Država uništi i seljake
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 38

Tema: Država uništi i seljake

Ističe se
    Učlanjen
    19.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Država uništi i seljake

SJENICA - Desetak stočara iz nevelikog pešterskog sela Crvsko uzalud ovih dana na prodaju nude 680 proletošnjih jaganjaca izuzetnog kvaliteta. Niti je ko od kupaca poslednjih dana i nedelja privirio u selo, niti ih je ko, kažu, pitao za cenu.

- Ovo je za nas stočare katastrofa! Nikad nije bilo gore. Proteklih godina u selo su barem navraćali nakupci, ove godine nema ni njih. Jagnjad ćemo ostaviti za jesen, čekati kupce ako ih tada bude, ona se neće pokvariti, ali, nigde čovek živ dinar da obrne. Ako ne prodamo jagnjad, kako da kupimo brašno, so, šećer, kako da platimo porez i struju - pita Tibor Jelić, stočar iz Crvskog.
    Blagoje Kuč iz Karajukića Bunara kaže da u široj okolini ovog pešterskog sela kupce uzalud čeka najmanje 5.000 jaganjaca.

- Prodaja ide više nego teško. I ono što se proda teško se naplati. Izuzetak je klanica Turkovića iz Sjenice, oni nešto jagnjadi otkupljuju, ono što otkupe plate na vreme, ali njihovi kapaciteti nisu dovoljni za ovoliku ponudu - kaže Blagoje.
    Još teža situacija je s prodajom nadaleko čuvenog sjeničkog sira.

- Imam u kući dve i po tone sira pravljenog jesenas i zimus, a idu leto i vrućine! Dok budemo mogli, čuvaćemo sir, a onda ćemo sve baciti u jamu iza sela. Šta drugo da radimo, ubiti se ne možemo - kaže Živomir Vujović iz sela Fijulje kod Sjenice.

U njegovom domaćinstvu krajem maja i početkom juna svakog dana proizvedu tridesetak kilograma punomasnog sira s kojim ne znaju šta će.

- Niti znamo što muzemo, niti što čuvamo ovce i krave, niti što ulažemo pare u proizvodnju. Ovo je katastrofa, čista propast. Otac mi je umro pre nekoliko dana, u 93. godini, a pred smrt mi je rekao da gora vremena za seljaka nije zapamtio. Ni za vreme rata nije bilo ovako - ogorčeno kaže Živomir.
    I on nudi jagnjad na prodaju, kupaca nema ni za bagatelnu cenu od 1,70 do 1,80 evra po kilogramu.

- Sad u kući imam 60 kanti od po 10 kilograma punomasnog, prvoklasnog ovčjeg sira i još 50 kanti od po pet kilograma kravljeg sira, a kupaca nema. Većina komšija nije prodala ni sir pravljen prošle godine. Ako uskoro ne bude prodaje, sve ćemo baciti. Vratio sam se iz Kragujevca u selo da pokušam ovde da živim, da izdržavam familiju, a evo kako sam prošao - nastavlja priču o svojoj muci Tibor Jelić iz Crvskog.
    - Komšija iz sela Dujke pre nekoliko nedelja prodao je tri kačice sa više od 200 kilograma sira za 300 evra, ali, novac će morati da čeka do početka avgusta, do Ilindana - kaže Edo Rahić iz sela Trijebine kod Sjenice.
    U ovom selu većina stočara, srećom, prodaje mleko pa i nemaju mnogo sira na prodaju, ovde je veći problem prodaja jagnjadi.
    - Sa prodajom sira po celoj visoravni je prava katastrofa. Ne tražimo mi od države da nam prodaje sir, ali mogli su se malo potruditi, kod tolike „brige“ o selu, pa organizovati predavanja stočarima o prednostima prodaje sira u malim pakovanjima, o marketingu... Ovako ljudi su dovedeni do propasti - kaže Rahić.
    Većina stočara s kojima smo pričali kaže da je prodaja sira i jagnjadi stala zbog sve teže prodaje ovih proizvoda u Crnoj Gori, Makedoniji, Bosni, na Kosovu...
    - Iako se u javnosti još od proletos priča da će vagoni sira završiti po potocima i na smetlištima, ništa se nije promenilo. Prodali smo od tada tek po koju kačicu. Ima dosta obećanja, ali kupaca nema, i mi jednostavno više ne znamo šta da radimo. Ovo je totalna propast - zaključuje Živomir Vujović iz sela Fijulje.

Samo u ovom selu kupce uzalud čeka više od 60 tona prvoklasnog sjeničkog sira, koji će, sve su prilike, završiti u velikoj jami iza sela.

TEŠKO VREME
    Nermin Šačić iz sela Pružanj, vlasnik mlekare, član ugledne porodice koja se proizvodnjom sira bavi više od 20 godina, kaže da ne pamti teža vremena.
    - Potražnja nikada nije bila manja, stala je prodaja u Crnoj Gori, Bosni, Makedoniji, ka Kosovu, i rezultat je da smo pred pravom katastrofom.
    Nešto sira ide prema Beogradu, Novom Pazaru, ali sve je to sitno... Nijedan sir ne trpi toplotu, sjenički masni pogotovu, već posle dva meseca trebalo bi ga prodati i praviti novi. U mlekari sam smanjio proizvodnju, pravimo sir tek koliko možemo dnevno da prodamo u našoj prodavnici - kaže Nermin.

Stara legenda Тихи (avatar)
    Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2091

Podrazumevano Re: Drzava unisti i seljake

pa drzava je unistila seljake - jer miskovicu i tadicu se ne isplati da mi bilo sta proizvodimo - vise im se isplati da ne proizvodimo nista pa da oni to onda uvoze i da nam prodaju po paprenim cenama
    Идите по свему свету и проповедајте Јеванђеље сваком створењу. Ко поверује и крсти се, биће спасен, а ко не поверује биће осуђен.

Primećen član
    Učlanjen
    28.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

srbija je zemlja gradjana......

Ističe se
    Učlanjen
    18.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

ne isplati se tajfunima da imamo domacu proizvodnju

Buduća legenda Brajan Koen (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    795

Citat Original postavio Тихи Pogledaj poruku
    pa drzava je unistila seljake - jer miskovicu i tadicu se ne isplati da mi bilo sta proizvodimo - vise im se isplati da ne proizvodimo nista pa da oni to onda uvoze i da nam prodaju po paprenim cenama
    pa se zapitajte da li jedete sveze meso poreklom iz Brazila
    Nuclear Ganja

Iskusan Appel (avatar)
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    90

Citat Original postavio Atreides Pogledaj poruku
    SJENICA - Desetak stočara iz nevelikog pešterskog sela Crvsko uzalud ovih dana na prodaju nude 680 proletošnjih jaganjaca izuzetnog kvaliteta. Niti je ko od kupaca poslednjih dana i nedelja privirio u selo, niti ih je ko, kažu, pitao za cenu.

- Ovo je za nas stočare katastrofa! Nikad nije bilo gore. Proteklih godina u selo su barem navraćali nakupci, ove godine nema ni njih. Jagnjad ćemo ostaviti za jesen, čekati kupce ako ih tada bude, ona se neće pokvariti, ali, nigde čovek živ dinar da obrne. Ako ne prodamo jagnjad, kako da kupimo brašno, so, šećer, kako da platimo porez i struju - pita Tibor Jelić, stočar iz Crvskog.
    Blagoje Kuč iz Karajukića Bunara kaže da u široj okolini ovog pešterskog sela kupce uzalud čeka najmanje 5.000 jaganjaca.

- Prodaja ide više nego teško. I ono što se proda teško se naplati. Izuzetak je klanica Turkovića iz Sjenice, oni nešto jagnjadi otkupljuju, ono što otkupe plate na vreme, ali njihovi kapaciteti nisu dovoljni za ovoliku ponudu - kaže Blagoje.
    Još teža situacija je s prodajom nadaleko čuvenog sjeničkog sira.

- Imam u kući dve i po tone sira pravljenog jesenas i zimus, a idu leto i vrućine! Dok budemo mogli, čuvaćemo sir, a onda ćemo sve baciti u jamu iza sela. Šta drugo da radimo, ubiti se ne možemo - kaže Živomir Vujović iz sela Fijulje kod Sjenice.

U njegovom domaćinstvu krajem maja i početkom juna svakog dana proizvedu tridesetak kilograma punomasnog sira s kojim ne znaju šta će.

- Niti znamo što muzemo, niti što čuvamo ovce i krave, niti što ulažemo pare u proizvodnju. Ovo je katastrofa, čista propast. Otac mi je umro pre nekoliko dana, u 93. godini, a pred smrt mi je rekao da gora vremena za seljaka nije zapamtio. Ni za vreme rata nije bilo ovako - ogorčeno kaže Živomir.
    I on nudi jagnjad na prodaju, kupaca nema ni za bagatelnu cenu od 1,70 do 1,80 evra po kilogramu.

- Sad u kući imam 60 kanti od po 10 kilograma punomasnog, prvoklasnog ovčjeg sira i još 50 kanti od po pet kilograma kravljeg sira, a kupaca nema. Većina komšija nije prodala ni sir pravljen prošle godine. Ako uskoro ne bude prodaje, sve ćemo baciti. Vratio sam se iz Kragujevca u selo da pokušam ovde da živim, da izdržavam familiju, a evo kako sam prošao - nastavlja priču o svojoj muci Tibor Jelić iz Crvskog.
    - Komšija iz sela Dujke pre nekoliko nedelja prodao je tri kačice sa više od 200 kilograma sira za 300 evra, ali, novac će morati da čeka do početka avgusta, do Ilindana - kaže Edo Rahić iz sela Trijebine kod Sjenice.
    U ovom selu većina stočara, srećom, prodaje mleko pa i nemaju mnogo sira na prodaju, ovde je veći problem prodaja jagnjadi.
    - Sa prodajom sira po celoj visoravni je prava katastrofa. Ne tražimo mi od države da nam prodaje sir, ali mogli su se malo potruditi, kod tolike „brige“ o selu, pa organizovati predavanja stočarima o prednostima prodaje sira u malim pakovanjima, o marketingu... Ovako ljudi su dovedeni do propasti - kaže Rahić.
    Većina stočara s kojima smo pričali kaže da je prodaja sira i jagnjadi stala zbog sve teže prodaje ovih proizvoda u Crnoj Gori, Makedoniji, Bosni, na Kosovu...
    - Iako se u javnosti još od proletos priča da će vagoni sira završiti po potocima i na smetlištima, ništa se nije promenilo. Prodali smo od tada tek po koju kačicu. Ima dosta obećanja, ali kupaca nema, i mi jednostavno više ne znamo šta da radimo. Ovo je totalna propast - zaključuje Živomir Vujović iz sela Fijulje.

Samo u ovom selu kupce uzalud čeka više od 60 tona prvoklasnog sjeničkog sira, koji će, sve su prilike, završiti u velikoj jami iza sela.

TEŠKO VREME
    Nermin Šačić iz sela Pružanj, vlasnik mlekare, član ugledne porodice koja se proizvodnjom sira bavi više od 20 godina, kaže da ne pamti teža vremena.
    - Potražnja nikada nije bila manja, stala je prodaja u Crnoj Gori, Bosni, Makedoniji, ka Kosovu, i rezultat je da smo pred pravom katastrofom.
    Nešto sira ide prema Beogradu, Novom Pazaru, ali sve je to sitno... Nijedan sir ne trpi toplotu, sjenički masni pogotovu, već posle dva meseca trebalo bi ga prodati i praviti novi. U mlekari sam smanjio proizvodnju, pravimo sir tek koliko možemo dnevno da prodamo u našoj prodavnici - kaže Nermin.

Ja imam sličan problem ko ovi seljaci. Prodajem neke stolice tu po vrlo povoljnoj ceni, al niko se nije setio da uđe u kuću da me pita šta prodajem i po kojoj ceni. 'bem ti državu.

