(Neuronauke) Sinestezija

Maggie.The.Cat

Domaćin
Poruka
3.008
Imam jedno pitanje za doktore na ovom podforumu.
Poznajem devojku koja vidi zvuk. Kaže da je osećaj fantastičan. Kao da si konstantno na LSD-u...
To bi trebalo da je neki poremećaj gde su joj dva čula "spojena"...Znate li nešto više o ovome? Koji je stručan naziv za ovaj poremećaj?
 
Imam jedno pitanje za doktore na ovom podforumu.
Poznajem devojku koja vidi zvuk. Kaže da je osećaj fantastičan. Kao da si konstantno na LSD-u...
To bi trebalo da je neki poremećaj gde su joj dva čula "spojena"...Znate li nešto više o ovome? Koji je stručan naziv za ovaj poremećaj?

Ne radi se o poremecaju - ljudi sa ovom osobinom obicno imaju znacajne prednosti u kreativnosti i licnom zadovoljstvu zivotom.

Strucni izraz je sinestezija (synaesthesia). Radi se o rastu (ili, tacnije, o nedostatku degeneracije) nervnih veza u asocijativnom korteksu - delovima mozga koji povezuju razlicite centre i formiraju opstu ideju o spoljnom svetu. Kod ljudi sa sinestezijom, cula koja su odvojena kod vecine postaju povezana.

Sinesteziju ima otprilike jedan u desetak hiljada ljudi (mada procene strahovito variraju, u zavisnosti koju vrstu sinestezije trazis i koji su kriterijumi).

Najcesci oblik je veza izmedju simbola (i samo simbola!) i boja. Ljudi koji imaju ovu vrstu sinestezije "vide" tekst u boji, pri cemu je svako slovo (ili povremeno, svaka rec) drugacije boje:

250px-Synesthesia.svg.png


Ovo je skoro uvek veoma korisna stvar, posto sinesteticko procesiranje u mozgu prethodi svesnim procesima. Na primer, covek koji vidi reci u razlicitim bojama cesto moze da baci pogled na stranicu teksta i odmah nadje odredjenu rec bez citanja teksta uopste. Prosto vidi jednu (na primer) crvenu rec na stranici i uperi prstom u nju pre nego sto je svesno imao vremena da je procita.

Jedan od najpoznatijih sinesteta je bio cuveni fizicar Ricard Fejnman. On je video matematicke simbole u bojama, i na osnovu boja i oblika je "imao osecaj" da li je odredjena jednacina ispravna ili ne. Mnogi drugi cuveni matematicari su imali sinesteziju u kojoj su dozivljavali brojeve kao "oblike" - i resavali su jednacine instinktivno, jer su mogli da "vide" da li se "oblici" uklapaju jedni sa drugima kako treba ili ne.

Vecina ljudi sa sinestezijom nije svesna da je ima - oni prosto misle da svi drugi ljudi takodje tako vide svet. Veliki broj autistickih savanta (ljudi koji pate od mentalnih problema, ali pritom imaju neverovatne intelektualne spospobnosti) takodje, koliko mozemo da ustanovimo, vidi svet u visoko sinestetickim oblicima (s tim sto je to kod njih ekstremno, i odmaze isto onoliko koliko i pomaze).

Tvoja prijateljica ima talent koga imaju mnogi veliki muzicari. Uz dovoljno vezbe, ovaj talent vodi ka virtuoznosti, posto covek ne mora da razmislja o tonovima ili o notama: moze na osnovu "boja" koje dozivljava da "vidi" da li je melodija dobra, i moze da zamisljene lepe i privlacne boje pretoci u lepu i prijatnu muziku.
 
gledala sam jednom emisiju o ovim fenomenima...

Najcrnji mi je bio primer jednog čoveka koji kad vidi boje, oseća ukus...:confused:

svaka boja ima neki ukus.. pa kad prati putokaze dok vozi ''vidi'' ukuse...:eek: :hahaha:
Eto.. nije uvek korisno...
 
