Bing - novi search engine

redsonia

Aktivan član
Poruka
1.152
www.bing.com

Novi search engine razvijen od strane Microsofta. Clanci o Bing-u su veoma pozitivni do sada...

Isprobah ga i zaista sam dobila relevantne rezultate, na prvoj stranici rezultat koji mi treba. :super:
Da li ce biti dostojna konkurencija za Google? Po kvalitetu rezultata, svakako je moguce...
Volim kad nesto dobro i kvalitetno izadje na trziste i pruza mogucnost izbora. :D
 
Pa i nije baš "novi" search engine već kao što i piše na njegovoj naslovnoj stranici... Live Search is evolving. Welcome to Bing!... dakle prerađeni, dorađeni i malo unapređeni Live Search. A evo šta kažu ljudi iz Microsofta...
... Kao ključna unapređenja u odnosu na Live Search, Microsoft navodi mogućnost da prodre dublje u veb i brže dostavi relevantne rezultate, a kao najubojitije oružje koje će ga odvojiti od konkurencije smatra način na koji razlučuje i prikazuje informacije.

Dok Google stavlja naglasak na spartanski, brzo učitavajući dizajn i spisak najrelevantnijih rezultata pretraživanja, Bingovi rezultati su organizovani u kategorije kao što su veb, mape, slike i zdravlje. Za svako pretraživanje Bing dinamički stvara kategorije kao odgovor na upit i nastoji da pogodi šta je korisnik nameravao da nađe (zahvaljujući tehnologiji do koje je došao kupovinom kompanije Powerset), umesto da se oslanja na poređenje ključnih reči s dokumentima na vebu.

Stefan Vajc, direktor ogranka Live Search u Microsoftu, rekao je da je „Google uradio veliku stvar time što je reč Google pretvorio u glagol“. Za razliku od ponovljenog pretraživanja koje Vajc smatra osnovnom odlikom „guglovanja“, Bing je orijentisan na pronalaženje odgovora već iz prve ruke i pomaganje da se pretraživanje dalje rafinira iz strane s rezultatima.

Pored toga što je dosadašnjem pretraživaču podario nov izgled, Bing je zato unapredio i navigaciju po rezultatima pretraživanja, ponudivši novu navigacionu traku, prikazivanje veb strana i pre nego što ih posetite i grupisanje rezultata po zadatim kategorijama.

Na primer, navigacione i pretraživačke alatke smeštene su s leve strane u prostoru Istraživačko okno (Explore Pane) među kojima je i alatka Web Groups koja organizuje rezultate pretraživanja. Tu su isto tako i funkcije Related Searches i Quick Tabs, koje prave sadržaj za različite kategorije rezultata pretraživanja.

Bing pomaže korisnicima da nađu ono što pretraživač smatra najrelevantnijim tako što rezultate ističe na razne načine. Funkcija Najbolje poklapanje (Best Match) pokazuje šta pretraživač smatra najboljim rezultatom za zadati upit. Druga funkcija nazvana Duboke veze (Deep Links) daje bolji uvid u ponuđene resurse.

Bing nudi i brz prethodni prikaz (Quick Preview), zapravo kratak prikaz rezultata u polju koje se pojavi kad se mišem pređe preko hiperveze rezultata. Ovim prikazom se dobija slika s informacijama koje veza nudi, tako da korisnici mogu da odluče da li će je pritisnuti. Funkcijom Trenutni odgovori (Instant Answers) Bing daje pristup informacijama samo jednim pritiskom na taster miša.

Microsoft je svoj pretraživač redizajnirao u nadi da će smanjiti jaz koji ga deli od Googlea, kome pripada lavovski deo pretraživačkih upita...

(Mikro-PC World)
A koliko će taj jaz stavrno biti smanjen i da li će, pokazaće vreme. Mada, neke navike se teško menjaju. ;)
 
Da, bing je evoluirao iz msn i live.com pretrazivaca
cekam da vidim kako ce da guraju dalje index sajtova jer za sada se voze na indexu od live.com

webmaster tools im je isto pristojan rame uz rame sa googlovim i yahoo site explorerom
 
Cak i da bude bolji od google, sto je realno gledano isto sto i bankrot koka kole, ipak ce navika da presudi.
Koliko ljudi jos uvek koristi IE 6?
Samo jos fali da kucaju adresu (http://..) u help prozor.

