Православни оци Запада

Poruka
22.423
Православни Запад..борба Православних Хришћана са латинском јереси...
Пошто многи Православни нису упознати са Западним Православним Св.Оцима..
Ево пар примера!
Ако знате још примера..слободно окачите!
А молим модераторе да пазе на спамовање...и да овима који нису Православни...ако крену да спамују...забране писање..на основу новог закона!
Свако добро!
------------

Свети Лав Велики

sveti-lav-veliki-1_150.jpg


Зна се да је био веома угледна и утицајна личност у црквеном, али и јавном животу Рима. Био је ђакон и теолошки саветник папе Сикста III (432. - 440.), кога ће наследити на епископској катедри; такође и саветник на двору цара Валентинијана II.

http://pravoslavlje.spc.rs/broj/952/tekst/sveti-lav-veliki/


Блажени Августин Хипонски

Свети Августин је рођен 13. новембра 354. године, у Тагасти, у северноафричкој провинцији Нумидији, која је у то доба била у саставу Римске империје; данас је то један мали град у северном Алжиру, на граници са Тунисом. Патриције, отац Св. Августина, био је паганин, а мајка хришћанка, Св. Моника.

http://pravoslavlje.spc.rs/broj/950/tekst/blazeni-avgustin-hiponski/



Преподобни Јован Касијан

Преподобни Јован Касијан или Јован Римљанин, како га именују поједини Синаксари, рођен је око 360. године, у угледној и веома побожној породици. Не зна се тачно место рођена светитеља: неки сматрају да је место његовог рођења Мала Скитија у Добруђи (данашња Румунија), док други наводе Провансу, место близу Марсеља у Галској области (данашњи југ Француске). Други став је изгледа тачнији. Иако не знамо да ли је рођен на Истоку или на Западу, са сигурношћу знамо да је Касијан био Латин који је одлично познавао грчки.

http://pravoslavlje.spc.rs/broj/951/tekst/prepodobni-jovan-kasijan/


Преподобни Бенедикт Нурсијски

Свети Бенедикт (име св. Бенедикта-Бенедицтус-значи благослов) рођен је у Италији, у Нурсијској области на Апенинима, 480. године.


Знаменити и веома богати родитељи послаше св. Бенедикта у Рим на школовање. Међутим, разочаран неморалним животом својих савременика у Риму и чињеницом да ће знање које добија угрозити слободу његовог духа, а профана мудрост уништити унутра- шње духовно знање које је настајало у њему самом, и које је неговано вером, он напушта студије око 496/497. године. Од световног знања и живота светитељ бежи епископу Енфиду у сабинска брда, где налази „мир и радост у Духу Светоме“.

http://pravoslavlje.spc.rs/broj/954/tekst/prepodobni-benedikt-nursijski/


Свети Амвросије Милански

Тачан датум, чак ни година, Амвросијевог рођења нам нису познати. Претпоставља се да је рођен 333./334. или 339./340. године, у Тревиру, у Галији (данашњи Трир у јужној Немачкој), где му је отац био намесник (праефецтус праетории). Пуно име светитељево је било Аврелије Амвросије, додатак Аврелије показује да је потицао из аристократске породице, која је, закључујући на основу породичних имена, била грчког порекла, али је неколико колена у назад боравила у Риму.

http://pravoslavlje.spc.rs/broj/948/tekst/sveti-amvrosije-milanski/


Свети Јероним Стридонски

Св. Јероним је сигурно један од најзначајнијих књижевних стваралаца, али и подвижника, које је дала Латинска Црква. 347. се најчешће наводи као година рођења светитеља. Сам Јероним је забележио да је рођен у Стридону (О знаменитим људима, 135). Истраживања и даље нису тачно локализовала место Стридон, изгледа да је то био мали градић негде у Далмацији, стога се Јероним често назива Далматинцем.

http://pravoslavlje.spc.rs/broj/949/tekst/sveti-jeronim-stridonski/
 
Свети Кипријан Картагински

Свештеномученик Кипријан је рођен, како наводи његов ђакон и биограф Понтије, 200. године, у престоници афричке провинције Картагине, која је била велики трговачки и интелектуални центар у коме је цветала космополитанска култура. Потицао је из веома богате незнабожачке породице. У младости је стекао одлично образовање, након чега је, као красноречиви говорник, изабран за учитеља беседништва на Картагинском училишту. Као такав веома брзо је стекао велики углед у грађанству и постао један од најугледнијих људи свога града, тако да су га многи узимали за свог адвоката у судским споровима.

http://pravoslavlje.spc.rs/broj/947/tekst/sveti-kiprijan-kartaginski/


Свети Григорије Велики

Свети Григорије Велики, папа римски, Двојеслов (Сабеседник), рођен је 540. године у Риму. Потицао је из високог сенаторског рода, отац му се звао Гордијан, а мајка Силвија, али Григоријева породица није била само патрицијска, већ и светитељска.


Његова породица је била расадник светих личности. Поред његове мајке св. Силвије, и његов деда, папа Феликс III, био је убројан међу свете, као и две Григоријеве тетке св. Тарсила и св. Емилијана. Тако да је Григоријево васпитање од почетка било хришћанско.

http://pravoslavlje.spc.rs/broj/953/tekst/sveti-grigorije-veliki/


Свети Горазд Чешки

Горазд Павлик је светло име обновљеног Православља међу Западним Словенима у XX веку. Био је боготражитељ, богослов и православни пастир, човек који је у својој личности ујединио богословски израз и осећај за историју. Ове године 2009, у мају, навршава се тачно 130 година од његовог рођења. Први епископ Чешке православне цркве увршћен је у календар светих. Кроз лавиринте искушења и кроз изазове и напасти, истрајао је на мученичком и исповедничком путу. Он није само наследик Свете браће Кирила и Методија, њихових светих ученика – Петочисленика. Горазд Павлик је велики син народа чешког, какви су били Св. Вацлав, Јан Хус и Јероним Прашки.

http://pravoslavlje.spc.rs/broj/1009/tekst/sveti-gorazd-ceski/
 
Свети Патрик, просветитељ Ирске

http://3.***************/_TILsCBYL3VY/R_AZARx7wLI/AAAAAAAAAQo/Ykm_1W0Zycg/s320/Sv_Patrik-prosvetitelj_irski.jpg

Свети Патрик је рођен крајем четвртог века у једној знаменитој романизованој и хришћанској породици британских Келта. Најпре се звао Магон. Као шеснестогодишњег младића, отимају га приликом једног пљачкашког упада на британску обалу ирски пирати и одводе га на своје острво (Ирску) где га продају у ропство. У ропству, Магон добија од свог господара име Патрик, које он касније неће мењати. У ропству се потпуно посветио Богу, молитви и подвизавању. После шест година робовања успео је да побегне и пређе у Галију. Тамо је боравио неко време, док му од Бога није стигао упут да се врати у Ирску и почне проповедати у овој до тада незнабожачкој земљи. Проповедао је са великим успехом, чинећи чудеса и утољавајући духовну жећ келтског становништва јеванђелским поукама. Укупно је проповедао педесет година, после чега је Ирска постала православна Хришћанска земља, и то не било каква, већ најправославнја на Западу. До осмог века, дала је око 350 светитеља. Ирско правоверје било је контратежа франачком а потом и римском срљању у јерес. Заправо, Ирска је и после раскола 1054. године остала православна још неколико деценије, док је још било ирских епископа и свештеника. Тек кад је њих нестало, Рим је могао да тамо шаље своје нове кривоверне бискупе.
 
Опрости ЛЕо, али примећујем да и ти а и Марти Мистерија СТАЛНО ПОСТУЈЕТЕ НЕКЕ ИКОНЕ СА ЛАТИНСКИМ НАТПИСИМА... са неким светитељима које ми овде НЕ СЛАВИМО... и морам да ти признам да ми се то ни мало не допада, нити ме интересује БИЛО КАКВА ИКОНА КОЈА ИМА ЛАТИНСКИ НАТПИС А ЖЕЛИ СЕ ПРОГЛАСИТИ ПРАВОСЛАВНОМ ... то не може!
 
Опрости ЛЕо, али примећујем да и ти а и Марти Мистерија СТАЛНО ПОСТУЈЕТЕ НЕКЕ ИКОНЕ СА ЛАТИНСКИМ НАТПИСИМА... са неким светитељима које ми овде НЕ СЛАВИМО... и морам да ти признам да ми се то ни мало не допада, нити ме интересује БИЛО КАКВА ИКОНА КОЈА ИМА ЛАТИНСКИ НАТПИС А ЖЕЛИ СЕ ПРОГЛАСИТИ ПРАВОСЛАВНОМ ... то не може!

Svi latini koji su živeli pre 1054 god, su PRAVOSLAVNI. Trebao bi to da znaš. :ok:
 
Svi latini koji su živeli pre 1054 god, su PRAVOSLAVNI. Trebao bi to da znaš. :ok:

Да, али од 1054. - 2009. зна се РАЗЛИКА између римокатолика и православаца - то је нарочито уочљиво У ИКОНОПИСУ... и зашто ми неко сада потура латине као ПРАВОСЛАВЦЕ... православне иконе имају натпис на црквенословенском, руско-словенском или грчком ... А НЕ НА ЛАТИНСКОМ... ко би био толико луд православац да купи тако нешто и држи у својој кући... постоји и драстична разлика између латинског и православног Распећа, крста... итд.итд.

Тај филм се неће гледати овдИ, мислим у Србији........
 
Опрости ЛЕо, али примећујем да и ти а и Марти Мистерија СТАЛНО ПОСТУЈЕТЕ НЕКЕ ИКОНЕ СА ЛАТИНСКИМ НАТПИСИМА... са неким светитељима које ми овде НЕ СЛАВИМО... и морам да ти признам да ми се то ни мало не допада, нити ме интересује БИЛО КАКВА ИКОНА КОЈА ИМА ЛАТИНСКИ НАТПИС А ЖЕЛИ СЕ ПРОГЛАСИТИ ПРАВОСЛАВНОМ ... то не може!

Причаш свашта....ово су Православни Светитељи!

пре 1054!

А ако си ти необразован теолошки...остани..нико те неће терати да се обарзујеш..али треба да се зна да су наши Светитељи...упркос чињеници да их латини својатају!
 
Причаш свашта....ово су Православни Светитељи!

пре 1054!

А ако си ти необразован теолошки...остани..нико те неће терати да се обарзујеш..али треба да се зна да су наши Светитељи...упркос чињеници да их латини својатају!

Знаш шта, ја могу да ти допустим да ме прозиваш када су у питању цитати из Библије, или некаква теоретска теолошка тумачења АЛИ КАДА ЈЕ ИКОНОПИС У ПИТАЊУ - МОРАМ ТИ РЕЋИ ДА ТИ ПОЈМА НЕМАШ и да су врло ретки људи који на ту тему знају нешто више од мене. Православна икона НЕ МОЖЕ ИМАТИ ИСПИСАНИ НАЗИВ ЛАТИНСКИМ ПИСМОМ, да ли ти је то јасно??? То су унијатски штосови.

Чињеница је да су светитељи које наводиш УПИСАНИ У ПРАВОСЛАВНИ КАЛЕНДАР - али дај, НАЂИ МИ ИХ У НЕКОЈ СРПСКОЈ ПРАВОСЛАВНОЈ ЦРКВИ, НА НЕКОЈ ФРЕСЦИ...НАЂИ МИ ИХ КАО СЛАВУ НЕКОГ ИЗ СПЦ...

Ево, једва нађох једну :




15_3.jpg


али и ова једна је НОВИЈЕГ ДАТУМА ИЗРАДЕ, што је више него очигледно.

А основна ствар у иконопису ЈЕСТЕ ПРЕДЛОЖАК КОЈИ СЕ КОПИРА, тј. ЛИК КОЈИ ЈЕ УСВОЈЕН ОД СТРАНЕ ЦРКВЕ.

На икони светитеља МОРА бити исписано КО ЈЕ ОН и то са леве и десне стране ореола негде у висини очију а напред си постовао тзв."икону" Св. Лава Великог која нема никакав натпис - значи НИЈЕ ИКОНА...........
 
Poslednja izmena:
Знаш шта, ја могу да ти допустим да ме прозиваш када су у питању цитати из Библије, или некаква теоретска теолошка тумачења АЛИ КАДА ЈЕ ИКОНОПИС У ПИТАЊУ - МОРАМ ТИ РЕЋИ ДА ТИ ПОЈМА НЕМАШ и да су врло ретки људи који на ту тему знају нешто више од мене. Православна икона НЕ МОЖЕ ИМАТИ ИСПИСАНИ НАЗИВ ЛАТИНСКИМ ПИСМОМ, да ли ти је то јасно??? То су унијатски штосови.

Чињеница је да су светитељи које наводиш УПИСАНИ У ПРАВОСЛАВНИ КАЛЕНДАР - али дај, НАЂИ МИ ИХ У НЕКОЈ СРПСКОЈ ПРАВОСЛАВНОЈ ЦРКВИ, НА НЕКОЈ ФРЕСЦИ...НАЂИ МИ ИХ КАО СЛАВУ НЕКОГ ИЗ СПЦ...

Ево, једва нађох једну :




15_3.jpg


али и ова једна је НОВИЈЕГ ДАТУМА ИЗРАДЕ, што је више него очигледно.

А основна ствар у иконопису ЈЕСТЕ ПРЕДЛОЖАК КОЈИ СЕ КОПИРА, тј. ЛИК КОЈИ ЈЕ УСВОЈЕН ОД СТРАНЕ ЦРКВЕ.

На икони светитеља МОРА бити исписано КО ЈЕ ОН и то са леве и десне стране ореола негде у висини очију а напред си постовао тзв."икону" Св. Лава Великог која нема никакав натпис - значи НИЈЕ ИКОНА...........

Ово последње је тачно.
Али како су некад писани натписи на иконама док је запад био православан?
 
Poslednja izmena:
Ово последње је тачно.
Али како су некад писани натписи на иконама док је запад био православан?

Најстарији натписи које имам су НА ГРЧКОМ јер је то у вези са преводом Св.писма Старог завета... али имам пре 11.века и НА ЛАТИНСКОМ...на пример из 4.века (mozaik o Golgoti, Santa Pundenziana, Rim)
 
Poslednja izmena:
Најстарији натписи које имам су НА ГРЧКОМ јер је то у вези са преводом Св.писма Старог завета... али имам пре 11.века и НА ЛАТИНСКОМ...

То може мало да буде..Незнам...Али питам се зар неки православни енглез не би волео да има икону на којој пише на енглеском,а енглези употебљавају латиницу.
 
Ovde bi trebalo spomenuti Tomu Kempijskog (1380. -1471. godine), igumana manastira Sv. Agnese, u Kempisu u Holandiji, pisca knjige "Ugledanje na Hrista", sa predgovorom Vladike Nikolaja. Preporučio bih svakom ovo delo.
Тома Кемпијски је католички светац, и као што је целокупна католичка црква запала у јерес и отпала од Христа 1054. године, тако је и овај "светац" чадо и пород те исте јереси.Ја сам читала ту књигу, и на жалост многи монаси овде у Србији пре једно 15-ак година, су је хвалили и читали малте-не као обавезно штиво, и то само због овог предговора владике Николаја који је написао у време када је и сам заступао про-екуменска гледишта(тако да се тек у каснијем периоду живота због свега тога покајао када је увидео заблуду и замку за православне у екуменистичком покрету).На жалост овај назови светац у овоме делу са једне стране одише невероватном ревношћу и жртвовањем за Христа, док се не зађе мало дубље у ово штиво и наслути огромна доза самољубља, прелести и војно настројеног духа који одише нетрпељивошћу.Томи су се појављивале и стигмате по телу као доказ његовом са-распињању Христу, а када је умирао његове последње речи биле су:Оче, опрости им свима.Хм, нигде није споменуо себе и своју недостојност пред Христом, већ је умирао поистоветивши себе са самим Христом који је рекао као безгрешан богочовек када је испуштао свој Дух на крсту:Оче, опрости им јер не знају шта чине.Овакво поистовећивање себе са Богом показује да се ради о стравичној гордости.
Чини ми се да је о прелести Томе Кемпијског писао св.Игњатије Брјанчанинов у књизи "Азбука православног живота" и његову прелест назива мњењем или умишљањем.
 
