BG vs. NS

olja26

Početnik
Poruka
6
Gde mislite da je kvalitetnije studiranje i koji grad moze vise da ponudi sto se tice samog faxa, a naravno i drustveni zivot.Da li je Beograd ipak bez konkurencije?!Zamolila bih sve koji imaju iskustva sa Beogradom ili Novim Sadom da daju svoje misljenje! Hvala unapred.:roll:
 
Gde mislite da je kvalitetnije studiranje i koji grad moze vise da ponudi sto se tice samog faxa, a naravno i drustveni zivot.Da li je Beograd ipak bez konkurencije?!Zamolila bih sve koji imaju iskustva sa Beogradom ili Novim Sadom da daju svoje misljenje! Hvala unapred.:roll:

Bila je vec neka slicna diskusija, dok sam bio pocetnik, ali evo sta ti ja mogu reci iz mog iskustva i drugih.

Razlika u kvalitetu je izuzetno mala u korist Beograda. Da se ne lazemo, Beograd je veci i veci je i broj strucnjaka ali i nestrucnjaka u oblastima. Ali manji grad krije i svoje dobre strane. U manjoj grupi koja bi bila npr. u Novom Sadu, profesor moze da se lakshe odnosi prema ucenicima nego prema grupi u Bg velicine xxx studenata. Uporedjujuci program Biohemije izmedju NS i Bg mogu reci da je Bg bolji, ali npr. za Medicinu, Pravo, Jezike i ostalo nema razlike.
A onda ima neshto sto ja mnogo volim, a to je cinjenica da je Vojvodina toliko multikulturalna i toliko razlicotg zivi zajedno, da je to zaista predivan osecaj. I svidja mi se PMF u NS, sada je zaista divan.
Neko bi rekao da je u Bg lakshe da se uspe kasnije. Ali eto ja znam devojku koja je bila najbolji studnet medicine i sada radi kao hirurg u Moskvi. Ili jednu curu koja predaje na Stenfordu (molekularnu biologiju je studirala tu) itd. Tako da i nema neke velike razlike.

Jedina ocigledna razlika je u velicini gradova i mogucnostima koje oni nude. Bg ima dobra mesta za provod za svaciji ukus, neki feeling velikog grada i ostalo. A NS ne. Tako da, sve zaivisi od ukusa.
 
Zavisi šta želiš da studiraš.

Ali prvo i prvo, slušaj sebe.

Ja sam slušala sebe i došla u Beograd i zadovoljna sam.

Al' mi ipak nekad bude krivo što ne mogu svaki dan sa najboljom drugaricom na kafu jer je ona u Novom Sadu.
 
Pa ja planiram pravo da upisem i sada sam samo u dilemi gdje da idem. Novi Sad mi je prva opcija, s tim da u zadnje vrijeme razmisljam da li ako vec idem na fax u Srbiju ( a ja sam iz R.Srpske) da li da onda idem u taj ''cuveni'' Bg, pa da osjetim i ja kako vec neko rece taj BG feeling ili ne.. A mislite sto se tice nocnog zivota, izlazaka i slicno da NS nije ni blizu BG?! Hvala na odgovorima :)
 
E, to opet zavisi od toga kakve ti izlaske preferiraš.

Moj dečko u NS se provodi bolje nego ja u BG, veruj mi. :)

I po onome što sam čula, nije da nije ni blizu Beogradu.

Još jedan bitan momenat: Novi Sad je znatno jeftiniji za život.
 
Novi Sad je sigurno jeftiniji, to je vazno. Sto se provoda tice, to najvise zavisi od tebe i tvog drustva. Sto se poredjenja kvaliteta fakulteta tice, ne mogu nista da ti kazem i sumnjam da iko moze da ti kaze objektivno koji je fakultet gde bolji, jer niko ne studira isti fakultet u dva grada istovremeno. Prednost Novog Sada je u tome sto su grupe manje.
 
Poslednja izmena:
Novi Sad je sigurno jeftiniji, to je vazno. Sto se provoda tice, to najvise zavisi od tebe i tvog drustva. Sto se poredjenja kvaliteta fakulteta tice, ne mogu nista da ti kazem i sumnjam da iko moze da ti kaze objektivno koji je fakultet gde bolji, jer niko ne studira isti fakultet u dva grada istovremeno. Prednost Novog Sada je u tome sto su grupe manje.

slazem se, ali ako cemo sikreno, prirodne nauke su u Bg-u bolje. Gledao sma planove i programe za biologiju, molekularnu biologiju, hemiju bolji su u Bg-u ;)
 
Čekaj, ti si to zaključio samo po programu?

