Anticipacija lepog - IDEJE

oziman

Veoma poznat
Poruka
11.560
Kada je Kant otkrio mogucnost prosirivanja znanja apriori (nezavisno od spoljnjeg iskustva) to je bilo veliko otkrice koje je na kraju dovelo do podele stvarnosti na pojavu i stvar po sebi i do kopernikanskog preokreta u filozofiji. Medjutim, osim mogucnosti apriornog saznanja koje se odnosi na formalne uslove prostora, vremena i kauzaliteta postoji jos jedno delimicno apriorno saznanje koje je Sopenhauer spomenuo samo jednom u svojim delima a na koje filozofi skoro da i nisu obratili paznju, a ono se odnosi na saznanje lepog. On se zapitao kako su umetnici stare grcke mogli da dodju do ideala ljudske lepote?
Kako su mogli da prepoznaju koje je ljudsko oblicje lepo a koje nije. Cime se umetnik mogao rukovoditi prilikom ocenjivanja?
Odgovor je da nijedan umetnik do ideala lepote nije mogao doci aposteriori tako sto bi iz iskustva stvorio pojam "lepog" vec svaki covek nosi u sebi ideal lepote apriori( pre svakog iskustva) tako da kada on naidje na lepotu u ovom svetu on je nece saznati kao lepu .. vec ce je kao lepu prepoznati.
No, po čemu da umetnik prepozna njeno uspelo delo, koje mu valja oponašati, i kako da ga otkrije među neuspelim delima, ako on ono što je lepo ne anticipuje pre iskustva? Sem toga, da li je priroda ikad stvorila čoveka potpuno lepog u svim njegovim delovima? Mislilo se da umetnik mora sakupiti lepe delove, razdeljene na mnoge ljude, i da od njih. sačini lepu celinu: pogrešno i apsurdno mišljenje. Jer se opet postavlja pitanje po čemu da umetnik zna da su ove forme lepe a one nisu? Čisto a posteriori, to jest ako se polazi od pukog iskustva, saznanje lepog nikako nije moguće: ono je uvek barem delimično a priori, premda se sasvim razlikuje od vidova načela razloga, kojih smo a priori svesni.
Sopenhauer
Odakle onda apriorno saznanje lepog u nama? Odatle sto je sustina ovoga sveta VOLJA koja deluje u prirodi na nacin zivotne sile "Elan vitala" koja pokusava da se probije kroz materiju dok joj materija pruza otpor. U toj igri napregnutosti i otpustenosti volje , u tom mukotrpnom probijanju elan vitala kroz materiju, IDEJA coveka pokusava da se sto bolje ovaploti. Ako u tome uspe, imacemo lepotu ljudskog oblicja na delu , ako su prepreke materije suvise jake, imacemo neuspesan pokusaj ovaplocenja ideje ili ruznocu.

Lepota vs ruznoca
onugliness.jpg


To nam moze biti jasnije na primeru kristala. Kristal mozemo posmatrati kao pokusaj da se sila ovaploti u materiji.
Ako prilikom kristalizacije kristal ne naidje na prepreku, dobicemo savrsenu simetriju ili objektivaciju sile u materiji.
Ako prilikom kristalizacije kristal naidje na prepreku imacemo nepravilnu figuru ili ruznocu u odnosu na silu koja je pokusavala da se ovaploti.

Isto to se desava i sa covekom ali ovde se nazire nesto veoma znacajno. Ne mozemo da ne primetimo da je ono sto se pokusava ovaplotiti u materiji ili IDEJA jedno te isto transcendentno bice koje deluje u svim ljudima.
Dakle, svako zivo bice predstavlja jednu te istu transcendentnu ideju.
Kod zena je to anima, kod muskaraca animus. To su sasvim realna bica transcendentnog sveta i svako od nas je u svojoj sustini to....IDEJA a razdvojeni smo samo u spoljasnjem opazajnom svetu pri cemu se nasa unutrasnja sustina podelila na sest milijardi ljudi i pri cemu je u nekom slucaju uspela da se ovaploti kao lepota a u nekom slucaju nije.
Ako ovo imamo na umu mozemo samo da zamislimo kako zapravo "izgleda" to sto pokusava da se ovaploti u svim ženama ili ŽENA PO SEBI. Mi muskarci mozemo se unapred radovati sto cemo kad tad "ugledati" tako nesto, a sto je nama danas u ovom jadnom stanju podeljenosti i zarobljenosti u materiji, potpuno neshvatljivo i sto mozemo samo naslutiti kada prepoznamo lepotu neke ženske osobe ispred nas.

Kada dodjemo do definitivnog spoznanja svoje božanske prirode i "susreta" sa ženom po sebi...to ce biti metafizicki dogadjaj "mysterim coniuctionis". Obicna ljubav muskaraca i žene nije cak ni bleda slika toga.

Tema je znaci lepota vs ruznoca u odnosu na Ideje i anticipaciju lepog ?
Sta je za vas uopste lepo i kako ga razlikujete od ružnog i da li ste ikada svesni božanskog bica koje ustvari svi mi jesmo i koje se teskom mukom probija kroz materiju ?
 
Poslednja izmena:
Ja ne verujem u apriori leputu u coveku....Praksa pokazuje da covek stvara lepo aposteori itekako...u svim svojim misaonim i fizickim delanjima...

Sa druge strane apriori lepota znaci automatski budizam.....i to se sasvim lepo uklapa u naslov jedne druge teme...

Formalno gledano ne postoji nista sto je apriori u ljudskom telu , vec je sve aposteriori....
 
Prvo uvodis veru u filozofiju tako sto kazes "Da u nesto ne verujes".

Onda se pozivas na praksu koja pokazuje da covek "stvara lepotu coveka. O cemu ti pises? Samo je Pigmalion mogao da stvori zenu i njenu lepotu, mi ostali moramo da je potrazimo, mada bi bilo mnogo lakse kada bismo mogli da je stvorimo poput Pigmaliona :)
Ali kada krenemo u potragu ,da bismo znali sta uopste trazimo, moramo imati znanje ....APRIORI. Roditelji, niti skola , niti svet nisu nas ucili sta je lepo a sta ruzno.... ideal lepote nosimo u sebi i on se "pali" kada na objektivaciju sopstvene transcendentne volje naidjemo u svetu iluzije oko nas a koji ti zoves "realnost".
U toj relnosti ima takvih neuspelih objektivacija volje da bilo kakvo vaspitanje, bilo kakava kultura ne bi mogla da ih nazove lepim. A ako bi i pokusala neka kultura da ruzno ucini lepim u ocima nekog deteta, to bi sigurno radila protiv njegove unutrasnje prirode.

Sta je uopste lepo? Lepo je ono sto najbolje iskazuje ideal vrste. Lepota postoji i kod zivotinja. Pogledaj izlozbe pasa. Medjutim pogledaj i same zivotinje u prirodi. One prepoznaju lepotu u svojoj vrsti na instiktivan nacin a instikt je upravo ono sto kada bude obasjano svescu kod coveka postaje ideal lepote.

Evo kako izgleda ideal "gavrana".
1535999699_5aa329ae62.jpg

Ovako izgleda muzjak rajske ptice (inace istog roda u kome je i gavran) a ovakvim ga je napravio "instikt" zenke koji je nista drugo do ono sto je kod nas "ideal lepote, a u oba slcaja to je nesto sto potice iz transcendentnog sveta ideja...ili volje po sebi. Tako da u tom smislu ovu rajsku pticu mozemo i bukvalno smatrati odrazom neceg "rajskog".