Ja imam drugaricu koja vidi svako slovo u drugoj boji, i njena majka isto to vidi. Moja drugarica (ne njena majka) je jako kreativna, i bavi se pisanjem knjiga, napisala je par knjiga i gostovala je u nekim emisijama na televiziji. Takodje povremeno se zalila nekada da je neko energetski vampirise. Rekla mi je i da je isla na egzorcizam kod nekog popa da joj istera demone. I on joj je stavio na glavu nesto i to je pocelo da se vrti. Izvinjavam se sto i u ovoj temi uplicem ono sto smo pricali ranije, ali zaista sam samo hteo da se nadovezem na to vidjanje bija i slova i moju drugaricu, ali to je sve tako bilo bar kako ona kaze. Ko ne veruje mogu da dam link za njen blog (posto je ona relativno poznat pisac kod nas) pa neka je pita. Mada mi je malo glupo da ja tu bilo sta pricam u vezi njene privatnosti.
 
Ja imam drugaricu koja vidi svako slovo u drugoj boji, i njena majka isto to vidi. Moja drugarica (ne njena majka) je jako kreativna, i bavi se pisanjem knjiga, napisala je par knjiga i gostovala je u nekim emisijama na televiziji. Takodje povremeno se zalila nekada da je neko energetski vampirise. Rekla mi je i da je isla na egzorcizam kod nekog popa da joj istera demone. I on joj je stavio na glavu nesto i to je pocelo da se vrti. Izvinjavam se sto i u ovoj temi uplicem ono sto smo pricali ranije, ali zaista sam samo hteo da se nadovezem na to vidjanje bija i slova i moju drugaricu, ali to je sve tako bilo bar kako ona kaze. Ko ne veruje mogu da dam link za njen blog (posto je ona relativno poznat pisac kod nas) pa neka je pita. Mada mi je malo glupo da ja tu bilo sta pricam u vezi njene privatnosti.

Daj nam taj njen blog. Bas me zanima da vidim
 
Ti imas dokaz da tzv 'asocijativne zone' imaju bas tu ulogu koju sugerise naziv? Zanimljivo, nauka ga jos nema. Uci se da je to samo jedna pretpostaka, zasnovana na pukoj verovatnoci koji neki vide u 2 stvari, jedna je u vezi cackanja tih delova mozga, a druga u vezi polozaja u odnosu na one regije cija se funkcija pretpostavlja (nedokazano) poznatijom.

U komponovanje se izgleda bas razumes ko marica u ... . Najbolje kompozicije ne nastaju tako inertno, autor aktivno radi da bi ih stvorio i redja note na osnovu smsila a ne na osnovu toga sto mu nesto "ni sam ne zna zasto deluje lepo". Kompozitori za koje se zna da nisu sinestete su prvo pisali citave knjige u kojima staje jedna kompozicija za vise instrumenata, pa su tek onda slusali to- sto znaci da su se vodili smislom. Ovo "ni sam nezna zasto" je zaista iskljuceno, kada se analiziraju radovi velikih kompozitora koji prave (aki si kad cuo) varijacije na 1 temu itd. Poslusaj Caprice 24, to su sve varijacije jedne iste teme, duboke kao sam djavo kada se odnosi nota analiziraju, sto svakako govori o tome da kompozitor tu nista nije uradio "zato sto mu se ucinilo lepim ni sam ne zna zasto". Najcuveniji pisci i slikari govore da ne postoji talenat i ono "lepo je to, ne znam zasto, al mi je lepo, naslikacu ga". Bah ima (i nije usamljen u tome) jednu kompoziciju posvecenu kafi, u kojoj opisuje rad kafe (pica krstenog od strane pape) na psihu. AKO JE ON TUMACIO (I POSVETIO) KOMPOZICIJU TAKO TO BAS I NE ZNACI DA NIJE ISAO ZA "SMSLOM" NEGO ZA "LEPO, ALI NE ZNAM ZASTO", JER INACE NE BI MOGAO DOCI DO TOGA DA MU SE KOMPOZICIJA ZOVE TAKO. I slika i zvuk nisu bas jedno te isto... muzika i slikarstvo... al aj dobro ti se u sve razumes, ti si glavni/. Nervi sluha zaista idu u produzenu mozdinu, deo njih, a nervi iz oka i ne bas i jos svasta nesto je razlika...
 