Okej, javi se kad budeš studirao.

Program mog smera izgleda svemirski, ekstra, sve ful, savršeno...
a kad dođeš i počneš da studiraš, plač majke božije.
 
Čekaj, ti si to zaključio samo po programu?

Okej, javi se kad budeš studirao.

Program mog smera izgleda svemirski, ekstra, sve ful, savršeno...
a kad dođeš i počneš da studiraš, plač majke božije.

Ne studiram, ali kada pogledam kakav je pogled u prirodnim naukama u Bg i NS vidim da BG naprosto vodi. Uzmi da u nauci morash znati meodiku rada, a ne samo rezultate. To se ne uci u NS, ni na molekularnoj ni na biohemiji. Poznajem studente na Hemijskom i svi kazu da se jedino u Bg radi prava biohemijaili molekularna biologija.
 
Ne studiram, ali kada pogledam kakav je pogled u prirodnim naukama u Bg i NS vidim da BG naprosto vodi. Uzmi da u nauci morash znati meodiku rada, a ne samo rezultate. To se ne uci u NS, ni na molekularnoj ni na biohemiji. Poznajem studente na Hemijskom i svi kazu da se jedino u Bg radi prava biohemijaili molekularna biologija.
A oni svi studiraju u Beogradu?
Hvala, doviđenja.

[i šta što čak u programu piše metodologija istraživanja... [metodika je nešto drugo, pretpostavljam da na metodologiju misliš]... ja sam na prvoj godini imala osnove metodologije lin. istraživanja... super ime, zar ne, očekuješ da te osposobe za sve tipove istraživanja u jednom semestru... kad cvrc... tu nema ni metodologije ni istraživanja.]
 
A oni svi studiraju u Beogradu?
Hvala, doviđenja.

[i šta što čak u programu piše metodologija istraživanja... [metodika je nešto drugo, pretpostavljam da na metodologiju misliš]... ja sam na prvoj godini imala osnove metodologije lin. istraživanja... super ime, zar ne, očekuješ da te osposobe za sve tipove istraživanja u jednom semestru... kad cvrc... tu nema ni metodologije ni istraživanja.]

Electra sudish po svom fakultetu.

Da ti ljudi su svi sa Beogradskog Univerziteta. I imaju metodologiju istrazivanja, koja se u NS ne radi. I sta sada? Ne razumem koja je poenta rasprave. To se ne radi u NS, ali se radi u BG gde ima citav predmet posvecen tome. U NS to ne postoji. Ako si ti imala predmet metodologije lin. istrazivanja i ako se on pretvorio u nishta, to ne znaci da metodoloija istrazivanja na Hemijskom ne valja, vec je sta vishe uradjena po Svajcarskom modelu i ima pre svega prakticni deo, dok se u NS dobijaju vec servirani podaci, sto mozesh i videti iz njihovog plana i programa.

I da, znam coveka sa NS univeziteta koji je i sam studirao Biohemiju, pisao je po forumu. Tako da znam kako izgleda na obe strane.
 
Apsolutno ne sudim po svom fakultetu, nego navodim primer nečega što piše u programu, a realno ne postoji.

Otkud znaš da ne postoji u Novom Sadu a pričao si samo s ljudima iz Beograda?

Sad tek navodiš tog nekog čoveka iz Novog Sada. Ranije ga nisi pomenuo pa ja nisam mogla iz tvojih pisanija zaključiti da si imao podatke i iz Novog Sada.

Možda se radi u Novom Sadu u sklopu nekog drugog predmeta.

To je ono što ne znaš, i sasvim je u redu to priznati.
 