Tuzni patak
Sa druge strane apriori lepota znaci automatski budizam.....i to se sasvim lepo uklapa u naslov jedne druge teme...
:neutral:

u svim svojim misaonim i fizickim delanjima...Formalno gledano ne postoji nista sto je apriori u ljudskom telu , vec je sve aposteriori....

Na ovo nemam komentar osim sto mogu da primetim da si pijan i da spamujes temu i oduzimas moje vreme u kome ti evo odgvoram. Kada se otreznis vrati se da nastavimo razgovor.

ps. Ako nisi pijan, izvinjavam se. :)
 
Ne postoji APS lepota....lepota je u oku posmatraca, iliti subjektivna ili kako ti volis da pricas, korelacija subjekat objekat....

Samim tim je mozda blize tebi ono sto pokusavam reci a valjda su ovi drugi i razumeli.

Ljubav, lepota, zenska lepota, sve je to posledicna lepota....sve je stvarano u nama kao osecaj lepog ili kroz iskustva ili kroz sugerisane predrasude itd...u svakom slucaju ulaze u aposteriori....

Covek je proizvod evolucije bilo fizicke , bilo mentalne , te je tako aposteriori po jednostavoj definiciji....

I ovde se moze videti ono sto pricam u jednoj temi...
Ako definises pojam kao pitanje, postojanje apriori....samim tim si otisao od evolucije i prisao religiji....
I onda ti sam dokaz nije dokaz, vec je u postavci dokaz....u samom pitanju....ili tacnije u tome sto dozvoljavas postojanje ikakvog slucaja apriori....

A ovo ostalo , bez uvrede , ali to je toliko zaludno zakljucivano da ne osecam potrebu da ti ukazujem na ,iz mog ugla, besmislenost argumenata....
Apriori znanje da bi imali zelje, ili ne vidimo nista dok ne pozelimo da vidimo....

Tvoje transcedentno te odvodi prilicno u za obicnog coveka nepozeljno stanje....apsolutan mrak bez inicijacije sopstvenom voljom....ti ces na kraju poverovati da bez tvoje volje svet ne moze da postoji....
 
Jedan tip muve bira svog partnera iskljucivo na osnovu simetrije,manjak simetrije iskljucuje primerak muzjaka kao nepozeljnog za parenje ...simetricni potomak bolje leti - zakljucak : svaka muva u sebi nosi arhetip idealnog partnera ...ili su joj to druge muve rekle,muve matorke sto prodjose kroz sito i reseto ...
 
Zenka pauka bira dlakavijeg pauka....paun bira sarenijeg pauna, babun crvenijeg gologuzana...sve aposteriori izbori....

Mislim da kod babuna zenke nemaju mogucnost bilo kakvog izbora...guzi ih onaj koji najjace bije ...s tim sto bi oziman rekao da babun sa savrsenom crvenom guzom moze da se zahvali svetu ideja na savrsenoj crvenosti svoje guze iliti babunske guze po sebi ...ovaplodjeni ideal babunske guze
 
Zenka pauka bira dlakavijeg pauka....paun bira sarenijeg pauna, babun crvenijeg gologuzana...sve aposteriori izbori....

A posteriori znaci saznanje steceno opazanjem empiriskih objekata spoljnjeg sveta. I ono je potpuno zavisno od iskustva i svoje poreklo ima u njemu.

Kada zenka pauka bira dlakavijeg pauka to ne moze biti zasnovano na saznanju a posteriori ili da je taj insekt dosao na ovaj svet bez ikakvog "znanja" kakvog pauka treba da bira i da je on do tog nacina delovanja dosao tako sto je posmatrao pauke i eto tek tako zakljucio a posteriori koji je od njih "lep" a koji "nije" .
Nadam se da uvidjas apsurdnost toga.

Delovanje zivotinja, pa i coveka kada je lepota u pitanju, jeste instiktivno delovanje a instikt nije vodjen pravilima stecenim razumom ili saznanjem, vec je vodjen pravilima koja su postojala a priori.
A to ce ti biti jasno ako izlistamo sve ono sto imamo a priori. Znaci .. apriori stvari koje nalazimo u sebi jesu:

1) Teorijski razum
2) Instikt
3) Moralni zakon

1) Iz prvog proisticu pravila koja se odnose na apriori forme uredjenja oseta u opazaje i iz kojih ceo iskustveni svet prozlazi, a iz koga onda proizlazi i delovanje vodjeno razumom.

2) Iz Instikta proisticu delovanja koja ne zahtevaju saznanje objekta, koje ne zahtevaju razum, opazanje...saznanje , iako zahtevaju objekat uopste. Dakle, instikt zahteva objekat koji ne mora biti saznat.
Al opet takvo instiktivno delovanje nece biti haoticno vec ce biti vodjeno pravilima koja nisu stecena saznanjem a posteriori vec .. kao sto vidis... a priori

3) Iz moralnog zakona prositicu delovanja koja ne zhatevaju niti saznanje, niti prisustvo objekta ali to je i druga tema.

Bodyexumpf
Mislim da kod babuna zenke nemaju mogucnost bilo kakvog izbora...guzi ih onaj koji najjace bije ...s tim sto bi oziman rekao da babun sa savrsenom crvenom guzom moze da se zahvali svetu ideja na savrsenoj crvenosti svoje guze iliti babunske guze po sebi ...ovaplodjeni ideal babunske guze

U pravu si crvena guza babuna predstavlja ideal lepote u toj vrsti a taj ideal ne potice iz saznanja spoljnjeg sveta, iz refleksije inteligencije , vec a priori pre svakog saznanja. Znaci, iako je smesno, mozemo reci to sto si rekao o idealu.
 
Poslednja izmena:
Cekaj, sad ti onda definicija apriori i aposteriori nije ok....

Jer ti navede definiciju apriori (pre svakog iskustva), dok su moral, nagoni, svi naslonjeni i zasnovani na iskustvo, ne licno , ali iskustvo....Ovo teorijski razum, to ne znam sta je...vise nista ne smem uzeti da tumacim opste kad ti izgovaras...nego da sacekamo da vidimo kako ga ti tumacis....Bas kao i navedene filozofe ovde , uvek im nadjes neku uvrnutu dimenziju...koja vodi misticizmu sopenhauera...koji ti ne vidis kao misticizam...ali se uvek na kraju javi....

I onda je malo tupavo deliti na apriori i aposteriori, jer mnoga znanja koja pokupimo su apriori, i osobe ih ne razlikuju od aposteriori znanja, tj samo budala veruje u ono sto je video da je zakon....9 puta pretrcavati autoput ne znaci da mozes slobodno da pretrcavas autoput....aposteriori zakljucak nema ama ni malo prednosti nad apriori zakljuckom....a to sto nam se cini da je aposteriori istina, e onda izvini , nisam znao da ustvari diskutujemo o zakonima mediokritetskog opazanja....tj ljude zakonom nase percepcije pretvaramo u mediokritetske sablone bez dozvoljenog ∆.
 
A posteriori znaci saznanje steceno opazanjem empiriskih objekata spoljnjeg sveta. I ono je potpuno zavisno od iskustva i svoje poreklo ima u njemu.