Poslednja izmena:
Ti imas dokaz da tzv 'asocijativne zone' imaju bas tu ulogu koju sugerise naziv? Zanimljivo, nauka ga jos nema. Uci se da je to samo jedna pretpostaka, zasnovana na pukoj verovatnoci koji neki vide u 2 stvari, jedna je u vezi cackanja tih delova mozga, a druga u vezi polozaja u odnosu na one regije cija se funkcija pretpostavlja (nedokazano) poznatijom.

Prvo, možda bi trebalo da malo smanjiš doživljaj? Ne znam čime sam te toliko naljutio?

Drugo, da, imam dokaz. Nije moj - to je veoma daleko od moje oblasti. Ali nauka svakako ima veoma dobre ideje i dokaze o ovome.

Recimo, Brodmanova oblast 7 je asocijativna oblast u kojoj se dorzalni kanal vizuelnog sistema kombinuje sa proprioceptivnim informacijama, stvarajući mapu koja određuje relativnu poziciju viđenih objekata u odnosu na telo. Onda se ovi podaci predaju lateralnom premotornom korteksu, i suplementarnoj motornoj zoni (radi koordinacije reaktivnih i planiranih pokreta, respektivno).

Treće, ovo što si rekao je bilo tačno otprilike 1940-tih. Danas imamo fMRI, imamo PET, imamo SPECT, a od nedavno imamo i metode za uspostavljanje konekcija, tako da direktno mapiramo pojedina neuronska kola u korteksu (slično kao što je ranije mukotrpno ručno rađeno sa korenom mozga, talamusom, i bazalnim ganglijama).

Pomalo je besmisleno kada ovako uletiš u temu i počneš da pucaš iz oba pištolja, a pritom informacije kojima raspolažeš...nisu baš preterano precizne. A ni ne čitaš pažljivo ono što napadaš:

U komponovanje se izgleda bas razumes ko marica u ... . Najbolje kompozicije ne nastaju tako inertno, autor aktivno radi da bi ih stvorio i redja note na osnovu smsila a ne na osnovu toga sto mu nesto "ni sam ne zna zasto deluje lepo".

Ja uopšte nisam govorio o kompoziciji. Nigde. Ni rečju. Govorio sam o izvođenju.

I čak i tu nisu u pitanju neka pravila ili zakoni. Radi se prosto o značajnoj korelaciji: ljudi koji imaju zvučno-vizualnu sinesteziju teže da budu odlični muzičari. Ovo je prosto činjenica. Zašto te ova izjava toliko vređa?

Svakako da većina muzičara nisu sinestete, niti je to bila većina kompozitora. No, Bahove kompozicije predstavljaju konstrukciju apsolutnog genija, kako god da ih okreneš. Da je njegovo dostignuće (kao što verovatno nije) bilo zasnovano na sinesteziji, umesto na čistom muzičkom geniju, da li bi ga to činilo manjim?

Zbunjen sam, Minimakse. Odakle ovolika uvređenost?
 
Ovako...meni hitno treba odgovor...ja citam slova i potpuno sam svesna da je to(u ovom slucaju crna boja) jer VIDIM ih crnima...ali ako se skoncentrisem samo na jedno u glavi mi se javi neka druga boja,znaci samo mi je u glavi drugacije ja slovo i dalje vidim crnim.Isto i za dane,svako mi predstavlja neku boju,ali se desi da se boje poklope...Sta je ovo sinestezija,asocijacija ili moja podsvest???molim vas pomozite:think:
 
Ja sam skoro otkrila da imam sinesteziju... Od kako znam za sebe, svako slovo, i dan mi imaju boju, takodje reci a narocito imena i prezimena... Eto, ali ne mogu da nadjem ni jednu knjigu na ovu temu, a bas bih volela da saznam nesto vise o svom tom "poremecaju". Ako neko ima neki predlog neka napise.... POZzz. E da, i meni su slova u glavi u boji a citam ih normalno .)
 
Eto, ali ne mogu da nadjem ni jednu knjigu na ovu temu, a bas bih volela da saznam nesto vise o svom tom "poremecaju".

"Wednesday Is Indigo Blue: Discovering the Brain of Synesthesia" Richard E. Cytowic, David M. Eagleman.

