ubrzanje i prestanak vremena

bermudi2004

Početnik
Poruka
4
:?: naucnici moji da vas pitam
rekose mi da je dokazano da se za poslednjih 100 godina vreme ubrzalo za nekih 20% i da ce u sledecih 8 godina ....dakle do 2012 ...toliko da se ubrza da ce na kraju nestati, a kad nema vremena nema ni postojanja....postoji li takva teorija ili ne postoji....i koliko je to moguce u praksi.... :?: :!:
 
"Trajanje" vremena je po meni subjektivna stvar. Nekom vreme prolazi brze, nekom sporije, ali to sve ima veze sa aktivnoscu mozga. Recimo, mnogi ljudi koji su se nalazili u smrtno opasnim situacijama govore kako su one za njih trajale "vecnost" bas zbog toga sto im se ubrzala aktivnost mozga.

To oko ubrzanja vremena....kako vreme moze biti ubrzano. Znaci li onda da se kvant vremena smanjio (?! glupa konstatacija sa moje strane), da li se nuklearni elementi sad imaju drugo vreme poluraspada? Ne znam. Bilo bi lepo da pojasnis gde si to cuo/procitao. Za sada ovo zvuci zaista naivno.
 
:roll: ja sam totalni duduk za te stvari
i ne mogu naucno da ti objasnim sta podrazumeva to da se vreme ubrzalo....navodno su naucnici....shvatam da je to vrlo sirok pojam "naucnici" .....dokazali da sat vremena...dakle 60 minuta pre sto godina i 60 minuta sada nije isto...sada je 60 minuta ustvari 48 minuta
meni tu tek sad nista nije jasno....pri tom osoba koja je to pokusala da mi objasni, je isto tako neupucena kao i ja....navodno su jos maje dosle do tako nekog zakljucka....otkrica...
 
bermudi2004:
Anonymous:
Ma W. nemoj se sekiras zbog svoje glupe izjave :wink: na ovkao glupavo pitanje i ne mozes da odgovoris necim pametnim :twisted:

samo kad si mi ti pametan....

Pemetan ili ne, bar ne lupam gluposti ovako javno :twisted:
Sta rece 60 minuta je sada 48 minuta a samo pre sto godina je bilo punih 60 minuta :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ovakve budalastine retko mogu da se pocitaju bilo gde cak i kad je Net u pitanju, pa makar ti to cuo od nekoga ko je cuo od nekoga al to nije mogao da shvati ....... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Decko kad vec imas to sokacalo iskoristi ga da naucis nesto umesto sto prosipas baljezgarije.
Da si se potrudio da saznas stosta (pre nego sto si lupio ovakvo nesto) znao bi da od renesanse pa na ovamo ljudi poprilicno precizno mere vreme a danas je to najpreciznije merena velicina. Uostalom ja u kuci imam par satova koji su stariji od sto godina i sasvim lepo rade a i kalendar je mnoooogo stariji od sto godina, cisto sumnjam da su planete menjale period svoje revolucije za citavih 20%.

Mozda i nisi morao da se nesto preterano informises dovoljno bi bilo da si malo ukljucio mozak :twisted: :twisted:
 
ala si opasan.... :twisted:
imam i ja satove koji sasvim lepo rade...u tome i jeste caka, ...izvinjavam se za budalastine kakvih ni na netu nema... :shock: mene je samo interesovalo da li je moguce nesto sto je i meni gluperdi izgledalo nemoguce...samo vidim da se obracam na pogresnu adresu...vi ovde ste mnogo nadrkani...ajd sad zdravo... nadjoh to sto me je interesovalo na drugom mestu! :wink:
 
Vreme koje ubrzava? I to ni manje ni više 20% za 100 godina? Gustina prostor-vremena? AAAAAAA!!!!
Okrenem leđa na 5 dana, i šta se desi ovde? Evo sa'ću da se zapanjeno izbuljim. :shock:

ELEM. Imam par jednostavnih pitanja koje bi moglo da vas poštedi daljeg prepucavanja.

a) BRZINA se definise kao prvi izvod neke jedinice po VREMENU, tako da mi neko objasni kako uopšte možemo da govorimo o brzini protoka vremena. Koliki je izvod od vremena po vremenu?

b) Pretpostavimo za trenutak da vreme ima varijabilnu brzinu i da je, eto, ubrzalo. Kako bi se to manifestovalo? Ptice bi letele brže, ljudi bi pre starili, zemlja bi brže išla oko sunca? Ali stani malo; ako bi bilo tako, onda bi i naši opažajni procesi išli brže i mi ne bismo znali da se bilo šta promenilo. A kako sve u svemiru prati brzinu vremena, onda bi sve oko nas ubrzalo, ali bismo ubrzali i mi sami tako da pojma ne bismo imali da smo ubrzali.
Ukratko, kako bismo mi to uočili?

Manite se cirkularnih definicija i ovakve dijalektike. Čisto gubljenje vremena.
 
prostor i vreme zajedno cine jednu 4-dimenzionu
"mnogostrukost"(to je matematicki pojam verovali ili ne , valjda nisu znali kako drugacije da ga nazovu)
u vakuumu su stvari ciste(nema nikakvih problema, i specijalna teorija relativnosti je potpuno ok).
medjutim, problemi se pojavljuju time sto svaka masa modifikuje prostor-vreme oko sebe, i ako prihvatimo model npr sirenja vasione, onda se osobine te mnogostrukosti(prostor-vremena) menjaju duz vremenske koordinate( a posto prostor i vreme zajedno cine tu mnogostrukost, ne mozemo pricati samo o promeni prostornih osobina, vec o promeni osobina prostor vremena, pa samim tim, ako kazemo da se menjaju osobine prostora, analogno mozemo reci da se menjaju osobine vremena)
 
Hvala na informacijama, ali to ne odgovara na moje pitanje.

Ne možeš izračunati brzinu "prostora". Možeš izračunati promenu veličine ili pozicije po jedinici vremena i to je manipulacija prostornim jedinicama ali po jedinici vremena. Ne možeš smisleno računati promenu veličine prostora izvedenu po jedinici veličine prostora. Isto tako ne možeš računati promenu vremena po jedinici vremena.
 
smatras da kad kad bivreme steklo takvo ubrzanje da bi se sve pretvorilo u energiju po jed. E=m*c2
da bi tada vreme stalo.
Vreme nece stati vec ce se sve kretati tako brzo da ce granica izmedju materije i energije nestati.
 
e, vidis, tu smo dosli do takozvanog "neslaganja" kvantne teorije sa opstom teorijom relativnosti ( mada to nije neslaganje, vec moguca modifikacija) , da li je kvant vremena apsolutan?
ili mozda zavisi od osobina prostor-vremena?
recimo , matematicki moze da se napravi model da je npr vremenska koordinata "rastegljiva" tj homoteticna....
to bi bile fine promene (verovatno nemerljive u nama pristupacnim intervalima vremena)
na kraju bez zakljucka: sve je to relativno....
 
Lepog li pisanija :roll:
Eto dobismo i kvant vremena :lol:
nego kad ste tako mudri objasnite vi meni jednu jednostavnu stvar.
STA JE VREME???

Dakle jedno obicno pitanje od svega tri reci, sta je vreme, pa kad na to odgovorite da vidimo onda da mi neko objasni nesto o kvantu vremena :twisted:
 
Da pokusam ja da dam pribliznu ali cini mi se ipak nepotpunu definiciju vremena.
Ovako, recimo prvo da je prostor homogen, izotropan i neprekidan.
Ako je to prostor anda se vreme smatra apsolutnim ili univerzalnim i formalno nezavisnim od kretanja materijalnih tacaka i njihovog poozaja u prostoru. Apsolutno vreme tece na isti nacin u svim delovima prostora.
Vreme je realna pozitivna velicina, koja raste neprekidno i ima ulogu nezavisne promenljive.

Zamolio bih te da se registrujes kako na forum ne bi ovako hajducki upadao i propitivao. Osnovna kultura u svakom razgovoru i diskusiji je da se predstavis.
 
homogen , izotropan ...........
veoma simetricno.
mislim da astronomi mere jos uvek zato sto nije tako.

uvek ponesto novo.

ali, svakako, pravila bi trebalo da postoje, samo je pitanje koliko dobro mozemo da ih aproksimiramo.....

mozda kvazi....
 
opi:
homogen , izotropan ...........
veoma simetricno.
mislim da astronomi mere jos uvek zato sto nije tako.

uvek ponesto novo.

ali, svakako, pravila bi trebalo da postoje, samo je pitanje koliko dobro mozemo da ih aproksimiramo.....

mozda kvazi....
Da, to je paradigma proaktivne struje undulacija naučno-eksplorativnih koanglomerata.
:roll: :roll: :roll:
Ajde reci nešto konkretno čoveče...
 
Wieczeslaw:
Zamolio bih te da se registrujes kako na forum ne bi ovako hajducki upadao i propitivao. Osnovna kultura u svakom razgovoru i diskusiji je da se predstavis.

Sta cu kad sam ajduk po priosi, taki sam po celom telu:lol: :lol: :lol: :lol:

Mada i dalje nista o tome sta je vreme :lol: :lol: :lol:

No da ne budem previse zakeralo jedini pravi odgovor koji se na to pitanje moze dati je: "Ne znam" :wink:
Uostalom moram priznati da je pitanje postavljeno sa namerom da malo isprovocira one koji su se raspricali o kvantu vremena i slicnim terminima koji sluze da se uplase "neupuceni", a i inace je to jedno od dva moja omiljena "provokatorska" pitanja drugo je naravno "kada vaze fizicki zakoni?" :wink:

Uostalom pitanje sta je vreme i ne spada u fiziku vec u filozofiju, ali je dobar lakmus da se razlikuju oni koji su u neke stvari usli dublje od onih koji se samo busaju bombasticnim terminima :twisted:
 
Gostu, ja ću ti odmah odgovoriti šta je vreme ako ti meni definišeš broj jedan (bez korišćenja ostalih brojeva, naravno). I ako definišeš pojam "jeste" ali isključivo pozitivnim korelatorima (znači, ne "'suprotno od nije'")

A propo dubioznog "kvanta vremena"... ču li neko odavle za Plankovo vreme? Znam da nije isto, ali...

Druga stvar.
 
Posto smo poceli da pricamo o kvantu vremena,da se ne frljamo vise matematikom i da se ne gadjamo integralima, diferencijalima i izvodima.

Neka mi neko objasni kako se odigrava prelaz elektrona sa jedne orbite na drugu, i koje vreme mu je potrebno za to.
 

Back
Top