Kada zenka pauka bira dlakavijeg pauka to ne moze biti zasnovano na saznanju a posteriori ili da je taj insekt dosao na ovaj svet bez ikakvog "znanja" kakvog pauka treba da bira i da je on do tog nacina delovanja dosao tako sto je posmatrao pauke i eto tek tako zakljucio a posteriori koji je od njih "lep" a koji "nije" .
Nadam se da uvidjas apsurdnost toga.

Delovanje zivotinja, pa i coveka kada je lepota u pitanju, jeste instiktivno delovanje a instikt nije vodjen pravilima stecenim razumom ili saznanjem, vec je vodjen pravilima koja su postojala a priori.
A to ce ti biti jasno ako izlistamo sve ono sto imamo a priori. Znaci .. apriori stvari koje nalazimo u sebi jesu:

1) Teorijski razum
2) Instikt
3) Moralni zakon

1) Iz prvog proisticu pravila koja se odnose na apriori forme uredjenja oseta u opazaje i iz kojih ceo iskustveni svet prozlazi, a iz koga onda proizlazi i delovanje vodjeno razumom.

2) Iz Instikta proisticu delovanja koja ne zahtevaju saznanje objekta, koje ne zahtevaju razum, opazanje...saznanje , iako zahtevaju objekat uopste. Dakle, instikt zahteva objekat koji ne mora biti saznat.
Al opet takvo instiktivno delovanje nece biti haoticno vec ce biti vodjeno pravilima koja nisu stecena saznanjem a posteriori vec .. kao sto vidis... a priori

3) Iz moralnog zakona prositicu delovanja koja ne zhatevaju niti saznanje, niti prisustvo objekta ali to je i druga tema.

Bodyexumpf


U pravu si crvena guza babuna predstavlja ideal lepote u toj vrsti a taj ideal ne potice iz saznanja spoljnjeg sveta, iz refleksije inteligencije , vec a priori pre svakog saznanja. Znaci, iako je smesno, mozemo reci to sto si rekao o idealu.

Drugim recima,ljudi nisu generacijskim posmatranjem noseva dosli do ideala lepog nosa - prcastog nasuprot orlovskog,ravnog nasuprot kukastog - vec je u svetu ideja postojao ideal lepog nosa koji se silom elan vital ovaplodio u materiji ...jer to to...ili sam nesto pobrkao...
 
Poslednja izmena:
Bodyexumpf
Drugim recima,ljudi nisu generacijskim posmatranjem noseva dosli do ideala lepog nosa - prcastog nasuprot orlovskog,ravnog nasuprot kukastog - vec je u svetu ideja postojao ideal lepog nosa koji se silom elan vital ovaplodio u materiji ...jer to to...ili sam nesto pobrkao...

Tako nekako. Ali sto se tice nosa nasao sam nacin da bez mnogo reci pojasnim stvar a to je pitanje "zašto?"

Zašto je odredjen nos lep a drugi se ne smatra lepim ? Ne znas odgovor ali mozda ces reci : "Zato sto je simetrican". Zašto je simetrican nos lep a nesimetrican nije.? Hmm..mm kao sto vidis odgovora nema, a ovo ti na najbolji nacin moze pokazati da je isntiktivno delovanje, u koje spada i osecanje lepog, nesto sto ne potice iz saznanja i sto ima poreklo druge vrste i u tom smslu je a priori.

Tuzni patak
Cekaj, sad ti onda definicija apriori i aposteriori nije ok....
Jer ti navede definiciju apriori (pre svakog iskustva), dok su moral, nagoni, svi naslonjeni i zasnovani na iskustvo, ne licno , ali iskustvo...
A priori osecenje lepog razlikuje se od a priori saznanja ciste culnosti ili teorijskog uma. Razlika je velika, jer apriori osecaj lepog, kao i svaki drugi instikt, nisu saznanja .

-Pauk ne zna zasto plete mrezu a ipak to radi i postupa po savrsenim pravilima.
-Zenka pauka ne zna zasto bira dlakavijeg pauka
- Isto tako ti ne znas zasto je odredjena osoba lepa a zasto druga nije.

Pitanje "zašto" moglo bi i tebi to da pojasni jer ako na neko delovanje ne mozes dati odgvor "Zasto delujes", znaci da ono ne potice iz saznanja.

Primeri :
Zasto neko uzima hranu? Da bi bio sit. Zasto zeli da bude sit? Da bi ziveo. Zasto zeli da zivi? Da bi osecao zadovoljstvo (najbanalniji odgovor) Zasto zeli da oseca zadovoljstvo. Eto dosli smo do pitanja gde "ZASTO " nema odgovora .

Ili Zasto ti je ova osoba lepa a ova ne? Ne znas, ali... mozda neces tako lako odustati i mozda ces reci ....lupam.. "Zato sto je simetricna". Zasto je simetricna osoba lepa a nesimetricna nije?

Kao sto vidis na to nemas odgovora, sto znaci da je osecaj lepog nesto sto ne potice iz razuma vec iz necega drugog VOLJE i u tom smislu je a priori.

Da zakljucimo... Instiktivna delovanja mogli bismo svrstati u saznanja a priori kada bi ona poticala iz saznanja, ali to nije slucaj. Ona ne poticu iz saznanja, samim tim su ona a priori i to druge vrste od apriori saznanja koja se ticu formalnih uslova opazanja razuma ili formi ciste culnosti prostor ,vreme kao i kauzalitet.
A kao sto sam vec napisao, njihovo poreklo je transendentna volja sa svim svojim IDEJAMA (u Platonovom ili Sopenhaurovom smislu svejedno) a koje se kao stepeni objektivacije volje ukazuju u opazajnom svetu pojava kroz voljna delovanja zivih bica i u kojima ih mozemo naslutiti, Upravo se u tome i sastoji umetnost jer nam ona pokusava prikazati nista drugo do IDEJE.
 
NE ok je...
"Drugim recima,ljudi nisu generacijskim posmatranjem noseva dosli do ideala lepog nosa - prcastog nasuprot orlovskog,ravnog nasuprot kukastog - vec je u svetu ideja postojao ideal lepog nosa koji se silom elan vital ovaplodio u materiji ...jer to to...ili sam nesto pobrkao..."

"Tako nekako"

Ovo je sasvim jasno i nema potrebe da vise objasnjavas svoje shvatanje apriori i aposteriori, niti da sad nakandno mutis sa voljom , zasto i sa diskutabilnim sta je sta...

To je mozda za neku drugu temu...
Ali ova tema mi je sad jasna...i anticipacija lepog kao ideje...i kao pojma i kao generatora...

Sasvim druga tema bi bilo termini apriori i aposteriori i tamo bi tek bilo krsa zbog razlicitih shvatanja sta je moguce, verovatno , relevantno , kruzno definisano ili rekurzivno definisano...

I moram da priznam da je doslednost sad primetna, tj nije mi bilo bas najjasnije sta sopenhauer radi na ovoj temi , a sad mi je jasno ....mora se zeleti da bi se kreirala stvarnost i neki kvalitet stvarnosti koji gledamo , a trenutno gledamo lepotu....mora se zeleti da budes lep da bi bio lep....

Ja se ne slazem sa tim ,ali to je valjda i ocekivano....
 
