Kandirano voće
Prikazujem rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Kandirano voće

Veoma poznat smeh (avatar)
    Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Podrazumevano Kandirano voće

Nemam pojma da li je ovo glupo pitanje, ali zna li neko kako se "kandira" voće? Konkretno: kako da od svežih višanja (sa sve peteljkom) napravim kandirane... mislim na one lepe, što izgledaju kao "veštačke", a mogu dugo da stoje?
    Velika srca vole, mala traže da budu voljena

Elita Jaca023 (avatar)
    Učlanjen
    16.01.2009.
    Pol
    ženski
    GDE SE ZELENA POLJA I SUNCOKRETI LJUBE SA NEBOM
    Tekstova u blogu
    21
    Reputaciona moć
    241

Podrazumevano Re: Kandirano voće

Za visnje ne znam, potrazicu imam jedan stari kuvar, ali sam kandirala koru od narandze i mogu reci da je strava, a pogotovo kao dodatak slatkim djakonijama...Pap, pa zurim na posao
    uvek trazi nemoguce da bi dobila ono shto zelish

Primećen član
    Učlanjen
    18.05.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    37

Dobar dan, slatke moje forum drugarice!

Ja sam cula da je kandirana kora narandze fenomenalna, postoji neki recept da se pripremi u mikrotalasnoj, ako neko zna kako nek nas nauci, da i mi uzivamo u toj poslastici

Obećava vanjusa (avatar)
    Učlanjen
    24.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    34

Evo kako ja to radim: koru od narandze,obicno 3,4 kom. iseckam na trake,prelijem vodom da ogrezne,stavim da se kuva,pa kad prokuva ostavim jos par minuta,pa ih procedim i bacim vodu.Ovaj postupak ponovim 4-5 puta. Izmerim korice, pa koliko korica toliko secera,stavim u serpu taj secer i nalijem ga vodom,na 100gr secera stavim otprilike 1dcl vode,pa ukuvavam kao za slatko.Kad se malo zgusne dodam one korice od narandze i kuvam jos desetak minuta. Istresem ih na pek papir i pospem dobro kristal secerom,i ostavim ih na vazduhu da se suse. Vreme susenja zavisi od vremena,nekad za 12 sati vec budu suve, a nekad im treba i 2 dana. Ja ih posle cuvam u staklenoj tegli. Koristim ih u puno kolaca i torti,a i same su lepe za grickanje.Ako nisam dovoljno objasnila,slobodno pitajte

Elita Jaca023 (avatar)
    Učlanjen
    16.01.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    21
    Reputaciona moć
    241

E i ja tako pravim, samo ih isecem na kockice i kada se prosushe uvaljam ih sve u prah shecer, tako da se svaka kockica posebno odvoji.Kuvaju se kratko, ne dugo da se ne bi raspala kora.

Veoma poznat
    Učlanjen
    08.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    662

Pa da ti nama obijasnis kako se kandira pomorandza,ja koru bacam pod obavezno.Ili neko drugo voce,bez obzira.Tema je KANDIRANO VOCE.Hajde sad "vockice",kandirajte.

Elita Jaca023 (avatar)
    Učlanjen
    16.01.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    21
    Reputaciona moć
    241

Mirko nemirko, ti uvek malkice bocnesh ali shto bi se mi nervirali, jeste tema kandirano voce, ali i kora spada pod voce, kakvo je voce koje nema koru, ili josh bolje koj voce nema koru?A post koji prethodi mom objasnjava kandiranje kore narandze.

Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Citat Original postavio Mirko_212 Pogledaj poruku
    Pa da ti nama obijasnis kako se kandira pomorandza,ja koru bacam pod obavezno.Ili neko drugo voce,bez obzira.Tema je KANDIRANO VOCE.Hajde sad "vockice",kandirajte.
    ne budi bukvalista!
    A i probaj da ne baciš koru... možda ti se dopadne

Veoma poznat
    Učlanjen
    08.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    662

Citat Original postavio smeh Pogledaj poruku
    ne budi bukvalista!
    A i probaj da ne baciš koru... možda ti se dopadne
    ma nema problema,kupimo 10kg pomorandzi,tebi SVE kore,pa kandiraj,meni ono st ostane.

Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

ma nema problema,kupimo 10kg pomorandzi,tebi SVE kore,pa kandiraj,meni ono st ostane.
    A da ti prosledim nazad iskandirane kore?

Veoma poznat
    Učlanjen
    08.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    662

Citat Original postavio smeh Pogledaj poruku
    A da ti prosledim nazad iskandirane kore?
    Ma kad pojedem tolike pomorandze,ne mogu ni vodu da pijem.Sve ti kore,velikodusno,poklanjam.Vis` koliko sam fini?

Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Ma kad pojedem tolike pomorandze,ne mogu ni vodu da pijem.Sve ti kore,velikodusno,poklanjam.Vis` koliko sam fini?

S tim što ja, ipak, više volim pomorandže. Pa ću se zadovoljiti i ovima koje ovde kupujem

Veoma poznat
    Učlanjen
    08.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    662

Ma probacu ja nesto sam sa pomorandzanma i limunom ,za pocetak,pa cu da vam malo dajem recepte. ) Jeste da nemam pojma o tome, niti sam ikada pokusavao,ali ne moze da bude neka steta.Kad nesto hoces u zivotu ,moras i da pokusas,nece nista samo od sebe da se uradi.

Elita Jaca023 (avatar)
    Učlanjen
    16.01.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    21
    Reputaciona moć
    241

Mirko pa ti nam samo pravish posla, poslacu ti recepte za dzem od pomorandze i limuna samo malkice da nadjem vremena da mogu da kuckam

Veoma poznat
    Učlanjen
    08.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    662

Ma ima da kandiram pomorandzu i limun pa sta ispadne.Mogu samo da bacim,nista drugo ne moze da se desi)

Ističe se K aja (avatar)
    Učlanjen
    15.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    86

Evo nešto sam iskopala na čika Googl-u, pa ko ima vremena - neka isproba i javi.

Prvo odaberite voće koje želite da kandirate. Može se kandirati svako osim dinja i lubenica. Operite ga, oljuštite, očistite od semenki, i iseckajte na krupnije komadiće, otprilike 2x2cm ili kolutove, u zavisnosti od vrste voća. Za kandiranje je neophodno da izaberete zrele, ali ne prezrele plodove, malo čvršće i potpuno zdrave komade.

1 dan: Voće ( očišćenog treba da bude 1 kg) stavite u odgovarajuću šerpu, malo ga izbockajte viljuškom i prelijte vodom (1l). Pustite da proključa a zatim smanjite vatru i dinstajte ga 10-ak min. procedite ga i stavite u staklenu činiju. U proceđenu tečnost sipajte 250gr šećera i sok od 1 limuna. Neka tečnost proključa, kuvajte ga 2-3 minuta sve vreme mešajući, a ako je potrebno kašikom skinite penu. Ovim sirupom prelijte voće, koje treba potpuno da je preliveno, ako je potrebno pritisnite ga i ostavite 24 sata na sobnoj temperaturi.

2 dan: Sledećeg dana ocedite voće i vratite sirup u šerpu, dodajte 200gr šećera u sirup i pustite da proključa mešajući dok se šećer ne rastopi, kuvajte 2-3 min, skinite penu i sipajte sirup preko voća. Presujte ga i ostavite 24 h da stoji.

3 dan: Ponovite postupak kao i drugog dana.

4 dan: Ocedite voće, sirup sipajte u šerpu i dodajte 150gr šećera. Pustite da proključa, kuvajte 2-3 min, skinite penu i sipajte sirup preko voća. Presujte voće i ostavite 24 sata da stoji.

5 dan: Ponovite 4 dan

6 i 7 dan: Ocedite voće iz sirupa, sipajte sirup u šerpu i dodajte 200gr šećera, neka sirup proključa, sve vreme ga mešajte, kuvajte 1-2 minuta, uklonite penu i sipajte preko voća. Presujte ga i ostavite 48 sati poklopljeno na sobnoj temperaturi.

8 dan: Sipajte voće i sirup u šerpu i dinstajte oko 5 min. Rešetkastom kašikom izvadite voće i poslažite ga na rešetku iznad folijom obloženog pleha. Ostavite ga da se ocedi i ohladi. Stavite rešetku i pleh u rernu zagrejanu na 120 C, a vrata rerne ostavite odškrinuta. Neka se voće suši oko 12 sati. Treba da bude potpuno suvo. Rernu isključite i ostavite ga u njoj dok se potpuno ne prohladi. Voće poređajte na foliju ili pergament papir i neka stoji na prozračnom mestu oko 48 sati.

Tada voće možete uvaljati u prah šećer i složiti u staklenu ili porculansku posudu, a izmedju redova voća stavite pergament papir i poklopite hermetičkim poklopcem. Rok trajanja ovako pripremljenog voća je od 6 do 12 meseci u zavisnosti od vrste.

Ističe se K aja (avatar)
    Učlanjen
    15.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    86

A ovo je nešto slično:
    Kristalizovano cveće

Cvetovi, listovi i čitave grančice takozvanih slatkih trava mogu da budu kristalizovani u šećeru i upotebljeni kao poslastica ili ukras. Pogodni su: borač, ruzmarin, žalfija, nevenove latice, nana, matičnjak a naročito ljubičice. Kao dekoracija mogu da se koriste i latice drugih ukrasnih cvetova.

Važno je da svaki list ili cvet bude svijež i suv. Ulupajte 1 belance sa prstohvatom soli i nekoliko kapi ružine vodice dok ne počne da se peni. Tada ga ostavite da odstoji nekoliko minuta. Onda list ili cvet potopite u belance, okrećite ga da bude obloženo masom sa svih strana. Ako vam je lakše to možete uraditi i četkicom. Tada ga umočite u šećer u prahu da sve površine budu ravnomerno obložene. Cvetove ili listove stavite u pleh obložen pergament papirom, ako je potrebno pospite još šećera u prahu i stavite ga u rernu da se suši na 120 c oko 2 sata. Vrata rerne neka budu odškrinuta.

Kada se prohlade izvadite ih iz rerne, prekrijte drugim pergament papirom i ostavite na promajnom mestu oko 48 sati. Tada ih možete poredjati u staklenu posudu sa hermetičkim poklopcem.
    Rok trajanja ovog cveća ili listova je 3 meseca.

Veoma poznat
    Učlanjen
    08.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    662

Osam dana?!Radije cu da kupim,neka hvala.

Ističe se K aja (avatar)
    Učlanjen
    15.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    86

Pa voće uglavnom sadrži vodu, a kandiranje je bukvalno zamena tečnosti šećerom.
    A lepo ti ženice nude da kandiraš koricu pomorandže koja je mnogo suvlja - nego ti nećeš...

mimi's mom nije na forumu
    Life ain't not having problems, it's being able to deal with ones ya got.
    Buduća legenda mimi's mom (avatar)
    Učlanjen
    29.11.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    818

Ma pusti, Kajo, Mirka, on tamo ima da kupi šta hoće.

Ističe se K aja (avatar)
    Učlanjen
    15.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    86

Pa vidiš da čovek voli da se bakće po kuhinji, valjda je i kod njih hit domaća hrana.

Slične teme

1. Zabranjeno voce
    Autor jelenna4 u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 90
    Poslednja poruka: 21.09.2008., 21:00
  2. Voce i Pice
    Autor Panamaman u forumu Kulinarstvo
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.08.2008., 12:04
  3. DA LI GOJI VOCE?
    Autor u forumu Zdravlje
    Odgovora: 18