Za pozadinsko znanje koje može da pomogne u razumevanju mehanizama u okviru kojih se sinestezija nalazi, opet ću preporučiti veoma jasno napisanu "Mapping the Mind", autor Rita Carter.
 
empty.gif
Veštački mozak za 10 godina

R. Bulatović - 24.07.2009. - 01:30

Kompletan, potpuno funkcionalan, veštački ljudski mozak mogao bi da bude napravljen u sledećih deset godina, tvrde vodeći naučnici projekta „Plavi mozak” koji je pokrenut pre četiri godine sa ciljem da razreši tajne mozga i pomogne u pronalaženju načina da se izleče mentalna oboljenja. Naučnici veruju da će veštački mozak pomoći u lečenju moždanih bolesti... Nastavak

:confused:
 
Kompletan, potpuno funkcionalan, veštački ljudski mozak mogao bi da bude napravljen u sledećih deset godina, tvrde vodeći naučnici projekta „Plavi mozak” koji je pokrenut pre četiri godine sa ciljem da razreši tajne mozga i pomogne u pronalaženju načina da se izleče mentalna oboljenja.

Da stavimo ovo u kontekst.

Ovo je lep projekt, u principu. Uzeli su sve poznate podatke o molekularnim svojstvima pojedinačnih neurona, modelirali ih u kompjuteru, i stvorili simulaciju jednog neokortikalnog cilindra iz mozga pacova - koji se sastoji od oko 60,000 neurona.

Rezultat je bio fantastičan - virtuelne ćelije su se samoorganizovale (bez programiranja) u uređenu strukturu višeg reda, i preuzele mnoga svojstva viđena u stvarnom neokorteksu.

Međutim, većina neuronaučnika smatra ovu priču o simulaciji celog ljudskog mozga za deset godina...daleko preuveličanom. Za to je potrebna simulacija stotina milijardi neurona - što ni najbolji današnji kompjuteri ne bi mogli da postignu. Autori ovog projekta očekuju strahovit rast kompjuterskih sposobnosti tokom sledeće decenije...mnogo veći nego što se realno da očekivati.

Povrh toga, ovo je simulacija poznatih karakteristika neurona. Ogromna količina podataka tu prosto nije dostupna (da jeste, ja ne bih imao šta da radim). Samim tim, svaka simulacija će biti veoma otprilike - a da i ne govorimo o efektima širih sistema (seratonergički, noradrenergički, kolinergički, dopaminergički, itd.) koji su ključni za rad celog mozga. O uglavnom nepoznatim sistemima dejstva mnogih neuropeptida da i ne govorimo...

Ukratko: uspešni i zanimljivi rezultati koje su postigli su im malo previše naduvale ponos.
 
Po svemu sudeci bi trenutni DSM reko da ce prije biti da tvoja drugarica ima HPPD (nije isto sto i sinestezija) - mada je ovo podataka sto si dao nedovoljno da se zakljuci sta je u pitanju.

U kom slucaju je to za trenutnu neuronauku definitivno HPPD, a ne sinestezija: Ako ti poredi sa LSDom, ako ga je probala, ako je na njemu imala takav trip, i ako prica to ljudima, i ako joj je muzika nesto cemu pridaje vaznosti.

Dakle, sto bi se reklo, 99,98% HPPD, a ne ovo sto endonucleose zove sinestezija.

http://nodid.org/dynamic/index.php?id=51&option=com_content&task=view
http://en.wikipedia.org/wiki/HPPD

Naravno, onda je i ovaj podforum ("Prirodne nauke") pogresno mjesto za tu temu, jer se o HPPD veoma malo zna (ne zna se da li je bolest uopste neuroloska (sto bi spadalo pod "prirodne nauke"), niti su cak utvrdjeni korelati te bolesti u nervnom sistemu).

Osoba ne mora imati nikakvu raniju sinesteziju da bi razvila HPPD, i nikakvo ostecenje i nepravilnost mozga.
 
Poslednja izmena:
Po svemu sudeci bi trenutni DSM reko da ce prije biti da tvoja drugarica ima HPPD (nije isto sto i sinestezija) - mada je ovo podataka sto si dao nedovoljno da se zakljuci sta je u pitanju.