Zašto je odredjen nos lep a drugi se ne smatra lepim ? Ne znas odgovor ali mozda ces reci : "Zato sto je simetrican". Zašto je simetrican nos lep a nesimetrican nije.? Hmm..mm kao sto vidis odgovora nema, a ovo ti na najbolji nacin moze pokazati da je isntiktivno delovanje, u koje spada i osecanje lepog, nesto sto ne potice iz saznanja i sto ima poreklo druge vrste i u tom smslu je a priori.

Evo mog misljenja -
Vecina zivih bica su razvila simetriju,ja mislim da su samo jednocelijski organizmi nesimetricni,nisam siguran za volvox :),celog zivota gledamo savrseno simetricna bica,recimo tigra...simetrican nos je lep,asimetrican nije jer kvari simetriju,kvari proporcije lica itd ...da nas je priroda stvorila kao nesimetricna bica verovatno bi nam simetrican nos boo oči i bio nakazan ...

Primeri :

Zasto neko uzima hranu? Da bi bio sit. Zasto zeli da bude sit? Da bi ziveo. Zasto zeli da zivi? Da bi osecao zadovoljstvo (najbanalniji odgovor) Zasto zeli da oseca zadovoljstvo. Eto dosli smo do pitanja gde "ZASTO " nema odgovora .


Ima odgovor -
Da ne bi osecao nezadovoljstvo.


Ili Zasto ti je ova osoba lepa a ova ne? Ne znas, ali... mozda neces tako lako odustati i mozda ces reci ....lupam.. "Zato sto je simetricna". Zasto je simetricna osoba lepa a nesimetricna nije?

Pogledati gore - naravno nije jedini odgovor,mozda ga ta osoba podseca na njegovu kevu,edipov kompleks koga treba leciti itd...ima milion razloga zasto neko nekoga smatra lepim,ne mislim da je i jedan a priori ...kao sto kaze patak lepota je u oku posmatraca,može meni 10 mojih ortaka da kaže da je Marija Sharapova lepa,meni je ona rugoba ...

Sve ostalo sto si naveo,svet ideja,nekakva volja po sebi,sila koja brazdi po materiji meni je filozofija u oblacima i protiv nje se treba boriti - sto bi Niche rekao - Sokrat je zaslužio svoj otrov ...


PS - sad ce mala Jekica da dodje da nam isprica zasto joj je Enrike Iglesijas lep ...

Jos nesto da dodam - 32 hiljade godina pre ovog vremena moj predak je vodio ljubav sa polumajmunicom -
Arhetip zenke u mojoj glavi je arhetip dzepne venere.Recimo Kajli Minog.Seksualna evolucija na delu...e sad verovatno je muski "instinkt" doprineo da polumajmunici otpadnu sve dlake i da nastane Kajli Minog ...

"rajska ptica"

kylie_minogue-1.jpg


Mada nisam siguran da bi se polumajmunu digo na ovo ...
 
Poslednja izmena:
Zašto je odredjen nos lep a drugi se ne smatra lepim ? Ne znas odgovor ali mozda ces reci : "Zato sto je simetrican". Zašto je simetrican nos lep a nesimetrican nije.? Hmm..mm kao sto vidis odgovora nema, a ovo ti na najbolji nacin moze pokazati da je isntiktivno delovanje, u koje spada i osecanje lepog, nesto sto ne potice iz saznanja i sto ima poreklo druge vrste i u tom smslu je a priori.

Evo mog misljenja -
Vecina zivih bica su razvila simetriju,ja mislim da su samo jednocelijski organizmi nesimetricni,nisam siguran za volvox :),celog zivota gledamo savrseno simetricna bica,recimo tigra...simetrican nos je lep,asimetrican nije jer kvari simetriju,kvari proporcije lica itd ...da nas je priroda stvorila kao nesimetricna bica verovatno bi nam simetrican nos boo oči i bio nakazan ...

Sprdas se uz pomoc noseva i ******..ali dobro.

Odmah da primetim da nesimetricnost ne znaci i ruznocu. Drvece nije simetricno pa ga niko ne proglasava za ruzno. Ali pustimo takva razmisljanja i vratimo se na pitanje na koga nisi odgovorio:

Postavicu pitanje ponovo sa obzirom na tvoje odgovore:

Zasto ono sto kvari simetriju ili "asimetrican nos" na bica koja su simetricna deluje odbojno ?

Reci ces... jer su celog zivota gledali simetricna bica.

Zasto bicima koja su celog zivota gledala simetricna bica nesimetrija je ruzna?

Reci ces..Pa zato sto im kvari simetriju.

Zasto im je ruzno ono sto im kvari simetriju?

Reci ces.. Zato sto "strci".

Zasto je ono sto "strci" ruzno ?

Zato jer im bode oci.
Zasto ono sto im bode oci jeste ruzno.
Zato sto je neprijatno.
Zasto im je ono sto je neprijatno ruzno.
Izvoli?

ps.Savet
Bolje kazi da ne znas jer smo naisli na volju a za nju ne vazi pitanje ZASTO .
Ali ako imas odgovor izvoli. :)

Zasto neko uzima hranu? Da bi bio sit. Zasto zeli da bude sit? Da bi ziveo. Zasto zeli da zivi? Da bi osecao zadovoljstvo (najbanalniji odgovor) Zasto zeli da oseca zadovoljstvo. Eto dosli smo do pitanja gde "ZASTO " nema odgovora .[/I]

Ima odgovor -
Da ne bi osecao nezadovoljstvo.

Ista stvar samo mnogo ociglednija.

Zasto zelis da ne osecas nezadovljstvo?

Reci ces: Zato sto mi je nezadovoljstvo neprijatno.

Zasto ti je nezadovoljstvo neprijatno ?

UHHH. Mozda ces reci.. "Zato sto mi nije prijatno".
A to je tautologija ili Neprijatno je zato sto mi je neprijatno.
Tako da moras smisliti nesto drugo:
Sad izvoli? :)

Ili Zasto ti je ova osoba lepa a ova ne? Ne znas, ali... mozda neces tako lako odustati i mozda ces reci ....lupam.. "Zato sto je simetricna". Zasto je simetricna osoba lepa a nesimetricna nije? [/I]

Pogledati gore - naravno nije jedini odgovor,mozda ga ta osoba podseca na njegovu kevu,edipov kompleks koga treba leciti itd...ima milion razloga zasto neko nekoga smatra lepim,ne mislim da je i jedan a priori ...kao sto kaze patak lepota je u oku posmatraca,može meni 10 mojih ortaka da kaže da je Marija Sharapova lepa,meni je ona rugoba ...


Predpostavljao sam da ce mozda neko izneti ovu primedu.
Postoje tkz. OBZIRI KOJI SE TICU TIPA VRSTE a postoje i RELATIVNI OBZIRI koji prividno deluju nezavisno od ovih prvih, ali koji ustvari teze tome da dve individue na najbolji nacin spoje tako da na kraju opet ocuvaju tip vrste.

