kolena opet????

haosss

Početnik
Poruka
2
E imam jedan problem i potrebno mi je da mi neko objasni kako se racunaju kolen?Upoznala sam jednog decka i bili u vezi,i ispostavilo se da smo mi neki rodjaci:besna:
Moj i njegov cukun deda su rodjena braca.Jel moze neko da mi izracuna koje je to koleno?
 
Koleno je narodski izraz,a stručni stepen srodstva.
Važi pravilo koliko rođenja toliko stepeni.
Dakle otac i sin su u prvom stepenu srodstva.
Deda i unuk u drugom (rođenje oca deteta, pa rođenje samog deteta tj,unuka)
Brat i sestra u drugom stepenu srodstva (rođenje brata jednan stepen, rođenje sestre drugi stepen)
Jasno?
Aj sad računaj sam...............
 
Koleno je narodski izraz,a stručni stepen srodstva.
Važi pravilo koliko rođenja toliko stepeni.
Dakle otac i sin su u prvom stepenu srodstva.
Deda i unuk u drugom (rođenje oca deteta, pa rođenje samog deteta tj,unuka)
Brat i sestra u drugom stepenu srodstva (rođenje brata jednan stepen, rođenje sestre drugi stepen)
Jasno?
Aj sad računaj sam...............

Ali među narodom (u Bosni) stepen srodstva (ili koljeno) se računa na sljedeći način: ako su naši očevi rođena braća onda smo mi rođaci u prvom koljenu ili popularno rečeno - prvi rođaci. Dakle naša djeca će među sobom biti drugi rođaci, unuci treći itd. U ovom konkretnom slučaju, njih dvoje su četvrti rođaci, ni blizu, ni daleko.
 
Vi ste rođaci u četvrtom koljenu. A koliko ja znam i crkveni i državni zakoni dozvoljavaju brak dalje od trećeg koljena. Znači i Bog i država su na vašoj strani. :whistling:

За цркву ниси у праву а ни за природу. Државе су различите и њихови закони нису истоветни. Боље је што даље кољено, то јест 9-то. Пословица каже не прави од пријатеља пријатеље, ни од родбине кумова ни родбине.
 
За цркву ниси у праву а ни за природу. Државе су различите и њихови закони нису истоветни. Боље је што даље кољено, то јест 9-то. Пословица каже не прави од пријатеља пријатеље, ни од родбине кумова ни родбине.

Kada sam govorio o državi naravno da sam mislio na ove naše države koje su uglavnom naslijedile jugoslovenske zakone, a u Jugoslaviji je brak bio zabranjen do trećeg koljena, znači četvrto je dozvoljeno. A što se tiče vjere ista stvar, i pravoslavna i katolička vjera priznaje srodstvo do trećeg koljena. I lično poznajem slučajeve koji su se crkveno vjenčali a rođaci su u četvrtom ili petom koljenu. Znači dozvoljeno je. E sad narod ima svoje običaje. Kod nas se govorilo da se nevalja "uzimati" bez obzira na stepen srodstva, znači dokle god porodično pamćenje seže priznaje se za rod. Postoje čak i ekstremni primjeri, kao što je bio slučaj sa mojom babom. Imala je dečka, bila je to kažu luda ljubav, ali kada je došlo na red pitanje braka njihovi roditelji im nisu dali dozvoli. Naime, oni su nosili isto prezime ali uopšte nisu bili u srodstvu. Samo je prezime bilo slučajno isto. I tako oni raskinuše. :amen:
 

Back
Top