Чини ми се да је о прелести Томе Кемпијског писао св.Игњатије Брјанчанинов у књизи "Азбука православног живота" и његову прелест назива мњењем или умишљањем.

Наравно сви папистички свеци и нису то.Односном свеци.Али занимљиво је и то да су на западу се прославили многи Свети.Попут преподобног Јована Касијана.Чија подвижничка слова су врло корисна за спасење људске душе.
 
То може мало да буде..Незнам...Али питам се зар неки православни енглез не би волео да има икону на којој пише на енглеском,а енглези употебљавају латиницу.

А мислиш ли, када би сада прешао у римокатоличанство (далеко било,пу,пу,пу) ДА ЛИ БИ КОД РИМОКАТОЛИКА ДОБИО ИКОНУ НА СРПСКОМ ИЛИ ЦРКВЕНОСЛОВЕНСКОМ...???
 
Наравно сви папистички свеци и нису то.Односном свеци.Али занимљиво је и то да су на западу се прославили многи Свети.Попут преподобног Јована Касијана.Чија подвижничка слова су врло корисна за спасење људске душе.
Па наравно, кад су били у окриљу Једне Свете Саборне и Апостолске Цркве.Тада је на земљи баш владао "екуменизам"- цела екумена била је Православна::klap:
Вера је цветала,јесу прогоњења била већа,али је и вера и љубав била јача.
Ту је и свети мученик Бонифатије( кога католици славе као Бонифација)(+290), пострадао за Христа од како је ватрено поверовао у Њега видевши како муче хришћане одједном му се промени срце и он узвикну усред мученика и ја сам хришћанин и тако чесно прими мученичку смрт.
св.Агапит папа римски(+536) иначе гот.
св.Григорије Двојеслов,папа римски,(+604),био сенатор Рима,па се обратио и посветио духовном животу, сазидао 6 манастира на Сицилији и седми у Риму,зове се Двојеслов или Сабеседник јер је написао књигу под тим насловом о врлинама и чудесима италијанских светитеља,саставио службу Преждеовештених Дарова која се служи средом и петком у часном посту.
преподобни Бенедикт(480-543),по коме се основао касније ред бенедиктинаца, био је православни светитељ, који је отпочео подвиг у једној пећини након монашења и био тамо 3 године, и због огромног подвига прочу се о њему,али он се склањао од славе људске и био веома суров према себи.Бог га је обдарио многим духовним даровима.Основао је 12 манастира, а сам је живео у великом сиромаштву и чистоти.Његова рођена сестра Схоластика, живела је у једном женском манастиру и угледајући се на свога брата и сама је дошла до великог савршенства.
 
Па наравно, кад су били у окриљу Једне Свете Саборне и Апостолске Цркве.Тада је на земљи баш владао "екуменизам"- цела екумена била је Православна::klap:
Вера је цветала,јесу прогоњења била већа,али је и вера и љубав била јача.
Ту је и свети мученик Бонифатије( кога католици славе као Бонифација)(+290), пострадао за Христа од како је ватрено поверовао у Њега видевши како муче хришћане одједном му се промени срце и он узвикну усред мученика и ја сам хришћанин и тако чесно прими мученичку смрт.
св.Агапит папа римски(+536) иначе гот.
св.Григорије Двојеслов,папа римски,(+604),био сенатор Рима,па се обратио и посветио духовном животу, сазидао 6 манастира на Сицилији и седми у Риму,зове се Двојеслов или Сабеседник јер је написао књигу под тим насловом о врлинама и чудесима италијанских светитеља,саставио службу Преждеовештених Дарова која се служи средом и петком у часном посту.
преподобни Бенедикт(480-543),по коме се основао касније ред бенедиктинаца, био је православни светитељ, који је отпочео подвиг у једној пећини након монашења и био тамо 3 године, и због огромног подвига прочу се о њему,али он се склањао од славе људске и био веома суров према себи.Бог га је обдарио многим духовним даровима.Основао је 12 манастира, а сам је живео у великом сиромаштву и чистоти.Његова рођена сестра Схоластика, живела је у једном женском манастиру и угледајући се на свога брата и сама је дошла до великог савршенства.
И они се скроз разликују од папистичких светаца.
 

Back
Top