Nema ocene o potpunoj saradnji Srbije s Hagom
Prikazujem rezultate 1 do 4 od 4

Tema: Nema ocene o potpunoj saradnji Srbije s Hagom

Iskusan strawbbery_city (avatar)
    Učlanjen
    28.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    98

Podrazumevano Nema ocene o potpunoj saradnji Srbije s Hagom

Serž Bramerc, glavni haški tužilac, prema saznanju „Blica“, podneće sutra pred Savetom bezbednosti UN do sada najpozitivniji izveštaj o saradnji Srbije sa Tribunalom u Hagu, ali definicija „puna saradnja“ izostaće sve do hapšenja Ratka Mladića.

Bramerc će potvrditi da je postignuta potpuna saradnja u pogledu dostave dokumenata, dostupnosti arhivima, uključujući i vojne, zaštiti svedoka, ali takođe će konstatovati realnu situaciju na terenu i činjenicu da je hapšenje preostale dvojice haških begunaca Ratka Mladića i Gorana Hadžića još otvoreno pitanje i da to ostaje prioritet saradnje, kako bi Tribunal uspešno okončao svoj mandat.
    I premda Bramerc ocenjuje da su Mladić i Hadžić u Srbiji, što će preneti, to neće negativno obojiti njegov izveštaj. Jer, on će reći i ono što je, takođe, veoma značajno za ocenu saradnje, a to je da je akcioni tim izuzetno posvećen tom zadatku i da veruje da će njihov trud uroditi plodom. Tužilac će, kako je sam nagovestio u neformalnom razgovoru sa novinarima pre nedelju dana, da je postignut dodatni napredak i u segmentu traganja i lociranja begunaca, kao i da je unapređena saradnja službi koje učestvuju u operaciji lociranja i hapšenja. Ova stavka nekoordinacija službi dugo je nosila negativni predznak u prethodnim izveštajima ocene saradnje.
    Bramerc će, takođe izvestiti Savet bezbednosti da je posao akcionog tima i službi izuzetno komlikovan i težak. To će apostrofirati kao razlog zbog kojeg ovaj posao još nije dao rezultate, a ne, kao što je to dugo bio slučaj, nedostatak političke volje. Očekuje se da Bramerc izloži veoma složenu situaciju vezanu za hapšenje preostale dvojice optuženika i predoči komplikovanost operacije koja to zahteva. On sam je već rekao da nije reč, naročito u Mladićevom slučaju, o tek običnim ljudima, već o iskusnim stratezima, kojima veštine i taktike skrivanja nisu nepoznanica, naprotiv. Očekuje se da Bramerc i pred Savetom bezbednosti UU kaže ono što je rekao u neformalnom razgovoru pre nedelju dana sa novinarima da su šanse da Mladić i Hadžić budu uhapšeni veće no ikada.
    Jovan Simić, bivši savetnik predsednika Republike Borisa Tadića o pitanjima vezanim za Tribunal očekuje da će izveštaj biti pozitivniji, ali naglašava da to automatski ne znači da će to značiti da mi u potpunosti sarađujemo sa Tribunalom.
    - Pozitivno intoniran izveštaj ostaviće otvorena vrata za debatu koja će pred Savetom bezbednosti nakon toga uslediti, a u kojoj bi mogli da se nadamo da možemo da krenemo dalje u evropskim integracijama - kaže Simić.

Iskusan strawbbery_city (avatar)
    Učlanjen
    28.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    98

Podrazumevano Re: Nema ocene o potpunoj saradnji Srbije s Hagom

BEOGRAD - Ambasador Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Beogradu Kameron Manter rekao je da je Amerika procenila da Srbija sarađuje sa Haškim tribunalom i takav stav je prenela svojim partnerima u Holandiji.

Manter je, u Poligrafu RTV B92, rekao da odluku o odmrzavanju Prelaznog sporazuma sa Srbijom treba da donese Evropska unija, a SAD su svoj stav o saradnji Srbije sa Tribunalom preneli holandskim prijateljima.

"Mi podržavamo integraciju Srbije u EU, to je naš strateški cilj", poručio je Manter, uoči odlaska na novu dužnost u Irak.

Manter je naglasio da SAD ne zahteva od Srbije da prizna nezavisnost Kosova i o ovom pitanju SAD i Srbija se slažu da se ne slašu.

"Mi verujemo da je status Kosova rešen i nadamo se da će se ona razvijati kao i ostale demokratske zemlje. Ideja da se to koči nije u interesu ni Srbije, niti Kosova", rekao je on.

Verujemo da je kosovska vlada opredeljena da učini napore i obezbedi veći povratak Srba na Kosovo, dodao je Manter.

Prema njegovim rečima, SAD ne zahtevaju od Srbije da se učlani u NATO, već se nadaju da će sama Srbija to želeti da učini.

"Mi se nadamo da će Srbija to želeti", rekao je on i ocenio da će bez zaleta, odnosno članstva u NATO, jednoj državi biti teže da se učlani u EU.

Manter je rekao da je administracija SAD zainteresovana za Balkan, što je rezultiralo posetom potpresednika Džozefa Bajdena, ali koliko je on razumeo, neće biti posebnog izaslanika za Balkan.

Tokom mandata od dve godine, Manter je rekao da su se 2008. godine dogodile velike promene, ali je i dalje potrebno jačati poverenje građana u institucije.

Blizak sam sa ljudima u ovoj vladi, davao sam neke savete i zadovoljan sam da su mnogi lideri stranaka mogli da razgovaraju o tome kakva bi bila najbolja koalicija u Srbiji, odgovorio je Manter na pitanje o tome da je on uticao na formiranje ove Vlade Srbije.

Manter je rekao da se još ne zna ko će biti novi američki ambasador u Beogradu.

Domaćin Yopa_2.0 (avatar)
    Učlanjen
    19.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    84

Ja ne da sam sokiran, nego se to ne da opisati...

Buduća legenda Droid (avatar)
    Učlanjen
    11.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    370

nadoknada za nezvanicno priznavanje kosova?

Slične teme

1. Potpisan Sporazum o ekonomskoj saradnji vlada Srbije i BiH
    Autor ti si kriva zbog mog piva u forumu Politika
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 28.03.2009., 07:49
  2. U Vladi Srbije potpisan Memorandum o saradnji sa NGO
    Autor Teodosije u forumu Politika
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 10.02.2009., 20:45
  3. Nema karta Srbije
    Autor Cikic u forumu Prirodne nauke
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 04.10.2008., 10:48
  4. Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 23.06.2008., 03:53
  5. Da li bih se za 10.000e u potpunoj diskreciji....
    Autor Mozart-ZR u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 08.06.2004., 22:51

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •