Glasanje: brisati poruke sa nenaucnim sadrzajem?

Pogledaj rezultate ankete: Da li brisati nenaucne poruke u naucnim temama?

Glasova
7. Ne možete glasati na ovu anketu
  • Da, to ometa ozbiljan razgovor.

3 42,86%
  • Ne, to suvise lici na cenzuru.

4 57,14%
Prikazujem rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Glasanje: brisati poruke sa nenaucnim sadrzajem?

Ističe se endonuclease (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Podrazumevano Glasanje: brisati poruke sa nenaucnim sadrzajem?

Pitanje se postavlja u vezi ove poruke, i takvih poruka ubuduce:

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=9979274&postcount=2

Sad, svakome ko zna bilo sta o fizici je ocigledno da autor nema pojma o cemu prica (ali doslovno, zna neke reci i onda na osnovu toga izvlaci potpuno pogresne zakljucke). Ovo je ok u chat temama, ili u temama koje se doticu pseudonauke ili su namenjene za takve razgovore.

Ali zbog ovakvih poruka nikada ne mozemo imati ozbiljnu temu. Ako se napise ozbiljan tekst, na njega dodje ovakav odgovor, i onda diskusija skrene na objasnjavanje zasto su sve navedene stvari netacne.

U temama koje su namenjene ozbiljnoj diskusiji na odredjenu temu, mislim da bi ovakve poruke trebalo zabraniti - tj. brisati kada se pojave. Sta vi mislite?

Poznat
    Učlanjen
    08.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    132

Podrazumevano Re: Glasanje: brisati poruke sa nenaucnim sadrzajem?

Citat Original postavio endonuclease Pogledaj poruku

Sad, svakome ko zna bilo sta o fizici je ocigledno da autor nema pojma o cemu prica (ali doslovno, zna neke reci i onda na osnovu toga izvlaci potpuno pogresne zakljucke). Ovo je ok u chat temama, ili u temama koje se doticu pseudonauke ili su namenjene za takve razgovore.

Ali zbog ovakvih poruka nikada ne mozemo imati ozbiljnu temu. Ako se napise ozbiljan tekst, na njega dodje ovakav odgovor, i onda diskusija skrene na objasnjavanje zasto su sve navedene stvari netacne.

U temama koje su namenjene ozbiljnoj diskusiji na odredjenu temu, mislim da bi ovakve poruke trebalo zabraniti - tj. brisati kada se pojave. Sta vi mislite?
    Izneo si neke vrlo konkretne primedbe sa kojima se slažem.
    Sa druge strane, ukoliko se ne odgovori konkretno na poruke ovakvog tipa, svi oni koji veruju u "vladare iz senke, po čijoj su direktivi pisani svi naučni udžbenici" će biti još sigurniji u to što veruju.
    To može imati nesagledive dalekosežne posledice, oličene u primeru nekadašnjeg ministra prosvete Ljiljane Čolić.

Ono što piše korisnik Trazim_curu_zabrak je posledica njegovog neznanja. Iz neznanja se rađa nerazumevanje. Iz nerazumevanja nastaje strah od nepoznatog. Iz straha od nepoznatog nastaje sukob.
    Smatram da sukobe, ukoliko možemo, moramo saseći još u korenu.

Ukoliko korisnik Trazim_curu_zabrak još uvek ima funkcionalne kognitivne procese, te je u stanju da racionalno razume zbog čega ono što je napisao nije tačno, mislim da mu to treba detaljno objasniti.
    Stoga sam protiv brisanja poruka tipa kao što je navedena.

Svakako da takve poruke ometaju diskusiju.
    Možda treba napraviti novu temu, npr. "Zablude o nauci: pitanja i odgovori" ili nešto slično, koja bi bila lepljiva, u koje bi bile stavljane takve poruke uz objašnjenje. Naravno ovo bi zahtevalo dodatni trud od strane moderatora, za koji znam da ima i entuzijazma i volje, ali ne znam da li ima dovoljno vremena.

Poznat
    Učlanjen
    08.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    132

Uzgred, dodao bih još jednu opciju u anketu, jer ne smatram brisanje problematičnih poruka cenzurom, i smatram da iste ometaju ozbiljnu diskusiju, ali sam protiv trajnog brisanja istih.

Primećen član chuck. (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Citat Original postavio endonuclease Pogledaj poruku

Lepo razmisljas, ali ti kao i uvek nedostaje malo samokriticnosti. Postoje oni koji odavno pokusavaju da zapocnu diskusije o fundamentalnim i ujedno (ovo naglasavam za Varaganu) vrlo interesantnim temama iz oblasti prirodnih nauka, medjutim ti si se retko ukljucivao u takve diskusije u meri u kojoj si to cinio povodom levitacije, cuda blagodatnog ognja, David Icke-a i ljudi reptila itd, itd. tako da si svojim ranijim aktivnostima mozda i sam doprineo atmosferi koja je ohrabrila ljude da salju takve, po tebi, neozbiljne poruke. A svakako da si o ovim vaznim temama imao sta da kazes, jer ovde bas nema previse ucesnika koji bi o bilo kojoj temi iz prirodnih nauka imali da kazu nesto mnogo pametnije i vise od tebe, tako da se od tebe uvek ocekuje da pruzis najveci doprinos, a ne da svoje kapacitete i energiju rasipas.

Ne mislim da takve poruke treba brisati. Meni se to cini besmislenim, jer je svaka poruka integralni i logicki deo cele diskusije. Forum i jeste mesto gde ce svako da pruzi svoj doprinos u skladu sa svojim mogucnostima i kvalitetima. Forum je slika njegovih ucesnika, neki su pametni, drugi glupi, treci ostrasceni, cetvrti strpljivi... Ti kao moderator i ucesnik koji poseduje izvesno znanje iz prirodnih nauka mozes da usmeris diskusiju u zeljenom pravcu i to je sve, a da se ostali trude da takve poruke ignorisu, a ne odmah da upadaju u polemike. Ili da se na njih nadovezu tako sto ce pojmove koji imaju veze sa temom, ali su zbog oskudnog znanja upotrebljeni neadekvatno, obraditi tako da budu pruzena neka istinski naucna objasnjenja. Uostalom, vreme je najbolji sudija i ono ce ukazati sta treba ciniti. Ne treba previse zuriti sa odlukama i resenjima. Mada, neko iskustvo u tom smislu vec postoji. Ne znam, nisam pametan da izrazim nekakav decidiran stav. Samo sam predstavio kako ja razmisljam o tom problemu.
    Poslednji put ažurirao/la chuck. : 03.06.2009. u 15:29

Ističe se
    Učlanjen
    22.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    127

He he eto znao sam da ce oposegnuti za to. H ha ha ha e sad ko ne veruje uverice se !!! Pa ako ti toliko smeta zasto ne napravite deo na forumu koji ce nositi naziv pseudonauka kao sto postoji, on trazi nju ili ona trazi njega ili naucna fantastika i slicno nego MORATE da zabranite to na sajtu. Ok mozete ali naravno tu je elitesecurity koji bar ima MadZone koji je gotovo najposeceniji deo foruma

Veoma poznat ristob (avatar)
    Učlanjen
    15.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1291

Slažem sa predlogom Čak-a, ali se slažem i sa predlogom da se doda još jedna opcija u anketi, recimo: Selektivno brisanje ili nešto slično, pri čemu bi se brisali postpovi koji nemaju veze s vezom, krajnje nestručni, glupo polemički, vređajući... i tome slično. Takoođe brisati smarače, spamove i postove klonova.
    Poslednji put ažurirao/la ristob : 03.06.2009. u 13:40 Razlog: dopuna
    Кто же сердце порадует?
    Кто его успокоит, мой друг?

Ističe se
    Učlanjen
    22.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    127

Citat Original postavio ristob Pogledaj poruku
    Slažem sa predlogom Čak-a, ali se slažem i sa predlogom da se doda još jedna opcija u anketi, recimo: Selektivno brisanje ili nešto slično, pri čemu bi se brisali postpovi koji nemaju veze s vezom, krajnje nestručni, glupo polemički, vređajući... i tome slično. Takoođe brisati smarače, spamove i postove klonova.
    A to sto hoces zar do sada nije bio slucaj?????? A osim toga krstarica nije naucni sajt nego sajt slobodan koji dopusta registraciju svih. Ako vec zelite strucan sajt i forum licencirajte registraciju kao sto to radi cuveni forum na B92

Legenda
    Učlanjen
    17.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    0

hmmm.. a zasto stvarno ne biste otvorili temu za... najcesce/najrasirenije zablude
    gdje biste ih jednostavnim jezikom ljudima...razjasnili tj. mehanizme koji stoje iza njih?
    meni bi prvoj to bilo zanimljivo citati, a vjerujem da bi mnogima bilo korisno...

+ bi tu vrstu..."problema" spakovali u posebnu ladicu pa vam se ostatak, ozbiljne, diskusije
    ne bi time zatrpavao?

(Caliburn je nesto slicno/isto predlozio gore...)

Primećen član chuck. (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Ne znam da li je ovo pravo mesto za moju poruku, ali ja sam "asocijativan" tip, pa me je Vraganina poruka podsetila na jednu stvar. Voleo bih da nam endonuclease objasni sta je iz diskusija na ovom forumu naucio o strukturi ljudskog uma i odgovori zasto ljudi veruju u stvari koje nemaju veze sa stvarnoscu, posto je rekao da je to od kriticne vaznosti za nauku i da je upravo sa motivom da to sazna ulazio u takve diskusije.

Nadam se da cemo kao odgovor cuti nesto zaista originalno, nesto sto pre toga nismo znali.

Ističe se endonuclease (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Citat Original postavio Caliburn Pogledaj poruku
    Ono što piše korisnik Trazim_curu_zabrak je posledica njegovog neznanja. Iz neznanja se rađa nerazumevanje. Iz nerazumevanja nastaje strah od nepoznatog. Iz straha od nepoznatog nastaje sukob.
    Smatram da sukobe, ukoliko možemo, moramo saseći još u korenu.
    Ok. Slazem se sa prethodnim.

No, posto je korisnik Chuck.eu podigao citavu uzbunu oko toga sto sam dozvolio temi o ljudima-gusterima da opstane (pa cak i - anatema - dao ozbiljan odgovor coveku zasto mu ne verujem), mislio sam da bi bilo bolje da pitam i proverim misljenje korisnika. Na kraju krajeva, ako vecina korisnika foruma zeli da se takve poruke brisu, bilo bi sebicno od mene da insistiram na njihovom ostavljanju.

No, posto vidim da se ljudi generalno slazu da je bolje ovakve poruke ostaviti i na njih odgovoriti, to ce i biti pristup.

Posto je ova anketa ispunila svoju svrhu, zatvoricu temu posle ove poruke. Ako ima daljih komentara ili misli o ovome, posaljite mi privatnu poruku.

Slične teme

1. dvd-ram,dvd-rw... brisati ili formirati ?
    Autor urko u forumu Multimedija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 30.08.2010., 03:00
  2. Problem sa sadrzajem
    Autor Rip Kirbi u forumu Web dizajn
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 02.06.2009., 19:35
  3. Ko je uveo bon-ton da je ok brisati nos prstima?
    Autor Tuzni_patak u forumu Muškarci
    Odgovora: 65
    Poslednja poruka: 12.04.2006., 14:12

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •