Hipoksija-zastoj u razvoju

Vrijeme se ne može vratiti, što je bilo - bilo je. Ono što je bitno je da se Vi ODSADA PA NADALJE opustite, smirite i nastavite bezbrižno uživati u svom djetetu i njegovim prvim godinama. Nećete se triput okrenuti a on će ići u školu, pa izlaziti, pa ganjati cure... zato živite za sadašnji trenutak i to je ono najbolje što mu možete pružiti.

I još nisam čula za psa koji govori engleski, toliko o tome. :manikir:

(a ovi svi mudri savjeti od mene koja sam, kako kažu neki, jako sklona dramatiziranju i pojma nemam kako bi se snašla u takvoj situaciji...)
 
Majka, to sto on razume, to razume i pas, a sta vi imate! Sa njim se pod hitno mora raditi ili ce postati mentalno retardiran!

Naravno da bi im sad sve po spisku, ali hajde vrati vreme unazad.

Pošalji ih u tri ***** materine, sedi da učiš i brini o mališi - stvari će ići svojim tokom sa ili bez tolikog vucaranja po lekarima. Inače, tvoj mali zna engleski sa 22 meseca bolje od mog koji ima 16 godina - pa sad ti vidi ko je tu u prednosti. A ja planiram sa njim u New York na postdoc.
 
To sam i ja mislila, vise ne smem. Otisla bezbrizno kod logopeda, mislili mozda smo ga zbunili TVom, mozda malo kasni, malo rada nece mu faliti. Vratili smo se kuci sa nekom dezintegracijom, nadrogiranim mozgom, autizmom... Sve su mi rekli, osim da mozda samo kasni.

Ne razumem tamo je sedeo i psiholog, valjda trebaju da znaju kako se to govori roditelju. Na moje pitanje, mozda samo kasni, mozda je razmazen i sl, rekao mi je neko od njih, citiram- Majka, to sto on razume, to razume i pas, a sta vi imate! Sa njim se pod hitno mora raditi ili ce postati mentalno retardiran!

Naravno da bi im sad sve po spisku, ali hajde vrati vreme unazad.
:roll: :roll: :roll:

Има ли људска глупост границе?

Нема, знам.:confused:
 
Evo ovako:

Ananesteticki podaci ukazuju na prisutnost usporenijeg razvoja govora, bez drugih znacajnijih podataka koji bi govorili u prilog razvojnog poremecaja.

U situaciji pregleda decak je povisenije aktvinosti, glasa se, povremeno izgovara izolovane reci, prilazi na poziv, osmehuje se u odgovor, prisutne imitacije.

Komunikacija sa roditeljima bogatija, prisutna zajednicka paznja.

Sumnja na prisutnost prezasticivanja.

Ponovna konsultacija za 3 meseca.

Ostaje nam dakle ili kasnije progovaranje na srpskom ili disfazija kao samostalna dijagnoza.

Kako vam se sad cini u vezi disfazije, kakav nam je start, dobar ili los?

Boze, kad se setim da smo krenuli od nedostatka kiseonika, autizma, mutizma, aspergera, adhd... Uf.
 
Poslednja izmena:
Evo ovako:

Ananesteticki podaci ukazuju na prisutnost usporenijeg razvoja govora, bez drugih znacajnijih podataka koji bi govorili u prilog razvojnog poremecaja.

U situaciji pregleda decak je povisenije aktvinosti, glasa se, povremeno izgovara izolovane reci, prilazi na poziv, osmehuje se u odgovor, prisutne imitacije.

Komunikacija sa roditeljima bogatija, prisutna zajednicka paznja.

Sumnja na prisutnost prezasticivanja.

Ponovna konsultacija za 3 meseca.

Ostaje nam dakle ili kasnije progovaranje na srpskom ili disfazija kao samostalna dijagnoza.

Kako vam se sad cini u vezi disfazije, kakav nam je start, dobar ili los?

Boze, kad se setim da smo krenuli od nedostatka kiseonika, autizma, mutizma, aspergera, adhd... Uf.

E super! I kod nas je akcenat na tom prezaštićivanju bio. Pa kao da bih mu ja vezivala pertle u trećem osnovne da je on umeo sam. Baš sam nešto izgarala od želje za tim njegovim pertlama - kad se samo setim.
 
Polako bre Sofija. Po njima znači, ja mogu da se nadam da će moj labrador retriver progovoriti engleski! Obrni - okreni, to su rekli. :eek:
Па то и ја кажем...да ти којима се обратила на почетку, немају појма.

Иначе, због саме Милке, да кажем следеће: мој комшија је проговорио ТЕК у четвртој години.
Иначе, човек је генијалан, хоћу рећи надпросечно интелигентан и завршио је два факултета.

Данас се појединци затрчавају са дијагнозама, што је страшно.

Мени никад неће бити јасно како неко може себи да дозволи, као психолог, дефектолог или психијатар у крајњем случају да поставља дијагнозу код тако нејасног случаја момантално.
Уствари, они вероватно ни не капирају да је случај нејасан.:roll:
 
E super! I kod nas je akcenat na tom prezaštićivanju bio. Pa kao da bih mu ja vezivala pertle u trećem osnovne da je on umeo sam. Baš sam nešto izgarala od želje za tim njegovim pertlama - kad se samo setim.

... a sta ako tvoj odnos prema detetu nikad nije bio izbalansiran, ako mu nikad nisi dala dovoljno mogucnosti da vodi samostalno zivot zato sto ti se cinilo da je nedovoljno uspesan po tvojim kriterijumima... to je stresno za oboje
 
Па то и ја кажем...да ти којима се обратила на почетку, немају појма.

Иначе, због саме Милке, да кажем следеће: мој комшија је проговорио ТЕК у четвртој години.
Иначе, човек је генијалан, хоћу рећи надпросечно интелигентан и завршио је два факултета.

Данас се појединци затрчавају са дијагнозама, што је страшно.

Мени никад неће бити јасно како неко може себи да дозволи, као психолог, дефектолог или психијатар у крајњем случају да поставља дијагнозу код тако нејасног случаја момантално.
Уствари, они вероватно ни не капирају да је случај нејасан.:roll:

Pa da, šalim se ja!

Moj muž pune 4 godine nije rekao niti jednu jedinu rec. Nista. Kako nije rođen u Beogradu, majka ga je jednom odvela lekaru u vece mesto i - lekar je rekao da ce ili da progovori ili ne.progovorio je u petoj godini potpuno formirane recenice.
Dosao je u Beograd, zavrsio tezak fakultet sa solidnim prosekom, radi i ništa mu ne fali. Radio je 13 godina u skoli, nekada po 7 casova dnevno je samo pricao i pricao.

Kada sam se udavala, zaista mi nije palo na pamet da ga pitam "Ej, a kada si ti progovorio?". Niti su ga to pitali kada se zaposljavao. Niti mu pise u CVju. Niti to bilokoga vise interesuje.
 
To sam i ja mislila, vise ne smem. Otisla bezbrizno kod logopeda, mislili mozda smo ga zbunili TVom, mozda malo kasni, malo rada nece mu faliti. Vratili smo se kuci sa nekom dezintegracijom, nadrogiranim mozgom, autizmom... Sve su mi rekli, osim da mozda samo kasni.

Ne razumem tamo je sedeo i psiholog, valjda trebaju da znaju kako se to govori roditelju. Na moje pitanje, mozda samo kasni, mozda je razmazen i sl, rekao mi je neko od njih, citiram- Majka, to sto on razume, to razume i pas, a sta vi imate! Sa njim se pod hitno mora raditi ili ce postati mentalno retardiran!

Naravno da bi im sad sve po spisku, ali hajde vrati vreme unazad.

...verovatno su zakljucili da u odnosu na svoje vrsnjake ima slabije razvijene sposobnosti i da ce ako se nesto ne preduzme imati poteskoca u buducnosti

... i dete koje mnogo vremena provodi sa npr. psima pocece da rezi i da laje umesto da prica na maternjem jeziku ... inace tv je odlican za dekoncentraciju i odraslih a ne dece
 
Poslednja izmena:
stvarno pouchna tema.
retko se nadje na forumu tema koja je na dve strane tako sadrzzajna... obichno se razglaba o kojechemu...
a i nekako sam nabasala na nju bash kad sam se reshila da klinca skinem malo sa tv-a.
bila sam rekla sebi da je bolje da plache i da kuka, nego da hipnotisan bulji u tv dok ja spremam ruchak, a situacija je takva - ruchak se spremiti mora... ako ne nama, njemu sigurno.
da se razumemo, ima 11 meseci, josh uvek ne pricha, "mama" je rekao prvi put pre nedelju i po dana, shto se se desilo neposredno nakon shto sam ga skinula sa sise. ne znam dal` to ima veze, al` od tog trena me zapravo doziva (dodushe samo u kriznim situacijama... al` ajde)...

vrlo je teshko biti roditelj.
to je jedan od onih retkih poslova koji je u isto vreme predivan, dosadan, naporan i nagradjujuc.
ljubav je bitan faktor u dobrom roditeljstvu, ali nije jedini.
i na kraju, od onog trenutka kad sam postala roditelj, chini mi se da sam preuzela na sebe svu odgovornost ovog sveta.

majka koja je postovala ovu temu je sigurno izgubila mnogo nerava i zzivaca u zzelji da uradi najbolje za svoje dete.
da sam bila na njenom mestu uradila bih isto, chak mislim identichno.
samo, sad kad sam prochitala njeno puteshestvije, mislim da bih isto pogreshila samo u jednoj stvari - trebalo bi se ponekad osloniti na svoj stomak i intuiciju i ono unutrashnje u meni shto mi govori da mi je dete dobro i veselo, zdravo i radoznalo, nasmejano i blago, i da ce negde sve doci na svoje mesto. i kod mene bi panika potpuno prevladala.

ne znam zashto sam sve ovo napisala, valjda me je sve ovo dotaklo.
plus, krenula sam sa kontaceptivnim pilulama, mislila sam da nikako ne utichu na mene, al` evo, rasplachem se na reklamu za zzvake. :D
 
A jel? Nije to ništa, ja nisam ni mama, ni trudna, ni na kontracepcijskim pilulama i nisam od onih što se bacaju na svaku bebu da je izljube ali umalo se rasplačem na reklamu od renaulta ("jeste li primijetili da se najvažnije osobe uvijek voze na stražnjim sjedalima?") i na onu za whiskas (gdje je? ...tu nije... ni tu... tu siiii!) a ni mačke baš ne volim.:whistling:
 
Milka: cuvajte svoje detence, uzivajte u njemu, uzivajte u svakoj stvari koju nauci jer to je nesto sto cete propustiti ako stalno budete trazili 'nenormalno' u njemu - propustiucete ono lepo, normalno i nezamenljivo. Pustite Jovanovu i budalastine koje su Vam ubacili u glavu: zivite, i pustite dete neka zivi i neka se razvija brzinom koja mu odgovara. Najtopliji pozdrav i ako VAm bilo sta treba mozete me naci na vtmst35@yahoo.com
 
Hvala puno, kad god padnem u bedak, ja otvorim ovu temu. Meni ste spasili nervnog sloma, jer u kakvom sam stanju bila, kad sam otvorila temu... Za crvene tacke po telu, ne razumem kakav odgovor ste trebali dati, ali ljudski ste "porazgovarali" sa osobom sa ozbiljnim problemom (makar ispao na kraju bezopasan)

Zelim Vam srecu u daljem radu i u stvarnom i u vituelnom poslu. Nadam se da ce se ljudi dozvati pameti i pozvati Vas nazad. Mada ja na Vasem mestu ne bih to prihvatila.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Molim vas da me izvestite dokle ste dosli sa malim.Koja dijagnoza mu je ustanovljena?Kod kojiih doktora ste isli i kojeg biste mi preporucili sa obzirom da sam izSkoplja - Makedonija.
Moj mali, po vasem opisu je isti kao i vas sin, sa tom razlikom da on ima 3god. i tri meseca.Cijela situacija je identicna (baby tv, nepricanje sa moja strane...)
Takode bi vas molila da me povezete sa ostalim majkama koje imaju iskustvo vakvog tipa.
Nasa dijagnoza je zastoj u razvoju.
Molim vas pisite mi podrobnije o svemu jer znam da znate kakav je moj osecaj.Uzasno jeeeeeeeeeee
 
U svakom slucaju - kontakt sa svojim detetom treba da se trudite da uspostavite, i ne samo Vi, vec svi odrasli u okruzenju: pricajte sa njim - to je istovremeno i jedini nacin da dete nauci da prica, ako je samo kasnjenje u pitanju; SA njim - podvlacim, ne oko njega - sa drugim odraslim ljudima .


Ja sam gledala jedan film o autizmu - po istinitom dogadjaju - sa Ketlin Tarner.
Preporucujem ga svima koji zele malo bolje da razumeju: deca mogu da postanu autisticna. Kod te dece je glavna stvar - uspostaviti komunikaciju, dopreti do njih .

Autizam i jeste tolika nepoznanica, sto cesto moze biti ne-genski uzrokovan.
Stavise, dva jednojajcana blizanca mogu biti takva da je jedan normalan, a drugi autistican.
Uzrok moze biti i neka trauma - o cemu govori gore pomenuti film.
 
Klinac je super. Treba da odemo na kontrolu, ali mislim da je sve OK. Malo slusam, kako ih neko nazva, lovacke price roditelja, pa se ponekad uplasim da ipak nesto ne stima. :dash: Ali onda se setim, da su sva deca takva, isli bi u skolu sa 2,5 a ne sa 7 godina. :)

Sklapa recenice, ima vec 3cifren fond reci, ali su recenice agramaticne i guta slova. Po principu - lepo moje srpska jeziko. :) Jedino sto je malac poprilicno aktivan, da ne kazem hiperaktivan i to je izgleda jedini problem. Sad upravo pocinje stidljivo i da ima konverzaciju.

Ima 2,5 godine, zna da broji do 10, pokusava da prebrojava, boje mu bas ne idu, zna sve moguce zivotinje da imitira i kako se zovu, zilion pesmica. Voli da kuva, svija, vozi motoj, iskace iz ormana, sve da rastavi i sastvai i da "ide na kafu". Obozava ljude i sa svima bi se igrao. :super:

Mami koja se ovde javila da porucim. Ugasite TV, sto vise mu pokazujte stvari, sve sto radite imenujte kratko i jasno i tako po ceo dan. Za pocetak samo reci - pije vodu, a vi mu govorite VO DA. Posle prosirujete kad usvoji rec - Pije vodu. Nema cutanja i sto vise igara, ali i pravila. :) Ako krene da progovara za mesec dana, onda je verovatno od TVa i dajte ga medju decu u vrtic. Sredice se. Ako ne, potrazite ipak neko strucno misljenje kako da radite sa detetom i drage volje cu vas uputiti gde mogu. Necemo unapred.
 
