Platiti porez, da ili ne?

Da li placate porez?


  • Ukupno glasova
    38
  • Anketa je zatvorena .

111111

Legenda
Banovan
Poruka
60.297
Pola Srbije ne plaća porez

Kad je zaškripalo na prihodnoj strani budžeta na dnevni red je stiglo pitanje poreza na imovinu, popularno nazvanog porez na luksuz. Shodno tome ovogodišnja rešenja za plaćanje ovog državnog nameta su uvećana od 10 do 25 odsto u proseku što je zabrinulo polovinu građana. Ostalih 50 odsto ne brine, s obzirom na to da nikada nisu platili ni dinar državi. Zbog toga štetu imaju budžeti lokalnih samouprava, a time i svako javno dobro koje svojim novcem treba da finansira opština.

U lokalnim samoupravama ne kriju da se Centralna poreska uprava ovim poslom bavila sporadično, a da nikada nije išla u kontrolu jer je imala preča posla, poput naplate PDV. Od prošle godine lokalne samouprave preuzele su stvar u ruke, pa sada same kontrolišu naplatu poreza.

Prestonica je jedna od prvih lokalnih samouprava koja je među prvima preuzela ovu nadležnost i to 1. januara 2007. godine. A procene Uprave javnih prihoda Beograda upravo potvrđuju navod da polovina obveznika porez na imovinu ne plaća.
Opština Niš završila je novu kalkulaciju, a kvadratni metar se zaračunava po 69.913 dinara, dok je lani bio oko 56.000 dinara. Većina poreskih obveznika Niša dobila je nova rešenja, a oni koji su platili drugu ratu po prošlogodišnjem obračunu, treba da doplate razliku.
- Poreske osnovice u proseku su veće od 20 do 25 odsto, a ovogodišnje zaduženje građana za porez je 167 miliona dinara, dok je lani bilo 120 miliona dinara, a broj preduzeća koja će plaćati porez povećan je sada na 820, dok ih je prošle godine bilo 600 - kaže za "Blic" Zoran Albijanić, šef odseka Uprave javnih prihoda grada Niša.
U ovoj lokalnoj poreskoj administraciji kažu da preduzimaju mere da bi povećali naplatu poreza za imovinu s tim što veliki problem predstavlja to što blizu 50 odsto imovine nije prijavljeno.
Novi Sad će tek od juna početi sa naplatom poreza na imovinu jer Gradska poreska uprava tek treba da počne sa radom. Član Gradskog veća zadužen za finansije Živko Makarić kaže da su radili najbrže što su mogli, ali da je trebalo doneti odluku o Gradskim upravama, obaviti konkurs za načelnika i druge poslove.
- Poznato nam je da možda i 90 odsto ljudi koji su poslednjih godina kupovali imovinu nije znalo da su u obavezi da plate porez na imovinu jer je, do pre nekoliko godina, prema zakonu sud obaveštavao državu o ugovorima o kupovini nekretnina. Tako su građani mislili da su, plativši porez na prenos apsolutnih prava, izmirili sve obaveze iako treba da se prijave poreskoj upravi - navodi Makarić.
Na području Kragujevca je evidentirano 45.000 obveznika koji plaćaju porez na imovinu, dok se, kako saznajemo u Poreskom odeljenju grada, procenjuje da ima još 30.000 građana koji ne plaćaju porez zato što nisu evidentirani. Šteta koju grad zbog toga pretrpi svake godine je veća od 50 miliona dinara.
Direktor Poreskog odeljenja Mirjana Jevđić-Stanarčić kaže da "porezom nije obuhvaćeno 40 odsto onih koji bi trebalo da ga plaćaju jer nisu uvedeni u evidenciju". Zbog toga je gradska uprava formirala posebnu radnu grupu koja će napraviti katastar svih poreskih obveznika.
Ekonomisti tvrde da vlasti godinama održavaju socijalni mir ne menjajući stvari u ovoj oblasti jer bi se efekti kvalitetnijeg evidentiranja poreskih obveznika odmah osetili po džepu. Evropske lokalne samouprave od ovog poreza svoje budžete jačaju za oko 12 odsto godišnje dok je srpski prosek tek četiri odsto.
- Suštinski je problem način na koji se vodi evidencija vlasnika i korisnika nekretnina, a to je povezano sa uknjižavanjem i činjenicom da nikada niko nije vršio kontrolu. Pošto treba da se naplati od većine, ništa se ne radi dok se baš ne mora. Kada bi se svi zaista uključili u plaćanje ovog poreza i sa realnom osnovicom, opštine bi mogle da zaračunaju i manji porez a da prikupe više sredstava - kaže Milica Bisić, ekonomista i član Centra za liberalno demokratske studije.