Ovo sam izneo na temi "Kupidon - Metafizika polne ljubavi"
http://forum.krstarica.com/threads/279619
Ali ovde cu preneti samo ono bitno za temu :

OBZIRI KOJI SE TICU TIPA VRSTE
Starost
Najprivlacnije su one osobe koje su u dobu starosti koji je pogodan za oplodjenje i radjanje.
Zdravlje
Zdravlje je uslov privlacnosti. Akutne bolesti ne uticu mnogo ali kada su u pitanju hronicne bolesti, koje mogu uticati na potomstvo, privlacnost nestaje. Zasto?
Jer to nije u interesu ocuvanja tipa vrste.
Kostur
Svaka nesrazmera kostura otpada osobe sa nerazmeroama su seksualno neprivlacne.Zasto? Zato sto je cilj potomstvo a ono mora zaodovoljiti interes vrste.
Izvesna punoca
Krajnja mrsavost i krjanja gojaznost takodje nas krajnje odbija. Zasto ?
Jer to nije u interesu buduceg potomstva i odrzanja tipa vrste.
Lepota lica
Tek na kraju dolazi lepota lica koja takodje mora ispuniti zahteve ocuvanja tipa vrste tako sto ce biti u srazmeri svih njegovih delova.

RELATIVNI OBZIRI
Oni se mogu svesti na hemijsku formulu gde se kiselina i baza neutralisu stvarajuci neutralnu so.
Isto tako onaj koji je visok bice privucen onom koja je niska.
Onaj ko ima prcast nos bice ocaran onom koja ima orlovski nos.
Onaj ko ima kratke noge bice ocaran onom koja ima duge noge itd.itd.
Pri svemu ovome na umu se nesvesno ima , slika buduceg potomstva koje mora biti skladno, to jest onakvo kakvo demon Kupidon i interes vrste zahteva.

Tako da , kao sto vidis, to sto nekog privlace kratke noge ...po pravilu znaci da on ima duge noge....a rezultat je potomostvo koje opet POSTUJE ideal vrste.

Tako da to sto se nekom svidja Marija Sarafova a tebi ne zasnovano je na relativnim obzirima ali u krajnjem cilju i taj kome se svidja i ti kome se ne svidja, imaju jedno na umu ocuvanje IDEALA VRSTE.
A sada se mozemo vratiti na pitanja.

Kazes nekome je osoba lepa jer ga podseca na njegovu kevu.
Zasto je osoba koja ga podseca na kevu lepa?
Zato sto on voli svoju kevu i oseti zadovoljstvo kada se nje seti.
Zasto oseca zadovoljstvo kada se seti nje?


Necu ti reci "IZVOLI" jer se nadam da uvidjas patern i da kada dodjemo do VOLJE.. pitanje "zasto" nema vise vazenja...iz razloga jer je VOLJA bezrazlozna ..kako kaze Sopenhauer... A ako imas njegove misli za protivnika bolje odustani ..jer je to izgubljena bitka ma koliko ti zeleo da se boris. :)
 
Pa normalno je da za drvece vaze drugi arsini,drvece nije simetricno i nije nam ruzno ako nije simertricno - tu se traze drugi kvaliteti - kod stvari koje su simetricne kao sto je ljudsko lice,simetricnost je i te kako bitna,ljudsko lice koje nije simetricno tesko moze da bude lepo-

Zasto ono sto kvari simetriju ili "asimetrican nos" na bica koja su simetricna deluje odbojno ?

Reci ces... jer su celog zivota gledali simetricna bica.

Zasto bicima koja su celog zivota gledala simetricna bica nesimetrija je ruzna?

Reci ces..Pa zato sto im kvari simetriju.

Zasto im je ruzno ono sto im kvari simetriju?

Reci ces.. Zato sto "strci".


NE.Recicu opet... Zato sto im kvari simetriju.I nema dalje.

Jos jednom.

Zasto im je ruzno ono sto kvari simetriju.Zato sto kvari simetriju.

Nikakvo dalja nauka i razglabanje.

Ljudska bica su priviknuta na simetriju.Ako je nesto nesimetricno a trebalo bi da bude simetricno,priviknuti smo da bude simetricno,smatrace se da je ruzno,da ne godi ocima jer bi trebalo da bude simetricno.

Ja ne znam kako bolje da objasnim,nego da ponovo ponavljam jedno te isto ...priviknutost na simetriju ...kada posmatram lica po gradu,uglavnom su mi simetricna,kada odem na selo,gde je verovatno bilo i slucajeva inbreedinga:),gde nosevi,usi i oci nisu simetricne i proporcionalne,ta lica mi jednostavno nisu lepa ... nikakvu volju ja tu nisam nasao ...


Ovo Drugo,opet Vitgenstajn,da se pazi ko je se reci upotrebljavaju i kako one odgovaraju realnosti


Ista stvar samo mnogo ociglednija.

Zasto zelis da ne osecas nezadovljstvo?

Reci ces: Zato sto mi je nezadovoljstvo neprijatno.

Zasto ti je nezadovoljstvo neprijatno ?


Nezadovoljstvo je neprijatno,zato sto nesto sto trazi da bude zadovoljeno nije zadovoljeno,i izaziva fizicki ili psihicki "bol" ...eto smislih nesto drugo :)

Sto se tice onog dole gomila ljudi nema na umu ocuvanje ideala vrste,vec ima iskljucivo daj da zadovoljim svoj polni nagon vrstu ideala :) ...ali tu ionako nista ne sporim ...
 
Poslednja izmena:
Pa normalno je da za drvece vaze drugi arsini,drvece nije simetricno i nije nam ruzno ako nije simertricno - tu se traze drugi kvaliteti - kod stvari koje su simetricne kao sto je ljudsko lice,simetricnost je i te kako bitna,ljudsko lice koje nije simetricno tesko moze da bude lepo-

Zasto ono sto kvari simetriju ili "asimetrican nos" na bica koja su simetricna deluje odbojno ?

Reci ces... jer su celog zivota gledali simetricna bica.

Zasto bicima koja su celog zivota gledala simetricna bica nesimetrija je ruzna?

Reci ces..Pa zato sto im kvari simetriju.

Zasto im je ruzno ono sto im kvari simetriju?

Reci ces.. Zato sto "strci".


NE.Recicu opet... Zato sto im kvari simetriju.I nema dalje.

Jos jednom.

Zasto im je ruzno ono sto kvari simetriju.Zato sto kvari simetriju.

Nikakvo dalja nauka i razglabanje.

Ljudska bica su priviknuta na simetriju.Ako je nesto nesimetricno a trebalo bi da bude simetricno,priviknuti smo da bude simetricno,smatrace se da je ruzno,da ne godi ocima jer bi trebalo da bude simetricno.


A meni ostaje da ponovim pitanje. :evil:

Zasto im je ruzno ono sto im kvari simetriju?

Kazes. Zato sto su naviknuti na simetriju pa sve ono sto nije simetricno smatrace za ruzno.

Zasto ce sve ono sto nije u skladu sa njihovim navikama smatrati za ruzno?

Izvoli ?

Ja ne znam kako bolje da objasnim,nego da ponovo ponavljam jedno te isto ...priviknutost na simetriju ...kada posmatram lica po gradu,uglavnom su mi simetricna,kada odem na selo,gde je verovatno bilo i slucajeva inbreedinga:),gde nosevi,usi i oci nisu simetricne i proporcionalne,ta lica mi jednostavno nisu lepa ... nikakvu volju ja tu nisam nasao ...

Pa ocito je da je nisi nasao ali sada ces je naci.
Dakle ponovo:

Zasto ces sve ono sto nije u skladu sa onim na sta si navikao smatrati za ruzno?

