer su izlagali i druge i sebe...

Misljenja drugih mogu posluziti kao putokaz nama u nasem duhovnom razvitku...

pri vlastitom preispitivanju

trepp-1.gif
 
Pa mene moja teorija psihologike pomalo stiti od sujete, ili je posledica manje sujete, sad je trt mrt...

Jer ona nalaze da svaki pojedinac svojom logikom kreira sebi najrazumniji svet...i kroz te paralelne svetove covek mora da prodje....
E sad kad ignorisati , a kad odloziti, a kad ozbiljno posmatrati to je takodje stvar i percepcije i psihologike pojedinca...

Kod svih stvari pa i kod religije sam pobornik trosenja....jer ne trosenje , skupljanje samo dovodi do toga da covek gubi sebe, bas kao i kod novca...
Zato sam uvek po zakljucku na tome da maksimalno postavljen u najrazlicitije situacije i maksimalno lelujavog ponasanja covek ce pre biti svoj nego maksimalno drzeci se ortodoksnog i stiteci se kodeksima i pravilima...
Najgore je na pola puta, a to mahom svi nekako im receno , pa cine...
Ti niti su po pravilima niti su ispoljeni kroz iskustveno i izgradjeno....
To je otprilike mediokritet, tj drzacemo se u globalu dok nam ne zatreba drugacije...

Tako sam spojio sujetu sa mediokritetom...
Sa druge strane sujeta je spojena sa mediokritetom preko hijararhije....javnog polozaja....

I dzaba munja kaze da nije ovo pricano , jer smo iznosili upravo ovu podelu na sujetu licnu i sujetu drustvenu , javnu....
Te pojedinac moze lako podneti licni sujetni napad (tipa bem ti mater) dok ne moze podneti javni napad (tipa vidis kakva ti je porodica sva bedna i vrljava)....
 

Back
Top