Nerealna amortizacija
Stručnjaci upozoravaju da se vlasti godinama igraju socijalnog mira porezom na imovinu i kroz nerealno visoku amortizaciju.
Za stan na Vračaru, star 15 godina, poreska osnovica se smanjuje za 22,5 odsto. Inače, moguća amortizacija je do 70 odsto maksimalnih, a smanjuje se za 1,5 odsto za svaku godinu starosti, što stručnjaci zameraju navodeći da stan u centru Beograda kupci plaćaju skoro isto kao i novi.
Porez se umanjuje i za prebivalište vlasnika, za šta se smanjuje 40 odsto i za svakog člana domaćinstva po 15 odsto do maksimalnih 70 odsto, što ekonomisti ne navode kao problematično.
Posle oslobođenja za tri člana domaćinstva vlasnik pomenutog stana sa Vračara platio je lani godišnji porez na imovinu 3.400 dinara na četiri rate.
Inače, starijima od 65 godina koji žive u prostoru manjem od 65 kvadrata sledi poreska olakšica od 75 odsto bez obzira na broj ljudi koji žive u domaćinstvu.

Koliki je porez?
Stope poreza na imovinu (maksimalno):
na prava na nepokretnosti poreskog obveznika koji vodi poslovne knjige – 0,40%;
na prava na nepokretnosti poreskog obveznika koji ne vodi poslovne knjige
na poresku osnovicu do 6.000.000 dinara, plaća se 0,4 %
na poresku osnovicu od 6.000.000 do 15.000.000 dinara, plaća se 24.000 dinara + 0,80% na iznos preko 6.000.000 dinara
na poresku osnovicu od 15.000.000 do 30.000.000 dinara, 96.000 dinara + 1,50% na iznos preko 15.000.000 dinara
nna poresku osnovicu preko 30.000.000 dinara, plaća se 321.000 dinara + 3% na iznos preko 30.000.000 dinara

http://www.blic.rs/drustvo.php?id=95426

Drzava je takva kakva je....da li treba pokushati izbegavanje placanja poreza ili ne?:think:
 
Pa to ti je vise stvar savesti i novca.

OK imas ljudi koji jednostavno nemaju para i iskljucivo zbog toga ne placaju posto nemaju sa cim.
A opet imas one koji imaju novca e sad ako si ti savestan a para imas da platis porez tesko da ces se odluciti da ga ne platis .....a opet ako nisi savestan 99% da ga platiti neces bez obzira koliko para imao.
 
Овако, ја јесам да се плаћа порез...
Али радије ћу плаћати рекеташима...јер те они бар заштите и твоју имовину док плаћаш!

Данашњој комунистичкој власти плаћаш..а онда та полиција која треба да те штити ..пребије те ко мачку..ако кажеш нешта против власти или Бајдена...

Зашто плаћати држави која неће да штити Србе..већ мањине..
Нека им мањине плаћају порез!
 
Плаћам ненормално велик порез али мора се.

I ja ! zato nisam odgovorio na na anketu jer nema te esolucije. Ali ima istine da treba izbegavati ....gledam oko mene muljaju, rade ,stekaju bele pare.. i ko je sad tu budala, neznam? .Ja sve kao imacu sutra staz pa penziju ali mislim da gubim trku . ovi drugi prolaze bolje jer kupuju lokale uzimaju kirije i bolje spavaju manje rade. Nisam pametan placati ili ne. Nije mi jasno ovi sto su zavedeni a ne placaju kako izlaze nakraj sa prinudnom naplatom?
 
taj koji drzavi ovoj raspaloj kvislinskoj i antisrpskoj plati bilo koji porez, a da nije morao ili je mogao da ga izbegne - je budala.

jer recimo ja placao godinama redovno komunalije vodu i djubre a neki drugi nisu placali godinama. i tako se njima nakupi tipa 20.000 din za 3-4 godine i oni odu u komunalno i pogode se da platae 5.000 a da im ostalo otpisu. a ja budala i tupson placao redovno i platio 20.000

tako je ovde za sve.

ja sam bio dugo godina medju tim budalama al sam se sva sreca skoro opametio.

