Srpski filozofi

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.795
Da li mi Srbi imamo nekog mislioca koga možemo nazvati svojim filozofom? Ako imamo takvih, ko su oni, šta su pričali, pisali...

Profesor je u Gimnaziji pričao o jednom svom kolegi (ne znam da li je živ) koji je izvršio neku sistematizaciju dosadašnje filozofije, prvi posle Hegela, tako nekako, ako se dobro sećam, ali mu se ne sećam imena
 
Не вјерујем да ћеш ође добити икакав одговор, пријатељу.
Била је једном тема о Брани Петронијевићу и било је одговора 0,
Највјероватније да од свих нас философа о његовом дјелу нико ништа поузданије не зна.
Међутим за све остало смо експерти па постави неку другу тему темељно ће ти одговорити о свему осим о овоме.
Благо нама с нама.
 
ne verujem da na temi o brani petronijeviću nije bilo odgovora...od savremenih spr. filozofa.. znači, brana, jovan aranđelović, nikola milošević, mihajlo marković, lj. tadić, radomir konstantinović itd.
 
Da li npr Ljubu Tadića možemo nazvati filozofom? Politički mislilac da, ali da li je razmatranje o društveno- političkim problemima dovoljno da ga kvalifikuje kao filozofa?
 
da, kako da ne, prvi posleratni filozof prava. namerno sam izostavio jednog mlađeg, čiji je učitelj bio habemas, al znamo o kome se radi. od srpskih filozofa tu su, naravno, i mihailo đurić, slobodan žunjić...
 
Samo imena prijatelju.
O djelu niko ništa.

Znas sta sefe,otvori temu ako te interesuje neki nas filozof. A cini mi se da za neke i postoje teme. Moonja tu nesto rece,cini mi se. A covek je postavio temu drugacije- da li ima mislioca,filozofa medju Srbima. Tako sam ja shvatio. Zato i navodim(O) imena.
A, ovde pisati o delima srpskih filozofa- mislim sta reci ?!
Nije valjda tema da se drzi skolski cas?
Ja tako ovaj forum ne shvatam,mada sam,citajuci neke,srecom,pojedince,mozda u zabludi.
Srecom,jos uvek,mozda !
 
Има једна књига коју ћеш наћи ( вероватно и у својој школској ) библиотеци која ће свакако моћи да задовољи твоју основну радозналост, а и више од тога.Реч је о делу др Андрије Стојковића " Развитак филозофије у Срба 1804 - 1944 " Када то погледаш, јави за даљу причу.
 
Da li mi Srbi imamo nekog mislioca koga možemo nazvati svojim filozofom? Ako imamo takvih, ko su oni, šta su pričali, pisali...

Profesor je u Gimnaziji pričao o jednom svom kolegi (ne znam da li je živ) koji je izvršio neku sistematizaciju dosadašnje filozofije, prvi posle Hegela, tako nekako, ako se dobro sećam, ali mu se ne sećam imena


Znas sta sefe,otvori temu ako te interesuje neki nas filozof. A cini mi se da za neke i postoje teme. Moonja tu nesto rece,cini mi se. A covek je postavio temu drugacije- da li ima mislioca,filozofa medju Srbima. Tako sam ja shvatio. Zato i navodim(O) imena.
A, ovde pisati o delima srpskih filozofa- mislim sta reci ?!
Nije valjda tema da se drzi skolski cas?
Ja tako ovaj forum ne shvatam,mada sam,citajuci neke,srecom,pojedince,mozda u zabludi.
Srecom,jos uvek,mozda !

Stavljam ti na uvid da je tema već otvorena i da na njoj postuješ.
Pošto sam vidio kako si ti shvatio :) neću ti odgovarati jer postoji velika mogućnost da i mene ovako shvatiš i da opet dođe do nesporazuma koji bi bio samo mlaćenje prazne slame.
Vojnik Čonkin je rekao.
Haug!
 
Један од највећих српских филозофа је био Зоран Ђинђић:


"Ако мораш да прогуташ жабу, немој да је много гледаш, већ је одмах прогутај, а ако мораш да прогуташ неколико жаба, прогутај прво највећу."

