Englezi-a happy breed ?

Urvan Hroboatos

Veoma poznat
Poruka
13.153
Znak je egoizma, a i lijenosti, stavljati teme već pokrenute drugdje.
No, budući da mislim da bi bile od potencijalno širega
interesa, stavit ću ih njekoliko. Ako bude odaziva, OK; ako ne, njeka
ih moderatori(ce) slobodno izbrišu kao višak.

Fraza je odnekud iz Shakespearea (Rikard III:), i odnosi se na Engleze. odražava optimizam doba Elizabete 1., no nerijetko su i druge zemlje mislile da su sretne, da im "Bog puše u jedra" (felix Austria npr.).

Naime, jučer sam odgledao "Master & commander" s Croweom o pomorskom natezanju u doba napoleonskih ratova (mea culpa, lijen sam za gledanje flmova pa iako dosta odgledam, to biva s kojom godinom zakašnjenja, dosta često). To potvrđuje- mislim- stari uvid da su Englezi (bili) povijesni sretnici i najuspješniji narod u zadnjih 1000 godina.

Taj se narod iskristalizirao stapanjem francuskih Normana i saksonskih podložnika negdje u razdoblju od 1200-1400. No, odonda- samo im ide:

*u stogodišnjem ratu razvaljivali su Francuze i posatli sami nacija

*nakon maloga prijedaha, slijedi engleska reformacija i borba s glavnim rivalom- Habsburškim Španjolcima. Potukli su Španjolce u borbi koja je trajala kojih 200 godina

* nakon Španjolaca dolazi opet rivalstvo s Francuzima koji postaju dominantni u Europi od Luja 14. do početka/sredine 19. st. Glavno je- uspjeli su u nizu bitaka i savezništava potući ih u Europi (Blenheim) i, najvažnije, kolonijama (SAD, Kanada, Indija,..)

* onda dolazi od kraja 19. st. do 1945. njemačka dominacija. Tu već Englezi opadaju. No, imali su snage- i sreće- da ih Švabe ne zgaze. Realno, nisu Englezi pobijedili u 1. i 2. svj. ratu, no bili su na strani pobjednika. I predaju štafetu svojim istojezičnicima- Amerikancima.

Doda li se tomu njihov prinos u kulturi, znanosti, tehnologiji, političkoj upravi (Shakespeare, Newton, Maxwell, Darwin, parlament,...), te da nisu imali istrjebljivačkih ratova na svom ozemlju- može se slobodno reći da su najuspješniji zapadni narod.

http://en.wikipedia.org/wiki/British_Military_History
Jezik im je postao svjetski zbog SAD,a i dalje su važni gdje su bili i prije (bankarstvo itd.).

Drugi veliki zapadni narodi nisu bili te sreće.

*Francuzi su dugo davali tempo Europi, no nisu se namnožili u kolonijama i posustali su

*Nijemci su velik- no ne baš sretan narod. Hibris je to, velika stradanja njih i drugih.

*Rusi su još nesretniji.

Od velikih ostalih (Arapi, Kinezi,..), mogu samo reći- ostali su u svom vjerskom ili nacionalnom kalupu i nisu uspjeli (možda ni htjeli) da izguraju nešto planetarno.

Osobno, nemam baš simpatija za Engleze. Više mi odgovoraju luđaci kao Rusi i manijaci kao Nijemci (od tzv. velikih). No, što jest, jest. Kontrolitrana agresivnost, sve veća politička sloboda, merkantilizam, racionalni pristup, marljivost i proračuntost....isplate se.
 

Back
Top