Navika da presudi? Zavisi od osobe...
Ja koristim IE 8 od kako je RC verzija bila na raspolaganju. Kad cujem da je nesto novo izaslo, ja to proverim... procitam clanke i posetim forume da vidim sta ljudi kazu o tome... Nisam od osoba koje se vezuju za neku verziju softvera ili firmu iz navike, nego proverim sta je to novo i ako je bolje u odnosu na ono sta koristim, ima da uradim "upgrade". Takodje imam gomilu drugara koji isto tako rade. Jos nisam upoznala nikoga ko koristi zastareli softver kad je novija (bolja) i besplatna verzija na raspolaganju.
Ne kazem da je Bing bolji od Google... to je nesto sta ce vreme da pokaze. Ali je definitivno nesto sta treba proveriti. ;)
 
Ako je Microsoft hteo nesto pametno da uradi - onda bolje da je vratio Ms. Dewey sa Janinom Gavankar.

ms-dewey-nice.png
 
Izgleda da "Bing" uzima maha: http://www.techcrunch.com/2009/06/05/did-bing-just-leapfrog-yahoo-search/

Interesantni su mi komentari (sa desne strana clanka)... Neki hvale Bing, neki kazu da nije Google - mislim da je poenta da je drugaciji; da je kao Google, onda bi komentari bili da MS kopira. :think:
U svakom slucaju, ljudi su zadovoljni kvalitetom rezultata pretrage... Definitivno nesto sta mozda moze da pruzi konkurenciju na trzistu.
 
jedini nacin da neko (bar donekle) zezne google je da ponudi odredjenoj publici ono sto ona zeli - na primer tinejdzerima ponudis "lakse, bolje i lepse" (sto god to znacilo) pretrazivanje popularne muzike, celebrity ogovaranja i sl.
a i tinejdzerima ne smeta da im front page izgleda kao kod yahoo-a.
bing kao treci u toj trci ne znam sta tacno pokusava, tbh. jedno vreme je MS pokusavao da uradi pretrazivanje koje bi primalo "ljudski postavljena pitanja" u pretrazi, to je palo u vodu. Sta im je cilj sada sa Bingom nije mi najjasnije, tbh.
 
Kako nije jasno? Pa hoce parce kolaca - kao i svi ostali.
Ne znam sta mislis pod tim da MS treba da "zezne" google... dovoljno je sto uzima %. Svaki procenat je bitan - ne zbog pretrage, nego zbog online marketing - tu se zaradjuje... niko nece da postavlja (i placa) reklame na search sajtu koji nema neki odredjeni % trzista.
Google ima ogromnu vecinu trzista (da ne kazem monopol) sto se online search tice vec duze vreme, to sto Bing sada ima 10% je velika stvar.
Proverila sam ih side-by-side i mogu ti reci da je kvalitet pretrage priblizan. I jos uz to www.bing.com/visualsearch dodaje novu dimenziju pretrage.

Potrebno je imati vise opcija; konkurencija stvara poboljsanja i nove proizvode.
Bing definitivno nudi alternativu za online search.
 
Kako nije jasno? Pa hoce parce kolaca - kao i svi ostali.
nije mi jasno kako misle da dodju to tog svog parceta kolaca, tj koliko parce ocekuju.
ako je google default poretrazivac za preko 80% korisnika interneta, yahoo nagrabi nekoliko procenata na tinejdzerima, baidu i guruji koriste kinezi i indusi - ko bi to trebao da koristi bing, i zasto?
za sada mi deluje da ga koriste entuzijasti koji zele malo da cackaju novi pretrazivac, i korisnici koji jos uvek imaju msn.com kao homepage u svom Internet Exploreru, pa im se prirodno namece bing. Da li to moze preci 5% - ne znam bas...
 
Mislim da je sasvim jasno da nesto sto izgleda kao google i radi kao google nikad nece privuci ljude.

Jedino sto je mene moglo da odvoji od googla je bila Ms. Dewey. Znaci, tako nesto sto ce golicati mastu, biti vizuelno privlacno, zabavno i duhovito - uz veliku dozu kreativnosti i odredjeni umetnicki dojam... I uz naravno svu funkcionalnost googla plus jos neki dodatak. E tek kad tako nesto naprave onda mozemo da pricamo o prelasku na nesto novo...
 

Back
Top