Poslednja izmena:
Klinac je super. Treba da odemo na kontrolu, ali mislim da je sve OK. Malo slusam, kako ih neko nazva, lovacke price roditelja, pa se ponekad uplasim da ipak nesto ne stima. :dash: Ali onda se setim, da su sva deca takva, isli bi u skolu sa 2,5 a ne sa 7 godina. :)

Sklapa recenice, ima vec 3cifren fond reci, ali su recenice agramaticne i guta slova. Po principu - lepo moje srpska jeziko. :) Jedino sto je malac poprilicno aktivan, da ne kazem hiperaktivan i to je izgleda jedini problem. Sad upravo pocinje stidljivo i da ima konverzaciju.

Ima 2,5 godine, zna da broji do 10, pokusava da prebrojava, boje mu bas ne idu, zna sve moguce zivotinje da imitira i kako se zovu, zilion pesmica. Voli da kuva, svija, vozi motoj, iskace iz ormana, sve da rastavi i sastvai i da "ide na kafu". Obozava ljude i sa svima bi se igrao. :super:

Mami koja se ovde javila da porucim. Ugasite TV, sto vise mu pokazujte stvari, sve sto radite imenujte kratko i jasno i tako po ceo dan. Za pocetak samo reci - pije vodu, a vi mu govorite VO DA. Posle prosirujete kad usvoji rec - Pije vodu. Nema cutanja i sto vise igara, ali i pravila. :) Ako krene da progovara za mesec dana, onda je verovatno od TVa i dajte ga medju decu u vrtic. Sredice se. Ako ne, potrazite ipak neko strucno misljenje kako da radite sa detetom i drage volje cu vas uputiti gde mogu. Necemo unapred.
:super:

Видиш како си и добар наслов дала теми.:lol:
 
Pozdrav.
Ja sam nov član.
Moj bratanac sada puni 3 godine. Sa 2 godine i 2 meseca mu je, posle 15 provedenih dana, na Klinici za neurologiju i psihijatriju postavljena dijagnoza dečji autizam. Otpušten je sa "obrazloženjem" da nikad neće dostići svoje vršnjake.
Na jednoj privatnoj klinici nam je rečeno da nije autizam i predloženo nam je da uradimo testove organskih kiselina i alergije na hranu.
Na Institutu za mentalno zdravlje posle dve kontrole isključen autizam i sada je dijagnoza Usporen psiho motorički razvoj.
Dete je sa 2 godine izgubilo stečene sposobnosti. Nije se odazivao na svoje ime (sluh je proveren i u redu je), nije pokazivao gde je mama, tata, baba, deda, tetka, gde je kuca, krava, ovca.Povukao se u sebe, nije želeo da se igra sa decom.
sa 2 godine i 4 meseca je uključen u redovan vrtić. Prihvatio je drugu decu, igra se, mazi se, crta, lista slikovnice, sluša dečje pesmice. Ne priča, samo nešto brblja sam sa sobom i to posebno dok lista svoje knjižice kao da čita. Jednom nedeljno ima tretman kod logopeda.
Na institutu za mentalno zdravlje su rekli da je napredovao, što i sami vidimo, ali kada će početi da priča da se ne zna.

Da li će on uopšte da počne da priča?
Molim ko ima savet za još neki pregled ili tretman da se javi.
Hvala.
 
Moj sin je progovorio tek sa tri god. Nema nikakvu dijagnozu, iako sam ga vodila na sto mesta kod lekara. Hvala bogu progovorio je sa ogromnom brzinom oko trece godine. Svi su mi rekli da je to disfazija, odnosno manji zastoj u razvoju. To se desava, prevazisli smo. Danas ide u vrtic,i prica ,prica ,i vise nego sto treba. Neka ga. Ali izuzetno je hiperaktivan, jedva moze da sedi itd. Valjda zato i bilo zastoja, zbog manjka koncentracije. Savet mogu dati da sto vise da se igrate, i tri puta nedeljno vodite dete kod logopeda . Jednom je jako malo. Pa kuci jos jednom odradite te vezbe. Sto vise u prirodu,u drustvo i da mazi sa roditeljima.Raditi sa njim 24 sata dnevno. Zelim vam uspeh !
 

Back
Top