HPDD predstavlja potpunu iluziju koja nije konzistentna. Recimo, čovek čuje zvuk koji ne postoji, a istovremeno vidi nekakve boje ili oblike.

U slučaju kada normalni, postojeći zvukovi bivaju praćeni konzistentnim kvalijama drugih čula (dakle, uvek isti zvuk proizvodi istu boju), onda se radi o sinesteziji.
 
HPDD predstavlja potpunu iluziju koja nije konzistentna.

Netacno, HPPD predstavlja skracenicu od Hallucinogen persisting perception disorder.

"iluziju koja nije konzistentna."

Netacna upotreba rijeci konzistentno. Konzistentno bi trebalo znaciti "saglasno", tako da se uz nije konzistentno dodaje obicno sa cim nije konzistentno (saglasno).

Recimo da je sa:
HPDD predstavlja potpunu iluziju koja nije konzistentna. Recimo, čovek čuje zvuk koji ne postoji, a istovremeno vidi nekakve boje ili oblike.
endonuclease hteo da kaze ovo:
"Nemoguce je da je slika koja prati stvaran zvuk simtpom HPPD-a, jer HPPD halucinacije (koje mogu biti i zvucne) nesmeju imati nikakve veze ili relacije sa stvarnom percepcijom"

Evo iz linka koji sam vec dao:
. . . ."Typical symptoms of the disorder include: halos surrounding objects, trails following objects in motion" . . . .[linkovan je prevod]

. . . ."Uobicajeni simptomi poremecaja ukljucuju: sjajne krugove/oreole koji opasuju (ivice) objekata, ostavljene tragove koji prate objekte u pokretu". . . .

Dakle, HPPD halucinacije se mogu odnositi na percepcije koje su stvarne (stvarne objekte i stvarne zvukove). Mogu za to navesti jos mnogo citata i jos mnogo linkova.

Dakle, ukoliko je to hteo da kaze, onda nije u pravu, ili mozda i jeste- u tom slucaju ga molim da ode i ispravi citav odeljak Symptoms u linku sajta na kome se mogu ispravljati stvari, jer sve sto tu pise govori da ukoliko je hteo da kaze ovo sto sam rekao, onda lupa gluposti. Naravno, to tamo ne mora biti tacno, a ni na ostalim linkovima. Mozda je ceo internet pogresio a endonuclease je upravu.

S time sto bi se te boje videle istovremeno kad bi doslo do cuvenja stvarnih zvukova nije iskljucen HPPD. Naprotiv.
Naravno, ovo ne znaci da sam rekao da ne postoje HPPD halucinacije za koje jos nije utvrdjeno da li su konzistentne sa necim realnim sto je vidjeno. I da dodam jos i da ovo: "Recimo, čovek čuje zvuk koji ne postoji, a istovremeno vidi nekakve boje ili oblike." - nije uopste lepo dat primer HPPDa, jer jedan od kriterijuma da se dijagnosticira HPPD je i to da osoba mora ZNATI da te halucinacije nisu stvarno nesto realno, sto je u slucaju cuvenja zvukova koji ne postoje mozda i moguce, mada ne znam kako. Ako ja iz sobe cujem neki zvuk napolju koji ne postoji, onda ja ne mogu biti siguran (ako sam ga cuo nocu) da je on nepostojeci. U slucaju HPPD halucinacija nema trenutka u kome osoba nije sigurna da je u pitanju halucinacija pa odlucuje da proveri. Odnosno, ako doktor cuje to od osobe, da je ona proveravala da li je to halucinacija i nije bila sigurna, onda nece uopste moci da da dijagnozu HPPDa.
 
Poslednja izmena:
Iz svega ovoga (pogotovo iz odabira primera) bi sledilo da endonuclease izgleda nema pojma sta je HPPD, ili mozda i ima ali nece da ispadne da je imao predrasudu kada je davao dijagnozu u koju je bio siguran.

Ja opet kazem, ovo je pre HPPD nego sinestezija, mada autor teme nije jos dao dovoljno podataka.
 
