Sta je to - vreme?

Puno puta kazemo: "Joj nemam vremena", "Isteklo mu vreme", "Kad budem imao vremena.."...

Da li uopste znamo STA JE TO VREME??

Odgovor je.. ne znamo. Trajanje je izvan mogucnosti saznanja jer trajanje nije isto sto i prostor a predmet saznanja moze biti samo prostorna velicina. Ono sto se uobicajeno zove "vreme" nije trajanje vec je ustvari prostor kako je to dokazao Bergson.A pravo vreme je nesto drugo tkz."intuicija trajanja"
Ova tema jeste filozofska, i dok ne bude zakljucana onaj koga interesuje sta je zapravao vreme moze to videti ovde :
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=6636
 
U jeee, sad vidim da je vreme visedimenzionalno, tj. ima vise vremena u prostoru, a ja cuo samo za ovo domace.

A jel' se zato sat pomera u rikverc kad se ode u Ameriku? Oni mere vreme po tajmu, A Svabe po Cajtu :lol: , a mi samo po vremenu.
 
''Vreme ne prolazi. Vreme stoji, mi prolazimo.''
Znate kako, to je još jedno od onih pitanja na koje čovek nikad neće moći da odgovori. Jer su ljudi stvoreni sa ograničenim umom. Mi živimo u svetu o kome kao nešto znamo, a u stvari to što znamo, mi smo spoznali nekim svojim sistemom merenja i dokazivanja koji smo mi izmislili. Kao što nikada nećemo moći da shvatimo kako je to vasiona beskonačna. Mi kao znamo za taj pojam ''beskonačnosti'' ali ne možemo ga zamisliti. Ma koliko smo napredovali, nismo mnogo odmakli...
 
Mr Kuli, sat se pomera zato sto se pomeras i ti u avionu, a moze i brodu za ameriku.
Kada bi avion stao nedze na sredini da pilot izadje piskiti, stao bi i sat, ali mislim da bi nas vreme preteklo.
Cajt bi osto iza, a times bi se spicio napred.
Mislim da bi se mogla rasplamsati jako interesantna, zanimljiva i nadasve edukativna tema o tvojoj teoriji visedimenzionalnog vremena u prostoru na pola puta do amerike.
 
Meni nije jasno da ljudi, pa cak i ozbiljni naucnici, ne mogu da shvate da vreme ne postoji!

Vreme je OBICNA MERA koju je SMISLIO COVEK, da bi MOGAO DA PRATI KRETANJE MATERIJE.

Materija se pokrenula toliko i toliko u jednom OKVIRU i taj okvir je nazvan VREME...

Ono kao fizicka kategorija uopste NE POSTOJI!

Kao sto metrom merimo duzinu, kilogramima tezinu, vremenom merimo kretanje (materije)

Zato se nikada nece moci "putovati u vremenu".
 
Meni nije jasno da ljudi, pa cak i ozbiljni naucnici, ne mogu da shvate da vreme ne postoji!
Vreme je OBICNA MERA koju je SMISLIO COVEK, da bi MOGAO DA PRATI KRETANJE MATERIJE.
Materija se pokrenula toliko i toliko u jednom OKVIRU i taj okvir je nazvan VREME...
Ono kao fizicka kategorija uopste NE POSTOJI!
Kao sto metrom merimo duzinu, kilogramima tezinu, vremenom merimo kretanje (materije)
Zato se nikada nece moci "putovati u vremenu".

Не мораш се толико ишчуђавати и отварати 100 тема само зато што си наводно нешто увидео па ти није јасно како други то не увиђају...поготову јер си и сам и даље у једној великој ЗАБЛУДИ!

Сводиш време на кретање материје иако већ 3000 година је познато човечанству да кретање у спољашњем свету не постоји.

U Antickoj Grckoj u vreme kada je filozofija tek otvorila oci, ljudi su primetili nesto sto rusi samu predstavu o kretanju i svetu uopste. Prvi je to primetio Parmenid a Zenon elejski je to formulisao u svojim aporijama.
Verovatno svi znaju za Zenonove primere ali ovde cu preneti nekoliko:
The Dichotomy: There is no motion, because that which is moved must arrive at the middle before it arrives at the end, and so on ad infinitum.
Ako moram sada ustati i otici do vrata moje sobe. Moram preci onu tacku koja je bas na polovini izmedju mene i vrata. Kada dodjem do te tacke ceka me jos jedna tacka na polovini. Kada dodjem do te tacke... smanjio sam put..ali me polovina opet ceka.
Mogu se pribliziti vratima na razdaljinu od metar...moram opet preci onu tacku na pola metra.
Mogu se pribliziti vratima na milimetar, opet me ceka tacka od pola milimetra i tako u beskonacnost...in infinitum. A nikada necu na taj nacin stici do vrata.
Jer moram uvek preci polovinu od sledece razdaljine.
gohar1.gif


Оно објашњење које је пружено а које се тиче математике није дало никакав одговор. То објашњење полази од пређеног пута као датог а Зенонов парадокс нас укопава у месту...Нема никаквог пређеног пута да бисмо из њега изводили једначине.

Право објашњење тог парадокса дао је тек Бергсон у прошлом веку и то не на начин да потврди твоје кретање у простору већ да га негира. Кретање и даље не посотји. Оно што ти тако зовеш јесте илузија.

tacka.gif


Kada ti kazes "Nasa tela se krecu u prostoru"...greska!. ONO STO IMAS U SVESTI kada to kazes jeste samo jedan jedini polozaj tvog tela u prostoru. Prethodni polozaji ne postoje..oni su proslost a postoje u tvom secanju. Taj jedan polozaj koji postoji u sadasnjsoti se ne krece..on miruje.