Ovo Drugo,opet Vitgenstajn,da se pazi ko je se reci upotrebljavaju i kako one odgovaraju realnosti


Ista stvar samo mnogo ociglednija.

Zasto zelis da ne osecas nezadovljstvo?

Reci ces: Zato sto mi je nezadovoljstvo neprijatno.

Zasto ti je nezadovoljstvo neprijatno ?


Nezadovoljstvo je neprijatno,zato sto nesto sto trazi da bude zadovoljeno nije zadovoljeno,i izaziva fizicki ili psihicki "bol" ...eto smislih nesto drugo :)


Ili TAUTOLOGIJA ..... Neprijatno je zato sto je neprijatno.

Sto se tice onog dole gomila ljudi nema na umu ocuvanje ideala vrste,vec ima iskljucivo daj da zadovoljim svoj polni nagon vrstu ideala :) ...ali tu ionako nista ne sporim ...

Nema na umu...ali ima u nagonu. Cak i onaj ko trazi golo zadovoljenje svog polnog nagona pravice izbor....iako mu cilj nije potomstvo. I u javnoj kuci musterija bira...sta mislis zasto?
 
Bodiexumpf nije odgovorio a ja ne nameravam da ovu igu Zasto -zato nastavljam dalje, tako da cu odgovoriti umesto njega i vratiti se na temu.

Zasto ce ljudi sve ono sto nije u skladu sa njihovim navikama smatrati za ruzno?

Zato sto ce osetiti krsenje svojih navika , lagodnost uronjenosti u mehanicko delovanje bice narusena a to narusavanje svojih navika dozivece kao nezadovoljstvo kada se desi.

I konacno:

Zasto je ljudima nezadovoljstvo neprijatno ?

E ovde nema odgovora. Cak ni Bodyexumpf, uprkos povredjenoj sujeti i velikoj zelji za protivurecenjem, ne moze da odgovori osim izricanja tautologije....ili "Neprijatno je zato sto je neprijatno".

Iz ove igre pitanja i odgovora svi mogu videti i neposredno proveriti na cemu se zasniva tvrdnja da je Volja bezrazlozna. Svako ispoljavanje iste doduse ima razlog ali sama volja nema. Volja nije zakljucak vec je ona nesto sto je primarno u samoj osnovi sveta a intelekt je sekundaran, tako da intelekt moze samo da je konstatuje u svesti, ali ne moze da joj nadje uzrok. Jer uzrocnost vazi kod promena stanja supstancije ne kod same supstancije a VOLJA je supstancija.

Ili da bi to bilo jasnije: U prirodi mozemo naci uzrok svake promene stanja supstancije tako sto cemo konstatovati stanje koje mu prethodi i koje cemo nazvati uzrok... ali ne mozemo naci uzrok same supstancije koja menja svoja stanja.

Ili mozda jos jasnije. Energija ne nastaje niti nestaje vec samo prelzai iz jednog oblika u drugi.
A interesantno je ovde primetiti slicnost ovakvog nacina dolazenja do bezrazloznog u slucaju SILA u prirodi sa istim takvim nacinom kada je u pitanju VOLJA.
primer:
Zasto jabuka pada sa grane ? Zato sto je privlaci sila zemljine teze.
Zasto je privlaci sila zemljine teze? E .... ovde kao sto vidimo pitanje "zasto"nema nikakvog smisla, jer mozemo naci uzrok svakog kretanja ili promene stanja ali ne i uzrok sile.
A ono sto konstatujemo kao SILU u spoljnjem svetu subjektivno u sebi nalazimo kao VOLJU .
 
Ajde da pokusam da iscelim svoju sujetu - prvo nije bodyexumpf - nema p - nije u pitanju nikakav strumf,da pocnemo od toga - to sto imam veliku zelju da protivrecim nije nista lose,to je odraz strasti a Kjerkegor s kojim se slazem je rekao da je jedini nacin da se zivot pravilno prozivi je ziveti ga strasno,a to i kod tebe izaziva bolju reakciju u obrani svog stava,pa ne moras to da iznosis likujuci kao sto si pokusao,valjda je i cilj da protivrecimo jedno drugom,a ne da pricamo sa istomisljenicima...

Zasto ce sve ono sto nije u skladu sa njihovim navikama smatrati za ruzno?

To nigde nisam rekao niti to mislim ...

Zasto je ljudima nezadovoljstvo neprijatno ?

Ajde da pokusam da iznesem neke definicije ali tako da one budu kao nacrtana "slika" koja ce odgovarati realnosti -

Nezadovoljstvo nastaje kada nesto,neka zelja,nagon trazi da se zadovolji ali ne biva zadovoljen.

Nezadovoljstvo ima ili fizicku posledicu ili uzrok(recimo glad) ili psihicku(uzrujanost,anksioznost) .

Za te psihicke i fizicke posledice ljudi izmedju ostalog kazu da su neprijatne,upotrebljavaju tu rec,ne znam zasto ...

Kazu recimo - "Imam neprijatnu glavobolju" - kao da postoji prijatna glavobolja,ne znam,mozda i postoji

Zasto je sad glavobolja neprijatna,a neglavobolja prijatna ...odgovor nije u samom bolu koji smo mi povezali sa recju neprijatan,stanje bez glavobolje nazvali prijatnim stanjem,vec je u volji,transcedentoj volji do koje smo dosli upravo tom nekom igrom reci, igrom pitanja zasto,zato ...

Mozda je misterija,

Aj da citiram i ja -

Kastanedin Don Huan(videh post Modrune,mozda se vratila iz neke pustinje Meksika posle godinu dana,pa da je pozdravim,kada sam se prvi put ovde pojavio ona mi je prva odgovorila)

"To je stvarno misterija svesti.Ljudska bica odisu misterijom :mi mirisemo na misteriju :mi mirisemo na tamu,na neobjasnjive stvari.Ludost je posmatrati nas u bilo kom drugom svetlu.Zato ne ponizavaj ljudsku misteriju u sebi samosazaljevajuci se ili pokusavajuci da je racionalizujes.Ponizi ljudsku glupost u sebi razumevajuci je.Ali se ni zbog jednog ne izvinjavaj : oboje je potrebno.

Ideal lepote dakle postoji u tome nekom svetu ideja,ali on se verovatno menja s vremenima,jer se drugacije ovaplodjuje u ovom svetu iluzija...jer ja koji sam celog zivota gledao zene koje su izgledale savremeno,i sada kada pogledam sliku neke kraljice iz 16,ona mi izgleda ruzno.Mona Liza mora da je bila riba i po u svoje vreme.Da li su Fidia i ekipa bili subjektivni kada su birali savrsene delove za svoje skulptire,mozda se odlucio za velicinu grudi svoje zene,i sve nas naveli na pogresan trag,moc sugestije ...

I za kraj da ti meni objasnis par stvari ...

Covek bira qurve u javnoj kuci jer mu je utisnut u polnom nagonu ideal ocuvanja vrste ...

I sta kog vraga ovo znaci -

Mi muskarci mozemo se unapred radovati sto cemo kad tad "ugledati" tako nesto, a sto je nama danas u ovom jadnom stanju podeljenosti i zarobljenosti u materiji, potpuno neshvatljivo i sto mozemo samo naslutiti kada prepoznamo lepotu neke ženske osobe ispred nas.