Šta ja sad da radim, ajde kažite vi meni?! Kako da prodam te stolice.

Ističe se
    Učlanjen
    18.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Appel Pogledaj poruku

Ja imam sličan problem ko ovi seljaci. Prodajem neke stolice tu po vrlo povoljnoj ceni, al niko se nije setio da uđe u kuću da me pita šta prodajem i po kojoj ceni. 'bem ti državu.

oglas u novine

Iskusan Appel (avatar)
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    90

Citat Original postavio Reichsmarschal Pogledaj poruku
    oglas u novine
    Ma kakav oglas, zahtevam da Tadić dođe u moju kuću i donese mi kupce!

Primećen član
    Učlanjen
    28.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

Ma kakav oglas, zahtevam da Tadić dođe u moju kuću i donese mi kupce!
    samo zene nose.............

Stara legenda Тихи (avatar)
    Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2091

seljaci ne kapiraju da kupaca nema zato sto je njihov proizvod skup

a skup je zato sto je kurs dinara precenjen za najmanje 110% (tako akze profesor Mladjan Kovacevic).

i samim tim nema interesovanja za srpski sir jerm u je cena kad se rpevede u evre skoro 5 evra po kilogramu koliko se prodaje ovaj sjenicki.
    Идите по свему свету и проповедајте Јеванђеље сваком створењу. Ко поверује и крсти се, биће спасен, а ко не поверује биће осуђен.

Iskusan Appel (avatar)
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    90

a skup je zato sto je kurs dinara precenjen za najmanje 110% (tako akze profesor Mladjan Kovacevic).

i samim tim nema interesovanja za srpski sir jerm u je cena kad se rpevede u evre skoro 5 evra po kilogramu koliko se prodaje ovaj sjenicki.
    Ima i toga...

Ipak, nije sve u ceni, ima nečeg i u kvalitetu, ali, u današnje vreme, pre svega, najvažnija je promocija.

Ako ne mogu to samostalno da odrade, neka se skupe i plate nekog da ih reklamira po Srbiji... Ja ne vidim drugog načina.

Mislim da im ni realni kurs ne bi pomogao, ako se ne promovišu.

Iskusan Appel (avatar)
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    90

Citat Original postavio bukva-list Pogledaj poruku
    samo zene nose.............
    "Hoću da kažem da je Tadić žena i nema srce, nije ni bio u rat i nije ga žao i šta mu *****...... izvinjavam se..."

Veoma poznat RoccoS (avatar)
    Učlanjen
    25.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    223

Samo sto ti nisi proizvodjac vec preprodavac. A interes je svake drzave da stiti domacu proizvodnju, posebno u tako krucijalnim sektorima poput stocarstva ili poljoprivede, a ne da je unistava totalnom liberalizacijom i kretenskom monetarnom politikom.
    Волео је живот, волео је цвеће,

ал' тога пролећа не имаде среће.

Iskusan
    Učlanjen
    27.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    127

u proteklih 20godina se sistematski unistavalo selo, a zadnjih par godina je katastrofa, ova kohabitersko,lopovsko, korumpirana vlast samo misli na svoje poslusnike kako da im obezbedi platu i ne preze ni od cega,a valjda ce miskovic postati vlasnik cele zemlje, vreme je za promene , izbore a ako nece milom onda silom

Elita SANDRINAbg (avatar)
    Učlanjen
    25.11.2006.
    Pol
    ženski
    Dedinje,Лика дала седам Генерала и Јованку за Тита Маршала
    Reputaciona moć
    0

Bravo Tihi

Gledam juče na Kaleniću, jagode im pred očima trule ali ne skidaju cenu ni za 50 para...

Ako oni više vole da voće i povrće bacaju u đubre nego da shvate da smo i mi kao narod osiromašili, da je koverta sve tanja i da treba da se prilagode tome pa makar i manje zaradili, zašto bih ja razmišljala šta je za njih bolje i kupovala od njih skuplje ako mi se nudi na nekom drugom mestu bar duplo jeftinije ?