Poslednja izmena:
Ovako...meni hitno treba odgovor...ja citam slova i potpuno sam svesna da je to(u ovom slucaju crna boja) jer VIDIM ih crnima...ali ako se skoncentrisem samo na jedno u glavi mi se javi neka druga boja,znaci samo mi je u glavi drugacije ja slovo i dalje vidim crnim.Isto i za dane,svako mi predstavlja neku boju,ali se desi da se boje poklope...Sta je ovo sinestezija,asocijacija ili moja podsvest???molim vas pomozite:think:

Verovatno je samo asocijacija... Sta znam, ja dane u nedelji, slova i brojeve delim na muske i zenske:lol::lol::lol: i nikada se nisam zapitala sto to radim...
 
Netacno, HPPD predstavlja skracenicu od Hallucinogen persisting perception disorder.

Zaboga. Da li je ono što sam rekao toliko nejasno?

Po definiciji HPDD, i po simptomatici, HPDD predstavlja fenomen koji nije konzistentno povezan sa osetima.

Osoba koja ima HPDD može, recimo, da čuje zvuk koga nema. Onda drugi put može da čuje zvuk koga ima, a pritom ima osećaj boje. Ali isti zvuk proizvodi različite boje, ili povremeno ne proizvodi nikakve boje. Povremeno takav zvuk može da proizvede i druge senzacije, recimo ukuse.

Ako su osećaji takvi - nekonzistentni, kao što rekoh - onda se radi o HPDD.

Sinestezija je nešto potpuno drugačije. U sinesteziji između boje i zvuka, svaki put kada se čuje određen zvuk, dobija se osećaj iste boje. Određena nota na klaviru je uvek "crvena", nikada neke druge boje. I uvek je crvena: čovek ne može da čuje zvuk a da pritom ne dobije osećaj boje.

(Usput, po profesiji sam neurobiolog. Ovo gore rečeno nije otprilike.)
 
Samo cu reci da se iz jedinog sto je postavljac teme dao:
Imam jedno pitanje za doktore na ovom podforumu.
Poznajem devojku koja vidi zvuk. Kaže da je osećaj fantastičan. Kao da si konstantno na LSD-u...
To bi trebalo da je neki poremećaj gde su joj dva čula "spojena"...Znate li nešto više o ovome? Koji je stručan naziv za ovaj poremećaj?

ne moze razluciti da li je u pitanju HPPD ili sinestezija.
Da li to endonuclease oce da kaze da moze?
 
Samo cu reci da se iz jedinog sto je postavljac teme dao:
. . .ne moze razluciti da li je u pitanju HPPD ili sinestezija.
Da li to endonuclease oce da kaze da moze?

Ne, ne može se znati iz tog kratkog opisa. Ali, pitanje je postavljeno o "nekom poremećaju u kom su dva čula spojena", što je opis koji odgovara sinesteziji, a ne HPDD-u.

S druge strane, prijateljica kaže da joj izgleda kao da je stalno na LSDu, što bi značilo da ona zna kako je biti na LSDu (tj. koristila je), što daje potencijalan uzrok za HPPD.
 
HPPD, za razliku od toga sto prica endonuclease, moze biti konzistentno povezan sa culnim slikama koje su realne. Samo ovaj jedan simptom moze biti dovoljan da se dijagnosticira HPPD: Oreol oko ivica predmeta. On je svakako SAGLASAN (konzistentan) sa ivicama toga predmeta, koji se vidi dobro i realno.

Izgleda da endonuclease nezna (ili krije da zna) da HPPD uopste nije nesto za sta dijagnozu daje neurobiolog, da HPPD nije jos uopste proucen u smislu kako to da se desi, uzrok koji je. I da za HPPD ne postoji neuro-bioloska terapija, mada neki lekari daju Xanax, i ne zbog nekih neurobioloskih znanja o tome da li bi on tu mogao da pomogne. Neki lekari uopste obozavaju da daju Xanax za sve i svasta. I nadasve izgleda ovo: da endonuclease nezna da neurobiologija nista danas ne zna o tome sto se zove HPPDu.

Mozda bi trebalo dobro da obrati paznju na to sta se tako naziva, i kakav je sistem davanja dijagnoza po DSM-IV-TR.
 

Back
Top