Kada dodjemo do definitivnog spoznanja svoje božanske prirode i "susreta" sa ženom po sebi...to ce biti metafizicki dogadjaj "mysterim coniuctionis". Obicna ljubav muskaraca i žene nije cak ni bleda slika toga.
 
Poslednja izmena:
Zasto je ljudima nezadovoljstvo neprijatno ?
Zasto je ljudima nenavika neprijatna?

Ebote, kakvi ste vi mistici kad na ovo pitanje potezete neke nebuloze...
Ja vas citam pa se i sprdam, tj tacnije ne sprdam se nego se igram u istom kolu...ali nema sanse da stvarno oslepim sebe toliko ...

Po vasim teorijama Volja je dokaz postojanja i egzistencije i subjekta i stvarnosti oko njega...Bez volje takva osoba gubi svojstva subjekta i rusi mu se sopstveni sistem stvarnosti , tj postaje duh...
I onda se pitate sto je nenavika neprijatna.
Pa zato sto nije po volji , nije voljna, nije odraz volje , inace bi bila volja za promenom...
Ne zadovoljstvo je takodje jedno ne + zadovoljstvo koje je uvek u paru sa voljom kao cilj, i kao supstanca kod egomanijaka...
Samo postojanje ne ispred zadovoljstva je dovoljno da se javi ne volja kao uvezani efekat, i sta reci nego isto kao i kod neocekivanog...

Interesantno mi je da u svetu kakav ste vi zamislili ne postoji egomanija kao bolest niti egomanijak , narcisoidan, egocentrik ...Jer njegova volja je kreator njegove stvarnosti i tu ne postoji nista manijakalno.Nista nije sebicno vise od drugih (pretpostavka jer nas drugi i ne interesuju , niti njega kao egomanijaka).

Po tim teorijama cak je nemoguce spreciti osobu da dodje do svoje sustine , realnosti i volje....jer nezadovoljstvo , neocekivanost , ili nesto slicno su samo privremeni porazi jacine volje...a kasnije se volja ojaca i preuzme stvar...

Tako mi pada da jedno dobro silovanje u bulju dovodi do sasvim zdrave reakcije osobe po ovoj teoriji...
Ona se zatvara u sebe, jer slabost volje koja se ogleda u neprijatnosti samog tog cina, se kasnije pokriva svojim svetom u kome ne postoji takva istina...jer volja ima moc da kreira buducnost, ali i da brise proslost....i definise sadasnjost...

Znaci apsolutno volja preuzima stvar kod tako jednim trenutkom razbucanom voljom...i takvu osobu vodi putem kojim ne postoji nezadovosljstvo , patnja, neocekivano, strahovi...a to je povlacenje u svoju meditativnu stvarnost.....bez pejotla, covek sam sebi kreira stabilnu sredinu, filtrirajuci sve nepozeljno, koje vise i ne vidi....podsvest je kod volje izuzetno brza...
 
Bodiexstrumpf
I za kraj da ti meni objasnis par stvari ...

Covek bira qurve u javnoj kuci jer mu je utisnut u polnom nagonu ideal ocuvanja vrste ...

I sta kog vraga ovo znaci -

"Mi muskarci mozemo se unapred radovati sto cemo kad tad "ugledati" tako nesto, a sto je nama danas u ovom jadnom stanju podeljenosti i zarobljenosti u materiji, potpuno neshvatljivo i sto mozemo samo naslutiti kada prepoznamo lepotu neke ženske osobe ispred nas.
Kada dodjemo do definitivnog spoznanja svoje božanske prirode i "susreta" sa ženom po sebi...to ce biti metafizicki dogadjaj "mysterim coniuctionis". Obicna ljubav muskaraca i žene nije cak ni bleda slika toga.

To znaci upravo to sto znaci. U transcendentnom svetu stvari po sebi nema mnostva, niti jednog, jer obadvoje pripadaju objektivnom oprostorenom svetu.

Jednost vs mnostvo (sa mog bloga)
Mnozina je moguca jedino u prostoru a to je mnozina tacaka poredjanih jedna do druge.
Jedinstvo je takodje moguce samo u prostoru a to je jedinstvo matematicke tacke.

1)JEDINSTVO
Tacka je deo prostora i samo prostora. Jedino ona moze dobiti atribut "JEDNOST" jer ona nema dimenzije koje bismo mogli deliti a opet je ono iz cega je prostor sacinjen. Znaci jednost je moguca samo u prostoru.


2)MNOZINA
Linija je moguca samo u prostoru i ona predstavlja skup tacaka poredjanih jedna do druge.

Osim prostora u kome egzistira jednost tacke i mnozina tacaka imamo i trajanje, vreme, kretanje.
Medjutim trajanje nije prostor. Trajanje nije skup tacaka jukstapozicioniranih jedna do druge u prostoru. Ako imamo na umu cinjenicu da je mnozina i jednost moguca samo u prostoru, onda ce nam biti jasno zasto trajanje ne moze dobiti te atribute a i pored toga sto trajanje ne mozemo opaziti kao nesto u prostoru ono je ipak veoma realno jer se i mi sami, i ceo svet oko nas menja.... krece se... pliva u trajanju.
Upravo sam pomenuo "trajanje" ali kao sto videsmo trajanje nije niti jednost niti mnostvo, niti je ono u prostoru. Pa na sta sam onda mislio kada sam to pisao ?
Mislio sam na ono sto je itakako realno u nama i sto svako spoznaje kao svoju najunutarnjiju sustinu... ali kada pokusa da tu sustinu koju zove "trajanje" prevede u reci.. nece uspeti.

Ovih nekoliko prostih misli mogu razjasniti mnoge stvari u filozofiji a koje se ticu podele na pojavu i stvar po sebi, prostor i trajanje, principium individuationis i volju.
Takodje iz ovoga se namece zakljucak da ako intuicija trajanja po Bergsonu ili Volja po Sopenhaueru nisu niti mnozina ni jednost onda za njih ne vaze ni smene uzroka ni posledice, jer ono sto nema delova ne moze imati ni ono sto prethodi kao uzrok ni deo koji nastupa kao posledica.
Ovim smo dodirnuli inteligibilnu slobodu.

Da zakljucim:
Trajanje nije niti mnozina niti jednost, a kao takvo, iako ga ne mozemo spoznati opazanjem , ipak cemo ga naci u sebi kao realnost duha i osnovu sveta.

Ako ovo imas u vidu bice ti jasno da je ono sto pokusava da se ovaploti kao žena u spoljnjem svetu i sto prepoznajemo kao lepotu iste kada u tome uspe, nije niti jednost niti mnostvo, vec nesto transcendentno sto je nedostupno nasem saznanju a sto mozemo samo da naslutimo. Jer ma koliko bili zarobljeni u principium individuationis ... u formu prostora i podeljenosti, nasa osnova je ustvari osnova i sustina svega, a ono sto se desava spolja, jeste odraz desavanja u nasem duhu. Tako da kada se jednom vratimo svojoj unutrasnjoj sustini, tamo cemo naci i onu IDEJU koja je pokusavala da se ovapoloti kao žena. A to nije žena, vec bukvalno "boginja". Numinozan entitet DUHA, koga samo mozemo naslutiti i ponekad sresti u snovima. A koji ti je mozda poznatiji kao Jungova "Anima".