Pa kako sada izvodis pojam "kretanje"?

Tako sto se secas prethodnih polozaja i takvu sliku secanje REDJAS u virtuelnom prostoru tvoje svesti gde imamo sada prethdni polozaj secanje i akutelni polozaj u sadasnjosti. Znaci imamo prostor sa dve slike.... sliku secanje i percepciju(opazaj). A tu vidis nema nigde trajanja. Trajanje je izmaklo nasoj analizi . Dok mislimo na kretanje zapravo mislimo na dve nepokretne slike u zamisljenom prostoru. A to nije niti kretanje niti trajanje.

Vreme nije linija. Linija je u prostoru a pravo vreme je nesto drugo ...nesto u nama...... duhovna kategorija ...intuicija trajanja.
 
Ako moram sada ustati i otici do vrata moje sobe. Moram preci onu tacku koja je bas na polovini izmedju mene i vrata. Kada dodjem do te tacke ceka me jos jedna tacka na polovini. Kada dodjem do te tacke... smanjio sam put..ali me polovina opet ceka.


tačno, ali šta ako tvoje kretanje prema vratima posmatramo iz ugla tvog kretanja prema nečemu što je recimo na dvostrukoj razdaljini od tebe do vrata a na istoj liniji, dakle u istom pravcu i smeru. znači na putu prema tome nečemu ti hoćeš stići do vrata koja su na pola razdaljine.
 
tačno, ali šta ako tvoje kretanje prema vratima posmatramo iz ugla tvog kretanja prema nečemu što je recimo na dvostrukoj razdaljini od tebe do vrata a na istoj liniji, dakle u istom pravcu i smeru. znači na putu prema tome nečemu ti hoćeš stići do vrata koja su na pola razdaljine.


Нећу, јер нас Зенонов парадокс укопава у место где јесмо указујући да је немогуће да се уопште померимо до прве нардне тачке која је удаљена од те у којој смо. Па била она до врата или иза њих свеједно. Јер као што не могу доћи до врата не могу доћи но до прве половине или било које друге тачке која није та у којој сам.

Суштина Зеноновог прадокса заправо се најасније види у овом фрагменту. Размисли о њему.

Ono sto se krece - krece se ili u onom mestu u kome jeste ili u onom mestu u kome nije. Ali ne krece se ni u mestu u kome jeste ni u mestu u kome nije. Stoga se nista ne krece.
Zenon Elejski
 
Нећу, јер нас Зенонов парадокс укопава у место где јесмо указујући да је немогуће да се уопште померимо до прве нардне тачке која је удаљена од те у којој смо. Па била она до врата или иза њих свеједно. Јер као што не могу доћи до врата не могу доћи но до прве половине или било које друге тачке која није та у којој сам.

Суштина Зеноновог прадокса заправо се најасније види у овом фрагменту. Размисли о њему.

Te aporije su odavno prevazidjene.

Vreme je ipak samo obicna mera kretanja i nista vise.
 
Te aporije su odavno prevazidjene.


Ништа ту није превазиђено.

Vreme je ipak samo obicna mera

Време је нешто суштиниски различито од простора и самим тим не може се мерити. Време је немерљиво и недељиво. Часовник не мери време већ две истовремености у простору.

kretanja i nista vise

Кретање није оно што ти замишљаш да је кретање тј померање тела иза тачке а у тачку б.


пс. У праву си ти да је време нешто сасвим друго од физичке величине али си далеко од увида да је време далеко и од онога како га ти и нуачни метод замишља.. тј као линију у простору подељену на три дела.. прошлост, садашњост , будућност.
 
Meni nije jasno da ljudi, pa cak i ozbiljni naucnici, ne mogu da shvate da vreme ne postoji!

Vreme je OBICNA MERA koju je SMISLIO COVEK, da bi MOGAO DA PRATI KRETANJE MATERIJE.

Materija se pokrenula toliko i toliko u jednom OKVIRU i taj okvir je nazvan VREME...

Ono kao fizicka kategorija uopste NE POSTOJI!

Kao sto metrom merimo duzinu, kilogramima tezinu, vremenom merimo kretanje (materije)

Zato se nikada nece moci "putovati u vremenu".

A ja mislio gramima merimo tezinu, u tome sto si napisao treba da bude ovako ako vec spominjes vreme i materiju jer vreme nije merna jedinica, pa onda, duzimom merimo rastojanje/predjeni put/...., a masom merimo tezinu...
 
E Ozi bas lupas gluposti a i tvoji Grci.... Sta ce biti kada prodjem kroz vrata jer i dalje nisam stigao do njih?

Pa naravno. U ozijevim jalovim filozofskim masturbacijama ti nikad ne stizes do vrata
Kretanje je samo iluzija, Nista se ne krece, a ljudi ginu u saobracajnim nesrecama bas iz tog razloga
Ozi i kad bi skocio sa zgrade, njegovo telo se nebi kretalo i on nikad nebi glumio lubenicu kad stigne do plocnika :mrgreen:
 
U ovom Svemiru je sve nastalo od energije, tako da je i vreme jedan oblik energije.
Kada kazes, "treba mi vreme da uradim ...", to znaci da ti treba da potrosis neku energiju da uradis...
Merenje vremena je merenje kretanja energije.
Tacnije, ono je izvod kretanja energije.(promena kretanja energije u projekciji).
 
A sta da radimo sa apsolutnom nulom? Mislim ako poznajes zakone fizke onda znas da nista nije moguce ohladiti ispod apsolutno nule. Sada jedno pitanje, zasto? Ako mi das odgovor onda tvoje poredjenje vremena sa potrosnjom energije nema nikakve veze...
Al i a ocekivati je da opet lupas gluposi...
 

Back
Top