Novi Sad je bolji. Svidjaju mi se ljudi u NS. Isao sam par puta u BG, baba od 50 god je izvukla iz petinih zila i pljunula pred mene, zgrozeno sam rekao pobogu pa sta to radite, a ona meni ladno rekla mars. Ne kazem da ljudi nemaju potrebu da pljunu, ali ucini to iza zgrade, automobila ali ne pred mene! U NS npr u diskoteci, klubu, ulici ako slucajno nekog zakacis u prolazu ili ako tebe neko zakaci dobices izvinjenje a ne batine kao u BG. Obrazovne ustanove u BG i u NS su otoprilike iste, medicina je medicina, bilo u BG ili u NS, sve je isto, tako je i za ostale nauke, pravio je pravo, matematika je matematika, nema tu razlike, razlika je u metodama i u nacinu izucavanja, ali ista materija se obradjuje je otprilike ista. Ne bih menjao Ns nikad!!!!
 
Pa ja planiram pravo da upisem i sada sam samo u dilemi gdje da idem. Novi Sad mi je prva opcija, s tim da u zadnje vrijeme razmisljam da li ako vec idem na fax u Srbiju ( a ja sam iz R.Srpske) da li da onda idem u taj ''cuveni'' Bg, pa da osjetim i ja kako vec neko rece taj BG feeling ili ne.. A mislite sto se tice nocnog zivota, izlazaka i slicno da NS nije ni blizu BG?! Hvala na odgovorima :)

Evo ja zavrsavam pravo u Ns , fax je tezi nego beogradskli , imam druga koji se cak ispisao i presao u Bg mada zaista studenti pravnog iz Ns postizu odlicne rezultate na raznim medjunarodnim takmicenjima, sto se tice nocnog zivota on u Ns i ne postoji , katastrofa Bg je mnogo bolji u Ns se sve svodi na centar i par kafica , kao i Tvrdjavu ali slabo je to sve
 
Na pravnom u Ns ako pogledas statistiku zvanicnu videces da na baram 7-8 ispita je katastrofalan prolaz , ispod 5 % iako fax upisuju zaista odlicni djaci ,na Upravi recimo na 35 izaslih 1 prodje a na MPP je jos gore
 
Novi Sad je bolji. Svidjaju mi se ljudi u NS. Isao sam par puta u BG, baba od 50 god je izvukla iz petinih zila i pljunula pred mene, zgrozeno sam rekao pobogu pa sta to radite, a ona meni ladno rekla mars. Ne kazem da ljudi nemaju potrebu da pljunu, ali ucini to iza zgrade, automobila ali ne pred mene! U NS npr u diskoteci, klubu, ulici ako slucajno nekog zakacis u prolazu ili ako tebe neko zakaci dobices izvinjenje a ne batine kao u BG. Obrazovne ustanove u BG i u NS su otoprilike iste, medicina je medicina, bilo u BG ili u NS, sve je isto, tako je i za ostale nauke, pravio je pravo, matematika je matematika, nema tu razlike, razlika je u metodama i u nacinu izucavanja, ali ista materija se obradjuje je otprilike ista. Ne bih menjao Ns nikad!!!!

istina. Novi Sad, citava Vojvodina je uvek bila nekako kulturnija. Mislim da to potice od ogromne multukulturalnosti. Vojvodina je moja drzava od izbora.
 
Evo ja zavrsavam pravo u Ns , fax je tezi nego beogradskli , imam druga koji se cak ispisao i presao u Bg mada zaista studenti pravnog iz Ns postizu odlicne rezultate na raznim medjunarodnim takmicenjima, sto se tice nocnog zivota on u Ns i ne postoji , katastrofa Bg je mnogo bolji u Ns se sve svodi na centar i par kafica , kao i Tvrdjavu ali slabo je to sve
Moja cimerka studira pravo u BGu a njena drugarica u NSu. Obe se slažu da je u NSu smešno, sa onim parcijalnim polaganjima.
Naravo, ovo nije moje lično mišljenje, ja isto i ne mogu da imam.

istina. Novi Sad, citava Vojvodina je uvek bila nekako kulturnija. Mislim da to potice od ogromne multukulturalnosti. Vojvodina je moja drzava od izbora.
Vojvodina nije država.
 
JA zavrsavam po starom tako da nisam polagao nista parcijalno a pogledaj koliko ljudi otpadne na prvoj god koja je relativno laka drugo drug sa kojim sam isao u gimnaziju se prebacio u Bg i zavrsio bez problema
 
Verujem da ce toj drugarici biti jako smesno kada pocne da polaze te najteze ispite , vecina takvih se i ispise cim se suoci sa ozbiljnijim ispitima , na kraju zavrsi manje od 20 % po generaciji
 

Back
Top