Tuzni patak

Sve sto si napisao zasnovano je na tvom nerazumevanju onoga sto u filozofiji zovemo "volja". Jedno je volja koju opazamo u sebi kao volja, a drugo je "volja po sebi".
Individualna volja nema moc da, kako ti zamsiljas, stvara opazaje. Tu moc ima inteligibilna sloboda transcendendntne volje po sebi.
Ili kao sto kaze Sopenhauer:
Kao sto je svako potajni pozorisni direktor svojih snova, da isto tako i ona sudbina koja vlada nasim stvarnim zivotom u krajnjoj liniji polazi od volje koja je nasa sopstvena , a koja je medjutim ipak ovde gde nastupa kao sudbina , delovala iz jednog regiona koji lezi visoko iznad nase predstavljacke svesti." Sopenhauer

ps. Iz ovih komentara vas dvojice ovde sve vise shvatam koliko je pitanje volje u stvari kompleksno i koliko je podlozno nerazumevanju onih koji se susretnu sa njim. Tako da ako vam nesto nije jasno pitajte, umesto sto trenirate svoju "duhovitost".
 
Poslednja izmena:
Pa boli me briga za one koji nisu dosegli inteligibilnu slobodu transcendentne (ne razumem rec koju si ti napisao na ovom mestu) volje...

Silovanje cemo da odradimo osobi koja je dosegla tu slobodu volje pa ce moci da stvara opazaje...to sto cemo usput da se ogresimo par puta, nije bitno...Ako se desi bar ijednom da ubodemo slobodnog transcedentalca , bingo, teorija ti je i u praksi potvrdjena...Jeste radikalno i nije po zakonu , ali i kugu su doktori proucavali sebe rizikujuci, a bilo je i slucajeva zarazavanja drugih kao zamorcica...
 
Bodiexstrumpf


To znaci upravo to sto znaci. U transcendentnom svetu stvari po sebi nema mnostva, niti jednog, jer obadvoje pripadaju objektivnom oprostorenom svetu.

Jednost vs mnostvo (sa mog bloga)


Ako ovo imas u vidu bice ti jasno da je ono sto pokusava da se ovaploti kao žena u spoljnjem svetu i sto prepoznajemo kao lepotu iste kada u tome uspe, nije niti jednost niti mnostvo, vec nesto transcendentno sto je nedostupno nasem saznanju a sto mozemo samo da naslutimo. Jer ma koliko bili zarobljeni u principium individuationis ... u formu prostora i podeljenosti, nasa osnova je ustvari osnova i sustina svega, a ono sto se desava spolja, jeste odraz desavanja u nasem duhu. Tako da kada se jednom vratimo svojoj unutrasnjoj sustini, tamo cemo naci i onu IDEJU koja je pokusavala da se ovapoloti kao žena. A to nije žena, vec bukvalno "boginja". Numinozan entitet DUHA, koga samo mozemo naslutiti i ponekad sresti u snovima. A koji ti je mozda poznatiji kao Jungova "Anima".


Tuzni patak

Sve sto si napisao zasnovano je na tvom nerazumevanju onoga sto u filozofiji zovemo "volja". Jedno je volja koju opazamo u sebi kao volja, a drugo je "volja po sebi".
Individualna volja nema moc da, kako ti zamsiljas, stvara opazaje. Tu moc ima inteligibilna sloboda transcendendntne volje po sebi.
Ili kao sto kaze Sopenhauer:


ps. Iz ovih komentara vas dvojice ovde sve vise shvatam koliko je pitanje volje u stvari kompleksno i koliko je podlozno nerazumevanju onih koji se susretnu sa njim. Tako da ako vam nesto nije jasno pitajte, umesto sto trenirate svoju "duhovitost".


Dodje mu ko neka matica u mravljoj koloniji.A jel ce moci to da se krese ...
 
Ne uci se sta je lepo, vec se lepota prepoznaje. Zivotna sila "elan vital" ili napregnutost volje, transcendentna inteligibilna sloboda, probija se kroz otpustenost volje ili materiju. Sloboda se sudara sa nuznoscu. Prilikom toga, slobodni cin biva zarobljen ritmom nuznosti. Svest postaje nesvest. Sloboda postaje nuznost. Zivo postaje nezivo. A susret slobode i nuznosti, elan vitala i materije, dovodi do oblika koje cemo zvati pojedinacna stvar. Zavisno od uspesnosti elan vitala da savlada otpor materije zavisi i da li ce krajnji oblik biti proglasen lepim ili ruznim.
Tako da unutrasnja transcendentna sustina svega. Volja sama, koja po sebi ne poznaje niti jedinstvo niti mnostvo, kao svoju objektivaciju imace razne oblike zivih bica. Neki od tih oblika savladace prepreku opste inertnosti materije i dovesti do oblika koji cemo zvati lepim. Neki u tome nece uspeti i imacemo oblike koji su poklekli pred izazovom savladavanja ineretnosti i mrtvila materije, i koje cemo zvati ruznim.

Smrtnik susrece tri gracije
venus3g.jpg


Tri gracije jesu personifikacija lepote, radosti i blazenstva.
One predstavljaju stepen pobede volje nad materijom.
Sto je taj stepen visi, to ce lepota koju covek prepoznaje biti jasnija.
Afrodita na slici predstavlja lepotu samu ili "lepotu po sebi" kako kaze Platon ili nesto sto se ne moze opazati, vec samo osetiti u sebi...kao ideja. To je zapravo ono sto covek koji prepozanje lepotu oseca. On oseca sopstvenu volju koja se probija kroz opste mrtvilo inertnosti materije.
Medjutim, ma koliko neki pojedinacni primerak zivog bica uspeo u tome..to nije defintivna pobeda. Materiju ne mozemo pobediti jer Bog zeli da spava. Vec posle kratkog trijumfa lepota ustupa mesto ruznoci, starosti i smrti. Sa druge strane , niti zivotna sila, niti materija u toj prici nastaju i nestaju. One su u vecnom sukobu. Pokusaj i pad...pokusaj i pad, delimicno budjenje i pad u usnulost i inertenost.
Ma sta bila ta transcndentna borba slobode i nuznosti, zivota i mrtvila , ljubav i lepota ne mogu pobediti ruznocu i smrt.A mi kao individue ne mozemo u celoj toj prici naci odgovor na pitanje "cemu sve to" ma koliko ga trazili, jer izvan prostora i vremena nema zakona kauzaliteta ili uzroka i posledice. Ne mozemo znati koje su te fatalnosti sa one strane svakog moguceg iskustva koje su dovele do tog "rata", do te borbe zivotne sile i mrtvila materije..do rata otpustenosti i zategnutosti volje, jer u nedeljivom jedinstvu svega izvan pojave nema uzrocno posledicnih veza.
Ono sto mozemo saznati jeste da u spoljnjem svetu vidimo samo odraz sopstvene volje koja se probija kroz materiju, a sto prepoznajemo kao lepotu, dok u unutrasnjem svetu mozemo naslutiti Adonisa i Afroditu samu. Lepotu po sebi.
Ako je ono sto daje vrednost ovom svetu potraga za ljubavlju i lepotom, onda mozemo ovim biti ushiceni samom pomisli na cinjenicu da spolja prepoznajemo bledi odraz onoga ciju sustinu nosimo u sebi.
 

Back
Top