200. годишњица Боја на Чегру
Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: 200. годишњица Боја на Чегру

Primećen član Ponos grada! (avatar)
    Učlanjen
    10.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

Podrazumevano 200. годишњица Боја на Чегру

Битка на Чегру је једна од пресудних битака вођених у Првом српском устанку између српских устаника и Турака. Битка се одиграла се 31. маја 1809. године на брду Чегар код села Каменица надомак Ниша.

Својим јунаштвом истакао се ресавски војвода Стеван Синђелић. Не могавши да победи бројно јаче турске снаге које су продрле у шанац, Синђелић је пуцао из кубуре у подземни магацин барута. У страшној експлозији настрадали су сви српски војници и много Турака. Да би застрашио Србе, турски паша је у знак освете и опомене наредио да се од лобања палих српских устаника сагради Ћеле-кула на улазу у Ниш. У Ћеле-кулу су узидане 952 лобање и данас стоји као симбол борбе Срба за независност.

Због пораза на Чегру, Карађорђе је морао да одустане од похода у Стару Србију, а румелијски везир је освојио целу источну Србију до Велике Мораве, где је Карађорђе са напором успео да организује одбрану. Зима је такође помогла устаницима, па су се Турци повукли из источне Србије.

Јутарња литургија капела Спомен-комплекса Ћеле Кула

Централна државна церемонија са државним и војним почастима на Чегру

Ђенерале, јел ти треба гарде!?
    У гарду смо, у трипу гадном смо, екипе вам хапсимо...ДС1989.

Zainteresovan član vrkveni krokodil (avatar)
    Učlanjen
    07.10.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

Podrazumevano Re: 200. ГОДИШЊИЦА БОЈА НА ЧЕГРУ!

au, ybt...
    smart like a rock.
    Antisrpski forum! www.differentia-nis.org/forum

Učlanjen
    10.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

Citat Original postavio vrkveni krokodil Pogledaj poruku
    au, ybt...
    smart like a rock.
    Не разумем шта хоћеш да кажеш,ако би могао на нашем Србском језику!

Buduća legenda donamileva (avatar)
    Učlanjen
    25.12.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1964

znam samo da je puno ljudi juče čekalo buseve da se prevezu do Čegra pošto je kao bilo reči da će biti busev ana 15 min, ali od toga ništa
    Priđi životnim problemima kao pas – ako ne mož s to da se poigraš, ili da ga poješ, zamočaj i idi dalje

Buduća legenda
    Učlanjen
    31.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Video spot je posvećen Ćele kuli, upozorenje onima ko ima slabo srce i želudac!

https://www.youtube.com/watch?v=FRkcWNlHqLk&feature=channel_page

Aktivan član lanavi (avatar)
    Učlanjen
    08.02.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    339

Zarad godisnjice, nedavno izgradjen dobar put do Cegra. Na relaciji puta koji izlazi iz grada, policajci stajali u rasponu od 20 m da bi se kasnije proredili ali uveo specijalni rang vojske (sa plavim beretkama i vidljivim naoruzanjem - automatske puske...pomalo zastrasujuce i cini mi se nepotrebno). Autobusima su zainteresovani mogli da odu do samog ulaza u privremeno uredjeni, dobro organizovan travnati parking. Jedini drzavni zvanicnik koji je odrzao petominutni (mozda i kraci), uobicajeni, standardni, isprazni govor bio je predsednik Vlade Mirko Cvetkovic, pored gradonacelnika Nisa. Odrzana je i kraca pozorisna predstava sa puno ucesnika, vidljiva samo onima u prvim redovima. Sve u svemu, utisak slab. Sve je moglo mnogo bolje, zivlje, dinamicnije, duze, upecatljivije. Usput, uslikala i crnokosuljase sa transparentom "Sloboda ili smrt"...bio je tu i Obraz, mnostvo srpskih i nekim cudom jedna kanadska zastava. Plus za sveukupnu organizaciju ali ne i program.

Domaćin Sokolica_M (avatar)
    Učlanjen
    26.01.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    106

Meni se dopalo.
    Ne znam šta je trebalo da radimo na jučerašnji dan. Kad bude dan demokratije ili Evropske unije, onda ćemo pričati o tome, mahati njihovim zastavama...
    U skladu sa događajem, nacionalizam je prirodno prisutan, divna stvar je i da je predstavnik Turske bio tu...
    Treba činiti upravo to: obeležavati ovakve događaje (drugih, nažalost, nemamo; da smo Švajcarci, onda bismo slavili skijaša koji se najbrže spustio niz Alpe, ovako slavimo ratnika na Čegru; to je naša kolektivna sudbina (bila, nadajmo se, da ratujemo i ginemo), ne treba se stideti prošlosti (te nikako), ja bih se kao srpski narod pre stidela ovakve sadašnjosti, kada svaki imalo nac. događaj osudimo i unizimo), a sarađivati sa drugim narodima.
    Jesu ginuli Srbi u borbi protiv Turaka, ali je jedan Turčin bar juče došao, na taj način je pokazao viši nivo svesti u odnosu na pre dva veka...
    Nije se samo klanjao on Srbima juče, klanjao se i Turcima koji su tu poginuli, a i mi, i to je onda lepa crta, opšteljudska... To je bilo takvo vreme, sada se promenilo, imajmo poštovanja jedni prema drugima... a i dugo smo se mešali, i to je prvi razlog za poštovanje, nakon stihijske mržnje koja je iza nas...
    Nemamo mi toliki problem sa svešću... mi, Srbi...
    Pre bih rekla da je naš najveći problem sa - samosvešću...!