Dok su seljaci na pijaci držali jagode sa cenom od suludih ( a nisu iz staklenika ni uvozne) 180 dinara, u Idei je cena istih bila 79din. kupiću ih tamo i gotovo.

Iskusan MuskoSamBre (avatar)
    Učlanjen
    25.11.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    86

Citat Original postavio SANDRINAbg Pogledaj poruku
    Bravo Tihi

Gledam juče na Kaleniću, jagode im pred očima trule ali ne skidaju cenu ni za 50 para...

Ako oni više vole da voće i povrće bacaju u đubre nego da shvate da smo i mi kao narod osiromašili, da je koverta sve tanja i da treba da se prilagode tome pa makar i manje zaradili, zašto bih ja razmišljala šta je za njih bolje i kupovala od njih skuplje ako mi se nudi na nekom drugom mestu bar duplo jeftinije ?

Dok su seljaci na pijaci držali jagode sa cenom od suludih ( a nisu iz staklenika ni uvozne) 180 dinara, u Idei je cena istih bila 79din. kupiću ih tamo i gotovo.
    Kratkorocno i kratkovido gledano ispada tako nekako...vecini nas je sve skupo i preskupo zato sto su nam plate manje-vise bedne (kazem vecini,ne svima), a jedan dobar deo naroda i ne zna kako prezivljava jer nema nikakav redovan prihod,nego se snalazi od danas do sutra!Seljaci su prepusteni samo sebi i ono sto oni moraju da kupe je njima skupo i preskupo i drzava ih svojom politikom dovodi u situaciju da batale bilo kakvu poljoprivrednu i stocarsku proizvodnju (jer da bi njihovi proizvodi bili jeftiniji drzava bi morala tu istu proizvodnju da dotira iz budzeta kao sto rade sve razvijene drzave,a u nasem budzetu ima uvek jako malo para zato sto imamo nesposobnu vlast i jako puno lopova u njoj),elem dugorocno gledano,kada se budu unistili mali proizvodjaci u Srbiji one uvozne jagode i sve ostalo nece vise biti tako jeftino vec ce im cena biti paprena pa neces moci da ih kupis ni u IDEI ni na pijaci bice rezervisane samo za elitu i one iste vec pomenute lopove!
    SEKA mozda i nije, ali B@TA se ukakio...uzmite Perfeks, lakse se brise...Perfeks, podvuceno zutim!

Buduća legenda Torrente Bgd (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    534

Citat Original postavio MuskoSamBre Pogledaj poruku
    Kratkorocno i kratkovido gledano ispada tako nekako...vecini nas je sve skupo i preskupo zato sto su nam plate manje-vise bedne (kazem vecini,ne svima), a jedan dobar deo naroda i ne zna kako prezivljava jer nema nikakav redovan prihod,nego se snalazi od danas do sutra!Seljaci su prepusteni samo sebi i ono sto oni moraju da kupe je njima skupo i preskupo i drzava ih svojom politikom dovodi u situaciju da batale bilo kakvu poljoprivrednu i stocarsku proizvodnju (jer da bi njihovi proizvodi bili jeftiniji drzava bi morala tu istu proizvodnju da dotira iz budzeta kao sto rade sve razvijene drzave,a u nasem budzetu ima uvek jako malo para zato sto imamo nesposobnu vlast i jako puno lopova u njoj),elem dugorocno gledano,kada se budu unistili mali proizvodjaci u Srbiji one uvozne jagode i sve ostalo nece vise biti tako jeftino vec ce im cena biti paprena pa neces moci da ih kupis ni u IDEI ni na pijaci bice rezervisane samo za elitu i one iste vec pomenute lopove!
    Upravo tako. Plus to ce biti one bez ikakvog ukusa .
    Daleko ti lepa kuca ahaahhahah

Iskusan Appel (avatar)
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    90

Citat Original postavio RoccoS Pogledaj poruku
    Samo sto ti nisi proizvodjac vec preprodavac. A interes je svake drzave da stiti domacu proizvodnju, posebno u tako krucijalnim sektorima poput stocarstva ili poljoprivede, a ne da je unistava totalnom liberalizacijom i kretenskom monetarnom politikom.
    Problem je u tome što ovog boldovanog nema. Totalna liberalizacija podrazumeva liberalizaciju kursa, to je najbitnije. Kad je kurs slobodan, onda je i realan, a onda je i odnos cena uvoznih i domaćih proizvoda realan... Međutim, Mišku to ne odgovara...