"Ви можете да узмете акваријум и да направите од њега рибљу чорбу али не можете од рибље чорбе да направите акваријум. Скували сте рибе - готово је. То је историја."

"Мото који ме вуче напред је: никада се не предај. Ако кренеш у претицање, додај гас. Ако данас не успемо, једини разлог смо ми сами!"

''Ти и ја смо са две стране шаховске табле. Понека фигура мора да се жртвује да би се дошло до циља. Ако си ти та фигура - жао ми је. Ако сам ја та фигура - жао ми је. Не можемо судбину игре да условљавамо својим опстанком на табли - јер тако се губи партија!''

"Ми желимо победу по сваку цену. Страх у нама не постоји. Ако имате исправну идеју и ако је та идеја историјски жива и ако вам је противник једна историјски мртва идеја, онда је победа питање преживљавања народа."

"Људи морају да схвате да се без њиховог сталног и свакодневног учешћа промене не могу десити."

"Број гласова који неко добије не поклапа се нужно са његовом стварном способношћу да решава друштвене и економске проблеме. Пошто је у нашој земљи политика деградирана на гладијаторска такмичења, позоришну инсценацију и медијску манипулацију, није лако утврдити стpучне способности и компетенцију политичара."

"Ми као одговорни људи не можемо да радимо само оно што нам се свиђа, него и оно на шта смо обавезни."

"Када сте у веома тешкој ситуацији, онда само врло јака идеја може да вас држи у животу."

:ok:
 
Mozda Brana Petronijevic, mozda Marko Marulic, za koga se prica da je izmislio termin "psihologija", neznam. Njegos, ako je Nice bio filozof i pjesnik, onda je i Njegos, ne?
 
Један од највећих српских филозофа је био Зоран Ђинђић:


"Ако мораш да прогуташ жабу, немој да је много гледаш, већ је одмах прогутај, а ако мораш да прогуташ неколико жаба, прогутај прво највећу."

"Ви можете да узмете акваријум и да направите од њега рибљу чорбу али не можете од рибље чорбе да направите акваријум. Скували сте рибе - готово је. То је историја."

"Мото који ме вуче напред је: никада се не предај. Ако кренеш у претицање, додај гас. Ако данас не успемо, једини разлог смо ми сами!"

''Ти и ја смо са две стране шаховске табле. Понека фигура мора да се жртвује да би се дошло до циља. Ако си ти та фигура - жао ми је. Ако сам ја та фигура - жао ми је. Не можемо судбину игре да условљавамо својим опстанком на табли - јер тако се губи партија!''

"Ми желимо победу по сваку цену. Страх у нама не постоји. Ако имате исправну идеју и ако је та идеја историјски жива и ако вам је противник једна историјски мртва идеја, онда је победа питање преживљавања народа."

"Људи морају да схвате да се без њиховог сталног и свакодневног учешћа промене не могу десити."

"Број гласова који неко добије не поклапа се нужно са његовом стварном способношћу да решава друштвене и економске проблеме. Пошто је у нашој земљи политика деградирана на гладијаторска такмичења, позоришну инсценацију и медијску манипулацију, није лако утврдити стpучне способности и компетенцију политичара."

"Ми као одговорни људи не можемо да радимо само оно што нам се свиђа, него и оно на шта смо обавезни."

"Када сте у веома тешкој ситуацији, онда само врло јака идеја може да вас држи у животу."

:ok:

Ovo što si naveo nije filozofija, nije promišljenje bilo čega, već samo gomila praktičnih saveta i metafora, nema neke celovite koncepcije i sistema
 
puko spominjanje imena je kao bom šankar ili hvaljeno vječno ime i slično buncanje. http://de.board.************/farmerama/images/_games/Farmerama2/misc/navbits_finallink_ltr.gif
pa zašto netko ne predstavi nekoliko rečenica ili zamisao, šta bi ovog ili onog autora legitimiralo kao filozofa.
 

Back
Top