jos jedino kad bi mogao da izbegnem da ne placam registraciju automobila pa da nakrivim kapu

tako da placam samo ono sto moram i sto ne mogu da izbegnem.

prema ovoj drzavi ne osecam nikakvu ljubav pripadnost obavezu ili nesto slicno i ne smatram ovu drzavu tacnije ovu americku kvislinskomarionetsku banana drzavu svojom.
 
tako da je moj odgovor na ovu temu - nikako ne placajte porez

sackajte par godina da vam se to nakupi pa ce posle isti ili da vam pojede inflacija ili ce drzava da vam otpise 3/4 duga....

samo ako ste budale , cete isti placati

sto bagri date vise para vise ce da nastavi da krade i otima od naroda

i vasoj deci manje sladoleda
 
tako da je moj odgovor na ovu temu - nikako ne placajte porez

sackajte par godina da vam se to nakupi pa ce posle isti ili da vam pojede inflacija ili ce drzava da vam otpise 3/4 duga....

samo ako ste budale , cete isti placati

sto bagri date vise para vise ce da nastavi da krade i otima od naroda

i vasoj deci manje sladoleda

Tako govori pravi,iskreni srpski patriota,kome je Srbija na prvom mestu :mrgreen:
 
Tako govori pravi,iskreni srpski patriota,kome je Srbija na prvom mestu :mrgreen:

tako je treba uciti od vas bosnjaka

vi drzavu srbiju ne yebete ni 2% svaki porez koji mozete , vi izbegnete da platite pa onda od tih para kupujete mercedese, audije i bmw-ove ,dok mi srbi glupavi placamo sve i zato vozimo u vecini slucajeva trule lade specijal iz 1984 godine ili yugo 45 1989....

tek da ne pricam koliko struje kradete i da se u elektroprivredi srbije najvise struje ukrade upravo tamo gde ima najvise bosnjaka - u novom pazaru i tutinu

a u novom pazaru svaki drugi bosnjak je nezaposlen a vozi neku masinu od najmanje 15.000 evra z:D

i naravno ne placa drzavi ni banke poreza a uzima sve sto ga sleduje...
 
Poslednja izmena:
tako je treba uciti od vas bosnjaka

vi drzavu srbiju ne yebete ni 2% svaki porez koji mozete , vi izbegnete da platite pa onda od tih para kupujete mercedese, audije i bmw-ove ,dok mi srbi glupavi placamo sve i zato vozimo u vecini slucajeva trule lade specijal iz 1984 godine ili yugo 45 1989....

tek da ne pricam koliko struje kradete i da se u elektroprivredi srbije najvise struje ukrade upravo tamo gde ima najvise bosnjaka - u novom pazaru i tutinu

a u novom pazaru svaki drugi bosnjak je nezaposlen a vozi neku masinu od najmanje 15.000 evra z:D

i naravno ne placa drzavi ni banke poreza a uzima sve sto ga sleduje...

Ja placam svaki porez (kao i vecina bojkotujem jedino pretplatu na RTS) ...Nazlost ne vozim nikakvog mercedesa niti neko dobro auto,vec 14 godina starog golfa 3 :mrgreen:
 
drugo bosnjaci u pazaru su poznati po tome da kupuju nekretnine a pogotovo lokale za neverovatne cifre

znam slucaj jednog bosnjaka profesora u ekonomskoj skoli koji je kupio lokal za 350.000 evra od 100 kvadrata. verovatno ustedeo od toplog obroka i prevoza z:D

primera takvih imas kolko hoces....
 
tako da je moj odgovor na ovu temu - nikako ne placajte porez
--------------------------------------
gospodine, ne navlacite naivne na tanak led, drzava ima nacina da to naplati.

ma nema od toga nista.

mogu u najgorem slucajem da te tuze al posto ta naplata u srbiji ne funkcionise oni na kraju pristanu da ti otpisu ceo dug za 1/4 sume

tako uvek ovi koji ne oplacaju ispadnu pametniji od ovih koji placaju
 
drugo bosnjaci u pazaru su poznati po tome da kupuju nekretnine a pogotovo lokale za neverovatne cifre

znam slucaj jednog bosnjaka profesora u ekonomskoj skoli koji je kupio lokal za 350.000 evra od 100 kvadrata. verovatno ustedeo od toplog obroka i prevoza z:D

primera takvih imas kolko hoces....

ma to je pazarska narko mafija,svi su umesani u to,porodicni klanovi:roll:
 

Back
Top