Историја кроз фотографије и слике

Američka nacistička parada, Njujork, 1939.

DHY3djWXcAARiAr.jpg
 
Kralj Petar 2.jpg


Deco moja!
Vi ste se zakleli da branite otadžbinu i svoga Kralja, ali ja vas razrešavam zakletve date meni, jer životi, i vaši i moj, pripadaju samo Srbiji za koju moramo sada pobediti ili umreti! Ja sam došao među vas da je, sa onima koji hoće da se bore za njenu slobodu, odbranimo ili poginemo! Sad je došlo vreme da mi branimo svoju zemlju, njive, ognjišta. Među vama ima i onih koji su posustali i zato svaki onaj koji ne može, neka slobodno odloži oružje i neka se vrati kući, ja mu praštam. Ostali, napred!

(Suvoborska bitka, govor kralja Petra Prvog, u rovovima, na prvoj vatrenoj liniji)
 
Vojvoda Stepa Stepanović (1856‐1929).jpg


Vojvoda Stepa Stepanović (1856‐1929)
Pobednik sa Cera i čovek iz naroda



Srpski general i vojvoda Stepa Stepanovic pobednik Cerske bitke20. avgusta 1914 godine odigrala se Cerska bitka. Pobeda srpske vojske u ovoj bici bila je ujedno i prva pobeda saveznika u Prvom svetskom ratu. Pobednički venac ove bitke najvećim delom pripada II srpskoj armiji pod komandom đenerala Stepe Stepanovića, koji je zbog toga unapređen u čin vojvode. Godišnjica Cerske bitke prigodna je prilika da se podsetimo ko je bio vojvoda Stepa, najomiljeniji vojskovođa u istoriji srpskog naroda.

- - - - - - - - - -

Ostala je zabeležena anegdota da je vojvoda, gledajući austrougarske vojnike kakao se ubrzano povlače preko Drine u Bosnu, a srpska vojska, i pored svog truda, u gonjenju ne uspeva da ih sustigne, rekao oficirima iz štaba: „Vidite kakao je teško ratovati protiv Švaba. Kad beži nemož‘ ga stići.“
Na pitanja novinara o njegovom uspehu u Cerskoj bici Vojvoda je odgovorio: „Nemate šta da pišete. Sve što se uradilo uradili su oficiri i vojnici moje armije. Oni su najviše doprineli da se neprijatelj potuče i zemlja oslobodi. Kad baš hoćete da nešto napišete za te engleske i francuske novine, eto to napišite.“
 
Poslednja izmena:
Vojvoda je očinski brinuo o svojim vojnicima. Redovno je obilazio položaje, često preodenut u običnog trećepozivca, ne bi li se uverio u pravo stanje u jedinicama. Prema oficirima je bio strog, ali nikada bezobziran, dok je prema običnim vojnicima bio popustljiv.
Vojvodi nikada nije smetalo nevreme. Jednom prilikom, dok je u otvorenom automobilu obilazio položaje na Solunskom frontu, poče da pada kiša. Ađutant naredi šoferu da podigne krov, a Vojvoda ga zaustavi: „Nemoj! Dosta ću biti pokriven u grobu. Pusti je nek pada.“ Nastavili su tako da se voze i kisnu još puna dva sata.
Pogledajte prilog 451716
Степа Степановић јуна 1913. године обилази границу у околини Пирота са Војиславом Живановићем, начелником
 
a ovo je druga slika koja me je oduševila, jako velike dimenzije, prelepa slika

- - - - - - - - - -

Pavel_Paja_Jovanovic_-_Proglasenje_Dusanovog_zakonika_(oko_1930).jpg


- - - - - - - - - -

Проглашење Душановог законика, ремек-дело Паје Јовановића

- - - - - - - - - -

apsloutno preporučujem posetu muzeju matice srpske u novom sadu

Постоје 3-4 верзије ове слике, и свака се по нечему разликује. Негде су другачији орнаменти на цркви, негде су ликови измешани, негде неки и недостају, итд.
 
The Abandoned Wreck of Peter Iredale
12-2.jpg

When the words Peter and Ship comes into mind it is inevitable for one to immediately start thinking about Peter Pan.
But there is also another Peter, and this one just by mere accident happens to be a four-masted steel barque sailing vessel. Peter Iredale is a ship that ended its sailing days on October 25, 1906. As many sailors refer to their ships, she was abandoned 10 miles south of the Columbia River channel.
 
20993012_1634341463264956_8567090071456267688_n.jpg


- - - - - - - - - -

ЋИРИЛИЦОМ, НАРАВНО

Првобитан грб фудбалског клуба ,,Хајдк" из Сплита, који су основали српски студенти у овом граду.

Ово су имена оснивача:

Блажо Приморац, Борислав Приморац, Ђорђе Матавуљ, Никола Матановић, Павле Јанковић, Филип Радовић, Филип Јанковић, Јован Дивац, Новица Давнић, Бранко Вуковић, листом Срби.
 
Мерима, нажалост, више не постоји. Преко 170 година историје нестало је практично преко ноћи.

Ми не схватамо вредност континуитета.

Upravo tako ali ovde je vršljao komunizam i to komunizam hrvatskog diktatora broza koji je napravio toliku štetu srpskome narodu,menjajući svest istom,da će biti potrebne generaije Srba da tu štetu makar malo ublaže
Pre rata privatna svojina je bila svetinja u Srbiji,posle je bilo svačije i ničije a tako je i završilo,obaška što su mnoge fabrike seljene iz Srbije u Slovenačke i hrvatske vukojebine
 

Back
Top