Za Mirka Cvetkovića, tj. njegov govor sam i ja dala komentar da je uobičajan, isprazan, pisan po šablonu...
    Govor gradonačelnika mi se dopao, nisam očekivala da će.
    Predstava je bila odlična za moj ukus.

To ''življe, dinamičnije'' - to nije kriva organizacija i program, već energija našeg naroda...

I da, iako mislim da je govor premijera mogao da bude nemerljivo bolji, isto tako i mislim da je sasvim u redu što je on bio jedini državni zvaničnik koji je održao govor. Šta će više ljudi tu da priča, da njih deset drobe istu stvar, dovoljno jedan iz državne i jedan iz gradske vlasti.

Naravno da je moglo još nešto da se doda (ja već sada imam mnogo ideja u glavi), ali kako sam ja očekivala, ispalo je, kako rekoh, da mi se dopalo.
    ''Došlo je, čini mi se, vreme da se uputim u krilatost...''

Aktivan član lanavi (avatar)
    Učlanjen
    08.02.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    339

Podrazumevano Re: 200. годишњица Боја на Чегру

Mislim da je jako dobra stvar sto je dogadjaj obelezen, sto se grad uistinu potrudio da stvar osmisli, prilaz spomeniku prisredi, ucini to mesto privlacnim nekim starim i novim posetiocima. Uostalom to je jedan od retkih starih spomenika u ovom kraju koji nosi veliki istorijski dogadjaj na svojim plecima, zanimljiv po svojoj prici i znacaju.

Nisam se bavila idejom o tome kako je sve trebalo da izgleda ali mi je sve delovalo pomalo nemusto i tiho....verovatno je u pitanju onaj vec pomenuti manjak energije.
    Meni jeste malo zasmetalo sto je sa onakvom jurnjavom tri luksuzna automobila dosao ipak samo jedan drzavnik i otaljao svoju obavezu nekolikominutnom iscitanom govorancijom (verovatno vec izlizanom od silne upotrebe) ali ne smatram zacudjujucim s obzirom na tretman ovog kraja i bilo kakvih vaznih manifestacija.

Bilo je zanimljivo videti mnostvo mladjeg sveta, upecatljivo i neocekivano. Meni se inace dopao (kako vec skromnne produkcijske mogucnosti nalazu) kratkometrazni film napravljen ovim povodom, prikazan vece ranije na TV5, gde je glumacka ekipa Narodnog pozorista napravila hronoloski prikaz celog dogadjaja od pre 200 godina. Skromno ali dobro kao cas istorije.
    U svakom slucaju i pored manjkavosti pozitivno jer se nesto desava.

Učlanjen
    10.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

Citat Original postavio lanavi Pogledaj poruku
    Zarad godisnjice, nedavno izgradjen dobar put do Cegra. Na relaciji puta koji izlazi iz grada, policajci stajali u rasponu od 20 m da bi se kasnije proredili ali uveo specijalni rang vojske (sa plavim beretkama i vidljivim naoruzanjem - automatske puske...pomalo zastrasujuce i cini mi se nepotrebno). Autobusima su zainteresovani mogli da odu do samog ulaza u privremeno uredjeni, dobro organizovan travnati parking. Jedini drzavni zvanicnik koji je odrzao petominutni (mozda i kraci), uobicajeni, standardni, isprazni govor bio je predsednik Vlade Mirko Cvetkovic, pored gradonacelnika Nisa. Odrzana je i kraca pozorisna predstava sa puno ucesnika, vidljiva samo onima u prvim redovima. Sve u svemu, utisak slab. Sve je moglo mnogo bolje, zivlje, dinamicnije, duze, upecatljivije. Usput, uslikala i crnokosuljase sa transparentom "Sloboda ili smrt"...bio je tu i Obraz, mnostvo srpskih i nekim cudom jedna kanadska zastava. Plus za sveukupnu organizaciju ali ne i program.
    Aло бре какви црнокошуљаши,ми Образовци смо имали транспарент "Слобода или смрт"

Slične teme

1. боја љубави мк.2
    Autor W.A.S.P. u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 55
    Poslednja poruka: 31.12.2008., 00:19
  2. ВЛЦ и боја титлова..
    Autor Red_Zmaja u forumu Softver
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 04.10.2008., 21:15
  3. Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 07.11.2007., 19:45
  4. Odgovora: 18