Problem kod seljaka je što ne znaju šta treba da traže od države. Oni od nje traže da im obezbedi kupce, a ja kažem da treba obezbediti subvencije (ali ne velike) i da se oslobodi kurs, a što se nalaženja kupaca tiče - e pa, ni na tom zapadu gde se daju subvencije niko proizvođačima ne nalazi kupce, sami moraju da ih nađu, jer:

"Ne treba prodavati ono što možeš da proizvedeš, već proizvoditi ono što možeš da prodaš"

Buduća legenda Brajan Koen (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    795

zatvorene granice za poljoprivrednike, otvorene za uvoznike i izvoznike iz DB-a.
    I samo u ovoj lopovskoj drzavi, je otkupna cena mleka jeftinija od litre flasirane vode...
    A kilogram psenice je tri puta jeftinija od vekne hleba koja ima 600 g
    Nuclear Ganja

Učlanjen
    25.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    223

Problem je u tome što ovog boldovanog nema.
    Pa naravno da ima - primer je jednostrana primena SSP-a i jednostrano ukidanje carina sa nase strane.

Iskusan Appel (avatar)
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    90

Pa naravno da ima - primer je jednostrana primena SSP-a i jednostrano ukidanje carina sa nase strane.
    Pa ne možeš na osnovu jednog primera da tvrdiš da se radi o totalnoj liberalizaciji. Šta ćemo onda sa kursom? On očigledno nije liberalizovan, jer je precenjen...

Učlanjen
    25.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    223

Pa ne možeš na osnovu jednog primera da tvrdiš da se radi o totalnoj liberalizaciji. Šta ćemo onda sa kursom? On očigledno nije liberalizovan, jer je precenjen...
    Pa taj precenjen kurs upravo ide u prilogu uvoznicima, dakle stanje je jos gore nego da je kurs potpuno slobodan i da narodna banka ne intervenise i ne drzi ga na vestacki niskom nivou.

Iskusan Appel (avatar)
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    90

Uzgred, jednostrana primena i nije tako jednostrana... Tačnije, "jednostrana" je...

Iskusan MuskoSamBre (avatar)
    Učlanjen
    25.11.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    86

Da,divan primer kako unistiti i ono malo preostale proizvodnje u sopstvenoj zemlji a omoguciti jednom delu politicara i njihovih prijatelja uvoznika da za kratko vreme napune dzepove parama i dodatno uvecaju njihovo i onako veliko i raznim prevarama i lopovlucima steceno bogatstvo!
    SEKA mozda i nije, ali B@TA se ukakio...uzmite Perfeks, lakse se brise...Perfeks, podvuceno zutim!

Iskusan Appel (avatar)
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    90

Pa taj precenjen kurs upravo ide u prilogu uvoznicima, dakle stanje je jos gore nego da je kurs potpuno slobodan i da narodna banka ne intervenise i ne drzi ga na vestacki niskom nivou.
    Kada bi kurs bio potpuno slobodan, tada bi došlo do ravnoteže između uvoza i izvoza (tačnije, u platnom bilansu), a ne do još gore situacije...

Uostalom, pitaj Тихија.

Slične teme

1. Tavrian me uništi, pomagajte!
    Autor vandalija u forumu Sigurnost i zaštita
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 20.01.2009., 18:06
  2. Kosovo - NATO država, Srbija - GASPROM država
    Autor Iron Lord u forumu Politika
    Odgovora: 83
    Poslednja poruka: 20.10.2007., 16:42
  3. Srbija- gradjanska drzava ili drzava Srba
    Autor was u forumu Politika