Kandirano voće

smeh

Veoma poznat
Poruka
13.755
Nemam pojma da li je ovo glupo pitanje, ali zna li neko kako se "kandira" voće? Konkretno: kako da od svežih višanja (sa sve peteljkom) napravim kandirane... mislim na one lepe, što izgledaju kao "veštačke", a mogu dugo da stoje?
 
Dobar dan, slatke moje forum drugarice!

Ja sam cula da je kandirana kora narandze fenomenalna, postoji neki recept da se pripremi u mikrotalasnoj, ako neko zna kako nek nas nauci, da i mi uzivamo u toj poslastici:bye:
 
Evo kako ja to radim: koru od narandze,obicno 3,4 kom. iseckam na trake,prelijem vodom da ogrezne,stavim da se kuva,pa kad prokuva ostavim jos par minuta,pa ih procedim i bacim vodu.Ovaj postupak ponovim 4-5 puta. Izmerim korice, pa koliko korica toliko secera,stavim u serpu taj secer i nalijem ga vodom,na 100gr secera stavim otprilike 1dcl vode,pa ukuvavam kao za slatko.Kad se malo zgusne dodam one korice od narandze i kuvam jos desetak minuta. Istresem ih na pek papir i pospem dobro kristal secerom,i ostavim ih na vazduhu da se suse. Vreme susenja zavisi od vremena,nekad za 12 sati vec budu suve, a nekad im treba i 2 dana. Ja ih posle cuvam u staklenoj tegli. Koristim ih u puno kolaca i torti,a i same su lepe za grickanje.Ako nisam dovoljno objasnila,slobodno pitajte:)
 
E i ja tako pravim, samo ih isecem na kockice i kada se prosushe uvaljam ih sve u prah shecer, tako da se svaka kockica posebno odvoji.Kuvaju se kratko, ne dugo da se ne bi raspala kora.:bye:
 
Mirko nemirko, ti uvek malkice bocnesh ali shto bi se mi nervirali, jeste tema kandirano voce, ali i kora spada pod voce, kakvo je voce koje nema koru, ili josh bolje koj voce nema koru?A post koji prethodi mom objasnjava kandiranje kore narandze.:heart::zag::bye:
 
Ma probacu ja nesto sam sa pomorandzanma i limunom ,za pocetak,pa cu da vam malo dajem recepte. :)) Jeste da nemam pojma o tome, niti sam ikada pokusavao,ali ne moze da bude neka steta.Kad nesto hoces u zivotu ,moras i da pokusas,nece nista samo od sebe da se uradi.:think:
 
Evo nešto sam iskopala na čika Googl-u, pa ko ima vremena - neka isproba i javi.

Prvo odaberite voće koje želite da kandirate. Može se kandirati svako osim dinja i lubenica. Operite ga, oljuštite, očistite od semenki, i iseckajte na krupnije komadiće, otprilike 2x2cm ili kolutove, u zavisnosti od vrste voća. Za kandiranje je neophodno da izaberete zrele, ali ne prezrele plodove, malo čvršće i potpuno zdrave komade.



1 dan: Voće ( očišćenog treba da bude 1 kg) stavite u odgovarajuću šerpu, malo ga izbockajte viljuškom i prelijte vodom (1l). Pustite da proključa a zatim smanjite vatru i dinstajte ga 10-ak min. procedite ga i stavite u staklenu činiju. U proceđenu tečnost sipajte 250gr šećera i sok od 1 limuna. Neka tečnost proključa, kuvajte ga 2-3 minuta sve vreme mešajući, a ako je potrebno kašikom skinite penu. Ovim sirupom prelijte voće, koje treba potpuno da je preliveno, ako je potrebno pritisnite ga i ostavite 24 sata na sobnoj temperaturi.

2 dan: Sledećeg dana ocedite voće i vratite sirup u šerpu, dodajte 200gr šećera u sirup i pustite da proključa mešajući dok se šećer ne rastopi, kuvajte 2-3 min, skinite penu i sipajte sirup preko voća. Presujte ga i ostavite 24 h da stoji.

3 dan: Ponovite postupak kao i drugog dana.

4 dan: Ocedite voće, sirup sipajte u šerpu i dodajte 150gr šećera. Pustite da proključa, kuvajte 2-3 min, skinite penu i sipajte sirup preko voća. Presujte voće i ostavite 24 sata da stoji.

5 dan: Ponovite 4 dan

6 i 7 dan: Ocedite voće iz sirupa, sipajte sirup u šerpu i dodajte 200gr šećera, neka sirup proključa, sve vreme ga mešajte, kuvajte 1-2 minuta, uklonite penu i sipajte preko voća. Presujte ga i ostavite 48 sati poklopljeno na sobnoj temperaturi.

8 dan: Sipajte voće i sirup u šerpu i dinstajte oko 5 min. Rešetkastom kašikom izvadite voće i poslažite ga na rešetku iznad folijom obloženog pleha. Ostavite ga da se ocedi i ohladi. Stavite rešetku i pleh u rernu zagrejanu na 120 C, a vrata rerne ostavite odškrinuta. Neka se voće suši oko 12 sati. Treba da bude potpuno suvo. Rernu isključite i ostavite ga u njoj dok se potpuno ne prohladi. Voće poređajte na foliju ili pergament papir i neka stoji na prozračnom mestu oko 48 sati.

Tada voće možete uvaljati u prah šećer i složiti u staklenu ili porculansku posudu, a izmedju redova voća stavite pergament papir i poklopite hermetičkim poklopcem. Rok trajanja ovako pripremljenog voća je od 6 do 12 meseci u zavisnosti od vrste.
 
A ovo je nešto slično:
Kristalizovano cveće

Cvetovi, listovi i čitave grančice takozvanih slatkih trava mogu da budu kristalizovani u šećeru i upotebljeni kao poslastica ili ukras. Pogodni su: borač, ruzmarin, žalfija, nevenove latice, nana, matičnjak a naročito ljubičice. Kao dekoracija mogu da se koriste i latice drugih ukrasnih cvetova.


Važno je da svaki list ili cvet bude svijež i suv. Ulupajte 1 belance sa prstohvatom soli i nekoliko kapi ružine vodice dok ne počne da se peni. Tada ga ostavite da odstoji nekoliko minuta. Onda list ili cvet potopite u belance, okrećite ga da bude obloženo masom sa svih strana. Ako vam je lakše to možete uraditi i četkicom. Tada ga umočite u šećer u prahu da sve površine budu ravnomerno obložene. Cvetove ili listove stavite u pleh obložen pergament papirom, ako je potrebno pospite još šećera u prahu i stavite ga u rernu da se suši na 120 c oko 2 sata. Vrata rerne neka budu odškrinuta.

Kada se prohlade izvadite ih iz rerne, prekrijte drugim pergament papirom i ostavite na promajnom mestu oko 48 sati. Tada ih možete poredjati u staklenu posudu sa hermetičkim poklopcem.
Rok trajanja ovog cveća ili listova je 3 meseca.
 
Pa voće uglavnom sadrži vodu, a kandiranje je bukvalno zamena tečnosti šećerom.
A lepo ti ženice nude da kandiraš koricu pomorandže koja je mnogo suvlja - nego ti nećeš...
 

Back
Top